Jump to content

Πιθανό Άστρωτο Φίλτρο Η Κακό Στρώσιμο


Recommended Posts

Σήμερα όταν κάνω αλλαγή να βάλω πάλη τριπλή δόση prime?

 

Γιάννη, θές να συναντηθούμε Δάφνη να σου φέρω βακτήρια?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, θές να συναντηθούμε Δάφνη να σου φέρω βακτήρια?

Καλησπέρα καλό μήνα , ευχαριστώ πολύ φίλε μου τελικά θα καταφέρω να πάω να πάρω αύριο το πρωί. Τι να κάνω πείρα δανικά
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά πήγα και πείρα βακτήρια seachem stability και έριξα 1 καπάκι να ρίξω κιάλια για τα λίτρα μου? Είναι 190 και λέει 1 καπάκι για κάθε 80 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σου θα βάζεις καθημερινά διπλάσια δόση άρα 5 καπάκια από τα δυόμιση που περίπου θές για τα λίτρα σου για τρείς ημέρες και μετά και ανάλογα με τα αποτελέσματα το κάνεις ανά εβδομάδα...

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν πος μπορώ οταν ισορροπήσει το ενυδρείο μου να ρίχνω ένα καπάκι σε κάθε αλλαγή νερού η μια φορά τον μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σου θα βάζεις καθημερινά διπλάσια δόση άρα 5 καπάκια από τα δυόμιση που περίπου θές για τα λίτρα σου για τρείς ημέρες και μετά και ανάλογα με τα αποτελέσματα το κάνεις ανά εβδομάδα...

οκ ευχαριστώ πολλοί θα βάλω και τα αλα 4 καπάκια.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πάντα να ρίχνω βακτήρια για να κρατάω σταθερή την βιολογία στο φίλτρο μου?

Link to comment
Share on other sites

Οσο ειναι αστρωτο το φιλτρο χρειαζεται να ριχνεις βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες του σκευασματος που χρησιμοποιεις. Οταν με το καλο στρωσει και επελθει ισοροπια στο συστημα (ωριμασει) το ενυδρειο μπορεις να ελατωσεις τη χρηση. Πχ οχι σε καθε αλλαγη νερου αλλα πιο αραια. Βασικα μιλαμε ομως για αρκετους μηνες στρωμενης λειτουργιας του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Η ροη του φιλτρου σου ειναι κανονικη πια; Απο την στιγμη που στρωση το ενυδρειο δεν χρησημοποιησα ποτε ξανα τα βακτηρια προσωπικα και δεν ειχα ποτε προβληματα. Απο μετρησεις πως εισαι. Στρωνουν οι μετρησεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο είναι οκ πλέον. ΝΟ2=1, ΝΟ3=20 και αμμωνία ακόμα 4

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασα ολο το θεμα και δεν ξερω αλλα για να επαθες τοσο μεγαλη ζημια φοβαμε οτι κατι ακομα δημιουργει προβλημα για να εχεις τοσο αμμωνια ακομα. Το φιλτρο απο οτι καταλαβαινω μπορει να ψιλοεχανε αλλα κατα τα αλλα συνεχιζε να γυρναει το νερο, σωστα; αν ναι δεν ειναι εκει μονο το προβλημα. Μηπως πιανεις κατι με τα χερια σου και οταν βαζεις τα χερια σου στο νερο του ενυδρειου δημιουργει θεμα;

Εγω στην θεση σου θα εβγαζα ολα τα ψαρια μεχρι να βρεθει λυση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιαβασα ολο το θεμα και δεν ξερω αλλα για να επαθες τοσο μεγαλη ζημια φοβαμε οτι κατι ακομα δημιουργει προβλημα για να εχεις τοσο αμμωνια ακομα. Το φιλτρο απο οτι καταλαβαινω μπορει να ψιλοεχανε αλλα κατα τα αλλα συνεχιζε να γυρναει το νερο, σωστα; αν ναι δεν ειναι εκει μονο το προβλημα. Μηπως πιανεις κατι με τα χερια σου και οταν βαζεις τα χερια σου στο νερο του ενυδρειου δημιουργει θεμα;

Εγω στην θεση σου θα εβγαζα ολα τα ψαρια μεχρι να βρεθει λυση.

Το σκέφτομαι και εγώ να τα βγάλω ολλα γιατί είναι κρίμα , το φίλτρο το είδε και ο πατέρας μου που ξέρει από αυτά γιατί 30 χρόνια δούλευε σε πισίνα χημικός και ολλα περνούσα από τα χέρια του ακόμα και η συντήρηση των φίλτρων.
Link to comment
Share on other sites

Πριν βάλω χέρια μέσα τα πλένω με πράσινο σαπούνι! Ξεπλένω πολύ καλά και στεγνώνω πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να τα μεταφερεις προσωρινα καπου αλλου μην το σκεφτεσε και κανετο γιατι εχεις πολυ αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να τα δώσω όλα εκτός τριών αρσενικών. Παρόλο που έχω και αγγελία ενημερώνω και εδώ όποιος θέλει κανένα ας μου πει μέσο πμ

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο εχω πει Γιαννη οτι θελω μερικα,ακομα δεν ειναι ετοιμο το ενυδρειο που προοροζονται αλλα άν βιαζεσαι μπορω να παρω μερικα,επισης αν θελεις μπορω να σου δωσω και μπολι για το ενυδρειο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω στο εχω πει Γιαννη οτι θελω μερικα,ακομα δεν ειναι ετοιμο το ενυδρειο που προοροζονται αλλα άν βιαζεσαι μπορω να παρω μερικα,επισης αν θελεις μπορω να σου δωσω και μπολι για το ενυδρειο σου.

κοίτα θέλω να τα δώσω για να πάρω το στρώσιμο απο την αρχή πριν μου έρθουν τα οραντα που περιμένω απο καιρό σε καιρό
Link to comment
Share on other sites

Έχω κλειστή σπίτι για να τα προσέχω γιατί ότι πεθάνει το τρώνε σαν παλαβά :( λες και δεν τα ταΐζω!

Link to comment
Share on other sites

Μπολι εχεις βαλει ?

Ασε τα βακτηρια του εμποριου...

 

Δεν ειναι λογικο , ακομη και το φιλτρο ισα ισα να εσταζε καποια βιολογια θα την είχε...

 

Εχεις κανει τπτ με το co2 ? Με την μαγια να παει στο νερο ?

Καποιο χημικο που χρησιμοποιησες ?

Γιατι διαβασα ενα αλλο θεμα σου και ελεγες οτι εχεις παρα πολλα ψαρια , πανω απο 100.

Αρα στην αρχη πηγαινε μια χαρα το ενυδρειο σου , μετα συνεβει κατι .

Στην Αθηνα δεν εχεται μαλακο νερο?

Πως φτιαχνει το νερο στο 20gh?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπολι εχεις βαλει ?

Ασε τα βακτηρια του εμποριου...

 

Δεν ειναι λογικο , ακομη και το φιλτρο ισα ισα να εσταζε καποια βιολογια θα την είχε...

 

Εχεις κανει τπτ με το co2 ? Με την μαγια να παει στο νερο ?

Καποιο χημικο που χρησιμοποιησες ?

Γιατι διαβασα ενα αλλο θεμα σου και ελεγες οτι εχεις παρα πολλα ψαρια , πανω απο 100.

Αρα στην αρχη πηγαινε μια χαρα το ενυδρειο σου , μετα συνεβει κατι .

Στην Αθηνα δεν εχεται μαλακο νερο?

Πως φτιαχνει το νερο στο 20gh?

μπολι θα μου δόση αύριο ο argy1 .

Κοίτα εκεί που όλα πήγαιναν καλά και άρχισα να δίνω guppy μου έκανε αυτό το μπραφ και πήρε την κάτω βόλτα :(

Link to comment
Share on other sites

Το co2 το είχα ος έξεις: Το μπουκάλι με το μίγμα συνδεόταν με ένα μικρότερο μπουκαλάκι γεμάτο μέχρι πιο πάνω απο την μέση και είχε την είσοδο απο το μπουκάλι με το μίγμα που το σολινακη της εισόδου κατέληγε στον πάτο του μικρού μπουκαλιού με το νερό και η έξοδο μπαίνει 2εκ μέσα και με την πίεση των αερίων το σολινακι της εξόδου πηγαίνει στην αντλία διάσπασης φισαλιδων.

Link to comment
Share on other sites

μπολι θα μου δόση αύριο ο argy1 .

Κοίτα εκεί που όλα πήγαιναν καλά και άρχισα να δίνω guppy μου έκανε αυτό το μπραφ και πήρε την κάτω βόλτα :(

 

Δεν νομιω να ητανε απο αυτο, δεν εχει λογικη εξηγηση, κατι αλλο εχει γινει .

Προσπαθω να σκεφτω αλλους τροπους αυξησης τη αμμωνιας ...

Λιπάσματα ριχνεις καθολου?

Απο τροφες , εχεις αλλαξει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Τροφές εμπορίου δίνω σε φιλαράκι μια που λέγετε guppy mix δίνω σπιρουλινα αλγης και από ocean nutrition την community formula pellets πλήρες πρωτεΐνη.

Επίσης ταΐζω με βρασμένο αρακά + καρότο και μια φορά τον μήνα κρόκο αυγού.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα βάλω κάτω ημερολογιακά όλα ξεκινήσαν λίγες μέρες μετά αφού αφαίρεσα την ρίζα που είχα μέσα στο ενυδρείο μου. 1 μήνα έχει που την έβγαλα και τώρα 3 εβδομάδες πήρε την κάτω βόλτα, αν και τώρα έχω 3-4 μέρες που την έβρασα και την επανατοποθέτησα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν έβγαλες τη ρίζα ίσως να ανακατεύτηκε ο βυθός ή να σηκώθηκαν βλαβερές ουσίες από τον βυθό. Δεν ξέρω αν αυτό θα μπορούσε να έχει σχέση με την αμμωνία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...