Jump to content

Πιθανό Άστρωτο Φίλτρο Η Κακό Στρώσιμο


Recommended Posts

Αα μάλιστα οκ ευχαριστώ πολύ θα παραγγείλω αύριο έστω το 100ml.

Να κανω και μια άλλη εροτιση επί ευκαιρία.

Έχω διάβαση σε καμία ποστ εδώ κάτι για σκορδοζουμο! Τη παίζει με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαλε τα σφουγγαρια αφου εχει τα προφιλτρα και βαλε κι αλλη βιολογια! Βαλε εκει το μπολι της αδερφης σου!

Μπολι, βακτηρια, αλλαγες νερου και λιγο ταισμα μεχρι να επανελθει!

Πρωί πρωί κιόλας θα το κάνω θα παραγγείλω και το prime θα συνεχίσω και τις αλλαγές και ενημερώνω.
Link to comment
Share on other sites

Το σκορδοζουμο το χρησιμοποιουμε ως συμπληρωμα στην διατροφη γιατι κανει καλο! Δεν εχει να κανει με το τρεχον ζητημα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως γιατί το μπραφ το εκανε μετά από 3 μήνες + ότι ο πληθυσμός των γκαπι λιγόστεψε πανο από το 50%. Τι να πω καλύτερα τορα στο αδιασμα παρα μετά στους νέους κατοίκους

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα ψαρια που εδωσες εβγαλες και φυτα μηπως? Για την θερμοκρασια ειμαστε σιγουροι οτι ειναι 26? Μηπως εκανε κανενα μπραφ και ανεβηκε ξαφνικα και ξετιναξε την βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να ειναι αστρωτο. Κατι εγινε σιγουρα και εγινε η ζημια. Μηπως εχεις κανενα διοξειδιο, τη βυθο εχεις, σαλιγκαρια?βαλε πολλες φωτο απο ολο το ενυδρειο και καλουδια. Ψαξε για νεκρα ψαρια καλα παντου. Κατα τα αλλα μεγαλες αλλαγες τριπλη δοση πριμε καιζεολιθο στην εξοδο του φιλτρου. Δωσε περισσοτερες λεπτομεριες και σκεψου τη εκανες τις προηγουμενες μερες πριν το κακκο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα ψαρια που εδωσες εβγαλες και φυτα μηπως? Για την θερμοκρασια ειμαστε σιγουροι οτι ειναι 26? Μηπως εκανε κανενα μπραφ και ανεβηκε ξαφνικα και ξετιναξε την βιολογια?

Ναι σίγουρα το κάνω δοκιμή αν είναι οκ με βραστό και κρύο νερό.

Τις περισσότερες ώρες της μέρας είναι στους 25.5 σπάνια πάει 26.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να ειναι αστρωτο. Κατι εγινε σιγουρα και εγινε η ζημια. Μηπως εχεις κανενα διοξειδιο, τη βυθο εχεις, σαλιγκαρια?βαλε πολλες φωτο απο ολο το ενυδρειο και καλουδια. Ψαξε για νεκρα ψαρια καλα παντου. Κατα τα αλλα μεγαλες αλλαγες τριπλη δοση πριμε καιζεολιθο στην εξοδο του φιλτρου. Δωσε περισσοτερες λεπτομεριες και σκεψου τη εκανες τις προηγουμενες μερες πριν το κακκο.

Από άμμο έχω πάρει λίμνης από μάντρα με οικοδομικά υλικά την ελενξα με ακουαφόρτε μηπος είναι ασβεστολιθική αλα ήταν οκ.

Πρην ένα μήνα είχα το 1/3 του ενυδρείου με καμπομπα την οπια σταδιακά έκοβα και ξερίζωνα 10-15 κλαδάκια σε κάθε αλλαγή νερού μίας και μειωνόταν ο πληθυσμός τον guppy γιατη θέλω να πάω σε χρυσόψαρα.

Έχω και DIY co2.

Link to comment
Share on other sites

Αα από σαλιγκάρια μόνο λαθρεπιβάτες. Μέχρι και αυτά πεθαίνουν

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω φωτο η τελευταία που θα βάλω είναι το πος είναι τώρα.

Στην ουσία έχω βγάλει σταδιακά την καμπομπα το καραβάκι που θα δείτε το έβαλα μόνο για τις φωτο εκείνη την μέρα γιατί κάποιος δικός μου θελισε να μου πάρει ένα " δώρο" για το ενυδρείο. Με λίγα λόγια μόλις μπήκε βγήκε.

post-59496-0-76515400-1427531076_thumb.jpg

post-59496-0-58843800-1427531108_thumb.jpg

post-59496-0-37133100-1427531176_thumb.jpg

post-59496-0-95511300-1427531219_thumb.jpg

post-59496-0-21546800-1427531254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβγαλα τα μαύρα σφουγγάρια και μπήκε το μπολη.

Βρήκα άλλο ένα νεκρό γκαπι σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζεις και το διοξειδιο? Δεν βρισκω λογο να δηλητιριαζεις τα ψαρια σου,αρκετο co2 παραγουν απο την αναπνοη τους τοσα ψαρια και συγκριτικα με τα φυτα που εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που μου μπήκε μια ιδέα θα την πω.

Ξέρετε για τον σπιράλ σωλήνα είσοδο εξόδου στα φίλτρα αυτά;

σε κάθε αλλαγή νερού όταν το βάλω πάλη μπρος μου πετάει μια μούργα στο νερό από υπολείμματα πιθανόν και βιολογίας η και βλαβερών ουσιών. Παίζει να την πατάω από το ίδιο το φίλτρο μιπος να βάλω αλφαδολαστιχο καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το βγάλω.

Link to comment
Share on other sites

Oχι ρε συ, δεν ειναι αυτη η αιτια! Την καμπομπα οταν την εβγαλες, ανακατευτηκε πολυ ο βυθος;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μα τη έβγαλα σταδιακά σε 4 με 5 δόσεις και με αλλαγές νερού πανο από 50% και επηρέασε τοοοσο πολύ? Και να μου τα ανεβάσει όλα? Αμμωνία νιτρικά και νιτρώδη?

Link to comment
Share on other sites

Το diy co2 δεν φταιει,δεν βγαζει τοσο πολυ ωστε να σου σκοτωσει τα ψαρια σου,αν ηταν αυτο θα τα εβλεπες ολα στην επιφανεια να προσπαθουν να ανασανουν.

Επειτα,σε 190 λιτρα ενυδρειο,το diy δεν κανει και πολλα πραγματα,ειναι μεχρι 100-120 λιτρα.

Αστρωτο δεν ειναι το φιλτρο,κατι αλλο συμβαινει. Ουτε πιστευω οτι εγινε απο τον βγαλσιμο των φυτων.

Εγω αυτο που θα εκανα ειναι αλλαγες καθημερινες η μερα παρα μερα,βακτηρια και δεν θα ταιζα για μερικες μερες.Θα εδινα και αλλα ψαρια για να ελαφρινω και αλλο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω δίνω όσα μπορώ. Αλλαγές θα συνεχίσω καθημερινές αλλαγές .

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως χωρις να εχει καποιος αμεση επαφη με το ενυδρειο μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε απο μακρυα αλλα θα σου προτεινω καποιες κινησεις μηπως και βγαλουμε ακρη. Αυτο που με ανυσηχει ειναι οτι παρολο τις αλλαγες νερου συνεχιζει να εμφανιζετε αμμωνια πραγμα το οποιο μπορει να εχεις προβλημα οντως στην βιολογια σου. Αλλα ας παρουμε τα πραγματα με μιασειρα.

Θα παρεις ενα ξυλακι απο τα σουβλακια η κατι αναλογο και θα αρχισεις να τρυπας τον βυθο. Παρατηρησε αν βγαινουν τιποτα μπουρμουληθρες σε διαφορα σημεια και αν μυριζει δισαρεστα. Επισης βγαλε για λιγο και το ξυλο και τσεκαρε αν εχει σαπισει και μυριζει.

Επισης να ξερεις οτι το diy διοξειδιο αν το μειγμα ειναι δυνατο και εχεις και υψιλες θερμοκρασιες στον κουβα που εχεις το μπουκαλι μπορει καποια στιγμη να βγαζει πολυ διοξειδιο και ας ειναι 200 λιτρα το ενυδρειο σου με λιγη φυτομαζα. Αυτο μπορει να εχει σαν αποτελεσμα το φρεναρισμα της νιτροποιησης των βακτηριων με αποτελεσμα την εμφανιση της αμμωνιας. Απο εκει και περα ο μαζικος θανατος πολλων σαλιγκαριων μπορουν να δωσουν επιπλεων αμμωνια συν τα νεκρα ψαρια. Οποτε για την ωρα βγαλε το διοξειδιο γιατι δεν βοηθα σε καμια περιπτωση.

Απο την αλλη καθαρισε το φιλτρο χωρις να πειραξεις την βιολογια και αν νομιζεις οτι εχει πεσει η ροη του φιλτρο κοιτα να το ξεμπουκωσεις για να εχεις μια σωστη κυκλοφορια του νερου σε ολο το ενυδρειο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οπως καταλαβαινεις ειναι ολα μια αλυσιδα, βγαλε οτι πτωμα μπορεις απο ψαρια σαλιγκαρια και απο 8τι διακρινω ο βυθος σου εχει μια ταση στα πολυ χαμιήλα στρωματα για αν8ξικες περιοχες,κυανοβακτηρια. Οποτε θα προσπαθουσα να βελτιωσω την κυκλοφορια στο βυθο για να κυκλοφορει καλυτερα το οξυγωνο. Ισως με ενα σπρει μπαρ να εχεις καλυτε3α αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα οσο παρατηρω και σκεφτομε την εικονα του ενυδρειου σου τοσο ποιο πολυ πιστευω πως ολα αρχισαν απο την στιγμη που μπηκε το διοξειδιο και την ανεπαρκει κυκλοφορια του νερου. Βαλε το υ3 πανω δεξια στην γωνια δημιουργωντας και απο εκει ενα σωστο ρευμα απο πανω προς τα κατω. Η καλυτερη λυση για μενα θα ηταν να φυγει τελιως το υ3 και να μπει αλλο ενα 306 μια 9ου το ενυδρειο σου πρεπει να ειναι κοντα στα 50 εκατοστα υψος δυσκολευωντας το ολ8 εργο της σωστης κυκλοφοριας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έκανα σχεδόν όσα μου είπες και σε κόπια σε πρόλαβα πρην τα γράψεις

Link to comment
Share on other sites

1) Τρύπησα τον βυθό και δεν είδα ούτε 1 φυσαλίδα.

2) Το ξύλο το έχω βγάλει πρην 1 μήνα και το έβαλα χθες πάλη στο νερό ενο πρην το έβρασα.

3) Το φίλτρο το καθάρισα καλά εκτός της βιολογίας και η ροή είναι η οκ.

4) Έχω Βάλη ένα εξτρά φίλτρο εσωτερικο για να πιανη βυθό γιατί και εγώ αυτό φοβάμαι παραθέτω πιο κάτω φωτο και την έξοδο την έβαλα να χτυπάει κάτι τόσο οσο να μην μου παίρνει την άμμο.

5) το co2 το έβγαλα σήμερα.

post-59496-0-15850400-1427576815_thumb.jpg

post-59496-0-74523700-1427576931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα μετρήσεις και νομίζω πάμε καλά

ΝΟ2 από 5 πήγε 0

ΝΟ3 από 25 στα 20

Αμμωνία παραμένει στο 30

Link to comment
Share on other sites

Ότι νεκρό ήταν μέσα το μάζεψα με τον σκούπα βυθού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...