Jump to content

Νεο Φυτεμενο Με Σκαλαρια


dim africa

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
φυτεμενο με σκαλαρια

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):121x51x66
Συνολικά Λίτρα:350


Οργανισμοί
Φυτά:εχινοδοροι ,κρυπτοκορινες,μοςς κρυπτοκορινες κτλ.
Ψάρια:7 σκαλαρια ζεμπρα
Άλλα είδη:2 πλεκο

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:πλατηες juwel
Πέτρες:ουδετρες
Ξύλα:mopani-red moore
Βυθός30 κιλα αμμος λευkη:


Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):2 juwel t5 με ανακλαστηρες και λεντοτενια συνολο watt 180
Διάρκεια φωτισμού:8 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση:εσωτερικο μαμισιο juwel συν εξωτερικο fluval γεματα σιποραξ και σιγο σφουγγαρι
Λίπανση:flourish 2 φορες τη βδομαδα
Διατροφή:sera vipan-vipagran και κατεψυγμενο σκουλικι (3 φορες τη βδομαδα)


Παράμετροι
pH:6,8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:μια φορα τη βδομαδα 1/3
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:τυρφη eheim στο εσωτερικο φιλτρο




Βίντεο:https://www.youtube.com/watch?v=-40vwuyf6dY

 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται.

Κατα τη γνωμη μου θελεις περισσοτερα ξυλα.

Δεν βλεπω καθολου αναταραξη στην επιφανεια.

Εξελ μη ριχνεις,τζαμπα το βαζεις και ειδικα με τον τροπο που το βαζεις εσυ.Δεν εχει νοημα σε τοσο μεγαλο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζω excel.flourish λιπασμα βαζω.οσο για την αναταραξη επιτηδες δεν εχω καθολου για να κρατιεται το ph οσο το δυνατοτερο δυνατον χαμηλα.Ξυλα οντως πρεπει να μπουνε κι αλλα.Συμφωνω

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε, ομορφα σκαλαρακια! Να σου ζησουν! Αποψη μου ομως οτι στο μελλον θα εχει μπελαδες λογω οτι το ενυδρειο ειναι μικρουτσικο για αυτα!

Καλο θα ειναι να φτιαξεις λιγο τα φυτα σου γιατι οταν θα αρχισουν να μεγαλωνουν θα στο κανουν ζουγκλα εκει μεσα και θα πεφτει το ενα πανω στο αλλο χανωντας την ομορφια τους!

Επισης καλο θα ηταν να βαλεις και καμια ριζα ωστε τα ψαρια να εχουν μερη να κρυφτουν. 

Καλη προσπαθεια, μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

Αφρικανα μου!!!! Το KH σου δε θελει να πεσει!! Θελει αφρικη!! χαχαχα Αντε καλη αρχη φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

thanks αγορινα..εχω σκεφτει οταν γινει η πρωτη γεννα και δω ποιο ειναι το ζευγαρι..τα αλλα 5 σκαλαρια να τα δωσω και να κρατησω μονο τους γονεις για αναπαραγωγες και να χαριζω σκαλαρακια στον κοσμο.εχω φρικαρει με το kh ομως παιδες.πως γινετε να ειναι 6.8 το ph και το kh να ειναι τοσο ψηλα?με υγρα τεστ μετραω ενοειτε

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλαρακι..δε πεφτει το καταραμενο...χαχαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία - dim africa
Link to comment
Share on other sites

Τι αγιασμο?λες με κανα καταπα να γινει πτωση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να κανεις υπομονη...με αλλαγες νερου λογικα θα πεσει και οπως σου ειπα μαλλον κατι μετριεται λαθος.. ειναι πολυ υψηλο.

Link to comment
Share on other sites

δε παιζει να βγαινει λαθος..στα tropheus εχω 20 kh που τα χω πλακωσει στις σοδες,Μαλλον εχει ποτισει το νερο απ τα buna (χαχαχαχαχαχ) και να θελει οντως αρκετες αλλαγες νερου για να χαμηλωσει.

Link to comment
Share on other sites

δε παιζει να βγαινει λαθος..στα tropheus εχω 20 kh που τα χω πλακωσει στις σοδες,Μαλλον εχει ποτισει το νερο απ τα buna (χαχαχαχαχαχ) και να θελει οντως αρκετες αλλαγες νερου για να χαμηλωσει.

Nαι ρε.. ευκολα. Αφου στο λεω! :P

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε, ομορφα σκαλαρακια! Να σου ζησουν! Αποψη μου ομως οτι στο μελλον θα εχει μπελαδες λογω οτι το ενυδρειο ειναι μικρουτσικο για αυτα!

Καλο θα ειναι να φτιαξεις λιγο τα φυτα σου γιατι οταν θα αρχισουν να μεγαλωνουν θα στο κανουν ζουγκλα εκει μεσα και θα πεφτει το ενα πανω στο αλλο χανωντας την ομορφια τους!

Επισης καλο θα ηταν να βαλεις και καμια ριζα ωστε τα ψαρια να εχουν μερη να κρυφτουν. 

Καλη προσπαθεια, μπραβο!

 

350 λιτρα ειναι μικρο για σκαλαρια? Δηλαδη ποσα λιτρα θελουν ρε παιδια?500?

Σαν να υπερβαλεται λιγο...

 

Φιλε μου,αναταραξη πρεπει να εχεις,αλλιως θα εχεις θεμα με το οξυγονο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,,,δεν εχω ξανασχοληθει σοβαρα με φυτεμενο,αλλα ανα καιρους διαβαζα πολλα και εχω καταληξει στο συμπερασμα πως η αναταραξη εξατμιζει το co2 ,και ανεβαζει σκληροτητες.Απ την αλλη αν εχω καταλαβει καλα τα φυτα δινουν το οξυγονο μεσα στο ενυδρειο την ημερα και καλα θα ειναι το βραδυ να υπαρχει αναταραξη, διοτι το εισπναινουν.Αν δω τα σκαλαρακια να ειναι στην επιφανεια αγκομαχωντας για αναπνευσουν,εκει αναγκαστηκα οχι μονο θα κανω αναταραξη,θα ειμαι και περιοδικα να τους κανω αερα...χαχαχαχαχ

 

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη αναταραξη χρειαζεται παντα,δεν μπορεις να μην εχεις καθολου,δεν οξυγονωνεται το νερο και θα εχεις προβλημα.

Βαλε την εξοδο να χτυπα την επιφανεια και να σου κανει μια ελαφρια αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

οκ.για μια μικρη το δεχομαι χαχαχαχα.το κανα ηδη...thanks αδερφε

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να εχεις μεγαλη αναταραξη,μια μικρη αρκει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μπω ξανα σε αυτη την διαδικασια. Οχι δεν υπερβαλουμε. Το θεμα δεν ειναι τα λιτρα μονο, αλλα οι διαστασεις! Κυβος με 80 υψος με 80 πλατος ειναι 500 λιτρα. Ειναι ενταξει για σκαλαρια;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να μπω ξανα σε αυτη την διαδικασια. Οχι δεν υπερβαλουμε. Το θεμα δεν ειναι τα λιτρα μονο, αλλα οι διαστασεις! Κυβος με 80 υψος με 80 πλατος ειναι 500 λιτρα. Ειναι ενταξει για σκαλαρια;

 

Τωρα μας κανεις πλακα...θες να μου πεις οτι οι διαστασεις που εχει το ενυδρειο του φιλου δεν κανουν? 121x51x66 ειναι μικρο?Για 7 σκαλαρια? Ειστε πολυ υπερβολικοι Θοδωρη και καποια στιγμη πρεπει να σταματησει αυτο!

Και απο το προφιλ των ψαριων εδω http://www.aquazone.gr/forums/topic/61576-pterophyllum-scalare/?p=554297

Γραφει

200 λίτρα το λιγότερο με ύψος πάνω από 60 εκατοστά για 4 ψάρια. Για κάθε ψάρι μετά +50 λίτρα.

Για 5 ψάρια, 200 καθαρά λίτρα νερού και με καθαρό ύψος της στήλης του νερού τα 50 εκατοστά. 40 λίτρα για κάθε επιπλέον ψάρι.

Οπωτε ειναι ανετος!

Αν εσυ θες να βαλεις σκαλαρια σε 500 και 700 λιτρα καλα κανεις!Αλλα δεν μπορεις να πεις σε καποιον οτι ενα ενυδρειο 350 λιτρων με αυτες τις διαστασεις ειναι μικρο..

Και ασε τα παραδειγματα για τους κυβους γιατι ειναι αστοχα.

 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, δεν χρειαζομαι κανενα προφιλ για να δω, γιατι διατηρω σκαλαρια τουλαχιστον 5 χρονια! Την γνωμη μου ειπα με βαση αυτα που βλεπω καθημερινα στο ενυδρειο μου 150 χ 50 χ 65,5 καθαρες διαστασεις! Ουτε μπορεις μπακαλιστικα να υπολογισεις 50 λιτρα για καθε ψαρι χ4 = 200 κτλ. Τα ψαρια και ειδικα τα σκαλαρια κινουνται σε ολο το  ευρως του ενυδρειου και δεν στεκονται στα αορατα συνορα των 50 λιτρων για καθε ψαρι.

Αν με θεωρεις υπερβολικο μην με διαβαζεις! Κι αν δεν σου αρεσουν οι αποψεις μου, μπορεις να τις σβησεις!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κωστα, δεν χρειαζομαι κανενα προφιλ για να δω, γιατι διατηρω σκαλαρια τουλαχιστον 5 χρονια! Την γνωμη μου ειπα με βαση αυτα που βλεπω καθημερινα στο ενυδρειο μου 150 χ 50 χ 65,5 καθαρες διαστασεις! Ουτε μπορεις μπακαλιστικα να υπολογισεις 50 λιτρα για καθε ψαρι χ4 = 200 κτλ. Τα ψαρια και ειδικα τα σκαλαρια κινουνται σε ολο το  ευρως του ενυδρειου και δεν στεκονται στα αορατα συνορα των 50 λιτρων για καθε ψαρι.

Αν με θεωρεις υπερβολικο μην με διαβαζεις! Κι αν δεν σου αρεσουν οι αποψεις μου, μπορεις να τις σβησεις!

 

Οποτε θες να μας πεις οτι το προφιλ ειναι λαθος?Που το εγραψε ανθρωπος που ειχε σκαλαρια για πολλα χρονια και τα εχει αναπαραγαγει πολλες φορες και εχει βγαλει και μωρα?

Θοδωρα,οσο ειστε υπερβολικοι και γραφετε τετοια πραγματα που τρομαζουν τον κοσμο,ναι ρε φιλε και θα τα διαβαζω και θα τα διορθωνω!Οταν γινεις συντονιστης,θα καταλαβεις πολλα πραγματα και τι θα πρεπει να κανεις σ αυτες τις περιπτωσεις!Οποτε χαλαρωστε,το προφιλ το γραφει καθαρα!

Καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησετε να ειστε υπερβολικοι! Δηλαδη αν καποιος δεν εχει 500 λιτρα ενυδρειο,δεν μπορει να βαλει σκαλαρια? Μη τα ισοπεδωνεται ολα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε, ομορφα σκαλαρακια! Να σου ζησουν! Αποψη μου ομως οτι στο μελλον θα εχει μπελαδες λογω οτι το ενυδρειο ειναι μικρουτσικο για αυτα!

Καλο θα ειναι να φτιαξεις λιγο τα φυτα σου γιατι οταν θα αρχισουν να μεγαλωνουν θα στο κανουν ζουγκλα εκει μεσα και θα πεφτει το ενα πανω στο αλλο χανωντας την ομορφια τους!

Επισης καλο θα ηταν να βαλεις και καμια ριζα ωστε τα ψαρια να εχουν μερη να κρυφτουν. 

Καλη προσπαθεια, μπραβο!

 

Αν αυτό το ενυδρείο είναι μικρό ας το κλεισουμε καλυτερα το φορουμ και ας ασχοληθούμε με κάτι άλλο...Το ενυδρείο είναι μιά χαρά....πάντοτε τα περισσότερα λίτρα είναι και καλύτερα αλλά όχι και να αποπέρνουμε όλα τα μέλη άν δέν έχουν "πισίνες"....

 

Κανένα ενυδρείο ακόμα και πισίνα δέν μπορεί ούτε και στο ελάχιστο να δώσει σε ένα ψάρι αυτό που θα μπορούσε να έχει στην φύση....

 

Πώς λοιπόν Θοδωρή προκαταβολικά λές ότι θα υπάρξουν μπελάδες?Αυτό στο λέει οχώρος και μόνο?Γιατί άν βασίζεσε σε αυτό είσαι λάθος 110%.ακόμα και 1 τόνο να είχε άν κάποια στιγμή δημιουργηθεί ζευγάρι και προστατεύει τα μικρά τότε το ζευγάρι θα είναι στην μία γωνία και όλα τα άλλα στην αντίθετη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα,οσο ειστε υπερβολικοι και γραφετε τετοια πραγματα που τρομαζουν τον κοσμο,ναι ρε φιλε και θα τα διαβαζω και θα τα διορθωνω!Οταν γινεις συντονιστης,θα καταλαβεις πολλα πραγματα και τι θα πρεπει να κανεις σ αυτες τις περιπτωσεις!Οποτε χαλαρωστε,το προφιλ το γραφει καθαρα!

Καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησετε να ειστε υπερβολικοι! Δηλαδη αν καποιος δεν εχει 500 λιτρα ενυδρειο,δεν μπορει να βαλει σκαλαρια? Μη τα ισοπεδωνεται ολα!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ 1.000.000%

 

Link to comment
Share on other sites

Nα ξεκαθαρισω κατι. Ασχολουμαι 15 χρονια με το χομπυ και καθε 2-3 χρονια αλλαζω βιοτοπους και ψαροσυνθεσεις, γιατι ειμαι αρρωστος με το χομπυ και  δουλευω και  σε αναλογο μαγαζι οποτε μια ζωη μπριζονομαι για αλλαγες.Στα 2 απο τα 7 μου ενυδρεια που εχω κατασταλαξει και δε με βλεπω να τα αλλαζω ποτε, ειναι ενα 450 με tropheus και ενα 110 θαλασσα...ΔΕΝ θα υπηρχε ποτε περιπτωση να πειραμαστιστω με ψυχες, ή να το τολμισω να κακοπερασει ζωντανο στο χερι μου. .Λογο επαγγελματος δεν εχω πουλησει ποτε σκαλαρι στη ζωη μου σε πελατη που χει ενυδρειο κατω απο 200 λιτρα.Πολλοι μου τα ζητανε για εξηνταρια ακομη και για κατοσταρια και απλα τους λεω πως δε τους τα δινω-εξηγοντας τους λογους παντα -κι εχω βγαλει τη φημη του ξινου πετ σοπα .Δε χρειαζετε να πω ποιος ειμαι. Απλα θελω να τονισω πως συμφωνα με απειρο διαβασμα αυτα τα χρονια, μιας και αποφασισα να ασχοληθω με τα σκαλαρακια ,θελω να το κανω οσο πιο σωστα γινετε οπως κανω και τοσα χρονια με τοσα αλλα ηδη και ιδιως με αφρικη που ηταν η αρρωστια μου.για μενα τα 350 λιτρα για σκαλαρια σε ενυδρειο το θεωρω μια χαρα.Δεν εβαλα καν κοπαδοψαρα για να μη γινει χαμος οταν θα χω γεννητουρια.Και αυτο που τονισα και παραπανω ειναι πως οταν ξεχωρισει ζευγαρι θα το χω να μου δινει γεννες και τα αλλα 5 θα τα δωσω.Οποτε ουτε καν μαχες δε θα υπαρχουν ουτε τιποτα. 2 σκαλαρια με μωρα στα 350 λιτρα πιστευω πως ειναι κατι παραπανω απο ιδανικο.Αν ξεχωριζα φυλλο απο τωρα με 2 σκαλαρακια θα ειμουν.Αυτα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις και υπερβολες.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σκαλάρια

 

Ένα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο άρθρο για τα σκαλάρια και την αναπαραγωγή τους

σε περίπτωση που σου έχει διαφύγει  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...