Jump to content

Recommended Posts

Αρα ειναι ικ. Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπών από ότι βλέπω τα αγγελόψαρα πάνε με τα γατόψαρα και με το δολάριο! γένες δε θέλω ούτος η άλλος, τα αγγελόψαρα γράφει ότι θέλει 200Λ νερού όμως 2 που έχω είμαι μια χαρά, ήθελα άλλο ένα να βάλω σε άσπρο χρώμα αλλά δεν είναι σωστό!

θα βάλω κανένα γατόψαρο ακόμα λογικά!

Θα πάω να αγοράσω άμμο (Θέλω να με προτήνεται τι άμμο να βάλω) ώστε να ζουν τα αγγελόψαρα με τα γατόψαρα και θέλω να με πήτε τη είναι αυτά τα KH GH και PH? πως θα τα μετρήσω?

Πιστέυω πως βάζωντας άμμο και αν βγάλω τα μπιχλιμπίδια από μέσα θα είμαι μια χαρά! Όμως να ρωτήσω κάτι? γίνεται να φτιάξω μόνος μου κλαδιά ξύλου και να τα βάλω μέσα? ακριβά τα πουλάνε στα πετσοπ!

Όταν βάλω άμμο θα βάλω και άλλα φυτά (θα ψάξω για να δω τι να βάλω) όμως με το δολάριο τι θα κάνω? θα τα τρώει? γίνεται και μεγαλούτσικο το άτοιμο και είναι όμορφο <3

Τα αγγελόψαρα δε νομίζω να έχουν πρόβλημα στα 100Λ

Όταν βάζεις άμμο είναι εύκολη η σηντήριση του? ή βρομίζει πολύ?

Γίνεται να βάλω καμιά 3-4 γατόψαρα βυθού και άλλο ένα πλέκο και να γίνουν τεράστια? :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπών από ότι βλέπω τα αγγελόψαρα πάνε με τα γατόψαρα και με το δολάριο!

 

γένες δε θέλω ούτος η άλλος, τα αγγελόψαρα γράφει ότι θέλει 200Λ νερού όμως 2 που έχω είμαι μια χαρά, ήθελα άλλο ένα να βάλω σε άσπρο χρώμα αλλά δεν είναι σωστό!

θα βάλω κανένα γατόψαρο ακόμα λογικά!

Θα πάω να αγοράσω άμμο (Θέλω να με προτήνεται τι άμμο να βάλω) ώστε να ζουν τα αγγελόψαρα με τα γατόψαρα και θέλω να με πήτε τη είναι αυτά τα KH GH και PH? πως θα τα μετρήσω?

Πιστέυω πως βάζωντας άμμο και αν βγάλω τα μπιχλιμπίδια από μέσα θα είμαι μια χαρά! Όμως να ρωτήσω κάτι? γίνεται να φτιάξω μόνος μου κλαδιά ξύλου και να τα βάλω μέσα? ακριβά τα πουλάνε στα πετσοπ!

Όταν βάλω άμμο θα βάλω και άλλα φυτά (θα ψάξω για να δω τι να βάλω) όμως με το δολάριο τι θα κάνω? θα τα τρώει? γίνεται και μεγαλούτσικο το άτοιμο και είναι όμορφο <3

Τα αγγελόψαρα δε νομίζω να έχουν πρόβλημα στα 100Λ

Όταν βάζεις άμμο είναι εύκολη η σηντήριση του? ή βρομίζει πολύ?

Γίνεται να βάλω καμιά 3-4 γατόψαρα βυθού και άλλο ένα πλέκο και να γίνουν τεράστια? :)

 

 

Μάλλον ΔΕΝ διάβασες προσεκτικά... όπως σου πρότεινα.

Τα σκαλάρια, τα δολάρια, τα κορυντόρας, είναι κοπαδόψαρα... κι αυτό σημαίνει  8-10 ψάρια το ελάχιστο.

Το μεγέθος που φτάνουν... το διάβασες; Την διάρκεια ζωής τους; Τις συνθήκες που θέλουν;

Το ενυδρείο σου ΔΕΝ είναι ικανό να φιλοξενήσει αυτά τα είδη.

Από την άλλη καλό είναι να αρχίσεις το διάβασμα στο τμήμα των αρχαρίων... για να μάθεις τα βασικά για την διατήρηση του ενυδρείου. Οι συνθήκες του νερού για παράδειγμα... είναι μια δύσκολη υπόθεση και αυτά τα είδη που ανέφερα απαιτούν μαλακό και όξινο νερό.

Είναι κρίμα να πεθάνουν τα ζωντανά... ΧΩΡΙΣ λόγο και από δικές σου λάθος κινήσεις.

Υπάρχουν άλλα είδη που μπορούν να μπουν στον χώρο σου... και πιο εύκολα στην διατήρηση τους... από έναν αρχάριο.

Χωρίς να γνωρίζεις τα βασικά... θα πεθαίνουν τα ψάρια σου και θα απογοητευτείς.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε το αφήνω ως εχει και όσο παει... δεν μπορω να γινω "ψηρας" στο ενυδρειο γιατι δεν υπαρχει χρονος καθολου (μονο λιγο το πρωι και το βραδυ για να κοιμηθω ειμαι στο σπιτι! Και μονο κυριακη λαθομαι και ασχολουμε λιγο με αλλαγη νερου)

Αν πεθάνουν και αυτα που εχω τωρα, θα βαλω κανενα ιγκουανα!

Ευχαροστω παντως για τις απαντησεις σας!

Μονο πειτε αν πραγματι ειναι ΙΚ αυτο που εχει ο πλεκο και ολα μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Το πλέκο έχει πρόβλημα όπως είπαν και οι προγενέστεροι.

Ανέβασε την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς (το ick έχει κύκλο ζωής 7-8 ημέρες και πεθαίνει στους 28+ βαθμούς) για 10 ημέρες,

με φουλ αεραντλία και ανατάραξη της επιφάνειας του νερού για οξυγόνωση μιας και ανεβάζοντας την θερμοκρασία μειώνεται το οξυγόνο στην στήλη νερου...

Στα πλεκοειδή το ick είναι πολύ επικίνδυνο γιατί πηγαίνει άμεσα στα βράγχια και δεν μπορούν να αναπνεύσουν,

με μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας, πολύ μεγαλύτερο από τα υπόλοιπα είδη...

Το νερό που ρίχνεις στις αλλαγές πρέπει να έχει παρόμοια θερμοκρασία με του ενυδρείου και να είναι αποχλωριοποιημένο. Ρίχνοντας κρύο νερό το σοκ στρεσάρει τα ψάρια και έρχονται οι ασθένειες...

Το ιδανικό θα ήταν να βάλεις τα ζωντανα σε ένα πλαστικό δοχείο με το φίλτρο και το θερμοστάτη και να ξαναστήσεις το ενυδρείο από την αρχή σύμφωνα με τις ανάγκες τους.

Τα cory ζούν συνήθως σε άμμο γιατί τους αρεσει να σκάβουν με τη μουσούδα τους σε κοπάδια που αποτελούνται από 1 θηλυκό και αρκετά αρσενικά. Ο πλέκο που έχεις όταν γίνει καλά πρέπει να φύγει γιατί γίνεται μισό μέτρο και δεν κάνει για το ενυδρείο σου,θα μπορούσες να βάλεις έναν ancistrus(10-12 cm)

Τα σκαλάρια και τα δολάρια γίνονται αρκετα μεγάλα και αρέσκονται να ζουν  σε κοπάδια...

Καλή συνέχεια (να με συγχωρείς φίλε μου για την πολυλογία αλλά έτσι θα αποφύγεις μελλοντικό τρέξιμο και προβλήματα) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τοτε το αφήνω ως εχει και όσο παει... δεν μπορω να γινω "ψηρας" στο ενυδρειο γιατι δεν υπαρχει χρονος καθολου (μονο λιγο το πρωι και το βραδυ για να κοιμηθω ειμαι στο σπιτι! Και μονο κυριακη λαθομαι και ασχολουμε λιγο με αλλαγη νερου)

Αν πεθάνουν και αυτα που εχω τωρα, θα βαλω κανενα ιγκουανα!

Ευχαροστω παντως για τις απαντησεις σας!

Μονο πειτε αν πραγματι ειναι ΙΚ αυτο που εχει ο πλεκο και ολα μια χαρα!

 

Εντελως φιλικα και με πολυ καλη διαθεση θα ηθελα να σε διορθωσω εδω.Αν δεν εχεις καθολου χρονο τοτε μην αγοραζεις ζωντανα ειναι κριμα,οπως δεν παιρνεις σκυλο αν δεν εχεις ορεξη και χρονο να τον βγαζεις βολτα ετσι ειναι και τα ψαρια,δεν απαιτουν να γινεις ψηρας ή να αφιερωνεις ολη την ημερα σου αλλα τουλαχιστον χρειαζονται την προσοχη και το ενδιαφερον σου.

 

Επισης σαν πρωην κατοχος ιγκουανα για αρκετα χρονια θα σου ελεγα οτι το ιδιο και ακομα περισσοτερο ισχυει για αυτο το πανεμορφο ζωντανο.Το ιγκουανα χρειαζεται τεραριουμ και οχι ενυδρειο,επισης θελει ΠΑΡΑ πολυ χρονο στον χειρησμο του για να σε εμπιστευτει και να σε μαθει αλλιως θα τρως μαστιγωμα καθε φορα που πας κοντα και πιστεψε με οταν φτασει ενα μετρο ποναει απιστευτα!Επισης θελει καθε μερα να κοβεις σαλατες και φρουτα για την διατροφη του και σε δυο χρονια θα θελει δυο μπολ την ημερα και ψεκασμα με σπρει νερου στο υποστρωμα καθε 3-4 ωρες,δεν ειναι λοιπον πιο "ευκολο" απο τα ψαρια.

 

Απλα σκεψου πως οποιο ζωο παιρνεις απο το φυσικο του περιβαλλον εισαι υποχρεωμενος να φροντιζεις οπως πρεπει,δεν ειναι στολιδια,ειναι ψυχες.

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ποιό από τα ψάρια που έχει ο φίλος είναι επικίνδυνο να πηδήξει?

Γιατί 9 ώρες και όχι 7 ?

Τι έχει το ζωντανό και θα το ωφελήσει η άνοδος της θερμοκρασίας ?

 

Όλα τα ψάρια που υπάρχουν στο ενυδρείο μπορεί να πηδήξουν έξω ειδικά αν υπάρχει πρόβλημα και τα ψάρια είναι στρεσαρισμένα 

 

Αλλαγές μπορούν να γίνουν χωρίς ΠΟΛΥ μεγάλη ταλαιπωρία αρχικά βγάλε το χαλίκι με μια απόχη και τα κάστρα κάνε την θεραπεία και αφού στρώσουν τα πράγματα μπορείς σιγά σιγά να προσθέσεις φυσικά υλικά

 

Άμμο ποταμίσια και πέτρες αφού τα ξεπλύνεις πολύ καλά ώστε να μην σηκώνουν σκόνη μπορείς να τα βάλεις προσεκτικά στο ένυδρέιο 

 

P.S O ιός Diskun Fan εξαπλώνεται και σε άλλα θέματα μου φαίνεται ότι στην κατηγορία δίσκοι δεν τον απασχολείτε αρκετά  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τοτε το αφήνω ως εχει και όσο παει... δεν μπορω να γινω "ψηρας" στο ενυδρειο γιατι δεν υπαρχει χρονος καθολου (μονο λιγο το πρωι και το βραδυ για να κοιμηθω ειμαι στο σπιτι! Και μονο κυριακη λαθομαι και ασχολουμε λιγο με αλλαγη νερου)

Αν πεθάνουν και αυτα που εχω τωρα, θα βαλω κανενα ιγκουανα!

Ευχαροστω παντως για τις απαντησεις σας!

Μονο πειτε αν πραγματι ειναι ΙΚ αυτο που εχει ο πλεκο και ολα μια χαρα!

 

 

Να υποθέσω ότι είναι υπεύθυνο το νεαρό της ηλικίας σου... γι' αυτά που (με λύπη) διαβάζω;

Φίλε μου αυτοί που ασχολούνται με τα ζωντανά... συνήθως διακατέχονται και από φιλοζωικά αισθήματα.

ΑΝ αύριο κάνεις ένα παιδί και ΔΕΝ έχεις δουλειά... θα το αφήσεις ατά'ι'στο κι όσο τα καταφέρει να ζήσει;

ΌΧΙ ΔΕΝ είναι όλα μια χαρά... εφ' όσον ΔΕΝ διαθέτεις τον απαραίτητο χρόνο (και το γνωρίζεις)... ΜΗΝ ταλαιπωρείς τουλάχιστον ζωντανούς οργανισμούς... δείξε σεβασμό στην ζωή τους.- 

 

ΥΓ. Προσωπικά το ινγκουάνα... ΔΕΝ το θεωρώ καν pet. Το μέγεθος που φτάνει... το γνωρίζεις; Μπορεί πραγματικά κάποιος να του παρέχει... αυτά που χρειάζεται; ΈΛΕΟΣ πια... ΌΛΑ για το χρήμα.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι είναι υπεύθυνο το νεαρό της ηλικίας σου... γι' αυτά που (με λύπη) διαβάζω;

Φίλε μου αυτοί που ασχολούνται με τα ζωντανά... συνήθως διακατέχονται και από φιλοζωικά αισθήματα.

ΑΝ αύριο κάνεις ένα παιδί και ΔΕΝ έχεις δουλειά... θα το αφήσεις ατά'ι'στο κι όσο τα καταφέρει να ζήσει;

ΌΧΙ ΔΕΝ είναι όλα μια χαρά... εφ' όσον ΔΕΝ διαθέτεις τον απαραίτητο χρόνο (και το γνωρίζεις)... ΜΗΝ ταλαιπωρείς τουλάχιστον ζωντανούς οργανισμούς... δείξε σεβασμό στην ζωή τους.- 

 

ΥΓ. Προσωπικά το ινγκουάνα... ΔΕΝ το θεωρώ καν pet. Το μέγεθος που φτάνει... το γνωρίζεις; Μπορεί πραγματικά κάποιος να του παρέχει... αυτά που χρειάζεται; ΈΛΕΟΣ πια... ΌΛΑ για το χρήμα.-

 

+1000

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι το εχεις οπως λες 10 χρονια και δεν μπορεις να κρατησεις ψαρι ζωντανο δεν σου κινησε την περιεργεια οτι κατι δεν ειναι σωστο;

Αν θελεις την γνωμη μου,σε πρωτη φαση ανεβασε την θερμοκρασια σου για να φυγει το ich.

μετα αγορασε ενα εξωτερικο φιλτρο μεγαλο δηλαδη για 300 εως 600 λιτρα ενυρδειο,γεμισε το με ελαφροπετρα ,βαλε βακτιρια και αντλωριο και προσεχε τις αλλαγες σου να μην πευτει η θερμοκρασια κατω 2 βαθμους απο οτι εχεις μεσα.

Αν κανεις αυτα θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο ωσπου να μπορεσεις να βελτιωσεις και τις υπολοιπες συνθηκες.

Για να ανακατευεσαι 10 χρονια παει να πει οτι σου αρεσει οπως σε ολους μας,μην σε πιανει αρνητικο πεισμα ετσι γιατι σου την λεμε εδω,το καλο των ψαριων σου θελουν ολοι και το ιδιο νομιζω οτι θελεις και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Igouana είχα πολλά χρόνια, έχω λάμπα και ένα σορό άλλα που χρειάζεται!

Το ΠΛΕΚΟ έγινε μια χαρά :) έφυγαν τα σημάδια που είχε, Το φυτό εξαφανήστικε :P τα ψάρια τα ταϊζω μια φορά το μεσημέρι πριν φύγω για δουλειά και μια φορά το βράδυ όταν γυρίζω, μόνο εχθές δε τα τάισα και εξαφανήστικε το φυτό χαχαχα! Το δολάριο την κάνει την δουλειά λέτε?

Είμαι με τα voucher τώρα και γι αυτό δεν έχω χρόνο, σε λίγο καιρώ τελειώνω και θα έχω πολύ χρόνο...!

Link to comment
Share on other sites

Igouana είχα πολλά χρόνια, έχω λάμπα και ένα σορό άλλα που χρειάζεται!

Το ΠΛΕΚΟ έγινε μια χαρά :) έφυγαν τα σημάδια που είχε, Το φυτό εξαφανήστικε :Pτα ψάρια τα ταϊζω μια φορά το μεσημέρι πριν φύγω για δουλειά και μια φορά το βράδυ όταν γυρίζω, μόνο εχθές δε τα τάισα και εξαφανήστικε το φυτό χαχαχα! Το δολάριο την κάνει την δουλειά λέτε?

Είμαι με τα voucher τώρα και γι αυτό δεν έχω χρόνο, σε λίγο καιρώ τελειώνω και θα έχω πολύ χρόνο...!

 

 

Πόντιος... όνομα και πράμα;  :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πόντιος... όνομα και πράμα;  :rolleyes:

 

Σε ποια ερώτηση που έκανα απάντησες? :/

Link to comment
Share on other sites

Σε ΌΛΕΣ (κοίτα πάλι τα link που σου έβαλα)... ακόμα και σε αυτές που... ΔΕΝ έκανες.

Τόσα άτομα σου τα έγραψαν... τι είναι τόσο δύσκολο που ΔΕΝ μπορείς να το καταλάβεις;

Link to comment
Share on other sites

Δέν θα ασχοληθώ με τίποτε άλλο παρά με την κατάσταση των ψαριών...

 

Για να έφτασε σε σημείο ο Pterygoplichthys pardalis να βγάλει ίκ σημαίνει ότι κάτι πάει ΠΟΛΥ στραβά στο ενυδρείο σου.

 

Χαίρομαι που όπως λές το ξεπέρασε (και ελπίζω να είναι έτσι).Όμως έχει και άλλα προβλήματα.Από την γενική του εικόνα φαίνεται ένα ψάρι υποσητισμένο που σίγουρα έχει άμεση ανάγκη απο σωστό φαγητό (και ίσως έχει και εντερικά προβλήματα που χρειάζονται θεραπεία).

 

Τι τον ταίζεις τώρα?Τον ταίζεις κάποια ειδική τροφή ή περιμένεις να φάει την άλγη????

 

 

 

Θα πρέπει σιγά σιγά και με ψυχραιμία να αρχίσεις τις αλλαγές που σου είπαν και οι περισσότεροι στο ενυδρείο σου αλλά θα πρέπει να έχεις σάν βασική προυπόθεση να γίνουν πρώτα καλά τα ψάρια και στην συνέχεια να αλλάξεις το χαλίκι και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δέν θα ασχοληθώ με τίποτε άλλο παρά με την κατάσταση των ψαριών...

 

Για να έφτασε σε σημείο ο Pterygoplichthys pardalis να βγάλει ίκ σημαίνει ότι κάτι πάει ΠΟΛΥ στραβά στο ενυδρείο σου.

 

Χαίρομαι που όπως λές το ξεπέρασε (και ελπίζω να είναι έτσι).Όμως έχει και άλλα προβλήματα.Από την γενική του εικόνα φαίνεται ένα ψάρι υποσητισμένο που σίγουρα έχει άμεση ανάγκη απο σωστό φαγητό (και ίσως έκει και εντερικά προβλήματα που χρειάζονται θεραπεία).

 

Τι τον ταίζεις τώρα?Τον ταίζεις κάποια ειδική τροφή ή περιμένεις να φάει την άλγη????

 

 

 

Θα πρέπει σιγά σιγά και με ψυχραιμία να αρχίσεις τις αλλαγές που σου είπαν και οι περισσότεροι στο ενυδρείο σου αλλά θα πρέπει να έχεις σάν βασική προυπόθεση να γίνουν πρώτα καλά τα ψάρια και στην συνέχεια να αλλάξεις το χαλίκι και τα υπόλοιπα.

 

Κάθε βράδυ του δίνω μισώ Pleco Tablet της TETRA και παρατήρησα από την μέρα που τον έβαλα μέσα και ρίχνω αυτή την ταμπλέτα πως το ενυδρείο έπιασε κάποια καφέ σημάδια στο τζάμι!

 

Σε 10 μέρες τελειώνω με το πρόγραμμα και θα ασχοληθώ με το ενυδρείο, για αρχή θα βγάλω σιγά σιγά την μπλε πέτρα και θα αγοράσω άμμο ποταμίσια από μαγαζί και θα την κοσκινίσω - καθαρίσω καλά καλά και μετά θα την βάλω!

Κάνει έτσι ? ή να πάω σε ένα ποτάμι να πάρω άμμο και να το βάλω? και για ξύλο, μπορώ να πάρω από κανονικό δέντρο και να το βράσω ώστε να το βάλω? Πρέπει να είναι ξεραμένω το δέντρο?

τα παιχνίδια θα τα βγάλω, και θα βάλω και άλλο φυτά αλλά τη να κάνω με το δολάριο? θα τα τρώει πάντα?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για το 100λιτρο που διαθέτεις... για τον πλέκο που γίνεται 40 εκ. και χρειάζεται το ελάχιστο 350 λίτρα ενυδρείο... για το δολάριο που ζει σε κοπάδι (8-10 ψάρια) και θέλει 180 εκ. μήκος...

... και η απορία σου είναι... αν θα μπορέσεις βάλεις φυτά!!!!!   :rolleyes:

 

http://diszhal.info/english/catfishes/en_Pterygoplichthys_pardalis.php

 

http://www.seriouslyfish.com/species/metynnis-hypsauchen/

Link to comment
Share on other sites

Κάθε βράδυ του δίνω μισώ Pleco Tablet της TETRA και παρατήρησα από την μέρα που τον έβαλα μέσα και ρίχνω αυτή την ταμπλέτα πως το ενυδρείο έπιασε κάποια καφέ σημάδια στο τζάμι!

 

Σε 10 μέρες τελειώνω με το πρόγραμμα και θα ασχοληθώ με το ενυδρείο, για αρχή θα βγάλω σιγά σιγά την μπλε πέτρα και θα αγοράσω άμμο ποταμίσια από μαγαζί και θα την κοσκινίσω - καθαρίσω καλά καλά και μετά θα την βάλω!

Κάνει έτσι ? ή να πάω σε ένα ποτάμι να πάρω άμμο και να το βάλω? και για ξύλο, μπορώ να πάρω από κανονικό δέντρο και να το βράσω ώστε να το βάλω? Πρέπει να είναι ξεραμένω το δέντρο?

τα παιχνίδια θα τα βγάλω, και θα βάλω και άλλο φυτά αλλά τη να κάνω με το δολάριο? θα τα τρώει πάντα?

 

Φιλε αν επιττρεπεται τι ηλικία εισαι?

Γιατι διαβαζω το θεμα σου λενε τα παιδια καποια πραγματα αλλα εσυ αποτι βλέπω τα αγνοεις...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν επιττρεπεται τι ηλικία εισαι?

Γιατι διαβαζω το θεμα σου λενε τα παιδια καποια πραγματα αλλα εσυ αποτι βλέπω τα αγνοεις...

 

Δε θα στην πω... μικρός είμαι πάντως! και αν είναι να λένε όλοι, όχι αυτό όχι εκείνο και όχι το άλλο, τι να βάλω στο τέλος δλδ? μόνο 1-2 χρυσόψαρα?

Αστό, ας κλειδωθεί το post... θα κάνω ότι νομίζω εγώ σωστό γιατί όλη την ώρα το μόνο που ακούω είναι πως κανένα ψάρι δε χωράει στο ενυδρείο μου! Εγώ gabby και κιχλίδες δε βάζω γιατί πολύ απλά δε μου αρέσουν καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά εσύ θα αποφασίσεις ,τι θα κάνεις με το ενυδρείο σου.Θα μπορούσες να μην ρωτησεις καν.Αλλά πως ζητάς την γνώμη μας,την στιγμή που δεν είσαι διατεθημένος να την ακούσεις;Προτιμάς να ακούσεις παραμύθια;Είναι τυχαίο ,πως τόσα άτομα σου λένε το ίδιο;Καλή συνέχεια κ καλή τύχη στο χόμπυ μας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θα στην πω... μικρός είμαι πάντως! και αν είναι να λένε όλοι, όχι αυτό όχι εκείνο και όχι το άλλο, τι να βάλω στο τέλος δλδ? μόνο 1-2 χρυσόψαρα?

Αστό, ας κλειδωθεί το post... θα κάνω ότι νομίζω εγώ σωστό γιατί όλη την ώρα το μόνο που ακούω είναι πως κανένα ψάρι δε χωράει στο ενυδρείο μου! Εγώ gabby και κιχλίδες δε βάζω γιατί πολύ απλά δε μου αρέσουν καθόλου!

 

Δεν εχεις καταλάβει μαλλον την ενοια του ενυδρειου...

Για καθε ειδος ψαριου , ακομη και γαριδες υπαρχουν συγκεκριμενες παραμετρους οι οποιες ζουνε και οχι επιβιωνουν.

Αλλο να δωσεις ζωη σε ενα ειδος το οποιο να καταφερεις να φθασει στο τελικο σταδιο της ζωης του και αλλο να το εχεις ενα - δυο  μηνες και να πεις αυτο ητανε δεν αντεξε. 

Οποτε αυτο που εχεις να κανεις ειναι αρχικα να δεις τι νερο μπορεις να προσφερεις , μετα τι χωρο μπορεις να προσφερεις ,και βαση αυτων επιλέγεις τα ψαρια τα οποια μπορεις να φιλοξενησεις. 

Και τελος στην συνεχεια φτιαχνεις και το αναλογο σε παντα το ειδος που εχεις επιλέξει περιβάλον για αυτα.

 

Και εγω που εχω 180 λιτρα ενυδρειο δεν μπορω να βαλω αγγελοψαρα, αν και μου αρεσουν, αλλα αν σκεφτεις τις τελικες διαστασεις τους θα δεις οτι τα ψαρια δεν θα ειναι άνετα μεσα. Γιαυτο και εχω επιλέξει μικρα κοπαδόψαρα, και παλι μόνο ενα είδος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου. ακουσέ με λιγο,ειναι σαν να βλεπω εμενα...και εγω ετσι ξεκίνησα πολυ μικρος απο τοτε που με θυμάμαι παντα υπήρχε ενα ψαρι μεσα στο σπιτι μου.Οταν ηθελα να κανω και εγω δικο μου ενυδρειο περιπου στα 12 δεν ηξερα καν τι θα πει ιντερνετ και ετσι εμπιστεύτηκα τα pet shop... το αποτέλεσμα της εμπιστοσύνης μου ηταν ακομα και πριν κανα εξαμηνο που μπηκα στο φορουμ,να εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων γεματο απο αφρικάνικες και αμερικάνικες κιχλίδες,3 τεράστια πλεκο,απο 1 γατοψαρο καθε ειδους λες και ηταν κιβωτός του Νωε (και τίγκα στα πλαστικά φυσικά) με συνέπεια τα περισσότερα ψαρια να μην βγαζουν 3μηνο.μολις μπηκα εδω μου ηρθαν ολα μαζεμένα σκέφτηκα να τα παρατήσω,αλλα μολις καταλαβα πως αυτο ηταν,ειναι και θα ειναι το χαμπυ μου αποφάσισα να κανω μια ριζική αλλαγη σταδιακά γιατι ουτε εγω εχω πολλα λεφτα. Καταρχας ολα τα ψαρια δόθηκαν! ειτε απο αγγελίες είτε πηγαν πισω στο pet shop (που εννοείτε οτι τους εκραξα φυσικά),μετα εφυγαν ολα τα πλαστικά,χαλικι δεν μπορουσα να αλλαξω για αυτο εβαλα υπόστρωμα απο κατω,εστρωσα το φιλτρο μου και απο εκει και περα αρχισα να βαζω φυτα και μετα ψαρια.Σημερα οι απώλειες μου ειναι μηδενικές σε σχέση με το παρελθόν και χαίρομαι να βλεπω την αληθινή συμπεριφορά των ψαριων που εχω. Οσο για τις επιλογες που εχεις ειναι παρα πολλες και δεν περιορίζονται μονο σε μεγαλες κιχλίδες και guppy. Αν σου αρεσει πραγματικά αυτο που κανεις τοτε τόλμησε την μεγάλη και σταδιακή αλλαγη,αλλιως πουλησε τα ψαρια και το ενυδρείο σου και ασχολήσου με κατι που δεν θα είναι ζωντανο..!

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου. ακουσέ με λιγο,ειναι σαν να βλεπω εμενα...και εγω ετσι ξεκίνησα πολυ μικρος απο τοτε που με θυμάμαι παντα υπήρχε ενα ψαρι μεσα στο σπιτι μου.Οταν ηθελα να κανω και εγω δικο μου ενυδρειο περιπου στα 12 δεν ηξερα καν τι θα πει ιντερνετ και ετσι εμπιστεύτηκα τα pet shop... το αποτέλεσμα της εμπιστοσύνης μου ηταν ακομα και πριν κανα εξαμηνο που μπηκα στο φορουμ,να εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων γεματο απο αφρικάνικες και αμερικάνικες κιχλίδες,3 τεράστια πλεκο,απο 1 γατοψαρο καθε ειδους λες και ηταν κιβωτός του Νωε (και τίγκα στα πλαστικά φυσικά) με συνέπεια τα περισσότερα ψαρια να μην βγαζουν 3μηνο.μολις μπηκα εδω μου ηρθαν ολα μαζεμένα σκέφτηκα να τα παρατήσω,αλλα μολις καταλαβα πως αυτο ηταν,ειναι και θα ειναι το χαμπυ μου αποφάσισα να κανω μια ριζική αλλαγη σταδιακά γιατι ουτε εγω εχω πολλα λεφτα. Καταρχας ολα τα ψαρια δόθηκαν! ειτε απο αγγελίες είτε πηγαν πισω στο pet shop (που εννοείτε οτι τους εκραξα φυσικά),μετα εφυγαν ολα τα πλαστικά,χαλικι δεν μπορουσα να αλλαξω για αυτο εβαλα υπόστρωμα απο κατω,εστρωσα το φιλτρο μου και απο εκει και περα αρχισα να βαζω φυτα και μετα ψαρια.Σημερα οι απώλειες μου ειναι μηδενικές σε σχέση με το παρελθόν και χαίρομαι να βλεπω την αληθινή συμπεριφορά των ψαριων που εχω. Οσο για τις επιλογες που εχεις ειναι παρα πολλες και δεν περιορίζονται μονο σε μεγαλες κιχλίδες και guppy. Αν σου αρεσει πραγματικά αυτο που κανεις τοτε τόλμησε την μεγάλη και σταδιακή αλλαγη,αλλιως πουλησε τα ψαρια και το ενυδρείο σου και ασχολήσου με κατι που δεν θα είναι ζωντανο..!

 

respect!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι. Το χόμπι υπάρχει για να μας χαρίζει ωραίες στιγμές και ευχαρίστηση. Αν ειναι να μας τρώει το άγχος γιατι ψόφησε το ψάρι, γιατι αρρώστησε το άλλο, γιατι τα ψάρια τσακώνονται συνέχεια μεταξύ τους ή να μας αδειάζει η τσέπη για να γεμισουμε πάλι το ενυδρειο με νέα ψάρια, νέα φυτα γιατι τ αλλα χάλασαν και φτού κι απ' την αρχή, ας ασχοληθούμε καλύτερα με κάτι άλλο. Αν φτιάξεις φίλε μου ενα σωστο ενυδρειο για τα ψάρια σου και τα διατηρείς σωστά, αυτα θα ειναι ευτυχισμένα και θα σου χαρίζουν με τη σειρά τους κι εσένα ωραίες στιγμές αφου θα σε αποζημιώνουν με τις συμπεριφορές τους, με τις γέννες τους και φυσικά με τα χρόνια που θα τα έχεις στο ενυδρειο σου και θα δεθείς μαζί τους (να είσαι σίγουρος για το τελευταίο). Ειναι κρίμα για ενα καπρίτσιο του τύπου "θέλω να βλέπω πολλα ψάρια, μεγάλα μεγέθη και χρώματα" να ταλαιπωρείσαι τόσο εσυ όσο και τα ζωντανά. Αν το κάνεις θα καταλάβεις τι εννοώ και σύντομα θα παρατήσεις το χόμπι απογοητευμένος. Δεν ειναι τυχαίο που οι περισσότεροι εδω μέσα ξεκινήσαμε στραβά, με προβλήματα αλλα στην πορεία οταν αποκομίσαμε γνώσεις (έστω τις βασικές οι πιο πολλοί) τωρα χαιρόμαστε πραγματικά το χόμπι και θαυμάζουμε ο κάθε ενας αυτο που έχει φτιάξει αλλα και οι φιλοι μας που τα βλεπουν και τα θαυμάζουν. Το ενυδρειο δε πρεπει να το έχουμε για διακόσμηση απλά γιατί περιέχει ζωντανούς οργανισμούς και με αυτούς δε πρεπει να παίζουμε, έτσι δεν ειναι;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι! Παντα ετσι ηταν.Απλά η παραπληροφόρηση των καταστημάτων δείχνουν σε εναν αρχαριο πως το χομπι του ενυδρειο ειναι ευκολο,χωρις πολλες ευθύνες και κοπο για να τον ενθαρρύνουν,ενώ αντιθέτως είναι από τα πιο υπεύθυνα χομπι που ξερω και απαιτούν και κόπο και αρκετό χρονο για να σου πετύχουν.Το θεμα ειναι πως οταν καποιος αρχάριος στήσει το πρώτο του ενυδρείο βάση των πληροφοριών του pet shop μολις αρχισουν τα προβλήματα η θα τα αγνοήσει και θα συνεχίσει να βασανίζει εν άγνοια του και αλλα ζωντανα που θα προμηθεύετε απο το pet,η θα στραφεί στο ιντερνετ για να ψάξει τις αιτίες του προβληματος του.Μολις ομως μπει σε καποιο ενυδρειακό φορουμ και δει πως έχει ενα κάρο αλλα προβλήματα εκτός από αυτό που τον απασχολεί,απογοητεύετε πλήρως και αν δεν εχει κόλλημα με το χομπι συνήθως τα παρατάει...

Έγινε επεξεργασία - Thodoris Vogiatzis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...