Jump to content

Πιθανό Άστρωτο Φίλτρο Η Κακό Στρώσιμο


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θέλω την άνομη και την βοήθεια σας γιατί οπός λέει και ο τίτλο μαλον έχω κάνει λάθος στρώσιμο η και καθόλου.

 

Ξαφνικά από την τέταρτη ανεβενουν αμμωνία και νιτρώδη! Μαζί με κάποιους θανάτους ψαριών. Κάνω αλλαγές νερό κάθε μερα 50% και πάλι τα ίδια έχω το φίλτρο. Fluval 306 το όπιο το τοποθετισα πριν 3 μήνες για να αντικαταστήσω το εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Τρεις μηνες, και τιποτα να μην ειχες κανει, θα ειχε στρωσει. Για δωσε πληροφοριες!

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 

Όπως λέω και πιο πάνω.

Ξαφνικά από την τέταρτη ανεβενουν αμμωνία και νιτρώδη! Μαζί με κάποιους θανάτους ψαριών. Κάνω αλλαγές νερό κάθε μερα 50% και πάλι τα ίδια έχω το φίλτρο. Fluval 306 το όπιο το τοποθετισα πριν 3 μήνες για να αντικαταστήσω το εσωτερικό.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:190
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): fluval 306  το όπιο το τοποθετισα πριν 3 μήνες για να αντικαταστήσω το εσωτερικό.
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ)Ξαφνικά βρήκα 3 νεκρά Guppy και αμέσος έκανα μετρήσεις και όλα ήταν ανεβασμένα.
- Ψάρια (είδη και αριθμός):Guppy
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ)Αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα.

Προετοιμασία σε βαρέλι με φίλτρο, αντί χλώριο και θερμοστάτη.

Από την τετάρτη κάνω αλλαγές νερού κάθε μέρα 50%

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:7.5
- KH:-
- GH:20
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):25
- ΝΟ2 (νιτρώδη):5
- ΝΟ3 (νιτρικά):30
- Θερμοκρασία:25-26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:API
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού :Guppy
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα , για πόσο ψάρια μιλάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Να αλλάξω ότι έχει μέσα το φίλτρο και να το παω από τον άρχει? Να το στρώσω με τροφή.

Link to comment
Share on other sites

30+ γκαπι . Πρην 2 εβδομάδες ήταν κοντά στα 100+ τα περισσότερα τα έχω δόση.

 

Link to comment
Share on other sites

Εριξες κανα φαρμακο; Εμεινε χωρις ρευμα αρκετο χρονο; Εριξες χλωριο;

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο τι υλικά έχει μέσα , για πόσο ψάρια μιλάμε ;

Κάτι κάτι τα μαύρα σφουγγάρια από μαμά οι άμεσος επόμενοι 2 όροφοι έχουν βιολογικό μακαρόνι fluval και πανο από την τελεφτεα μπασκετα έχω ενυδρείακο βαμβάκι + τα 4 άσπρα σφουγγάρια.

Link to comment
Share on other sites

Εριξες κανα φαρμακο; Εμεινε χωρις ρευμα αρκετο χρονο; Εριξες χλωριο;

Τίποτα από τα 3.

Ειμαι τρελαμένος οι τιμές δεν λένε να κατέβουν. Αλαζω νερό μετράω πέφτουν, μετράω την αλη μερα και πάλη στα κόκκινα!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανοιξει το φιλτρο; Ισως να χουν πεθανει αρκετα ψαρια και σου ανεβαζουν και ισως να ειναι μεσα στο φιλτρο! Σεναρια λεω!

Link to comment
Share on other sites

Αν μεχρη δευτερα δεν δω τις τιμές να πέφτουν θα τα βγάλω όλα από το φίλτρο θα τα βράσω και πάμε ξανά restart. Τρομάζω γιατί παω για αλλαγή ψαροσινθεσης και δεν θέλω μόλις παρο τους νέους συγκατοίκους να τους χάσω από αμμωνία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια ριχνεις; Prime;

Link to comment
Share on other sites

Το ανιγω σε κάθε αλλαγή για να μαζεύω τους γόνους που πιθανόν μπήκαν μέσα για να κρυφτούν.

Δεν έχω πετύχει κανένα μωρο νεκρό. Σπάνια να γεμίσουν χύμα μέσα στο ενυδρείο γιατί συνήθως τις έβγαζα και τις έβαζα σε γενιστρα. Τα μωρά είναι σε άλλο 60ρη.

Link to comment
Share on other sites

Μη κάνεις restart, θα χάσεις και αυτή τη λίγη βιολογία που έχεις, και μη καθαρίσεις το φίλτρο, βρες μπολι και τάιζε ελεφρα με τακτικές αλλαγες, βάζε και prime

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια ριχνεις; Prime;

Όχι το μόνο που ρίχνω είναι το στρες κοατ της απι
Link to comment
Share on other sites

Ε ξεκινα τα βακτηρια να αποικηθει ξανα η βιολογια! Ή οντως βρες μπολι και κανε οτι λεει ο απο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω μικρή φιάλη prime και λόγω μεγάλης δυσκολίας οικονομικού δεν μπορώ να αγορασο το 500μλ η 400 ποσα ακριβός δεν θιμαμε είναι πανάκριβο!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάτι τα μαύρα σφουγγάρια από μαμά οι άμεσος επόμενοι 2 όροφοι έχουν βιολογικό μακαρόνι fluval και πανο από την τελεφτεα μπασκετα έχω ενυδρείακο βαμβάκι + τα 4 άσπρα σφουγγάρια.

Το φιλτρο αν θυμαμαι καλα, εχει δεξια, προφιλτρα σφουγγαρια, σωστα; Βγαλε ολα τα υπολοιπα σφουγγαρια απο τους καδους και γεμισε τα βιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο μπολι να πάρω γιατί αν είναι λίγο τότε να πάρω από ένα 100λιτρο της αδελφής μου. Έχει και εκείνη το fluval 306 τη να πάρω τη ποσοτιτα υλικών να ανταλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο πολυ μπορείς τόσο πιο καλά, μπορείς να βγάλεις από το άλλο ενυδρείο μέχρι και το 1/3 του βιολογικού υλικου.

 

Prime

 

http://www.petsupermarket.gr/6416/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/seachem-prime-100ml.html

http://www.petsupermarket.gr/6417/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/seachem-prime-250ml.html

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο αν θυμαμαι καλα, εχει δεξια, προφιλτρα σφουγγαρια, σωστα; Βγαλε ολα τα υπολοιπα σφουγγαρια απο τους καδους και γεμισε τα βιολογικο!

Έχει μέσα 3 δυολα διαμερίσματα στο πανο πανο εχο βιολογικό και νυδρειακο βαμβάκι στο άμεσος επομενο πάλη βιολογικό και το τρίτο τα μαύρα σφουγγάρια. Αυτά λες να βγάλω και να έχω 3 διαμερίσματα με βιολογικό?
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο πολυ μπορείς τόσο πιο καλά, μπορείς να βγάλεις από το άλλο ενυδρείο μέχρι και το 1/3 του βιολογικού υλικου.

 

Prime

 

http://www.petsupermarket.gr/6416/προϊόντα/seachem-prime-100ml.html

http://www.petsupermarket.gr/6417/προϊόντα/seachem-prime-250ml.html

αυτές τις σισκεβασιες τις έχει το κεντρικό κατάστημα μόνο ενο του Πειραιά μόνο το πολύ μεγάλο παραγγελία θα πάρω να μάθω αύριο αν χρεώνει αποστολή.
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιο πολυ μπορείς τόσο πιο καλά, μπορείς να βγάλεις από το άλλο ενυδρείο μέχρι και το 1/3 του βιολογικού υλικου.

 

Prime

 

http://www.petsupermarket.gr/6416/προϊόντα/seachem-prime-100ml.html

http://www.petsupermarket.gr/6417/προϊόντα/seachem-prime-250ml.html

αυτές τις σισκεβασιες τις έχει το κεντρικό κατάστημα μόνο ενο του Πειραιά μόνο το πολύ μεγάλο παραγγελία θα πάρω να μάθω αύριο αν χρεώνει αποστολή.
Link to comment
Share on other sites

αυτές τις σισκεβασιες τις έχει το κεντρικό κατάστημα μόνο ενο του Πειραιά μόνο το πολύ μεγάλο παραγγελία θα πάρω να μάθω αύριο αν χρεώνει αποστολή.

 

Κάνε τη παραγγελία από ιντερνετ και πήγαινε εσυ να τα πάρεις, δεν χρεώνει μεταφορικά.

Πειραια και Ποτάμι δεν είναι και ιδιαίτερα μακρυά, απίσης απο ιντερνετ είναι ΠΟΛΥ πιο φθηνά.

Απο αυτο το μαγαζί έτσι ψωνίζω, παραγγελία απο ιντερνετ και παω και τα παιρνω, είναι κοντα μου κιολας :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχει μέσα 3 δυολα διαμερίσματα στο πανο πανο εχο βιολογικό και νυδρειακο βαμβάκι στο άμεσος επομενο πάλη βιολογικό και το τρίτο τα μαύρα σφουγγάρια. Αυτά λες να βγάλω και να έχω 3 διαμερίσματα με βιολογικό?

Ναι βγαλε τα σφουγγαρια αφου εχει τα προφιλτρα και βαλε κι αλλη βιολογια! Βαλε εκει το μπολι της αδερφης σου!

Μπολι, βακτηρια, αλλαγες νερου και λιγο ταισμα μεχρι να επανελθει!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...