Jump to content

Αγορά Φωτιστικού Led


pantherdim

Recommended Posts

Φίλε καλορίζικο. Να είσαι πολύ προσεκτικός στην προσαρμογή στα Led αν έχεις κοράλλια. Θα το ξεκίναγα στο 40% και θα ανέβαινα 5% κάθε βδομάδα μέχρι να βρω το sweet spot. Μπλε φως αντέχουν περισσότερο, στο λευκό αντιδρούν. Μεγεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με των αντωνη στο να εισαι προσεκτικος με την προσαρμογη των κοραλιων,χρηστο :thumbsu:

 

Το φωτιστικο οντως φαινεται πολυ ομορφο :jig:

φοβερη κατασκευη και απο εμφανιση :wub:

 

Μου αρεσει πολυ και η βαση.Συμπεριλαμβανεται στη τιμη η'ειναι εξτρα?

 

ευχαριστουμε πολυ φιλε που μπηκες στον κοπο να ανεβασεςι φωτο και να το μοιραστεις μαζι μας.

Οταν εχεις χρονο και διαθεση βαλε μας και μερικες που να ειναι ανοιχτο

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ευχαριστω καραρχας για της ευχες σας. 

 

Λοιπον το φωτιστικο οπως και ειπα ειναι φοβερο για τα λεφτα του και για την ενταση που δινει αλλα ακομα και η κατασκευη του συμπαγες και καλο κραμα.

Τα κορραλια δεν ειδα να μην τους αρεσει αλλα μαλιστα ειχαν ανοιξει και τουμπανο ποιο πολυ.! 

Τελικα ο προγραμματισμος του ειναι πολυ ευκολος με το τηλεχειρηστηριο που εχει.

Η βασεις που εχει δεν ειναι extra στην τιμη .Παρεχει και ντιζες για κρεμασμα και βασεις για να κατσει στο ενυδρειο.

Σαν μειονέκτημά οταν εχεις προγραμματισει της ωρες που αναβουν τα καναλια (παραδειγμα 18:00 με 19:00 και εχει ασπρο10 - μπλε 10 κλπ και εχει προγραμματιστει  στις 19:00 να παει απρο 20 μπλε 20) Στην διαφορα αυτης της ωρας παραμενουν σταθερα. 5 δευτερολεπτα πριν παει 19:00 τοτε αναβει η κλιμακα τον βαθμων.Ντιμαριζομενα μεν Αλλα σαν σκαλοπατακια δε. 

 

Γνωριζω πως πρεπει να κανω μια φωτοπεριοδο για προσαρμογη. Ηδη ξεκινησε με αυτο το προγραμμα. post-48489-0-77457200-1430225684_thumb.jpg

 

Το w ειναι απρο

Το b ειναι μπλε

To c εχει  x4  Violet  x6 6500k White x2 Red x2 Green

Το M ειναι moonlight

 

Έγινε επεξεργασία - pantherdim
Link to comment
Share on other sites

Μεγειες να υποθεσω οτι το εχεις χαμηλα για προσαρμογη ,σιγα σιγα ανα βδομαδα δυναμωσετο και το ασπρο μην το πας πανω απο 65%

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες να υποθεσω οτι το εχεις χαμηλα για προσαρμογη ,σιγα σιγα ανα βδομαδα δυναμωσετο και το ασπρο μην το πας πανω απο 65%

Nικολα μου σε ευχαριστω. Οχι το το λευκο το εχω τωρα max 40 και το μπλε max 60. Εχω βαλει και ενα πινακακι πως εχω φτιαξει το φωτισμο λιγο ποιο πανω στα μηνυματα.Πιστευω πως θα το κρατησω ετσι για μια εβδομαδα και θα ανεβω σιγα σιγα ποιο πανω. Οπως και να εχει τα κορραλια τα βλεπω οτι τους αρεσει ο φωτισμος και ειναι τουμπανα :P

Έγινε επεξεργασία - pantherdim
Link to comment
Share on other sites

ωραίότατο!!! :) :)

 

δείχνει πολύ καλή επιλογή και οι φώτος είναι super! με τι τραβάς??

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσα να ανεβασω κ αλλες κ αλλες κ αλλες με τα κορραλια. Αλλα δεν κανω παρουσιαση το ενυδρειο. :P

Η μηχανη ειναι dslr nikon d610 με φακο 17-55 στα 2,8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστουμε για τις φωτο χρηστο,ολα δειχνουν υπεροχα και τα κοραλια το απολαμβανουν :thumbsu:

Μεγεια και πραγματικα οι φωτο ειναι φοβερες!Φτου φτου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε συνέχεια αυτού του ωραίου thread να προτείνω το αδερφάκι αυτού που πήρες http://www.ukmarinelighting.co.uk/lt-pro5-marine-reef-aquarium-5-watt-led-lighting-unit-209-p.asp που μοιάζει πάρα πολύ στα χαρακτηριστικά με το maxpect razor. Άνετα θα το δοκίμαζα (για πιο οικονομικό έναντι του malibu). Το δίλημμα στα μοντέλα της ίδιας εταιρείας θα ήταν να πας στα άλλα μοντέλα με 3w αντί γι αυτό με τα 5w ώστε να έχεις μεγαλύτερη διασπορά αλλά αυτό πιστεύω εξαρτάται από το ύψος που θα παίξεις αλλά και το μήκος που θα καλύψεις. Από reviews δεν βρήκα πολλά πράγματα αλλά οι λίγοι που το πήραν και έγραψαν φάνηκαν ευχαριστημένοι. Προσωπικά σε αυτή την κατηγορία τιμής θα κοίταγα Malibu, μεταχείρισμενο razor και τέλος αυτό με αυτή τη σειρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Καλησπερα  το φωτιστικο ειναι παρα πολυ καλο για τα λεφτα του,γιατι μπορει να σηκωσει μεγαλυτερο ενυδρειο σε πλατος. τωρα το εχω σε ενα ενυδρειο 115χ75χ60 το πιανει  το φως και αρκετα. δεν του εχω αλλαξει τις ρυθμησεις απο το προηγουμενο προγραμμα στο παλιο ενυδρειο τα εχω κρατησει ιδια. η φωτοπεριοδος ειναι 8,30 ωρες και το max για 2 ωρες φτανει στο 68% 

Αρκετα καλο και αρκετα οικανοποιημενος για την ωρα,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...