Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα... έστησα πριν πολύ καιρώ (4 μήνες) το ενυδρείο μου... 100Λ στο περίπου (110 μικτά)

Έβαλα στην αρχή ένα silver dolar και καρχαρίες... τελικά οι καρχαρίες πέθαναν και καλύτερα γιατί έμαθα από το λάθος μου (πανγκάσιους είχα)

Πριν λίγες μέρες πήρα ένα πλέκο και ένα άσπρο μικρούλικο γατόψαρο και πλακέτες για τροφή...

από ότι βλέπω ο πλέκο κουνιέται κανονικά αλλά τα πτερύγια του είναι μονίμως πεσμένα και μαζεμένα, επίσης κολάι συνέχεια πάνω στο φίλτρο νερού (ΑΤΜΑΣ)

aνεβάζω και φωτό να το δείτε και να μου πείτε τι φταίει!

Για τεστ έχω μόνο ένα από την ΣΕΡΑ ΝΗ3 ΝΗ4 και βγαίνει πάντα καλό το τεστ!

Τώρα έχω μέσα 2 αγγελόψαρα, το δολάριο και τα δύο γατόψαρα! (όταν έβαλα τα γατόψαρα, την επόμενη μέρα πέθανε το rosy barb που είχα και αυτό από την αρχή που έβαλα τα ψάρια μέσα!20150328_152403.jpg20150328_152447.jpg20150328_154205.jpg20150328_154149.jpg20150328_154136.jpg20150328_154130.jpg20150328_152551.jpg20150328_152539.jpg20150328_154211.jpg

20150328_152346.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εντάξει, δε το λες και οτι έμαθες απο τα λάθη σου. Τεστ αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη λες οτι βγαίνουν καλά. Τι εννοείς καλά; Ποσο βγαίνουν δηλαδή; Η ψαροσύνθεσή σου ειναι λάθος. Τα αγγελόψαρα δε μπαίνουν σε ενυδρεια με ύψος κάτω απο 55-60 εκατοστά ας πούμε. Τα γατόψαρα (αν βλέπω καλα στο κινητό μου έχεις Cory) θέλουν άμμο για να μη τραυματίζουν τα μουστάκια του και μπαίνουν σε ομάδες άνω των 7-8 ατόμων. Στο ενυδρειο σου επίσης δε μπαίνουν τα δολάρια αφου γίνονται μεγάλα και αυτά όπως και ο πλέκο που επίσης έχεις. Κανε μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρειου σου συμπληρώνοντας τη φόρμα για να τα δούμε όλα στο ενυδρειο σου γιατι μάλλον θέλει κι άλλες διορθώσεις. Αν έχεις διάθεση να το κάνεις σωστά, τέρμα τα προβλήματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3ια μπουκαλακια και ενα δοκιμαστηκο! Βαζω στο δοκιμαστηκο λιγο νερο και μετα ριχνω 6 σταγονες απο καθε μπουκαλακι και βγαινει ενα χρώμα!

Που θα βρω την παρουσιαση για να την γραψω?

Δεν θελω να κανω πολλες αλλαγες γιατι θα κοστίσουν πολλα λεφτα! Εχουμε κανεναν απο Θεσσαλονίκη να βοηθήσει λιγο? :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/50683-φόρμα-παρουσίασης/#entry464578

Το τεστ αμμωνίας και νιτρωδών ειναι στο 0;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/50683-φόρμα-παρουσίασης/#entry464578

Το τεστ αμμωνίας και νιτρωδών ειναι στο 0;

 

Είναι με χρώματα και πάντα είναι στο κίτρινο άρα είναι στο 0, μετά έχει πράσινο και σκουρένει σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

Και το χαλίκι φίλε μου ειναι βαμμένο. Εγω θα το άλλαζα στην θέση σου. Μαζι με πολλα αλλα βέβαια.καστρα καράβι κ.τ.λ.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Ας βοηθησουν λιγο οι γατοψαραδες, ετσι πρεπει να ειναι το ψαρι αυτο; Επειδη αυτα τα σπυρακια δεν μου φαινονται οκ!

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Δεν ξέρω σε τι κατηγορία είναι :P

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (100x30x40):
Συνολικά Λίτρα: 110L
Sump (λίτρα): 100L

Οργανισμοί
Φυτά: anubia (μου χάλασε όλο και θέλω βοήθεια για το πως θα το κάνω να ξανα βγάλει φύλα)
Ψάρια: 2χ αγγελόψαρα (ένα μαύρο και ένα άσπρο) pleco, silver dolar, και ένα ακόμα γατόψαρο μικρό άσπρουλικο!
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:                     Ταπετσαρία φύσης ενυδρείου!
Πέτρες:                     Καμία αλλά θέλω να βάλω και δεν ξέρω τι πέτρες να βάλω και πως να τις επεξεργαστώ!
Ξύλα:                       Ένα μικρό
Άλλα διακοσμητικά : Ένα σεντούκι, ένα καραβάκι,και ένα κάστρο!
Υπόστρωμα:             Μπλέ χαλήκι χαντρούτσικο 15κιλά περίπου συνολικά
Βυθός:                      ?????? τίποτα... :/ γεμάτος με σκατουλάκια είναι ο βυθός :P με είπαν να αποφεύγω να τον ανακατεύω!

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): έβγαλα το καπάκι και έβαλα 2χ 30watt(νομίζω) λάμπες φθορίου και έχω μια χρωματιστή LED 1m για να το βάλω αργότερα!
Διάρκεια φωτισμού:                             07:00 - 13:00 και 18:00 - 00:30 με χρονοδιακόπτη αν είναι υπερβολή το αλλάζω ώρες!

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:            Atman AT-2218F 650/H
Θέρμανση/ Ψύξη:  Θέρμανση θερμοστάτης (δε ξέρω πόσα watt το κρατάω 24-26 βαθμούς)
Λίπανση:               ????
Παροχή CO2:        ????
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Sera nitrivec, sera florena, DM1 conditioner
Διατροφή:             TetraMin, Pleco Tablets, Tablet Mix


Παράμετροι
pH:  ????
Γενική σκληρότητα (GH):  ???
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):  ???
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2):  ???
Νιτρικά (ΝΟ3):  ???
Φωσφορικά (PΟ4):  ???
Μέση Θερμοκρασία (°C):  25 Κελσίου

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:  ανά δυο εβδομάδες 30-40 λίτρα (αλλά δεν είναι στάνταρ οι αλλαγές, έκανα και 60Λ μια φορά)
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:  DM1 Conditioner Μια μέρα πριν την αλαγή (Σάββατο)
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:      Καθαρισμός φίλτρουυ και διακοσμητικών

Φωτογραφίες: ανέβασα στην Αρχή, για κάποιο λόγο δεν μου εμφανίζει την "Επεξεργασία" στο πρώτο Ποστ!

Λοιπων παιδιά, σήμερα είδα τα πτερήγια του Πλέκο ανοιχτά :) και προσπαθούσε να μπει μέσα στο φίλτρο :P αλλά μόλις άναψα το φως, μετά από λίγη ώρα άλλαξε θέση και τα κατέβασε...! τα Ασπράκια όμως τι είναι? ICH?

Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν εχεις καθολου καπακι στο ενυρδειο δεν ειναι καλο για τις θερμοκρασιες σου, αλλα και εχεις τον φοβο να βρεις καποιο ψαρι σου στο πατωμα.

Τον φωτισμο πρεπει να τον αναβεις για 9 ωρες συνεχεια χωρις διακοπη ενδιαμεσα ασ πουμε 2 το μεσημερι με 11 το βραδυ.

Στις αλλαγες που κανεις το νερο το ζεσταινεις η το βαζεις μεσα και πεφτει η θερμοκρασια ;

Τωρα που εχει θεμα ο πλεκο ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα σε 2 ημερες να φτασει 30.

Και αν εχεις αεραντλια βαλτην να δουλευει τερμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι φαινεται να υποφερει και ψαχνει να φυγει οπου οπου.

Εγω θα τα εβγαζα ολα απο μεσα (θα αφηνα σκετα τζαμια - εκτος απο το ξυλο), αφου ειχα βγαλει το ψαρι καπου σε ασφαλες μερος, θα εκανα αλλαγη νερου, θα ξαναβαζα το ψαρι, θα διαβαζα τι χρειαζονται τα ψαρια (παραμετροι νερου, διακοσμηση κλπ), θα εβλεπα παραδειγματα απο σωστα στημενα ενυδρεια για τετοια ψαρια, και θα το διορθωνα.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

το οτι δεν εχεις καθολου καπακι στο ενυρδειο δεν ειναι καλο για τις θερμοκρασιες σου, αλλα και εχεις τον φοβο να βρεις καποιο ψαρι σου στο πατωμα.

Ποιό από τα ψάρια που έχει ο φίλος είναι επικίνδυνο να πηδήξει?

Τον φωτισμο πρεπει να τον αναβεις για 9 ωρες συνεχεια χωρις διακοπη ενδιαμεσα ασ πουμε 2 το μεσημερι με 11 το βραδυ.

Γιατί 9 ώρες και όχι 7 ?

Τωρα που εχει θεμα ο πλεκο ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα σε 2 ημερες να φτασει 30.

Τι έχει το ζωντανό και θα το ωφελήσει η άνοδος της θερμοκρασίας ?

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι ουτε σε μενα φαινεται καλα..

πολυ λυπαμαι , αλλα εγω τα βλεπω ΟΛΑ λαθος..

Δυστηχως θελει ξυλωμα και παλι απο την αρχη..

Πεταμα χαλικι,διακοσμητικα ,ψευτικα κλπ κλπ. και σωστο στησιμο με φυσικα υλικα.. 

Στρωσιμο φιλτρου και επιλογη σωστης ψαροσυνθεσης.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι φαινεται να υποφερει και ψαχνει να φυγει οπου οπου.

Εγω θα τα εβγαζα ολα απο μεσα (θα αφηνα σκετα τζαμια - εκτος απο το ξυλο), αφου ειχα βγαλει το ψαρι καπου σε ασφαλες μερος, θα εκανα αλλαγη νερου, θα ξαναβαζα το ψαρι, θα διαβαζα τι χρειαζονται τα ψαρια (παραμετροι νερου, διακοσμηση κλπ), θα εβλεπα παραδειγματα απο σωστα στημενα ενυδρεια για τετοια ψαρια, και θα το διορθωνα.

πωωω... δεν μπορώ να τα κάνω πάλι από την αρχή :( δεν έχω που να τα πάω τα ψάρια!

Δεν γίνεται να κάνω κάτι σιγά σιγά χωρίς να τα βγάλω από μέσα τα ψάρια?

 

το οτι δεν εχεις καθολου καπακι στο ενυρδειο δεν ειναι καλο για τις θερμοκρασιες σου, αλλα και εχεις τον φοβο να βρεις καποιο ψαρι σου στο πατωμα.

Τον φωτισμο πρεπει να τον αναβεις για 9 ωρες συνεχεια χωρις διακοπη ενδιαμεσα ασ πουμε 2 το μεσημερι με 11 το βραδυ.

Στις αλλαγες που κανεις το νερο το ζεσταινεις η το βαζεις μεσα και πεφτει η θερμοκρασια ;

Τωρα που εχει θεμα ο πλεκο ανεβασε την θερμοκρασια σταδιακα σε 2 ημερες να φτασει 30.

Και αν εχεις αεραντλια βαλτην να δουλευει τερμα.

Με το καπάκι ήταν πολύ άσχημο πφφφφ.... την άλλαξα την λάμπα 09:00 - 19:00

Δεν ζέστανα το νερό γιατί δεν ξέρω πως να το κάνω, μόνο αν βγάλω τον θερμοστάτη από το ενυδρείο και το βάλω στον κουβά!

Διάβασα πως τα παράσητα φέυγουν με υψηλές θερμοκρασίες, αλλά δεν είναι επυκίνδηνα για τα ψάρια οι 30 βαθμοί?

Έχω πολύ δυνατή αεραντλία και δεν ξέρω πως να την αξιοποιήσω, την έχω στο τέρμα χαμηλό και πάλι είναι πολύ δυνατό για αυτό που έχω!

 

Τελικά ο πλέκο ανοίγει τα πτερύγια όταν κολυμπάει!

Κάτι άλλο, ΤΟ ΦΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΓΟΜΕΝΩ ΠΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ το δολάριο το τρώει? τι να τον κάνω? :(

Link to comment
Share on other sites

πωωω... δεν μπορώ να τα κάνω πάλι από την αρχή :( δεν έχω που να τα πάω τα ψάρια!

Δεν γίνεται να κάνω κάτι σιγά σιγά χωρίς να τα βγάλω από μέσα τα ψάρια?

 

Με το καπάκι ήταν πολύ άσχημο πφφφφ.... την άλλαξα την λάμπα 09:00 - 19:00

Δεν ζέστανα το νερό γιατί δεν ξέρω πως να το κάνω, μόνο αν βγάλω τον θερμοστάτη από το ενυδρείο και το βάλω στον κουβά!

Διάβασα πως τα παράσητα φέυγουν με υψηλές θερμοκρασίες, αλλά δεν είναι επυκίνδηνα για τα ψάρια οι 30 βαθμοί?

Έχω πολύ δυνατή αεραντλία και δεν ξέρω πως να την αξιοποιήσω, την έχω στο τέρμα χαμηλό και πάλι είναι πολύ δυνατό για αυτό που έχω!

 

Τελικά ο πλέκο ανοίγει τα πτερύγια όταν κολυμπάει!

Κάτι άλλο, ΤΟ ΦΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΑΓΟΜΕΝΩ ΠΑΛΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ το δολάριο το τρώει? τι να τον κάνω? :(

καντο 11:00 με 19:00απο 7 μεχρι 9 ωρες οπως σου εγραψαν και ποιο πανω,

μπορεις να βαλεις νερο απο θερμοσιφωνα για να ερθει κοντα στην θερμοκρασια του ενυδρειου,οχι σκετο,σε ,μιξη μαζι με το κρυο.

ναι με τους 30 θα γλυτωσεις την ασθενεια και δεν θα ειναι πολλες οι ημερες που θα το κρατησεις εκει,θα περιμενεις να καθαρισει το ψαρι και δυο ημερες μετα θα αρχισεις να κατεβαζεις την θερμοκρασια ανα 1 βαθμο την ημερα.

Τα δολαρια τρωνε φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, θα κανω αυτα για αρχη!

Θα ανεβασω και την θερμοκρασια!

Για το δολαριο τι να κανω? :/ λεω να το κανω με φυτα το ενυδρειο μου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερουμε ακομη αν το ψαρι εχει ασθενεια οποτε δεν ξερουμε αν χρειαζεται να ανεβασουμε και την θερμοκρασια γιαυτο μην κανεις βεβιασμενες κινησεις!

Το φυτο μπορει να το τρωει ο πλεκο, το δολλαριο ή απλα να χαλαει! Εσυ ετσι κι αλλιως πρεπει να αλλαξεις την ψαροσυνθεση σου!

Το φιλτρο τι υλικα εχει μεσα;

Link to comment
Share on other sites

πωωω... δεν μπορώ να τα κάνω πάλι από την αρχή :( δεν έχω που να τα πάω τα ψάρια!

Δεν γίνεται να κάνω κάτι σιγά σιγά χωρίς να τα βγάλω από μέσα τα ψάρια?

 

 

http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-2454/3585/

Link to comment
Share on other sites

Σε κουβα θα μπουνε τα ψαρια? Το ενυδρειο θελει 3ης εβδομαδες στρώσιμο!

Ψαρια δε θελω να αλλαξω! Μου αρεσουν τα αγγελοψαρα και ο πλεκο!

Το φιλτρο εχει τα απλα σφουγκαρακια του εδω και 10 χρονια περιπου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερουμε ακομη αν το ψαρι εχει ασθενεια οποτε δεν ξερουμε αν χρειαζεται να ανεβασουμε και την θερμοκρασια γιαυτο μην κανεις βεβιασμενες κινησεις!

Το φυτο μπορει να το τρωει ο πλεκο, το δολλαριο ή απλα να χαλαει! Εσυ ετσι κι αλλιως πρεπει να αλλαξεις την ψαροσυνθεση σου!

Το φιλτρο τι υλικα εχει μεσα;

 

 

Το ότι έχει ΙΚ δηλαδή... ΔΕΝ φαίνεται;  :wacko:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου το ενυδρείο θέλει ριζική αλλαγή... γιατί ΔΕΝ θα μείνει τίποτα ζωντανό εκεί μέσα.

Διάβασε προσεκτικά παρακάτω στα link... τι απαιτούν τα ψάρια που σου αρέσουν (συνθήκες νερού, θερμοκρασία, περιβάλλον, βυθό κλπ.) ΠΡΙΝ τα αγοράσεις... και στήσε τον κατάλληλο γι' αυτά χώρο.

Φτήνια και ζωντανά... ΔΕΝ πάνε παρέα.-

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36775-corydoras-aeneus-gill-1858/#entry323419

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

 

http://diszhal.info/english/catfishes/en_Pterygoplichthys_multiradiatus.php

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νικο, ετσι μου φανηκε αλλα δεν ειμαι σιγουρος! Δεν ξερω αν το ψαρι ειναι ετσι, γιαυτο λεω να περιμενουμε τους γατοψαραδες!

Link to comment
Share on other sites

Νικο, ετσι μου φανηκε αλλα δεν ειμαι σιγουρος! Δεν ξερω αν το ψαρι ειναι ετσι, γιαυτο λεω να περιμενουμε τους γατοψαραδες!

 

 

Εσύ καλά θα κάνεις να τους περιμένεις... εγώ ΔΕΝ τους χρειάζομαι.- ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...