Jump to content

Πιθανό Άστρωτο Φίλτρο Η Κακό Στρώσιμο


Recommended Posts

Το κακό είναι ότι με βλέπω μέχρι το πρωί για άλλο ένα νεκρό ψαράκι αν και απομονώθηκε μιας και είναι ύποπτο - νωχελικό.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαλε τα σφουγγαρια αφου εχει τα προφιλτρα και βαλε κι αλλη βιολογια! Βαλε εκει το μπολι της αδερφης σου!

Μπολι, βακτηρια, αλλαγες νερου και λιγο ταισμα μεχρι να επανελθει!

 

 

Βιολογία ΔΕΝ μπορεί να βάλει... μάλλον εννοείς... βιολογικό υλικό.

Άντε να μάθουμε να μιλάμε σωστά... επιτέλους.- 

Link to comment
Share on other sites

Βιολογία ΔΕΝ μπορεί να βάλει... μάλλον εννοείς... βιολογικό υλικό.

Άντε να μάθουμε να μιλάμε σωστά... επιτέλους.- 

Ασε μας ρε ντοκτορα!  :P

Link to comment
Share on other sites

Και παλι "περιεργες" μου φαινονται οι μετρησεις,

Πως μπορει σε μια μερα να μηδενισει νιτρωδη (απο 5ppm που ηταν) και να εχει και 4ppm αμμωνια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

Γιαννη προσεχε μην γινει πισινα το δωματιο, πρεπει να το κοιταξεις συντομα γιατι μεχρι την παρασκευη ποιος ξερει το τη και πως. Ασε που μπορει να καψεις το μοτερ. Προσεξε καλα μην το εχεις παραμπουκωση με υλικα και βρισκει η κεφαλη στα υλικα. Αλλιως πολυ πιθανο να θελει φλατζα που απο την στιγμη που ειναι στην εγγυηση θα στην αλλαξουν δωρεαν. Για αυτο δεν υπαρχει η σωστη νιτροποιηση, η μειωμενη κυκλοφορια και με το διοξειδιο επιπλεον δυσλειτουργεια του συστηματος. Ταιζε ελαχιστα ανα δυο μερες αλλαγες νερου φουλ, αλλιως μετακομισε τα ψαρακια στης αδερφης σου αν δεν κυνδηνευουν απο καποιο θηρευτη εννοητε γιατι μεχρι να στο φτιαξουν τη κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Και παλι "περιεργες" μου φαινονται οι μετρησεις,

Πως μπορει σε μια μερα να μηδενισει νιτρωδη (απο 5ppm που ηταν) και να εχει και 4ppm αμμωνια?

Αλλαγες νερου, επιπλεων μπολι, αλλα για ποσο δεν θα κανουν παλι την εμφανισει τους αυτο δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.
Link to comment
Share on other sites

Και παλι "περιεργες" μου φαινονται οι μετρησεις,

Πως μπορει σε μια μερα να μηδενισει νιτρωδη (απο 5ppm που ηταν) και να εχει και 4ppm αμμωνια?

 

μέτριας 1 ώρα μετά την αλλαγή νερού μα δω αν ανεβενουν πάλη θα μετρήσω πάλη το πρωί να δω τη παίζει και εμένα μου φαίνονται ολλα αυτά κάπως αλλά ότι κάνω ενημερώνω για να πείτε και εσείς την άνομη σας. Παντός τώρα τα βλέπω πάνω από τα μισά στην επιφάνια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα!

Γιαννη προσεχε μην γινει πισινα το δωματιο, πρεπει να το κοιταξεις συντομα γιατι μεχρι την παρασκευη ποιος ξερει το τη και πως. Ασε που μπορει να καψεις το μοτερ. Προσεξε καλα μην το εχεις παραμπουκωση με υλικα και βρισκει η κεφαλη στα υλικα. Αλλιως πολυ πιθανο να θελει φλατζα που απο την στιγμη που ειναι στην εγγυηση θα στην αλλαξουν δωρεαν. Για αυτο δεν υπαρχει η σωστη νιτροποιηση, η μειωμενη κυκλοφορια και με το διοξειδιο επιπλεον δυσλειτουργεια του συστηματος. Ταιζε ελαχιστα ανα δυο μερες αλλαγες νερου φουλ, αλλιως μετακομισε τα ψαρακια στης αδερφης σου αν δεν κυνδηνευουν απο καποιο θηρευτη εννοητε γιατι μεχρι να στο φτιαξουν τη κανεις;

Δεν θα πλημμυρίσω μην φοβάσαι

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Το κυττάζω περίπου κάθε 1 ώρα αν τρέχει και όσο για τα υλικά σε κάθε μπασκετα έχω αφήσει χώρο 1.5 δάχτυλο περίπου για να μην γίνει αυτό που λες πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι με τα εξωτερικα φιλτρα τα ασχημα, ενω αν ειχες ενα εσωτερικο σαμπ και η αντλια να σου καει με 10, 20 € καθαρισες αμεσως. Απλα ανυσηχω για τους κατοικους σου γιατι αν συνεχισει η αμμωνια θα σου τα ξεπαστρεψει ολα σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα κάνω θεραπια με πραημ λέτε να ανεβάσω θερμοκρασία? Αν ναι σε τι βαθμούς?

 

Link to comment
Share on other sites

το σαμπ είναι εργαλείο αλλά δεν ξέρω μπορεί για όλους να είναι το πιο κατανοητό λειτουργικό κομμάτι ενις ενυδρείου αλλά εμένα μου φαίνεται λαβύρινθος .

 

Μπορεί να σας φαίνεται χαζό ομος δυσκολεύομαι να το καταλάβω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω και την δυνατότητα του χώρου εστο και για ένα αιτημο σαμπ

 

Link to comment
Share on other sites

Το prime δεν είναι θεραπεία.  Παράλληλα με την αποχλωρίωση του νερού δεσμεύει αμμωνία και νιτρώδη. Ρίχνε στο ενυδρείο διπλή δόση (για σιγουριά διάβασε τις οδηγίες) κάθε 48 ώρες. Σύμφωνα με την εταιρεία δεν εμποδίζει τον κύκλο του αζώτου και συστήνει την χρήση του σε συνδυασμό με τα βακτήρια της ίδιας εταιρείας για νέα ενυδρεία. Αν έχεις βακτήρια ρίξε για να ενισχύσεις την βιολογία.

Προσωπικά θα άφηνα την θερμοκρασία στη θέση της. Αν ανεβάσεις τη θερμοκρασία θα μειωθεί το οξυγόνο στο νερό και θα επιδεινωθεί η όλη κατάσταση... 

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νε3ου βαλε τριπλη δοση πραιμ θερμοκρασια 25. Το εσωτερικο σαμπ δεν ειναι τιποτα το δυσκολο στην πραξη αρκει να καταλαβεις λιγο την κατασκευη. Ασε που υπαρχουν ετοιμες λυσεις το κουμπωνεις μεσα στο ενυδρειο και τελος. Καταλαβαινω πως πιανει λιγο χωρο αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο διαρροες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε mary με προλαβες. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ για την στήριξη σας μέχρι τώρα

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω πάλι μετρήσεις στο μαγαζί που πήγα χθες αμμωνία 4 σταθερά ΝΟ2 3 πέσαμε

Link to comment
Share on other sites

ΝΟ3 20 θέλω να πέσει λίγο ακόμα. Και το γκαπι που έλεγα νωχελικό τελικά ζωήρεψε

Link to comment
Share on other sites

Prime εριξες? Αν εχεις και βακτηρια ριξε....

Link to comment
Share on other sites

Έριξα 1 καπάκι στο βαρέλι προετοιμασίας νερού και αλλά δύο χίμα στο ενυδρείο μετά την αλλαγή νερού. Βακτήρια αν μου επιτρέψουν τα οικονομικά μου θα πάρω από δευτέρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαρροές νερού από το φίλτρο σταμάτησαν δεν πάταγε καλά ο μηχανισμός στον κάδο με αποτέλεσμα να μην κλείνει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προλαβαίνω να πάω να μου μετρήση το νερό θα πάω αύριο να δω τι παίζει από αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όταν κάνω αλλαγή να βάλω πάλη τριπλή δόση prime?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα όταν κάνω αλλαγή να βάλω πάλη τριπλή δόση prime?

 

Ναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...