Jump to content

Παρουσιαση 40Lt


yannis2307

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου 
Φυτεμενο μονομαχοενυδρειο

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 50x32x23 (περιπου)
Συνολικά Λίτρα: 40
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: 1 cryptocoryne wendtii, 1 cryptocoryne parva, 1 bacopa (???) (Τα δυο πρωτα ειναι σιγουρα κρυπτοκορυνες δεν ειμαι σιγουρος ομως για το ειδος, το τριτο δεν ξερω τι ειναι, σαν μπακοπα μου φαινεται)
Ψάρια: 1 αρσενικο betta splendens (μονομαχος), 9 corydoras pygmaeus
Άλλα είδη: 3 clea helena

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: -
Ξύλα: 1 μοπανι
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: μιξη κοκκινου πυλου τριμμενου, JBL Manado 3-4 εκ.
Βυθός: Αμμος ανοιχτοχρωμη 1-2 εκ.

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 μπλε, 1 ασπρη, 18w συνολικα
Διάρκεια φωτισμού: 9-11 ωρες

Υποστήριξη οργανισμών 
Φίλτρανση: Aqua Nova NBF-300 εσωτερικο, Hailea RP-200 εσωτερικο
Θέρμανση/ Ψύξη: JBL ProTemp S50 50w
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Αεροπετρα για τα κορυντορας, spray bar φιλτρων γυρισμενο στο τζαμι για μηδενισμο ροης
Διατροφή: Βυθιζομενα πελετς για τα κορυντορας, JBL Novo Betta


Παράμετροι
pH: 7.5
Γενική σκληρότητα (GH): ?
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): ?
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-10
Φωσφορικά (PΟ4): ?
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 10-15L καθε 7-10 μερες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: προσθηκη JBL Biotopol και 60-90 λεπτα σε κουβα
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Καθαρισμα τζαμιου με σφουγγαρακι

Φωτογραφίες: post-60484-0-11023800-1428326169_thumb.jpg


Βίντεο: -

 
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται.

Εχεις κανει λαθος με τον βυθο σου..δεν ανακατευουμε ποτε διαφορετικα υλικα οπως χαλικι και αμμο.Η αμμος θα σου παει απο κατω λογο της μικροτερης κοκκομετριας που εχει.Ισως στο μελλον να εχεις προβλημα με το βυθο.

Το γυτο δεν ειναι μπακοπα,μαλλον πολυσπερμα ειναι οπως το βλεπω.Επισης,ουτε parva εχεις,δεν την βλεπω καπου.

Η λαμπα η μπλε ειναι λαθος,δεν βαζουμε στο γλυκο νερο τετοια λαμπα,θα γεμισεις αλγες.

Το φως το εχεις πολλες ωρες,βαλτο 8 ωρες με χρονοδιακοπτη.

Για ποιο λογο εχεις 2 φιλτρα και για ποιο λογο βαζεις αεραντλια?

Link to comment
Share on other sites

Ο τριμμενος πυλος ειναι πολυ μικροτερος σε κοκκομετρια απο την αμμο και δημιουργει ενα συμπαγες στρωμα με το Manado οποτε λογικα ο πυλος θα μεινει κατω και η αμμος πανω. Θα δουμε.

Απο τα φυτα δεν εχω ιδεα, λιγο τα εψαξα. Το δεξια νομιζα οτι ειναι parva, τι ειναι; Το αριστερα το χαμηλο wendtii δεν ειναι; Το ψηλο πισω τι ειναι;

Δεν την εβαλα εγω τη μπλε, ετσι το αγορασα το ενυδρειο μαζι με το καπακι και τις λαμπες. Μεχρι τωρα δεν υπηρξε προβλημα, πρεπει να τη βγαλω; Δεν ειναι τοσο δυνατη (δεν δινει μπλε αποχρωση στο ενυδρειο η τιποτα τετοιο) νομιζω.

Θα μειωσω το φως.

Την αεραντλια την εβαλα γιατι τα κορυντορας ειχαν αρχισει να αναπνεουν απο την επιφανεια (ξερεις αυτο που κανουν που πεταγονται πανω)

Τα φιλτρα τα εχω βαλει αντιδιαμετρικα γιατι λογω της ελλειψης ροης εμμεναν κομματακια στην αντιθετη πλευρα οταν ειχα ενα, τα εβγαζα και με το σωληνακι στις αλλαγες αλλα προτιμω ετσι, συν την καλυτερη βιολογια και μηχανικη φιλτρανση.

Link to comment
Share on other sites

Ο τριμμενος πυλος ειναι πολυ μικροτερος σε κοκκομετρια απο την αμμο και δημιουργει ενα συμπαγες στρωμα με το Manado οποτε λογικα ο πυλος θα μεινει κατω και η αμμος πανω. Θα δουμε.

Απο τα φυτα δεν εχω ιδεα, λιγο τα εψαξα. Το δεξια νομιζα οτι ειναι parva, τι ειναι; Το αριστερα το χαμηλο wendtii δεν ειναι; Το ψηλο πισω τι ειναι;

Δεν την εβαλα εγω τη μπλε, ετσι το αγορασα το ενυδρειο μαζι με το καπακι και τις λαμπες. Μεχρι τωρα δεν υπηρξε προβλημα, πρεπει να τη βγαλω; Δεν ειναι τοσο δυνατη (δεν δινει μπλε αποχρωση στο ενυδρειο η τιποτα τετοιο) νομιζω.

Θα μειωσω το φως.

Την αεραντλια την εβαλα γιατι τα κορυντορας ειχαν αρχισει να αναπνεουν απο την επιφανεια (ξερεις αυτο που κανουν που πεταγονται πανω)

Τα φιλτρα τα εχω βαλει αντιδιαμετρικα γιατι λογω της ελλειψης ροης εμμεναν κομματακια στην αντιθετη πλευρα οταν ειχα ενα, τα εβγαζα και με το σωληνακι στις αλλαγες αλλα προτιμω ετσι, συν την καλυτερη βιολογια και μηχανικη φιλτρανση.

 

Η αμμος δεν θα μεινει πανω,θα το δεις στη πορεια.Ποτε δεν βαζουμε υποστρωμα με αμμο γιατι δεν υπαρχει καλη ροη κατω απο την αμμο και θα σου δημιουργηθουν αναεροβιες περιοχες.

Το ψιλο πισω σου ειπα οτι μαλλον ειναι πολυσπερμα,τα αλλα 2 ειναι ειδη κρυπτοκορινας αλλα κανενα δεν φαινεται για parva.

Η λαμπα η μπλε πρεπει να βγει.

Αυτο που βλεπεις που κανουν τα κορυ,δεν ειναι ελειψη οξυγονου,το κανουν παντα και ειναι φυσιολογικο,οποτε βγαλε και την αεραντλια.

2 φιλτρα δεν χρειαζονται,ειναι υπερβολη,ασε που δεν θα πιασουν ποτε και τα 2 βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικα, τι ακριβως ειναι οι αναεροβιες περιοχες και γιατι ειναι κακες; Τι μπορω να κανω, πως να αλλαξω το βυθο;

Οτι αλλαγες ειναι να κανω και σε φωτα και στο βυθο θα αργησουν γιατι δεν υπαρχει πολυς χρονος τωρα.

Οκ θα βγει και η αεραντλια.

Κανουν καποιο κακο τα φιλτρα; Πλεονασμος ειναι, υπερβολη γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλοπαιδικα, τι ακριβως ειναι οι αναεροβιες περιοχες και γιατι ειναι κακες; Τι μπορω να κανω, πως να αλλαξω το βυθο;

Οτι αλλαγες ειναι να κανω και σε φωτα και στο βυθο θα αργησουν γιατι δεν υπαρχει πολυς χρονος τωρα.

Οκ θα βγει και η αεραντλια.

Κανουν καποιο κακο τα φιλτρα; Πλεονασμος ειναι, υπερβολη γιατι;

 

Οι αναεροβιες περιοχες δημιουργουνται σε σημεια που δεν υπαρχει ροη στο υποστρωμα και ειναι συγκεντωσεις υδροθειου το οποιο κανει κακο και στα φυτα και στα ψαρια.

Επισης,αν η αμμος παει απο κατω,θα πετρωσει και θα εχεις παλι προβλημα.Γι αυτους τους λογους δεν κανουμε μειξη χαλικιου και αμμου.

Αν θες να αλλαξεις βυθο,θα πρεπει να το ξεστησεις τελειως η με καποιο τροπο να ρουφιξεις την αμμο και να μεινει μονο το manando.

Τα 2 φιλτρα ειναι υπερβολη σ αυτο το ενυδρειο,γιατι ειναι μικρο,ενοχλουν τον μονομαχο που θελει πολυ χαμηλη ροη και δεν προκειτε ποτε να πιασουν βιολογια γιατι εχεις λιγο βιοφορτιο.Και 10 φιλτρα να βαλεις σ αυτο το ενυδρειο,παλι δεν θα πιασουν βιολογια.Οποτε,βγαλε το ενα και ασε μονο ενα μεσα για να χαλαρωσει και ο μονομαχος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν βγαλω την αμμο δεν θα θολωσει το ενυδρειο απο τον πυλο; δεν θα εχω προβλημα και με αλγες λογω της διαρροης συστατικων στη στηλη νερο; Καπου νομιζα οτι ειχα διαβασει κατι τετοιο και με αυτο το σκεπτικο το εκανα αυτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι corydoras δν εχουν θεμα με τν μονομαχο??

 

Δεν νομίζω ότι γενικά έχουνε. Νομίζω ιδανικό είδος για να έχεις με το μονομάχο, από άποψη συμβίωσης τουλάχιστον, γιατί μια ροή τι θέλουν τα κορυ.... Ο δικός μου ούτε σημασία δεν τους έδινε

Link to comment
Share on other sites

Ωραιότατο φαίνεται και συμφωνό με τους αποπάνω. Αν μπορείς ρίξε λίγοτη θερμοκρασία πχ 25, για τα κορυ :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...