Jump to content

Μονιμη Διατηρηση Καλλιεργειας Αρτεμια


Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρειακι μικρο 15 λιτρα με μινι θερμαντηρα 25 βατ και αεραντλια και σκεφτομουν αν θα μπορουσα να καλιεργεισω αρτεμια και να την διατηρησω ωστε να μπορω να ταιζω και τα μεγαλυτερα ψαρια μου και οχι μονο τον γονο.Εχω αρτεμια της ocean nutricion και για τροφη σκεφτομαι sera micron επειδη και αυτη την εχω ηδη να ξεκινησω δοκιμαστικα.

 

Θα ηθελα να μου πειτε οσοι το εχετε δοκιμασει αν χρειαζεται καποιο φιλτρο περαν της αεραντλιας,αν κανει η τροφη που εχω ή χρειαζομαι κατι αλλο και το κυριοτερο αν εκκολαπτω τα μωρα σε μπουκαλι και μετα τα βαζω στο ενυδρειακι γιατι θυμαμαι οτι την τριτη μερα απο τα αυγα που εσκασαν θεςλεις να αυτοκτονησεις απο την μυρωδια..Αν θα χρειαζονται αλλαγες νερου καθε ποτε και με ποιον τροπο,δηλαδη ολικες ή μερικες και αν πρεπει η αλατοτητα να ετοιμαστει πριν ή μεσα στο ενυδρειο.Ενταξει δεν θελω να τις μεγαλωσω με γαλλικα και πιανο ουτε να τις στειλω κολεγιο,απλα να μεγαλωσουν λιγο ωστε να εχω συνεχεια φρεσκια ζωντανη τροφη για τα ψαρια μου και να μην παιζω με τα μπουκαλια και χωρις να περιμενω να ταισω ανα τρεις μερες ή με δυο καλιεργειες εναλλαξ.

 

Αυτα :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία σκέψη!θα ήθελα να ακούσω και εγώ απάντηση απο έμπειρους!

Link to comment
Share on other sites

Για ρωτα και στα αλατια Αργυρη!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να το κανεις με μερικες αλλαγες νερου και φιλτρο αεραντλιας.δεν ειναι δυσκολο.θα σου προτεινα ομως δαφνιες που ειναι πολυ ποιο ευκολες και οχι αρτεμιες.το εχεις σκεφτει?

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει απλα επειδη την αρτεμια την εχω ειπα να ξεκινησω με αυτην.Θα το ξεκινησω απο αυριο και θα δω πως θα παει

Θοδωρη (προσπερνω το Αργυρη) σιγα μην ρωτησω τους αλμυρους :P ετσι κι αλλιως το αλατι το χρειαζομαι στο "φαγητο" μονο.

Σοβαρα τωρα σαν γλυκος και απο συνηθεια το ανοιξα εδω,αν νομιζετε οτι παει διπλα ας το μεταφερει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει απλα επειδη την αρτεμια την εχω ειπα να ξεκινησω με αυτην.Θα το ξεκινησω απο αυριο και θα δω πως θα παει

Θοδωρη (προσπερνω το Αργυρη) σιγα μην ρωτησω τους αλμυρους :P ετσι κι αλλιως το αλατι το χρειαζομαι στο "φαγητο" μονο.

Σοβαρα τωρα σαν γλυκος και απο συνηθεια το ανοιξα εδω,αν νομιζετε οτι παει διπλα ας το μεταφερει καποιος.

Xaxaxaaxa! Ελα ντε. πως μου ρθε!

Απλα οι αλατισμενοι φτιαχνουν κατα κορον και η αρτεμια ειναι θαλασσινο, γιαυτο το λεω!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη, που εχεις δει οτι οι θαλασσινοι φτιαχνουν κατα κορον και οτι η αρτεμια ειναι για θαλασσινο??????

Sent from my GT-N7100

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι ειναι για θαλασσινο Δημητρη! Ειπα οτι ειναι θαλασσινο ον, για την ακριβεια λιμνοθαλασσινο! Ζει σε λιμνοθαλασσες!

Δεν φτιαχνουν οι θαλασσινοι; Απ οσο τους εχω ακουσει την φτιαχνουν και πολυ μαλιστα! Λαθος εχω ακουσει;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ενα μηνα μετα και αφου προεκειψαν παρα πολλα στα ενυδρεια μου το ξεκινησα δοκιμαστικα.Θα κανω την εκκολαψη σε ενα δοχειο τριων λιτρων και μετα οι ζωντανες αρτεμιες θα μεταφερθουν στο ενυδρειακι ωστε να πεταχτουν και τα αβγα γιατι θυμαμαι την τριτη ημερα βρωμανε απιστευτα.

 

Αποριες:

1.Ο χρονος ζωης τους καπου διαβασα οτι ειναι 2 μηνες,ισχυει?

2.Σε αυτο το διαστημα αναπαραγωνται?

3.Να χρησιμοποιησω αεροφιλτρο,κανονικο φιλτρακι,κυκλοφορητακι με την σχετικη αναταραξη επιφανειας ή μια σκετη αεραντλια? Νομιζω το τελευταιο γιατι φοβαμαι τα αλλα μην τις ρουφανε και τις πετσοκοβουν με την φτερωτη.

4.Θα ταιζω sera micron,δεκτες ιδεες.

 

 

Δημητρη εχεις δικιο για τις δαφνιες,πολυ πιο ευκολες,αισθανομαι οτι θα κουραστω συντομα με την αρτεμια και θα τα παρατησω οποτε ειμαι ηδη σε αναζητηση καλιεργειας,μεχρι να βρω ομως θα το παλεψω λιγο να δω πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ηδη εκκατομυρια αρτεμιες (5 ημερων) τις οποιες ταιζω σκονη sera micron και σημερα δοκιμασα την μεταφορα στο ενυδρειακι για να πεταξω τα αυγα και να δω πως μπορει να γινει.Με το φιλτρακι ειναι ψιλο αποτυχια,εβαλα το φιλτρο απο το ενυδρειακι του jumbo με τερμα χαμηλη ροη αλλα παλι τις ρουφαει.Το εβαλα στην αρχη με σφουγγαρι,ανθρακα και βαμβακι ειδα οτι τις ρουφαει και το εβγαλα τελειως.Μετα δοκιμασα με κυκλοφορητη πολυ μικρο και συγκεκριμενα αυτον εδω http://www.petsupermarket.gr/6927/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/sunsun-%CE%BA%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%82-hj-211.html παλι τις ρουφαει στην χαμηλη σκαλα.Στο τελος εβαλα την αεραντλια και θα το αφησω ετσι να δω τι θα γινει.Αλλαγες νερου θα κανω μονο αν βρωμιζει πολυ το νερο.

 

Αρχικα θελω να δω αν θα αντεξουν την μεταφορα και την μεγαλη αλλαγη νερου που εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δοκιμασεις και αεροφιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Αεροφιλτρο δεν εχω και δεν ξερω πως λειτουργει Θοδωρη,αξιζει να παω να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιουνε στις γεννηστρες για να μην ρουφαει τον γονο! Εγω μονο με τετοιο δεν ειχα απωλειες και ειναι και φθηνα!

Δες φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Και αν καταλαβα καλα στην μεση παιρνει λιγο βιολογικο υλικο ή ειναι μονο για μηχαχνικη φιλτρανση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παιρνει κατι! Αερας περναει!

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε γιατι να μην το αφησω με την αεραντλια? Αφου και κυκλοφορια δημιουργει σε 15 λιτρα και οξυγονωνει.Το ζητουμενο ειναι να φιλτραρω και βιολογικα το νερο για να μην χρειαζεται συχνες αλλαγες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχει και το σφουγγαρι! Παντως για ψαξτο και λιγο, υπαρχουν πολλα ειδη αεροφιλτρων! Το φικο μου δεν παιρνει κατι!

Link to comment
Share on other sites

παρε αεροφιλτρο να βαλεις... κανει και μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση..

δεν ειναι το ιδιο με σκετη αεροπετρα, το αεροφιλτρο κραταει βιολογια.. υπαρχουν και καποια με βιολογικο υλικο..

τωρα απο την στιγμη που κανεις αρτεμια , δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αποτελεσματικο, αφου ειναι θαλασσινο το νερο..

μηπως να βαλεις βραχο ?  :D

την τροφη την τρωνε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικα την τρωνε,ειναι σε σκονη (πουδρα) και δεν βλεπω να μενει καπου στον βυθο και απο την στιγμη που εχουν ζησει 5 μερες λογικα τρωνε (η αρτεμια την 4ρτη μερα δεν ζει.Εχω δει και σχετικα βιντεο στο youtube και δεν κανουν κατι διαφορετικο απ'οτι εγω απο θεμα διατροφης κτλ.Το θεμα του αεροφιλτρου θα το κοιταξω καποια στιγμη που θα εχω χρονο για βολτα στα μαγαζια,ετσι κι'αλλιως φαινεται χρησημο και ειναι φθηνα απ'οτι βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι παμθηνα .................στο ebay  :D

σε μια φαση ειχα 5-6 , τα εχω δωσει πλεον ολα.. αν ειχα κανενα θα σου στελνα...

ωραια , αν ειναι 5ημερων μια χαρα..

ποσο αλατι εχεις στο 15λιτρο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Τα αβγα της ocean nutricion γραφουνε στις οδηγιες δυο κουταλιες του γλυκου (μαγειρικο αλατι) για καθε ενα λιτρο οποτε εγω εβαλα 10 λιτρα νερο με 20 κουταλιες +τρια λιτρα απο το νερο εκκολαψης που ηταν ετοιμο απο αλατοτητα αφου πεταξα τα αυγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως πάει ρε Μιχάλη η όλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ρε Σταματη μου,φοβαμαι μηπως δεν τρωνε...

Μεσα στο ενυδρειο γινεται πλυντηριο με την αεραντλια που την ειχα χαμηλα και δεν μπορουσαν να κολυμπησουν,την εβαλα σημερα ψηλα ισα να κανει μπουρμπουληθρες και θα δειξει.

 

Με προβληματιζει το γεγονος οτι δεν τις βλεπω να μεγαλωνουν οπως βλεπω στα βιντεο,παντως ειναι ζωντανες οποτε νομιζω καλα παει..

 

Επισης απο θερμοκρασια τις εχω χωρις θερμαντηρα στους 24 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες εχουν πεθανει και οσες εζηασν ειναι στο ιδιο μεγεθος απο οταν εκκολαφθηκαν αρα θεωρω οτι δεν αφαγαν ποτε

 

Μολις το αδειασα το ενυδρειο και το επλυνα,δεν ξαναπροσπαθω τωρα γιατι δεν βλεπω να αξιζει τον κοπο.

Ισως ξαναδοκιμασω καποια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ξεκινησεις καποια αλλη καλιεργεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...