Jump to content

Eπισκευή Ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Καταρχας να πω οτι ειχα ενα ενυδρειο 63 λιτρα για ενα χρονο, αλλα λογω πανελληνιων το ειχα "διαλυσει".. Κατα την μεταφορα του, εσπασε στο πλαι. Καθως το μικροβιο των ενυδρειων τελικα δεν φευγει, 3 χρονια μετα ηθελα να το στησω ξανα απο την αρχη. Ωστοσο λογω οικονομικων θα ηταν δυσκολα να κινηθω για την αγορα ενος καινουριου. Ξερετε αν θα ηταν εφικτο να το κολλησω ή να αλλαξω το πλαινο τζαμι? ευχαριστω εκ των προτερων.

 

υ.γ= αν δεν ειναι το θεμα στην σωστη θεματολογια ας γινει αλλαγει απο τους διαχειριστες..

Link to comment
Share on other sites

Αφαιρείς προσεκτικά τη σιλικόνη απο τις γωνίες και τον πάτο με μια χορδή και κολλάς ενα καινούριο τζάμι με ενυδρειακή σιλικόνη (πχ bison) ή το κάνει ενας τζαμάς αν δε μπορείς εσυ.

Εννοείται οτι ΔΕ κολλάς το σπάσιμο και αφήνεις το ίδιο τζάμι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ενα λεπτό μεταλλικό σύρμα. Για να καταλάβεις, αν παίζεις μπουζούκι, ηλεκτρική κιθάρα ή ηλεκτρακουστική κιθάρα ας πούμε....ε, σημερα δε θα μπορέσεις να παίξεις.

Πρόσεχε όμως η σιλικόνη που θα βάλεις μετα, να ειναι κατάλληλη για ενυδρεια, να το γράφει πάνω.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, επειδή δεν παίζω τίποτα από αυτα ΘΑ δοκιμάσω με ένα λεπτό σύρμα. Αν δεν τα καταφέρω ΘΑ επανέλθω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είναι. Με λεπτό σύρμα είσαι ok. Αναφέροντας τα μουσικά όργανα παραπάνω ήθελα απλα να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοούσα με τον όρο "χορδή".

Link to comment
Share on other sites

Και με φαλτσετα μπορεις, νομιζω θα τα καταφερεις καλυτερα. Προσοχη στα χερια σου

medium_13516919-orig.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Βασίλη γιατί με τη φαλτσέτα μου φαίνεται πιο δύσκολο; Και απο θέμα επικινδυνότητας να φας κανά δάκτυλο αλλα και επειδη η χορδή περνάει μέχρι πέρα τη γωνία και με ενα κατέβασμα κόβεις τη σιλικόνη σα βούτυρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.. Και γω πρώτα φαλτσετα σκέφτηκα, ξέρετε που μπορώ να βρω ειδική σιλικόνη Κ ποσό κοστίζει πάνω κατω?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα Βασίλη γιατί με τη φαλτσέτα μου φαίνεται πιο δύσκολο; Και απο θέμα επικινδυνότητας να φας κανά δάκτυλο αλλα και επειδη η χορδή περνάει μέχρι πέρα τη γωνία και με ενα κατέβασμα κόβεις τη σιλικόνη σα βούτυρο.

 

Ειναι επικυνδυνο αλλα η λεπιδα ειναι ελαστικη και δουλευεται ευκολα

Οπωσδηποτε θελει μεγαλη προσοχη

 

 

Σιλικονη στα μεγαλα καταστηματα(prakticer, leroy merlin) η σε χρωματοπωλεια

Bison η den braven, ενυδρειακη θα ζητησεις 100% σιλικονη

 

Link to comment
Share on other sites

Και από τιμή γύρω στα 5 ευρώ κοστίζει η bison.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...