Jump to content

Πιθανό Άστρωτο Φίλτρο Η Κακό Στρώσιμο


Recommended Posts

Μπορεί γιατί όταν την έβγαλα τα κομμάτια της που ακούμπαγαν η ειταν μέσα στην άμμο μύριζαν βόθρο σαν να βρισκόμουν ένα πράμα στην χαλυβουργική απέξω!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα μόλις έβαλα αγγελία ότι τα χαρίζω πάνε μέχρι δευτέρα θα τα έχω δώσει ολλα εκτός απο 3 αρσενικά για να δυναμώσω το μπολι που θα μου φέρει σήμερα ο argy1 :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα και το μπολι μετέφερα και τα περισσότερα και ο θεός βοηθός!

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη πετα την αμμο και βαλε καινουρια αλλιως θα εχεις παντα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Λες πος ευθύνεται η άμμος? Να παω σε άμμο θαλάσσης η μπα?

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω παντός και άμμο απο πολλά σημεία του ενυδρείου αλα δεν έχω αυτή την μυρωδιά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν με χαλάει να το κάνω γιατη θα πάω να ψωνίσω σήμερα για το ενυδρείο και θα περάσω απο τα λεροη να πάρω άμμο θαλάσσης αν έχει αν όχι θα πάω να πάρω απο εκεί που πήρα αυτήν που έχω.θέλω να αλλάξω και το στήσιμο μου :)

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Για τα χρυσόψαρα που σκέφτομαινα βάλω αργότερα θα είναι οκ η άμμος θαλάσσης?

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Για μενα τα θεματα ειναι δυο. Ενα αυτη η αμμος απο λιμνη που ειχες γραψει εξαρχης και την ειχα παντα στο μυαλο μου και δευτερο το φιλτρο που εχεις κανει μιση δουλεια για τα λιτρα που εχεις. Δηλαδη ειδικα τωρα αν βαλεις χρυσοψαρα δεν εχουν καμια σχεση με τα γκαπυ. Τρωνε πολυ ειναι λαιμαργα ρυπαινουν πολυ και οργωνουν ολο το βυθο του ενυδρειου στην κυριολεξια. Για να εχεις μια καλη κυκλοφορια και να δουλευει σωστα η μηχ. Φιλτρανση θελουμε μια καλη ροη για να μην μενουν αποβλυτα στο βυθο και να επιβαρυνεται δημιουργωντας αποικιες αναεροβιων βακτηριων. Εγω στη θεση σου θα επερνα ενα ακομα ιδιο φιλτρο με αυτο που εχεις εξωτερικο. Για αμμο θα σου προτεινο η χαλαζιακη πανω κατω 2 με 3 χιλιοστα η ζεολιθο απο καποιο καταστημα κηπευτιων ειδων στην ιδια κοκκομετρια με 10, 15 ευρω το σακι 25 κιλων.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω πος είναι τα χρυσόψαρα γιατί είχα πρην 5 χρόνια. Όσο για την αγορά δεύτερου εξωτερικού φίλτρου για την τσέπη μου όχι απλά είναι απαγορευτική αλλά αδύνατον. Μόνο σε αντλία θα μπορούσα να παω για να αυξήσω την ροΐ του νερού η να βάλω την αντλία του μαμά εσωτερικού φίλτρου που είχε μέσα το ενυδρείο που είναι στα1000L/H .

Τη ένωση όταν λες δεν έχω κάνει ούτε τα μισά για τα λίτρα μου?

post-59496-0-66756600-1428068038_thumb.jpg

post-59496-0-29643700-1428068077_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giannis_X
Link to comment
Share on other sites

Μετά παρόλο που θα βάλω χρυσόψαρα θα έχω πάλι φυτά μέσα και μιας και θα τα πάρω μηνών ελπίζω να μην φαε κάποιο φυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παω να μου μετρήσουν το νερό και σε λίγο έρχομαι με τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να βαλεις το εσωτερικο φιλτρο παλι σε λειτουργια σε συνδιασμο καιμε το εξωτερικο θα εισαι καλυμενος. Το φιλτρο κομπλε ομως οχι μονο την αντλια. Περιμενουμε μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να βαλεις το εσωτερικο φιλτρο παλι σε λειτουργια σε συνδιασμο καιμε το εξωτερικο θα εισαι καλυμενος. Το φιλτρο κομπλε ομως οχι μονο την αντλια. Περιμενουμε μετρησεις.

θα το βάλω άμεσα το φίλτρο αν και θα γίνει ολίγον τη πλυντήριο :P οι μετρήσεις πανε καλά

ΝΟ2 0

ΝΟ3 15

Αμμωνία 2

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομε που πεφτει η αμμωνια! Σπασε τη ροη με σπρει μπαρ για να μην σου γινεται πλυντηριο και βαλε κεραμικα στρωμενα σφουγγαρι και ενυδρειακο βαμβακι κανονικα. Σημερα μπορει να σου σηκωσει μουργα και να σου ψιλοθολωση αλλα το πολυ σε μια δυο μερες θα καθαριση. Μετα καθαρισε τα φιλτρα χωρις να πειραξεις τα κεραμικα. Τα εδωσες τελικα τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Ετινο το είχα και το εσωτερικό το έβαλα και ναι γέμισε ο κόσμος με κακακια και σάπια φύλα.

Link to comment
Share on other sites

Λίγα λίγα κοντεύουν να εξαφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει. Σηκωθηκε πραμα απο τον βυθο;

Link to comment
Share on other sites

Ουυυυ καλά είσαι θόλωσε το σύμπαν.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχεις οταν ρουφιχτουν ολα θα γινει παλι τζαμι και θα συνελθει και ο βυθος σου. Επειδη θα μαζεψουν πραμα τα φιλτρα σου καλο ειναι αυριο η μεθαυριο να τα καθαρισεις και κανε και μια αλλαγη νερου. Εγω προσωπικα προτειμω να εχω καληκυκλοφορια στα ενυδρεια μου και δεν κανω σχεδον ποτε σκουπα. Η δυνατη ροη λειτουργει λιγο σαν χορτοκοπτικο στον βυθο και ετσι τα πολλα πολλα φευγουν και μαζευωνται ποιο ευκολα στο φιλτρο. Μπορει τα φιλτρα να γραφουν λιτρα ανα ωρα αλλα στην ουσια ειδικα στα εξωτερικα δεν φτανουν ουτε τα μισα στο ενυδρειο. Θελεις τα υλικα φιλτρανσης, θελεις που πιανουν βρωμια θελεις το μανομετρικο υψος μεταξυ φιλτρου και ενυδρειου, δυσκολευουν το εργο του φιλτρου ειδικα εαν εχουμε ψιλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης κανε καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου, αυτη την στιγμη ρειαζομαστε οξυγωνο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνω καλεί ανατάραξη σε όλη την επιφάνια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι καταληξατε να βαλεται κυκλοφορητη - εσωτερικο φιλτρο?

Και οχι οταν κανεις την αλλαγη να βαλεις σκουπα, θα ητανε καλυτερο νομιζω.

Αν βλέπει οτι η αμμωνια πεφτει μετα το μπολι, ειχες αστρωτο ενυδρειο, η κατι αλλο παρενεβει στην βιολογια.

Εγω δεν θα προτεινα να ξαναβαλεις αμμο, και εγω δεν την προτιμω, γιατι μπουκωνει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα Νικο τοθεμα ειναι οτι δεν μου ηταν ξεκαθαρο εξ αρχης το γιατι της ολης ανωμαλιας και πως την πατησε ετσι ο Γιαννης μια που οπως καταλαβαινεις απο την στιγμη που δεν ξερουμε ακριβως το τη και πως προσπαθουμε να φανταστουμε και να κατανοησουμε το γιατι. Υποθετω οτι το φιλτρο του 1000 λιτρα ανα ωρα σε 200αρι ενυδρειο με τον καιρο μπουκωνε με αποτελεσμα να πεσει η ροη. Ετσι μαζεψε πραμα ο βυθος, ανοξικο περιβαλλον. Επιπλεον με την χρηση του διοξειδιο επιπλεον επιβαρυνση στα χαμηλοτερα στρωματα, επιβραδυνση της αεροβιας βιολογιας, τα σαλιγκαρια καπουτ αμμωνια στα υψη ψαρια καπουτ επιπλεον αμμωνια κλπ. Για μενα τα ονομαστικα 2000 λιτρα φιλτρανση ανα ωρα για διακοσαρι ενυδρειο ειναι το νορμαλ για σωστη μηχ. Φιλτρανση και κυκλοφορια και επειδη φοβαμε τον βυθο του οτι μπορει να εχει μαζεψει εσωτερικα πραμα σε αναεροβιες συνθηκες με την σκουπα φοβαμε μην ερθουν τα κατω πανω και γινουν χειροτερα τα πραγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα Νικο τοθεμα ειναι οτι δεν μου ηταν ξεκαθαρο εξ αρχης το γιατι της ολης ανωμαλιας και πως την πατησε ετσι ο Γιαννης μια που οπως καταλαβαινεις απο την στιγμη που δεν ξερουμε ακριβως το τη και πως προσπαθουμε να φανταστουμε και να κατανοησουμε το γιατι. Υποθετω οτι το φιλτρο του 1000 λιτρα ανα ωρα σε 200αρι ενυδρειο με τον καιρο μπουκωνε με αποτελεσμα να πεσει η ροη. Ετσι μαζεψε πραμα ο βυθος, ανοξικο περιβαλλον. Επιπλεον με την χρηση του διοξειδιο επιπλεον επιβαρυνση στα χαμηλοτερα στρωματα, επιβραδυνση της αεροβιας βιολογιας, τα σαλιγκαρια καπουτ αμμωνια στα υψη ψαρια καπουτ επιπλεον αμμωνια κλπ. Για μενα τα ονομαστικα 2000 λιτρα φιλτρανση ανα ωρα για διακοσαρι ενυδρειο ειναι το νορμαλ για σωστη μηχ. Φιλτρανση και κυκλοφορια και επειδη φοβαμε τον βυθο του οτι μπορει να εχει μαζεψει εσωτερικα πραμα σε αναεροβιες συνθηκες με την σκουπα φοβαμε μην ερθουν τα κατω πανω και γινουν χειροτερα τα πραγματα.

 

Δεν διαφωνω με τα λεγομενα σου,.

Αλλα εφοσον ειχε αμμο, και το φιλτρο δεν δουλευε καλα δεν ειχε ροη , θα επρεπε να βλέπει πανω απο την αμμο στρωμα βρωμιας-οργανικων, δεν ξερω το ειχε αυτο?

 

Με την αμμο αφου μπουκωνει και ευκολα σιγουρα θα εχει προβλημα με αναεροβιες περιοχες , σε τι υψος ητανε η αμμος ?

Για το co2 που λες δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυει κατι τετοιο... να τανε και μπουκαλα να πω οτι το παρακανε αλλα με το diy co2 τι να κανει...

 

Ναι για την κυκλοφορια που λες σε 200 αρι , δεν εχεις και αδικο, εγω εχω 2 εξωτερικα σε 180 λιτρα  750 νομιζω το καθενα σε ροη , ονομαστικα. Αλλα δεν πολυ κανουν δουλεια σε ροη .

 

Το υποστρωμα βυθος μου ειναι καθαρος, αλλα που και που βαζω σκουπα να τον ελαφρυνω λιγακι.

 

Με την σκουπα βυθου θα τραβουσε ολη την βρωμια , εξω ,απλα τωρα με τον κυκλοφορητη θα επιβαρυνει το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...