Jump to content

Εξωτερικο Φιλτρο Για Νεροχελωνα


Recommended Posts

Καλησπερα, προγαμματιζω αμεσα την αγορα εξωτερικου φιλτρου για το ενυδρειο που παρουσιασα εδω:

www.aquazone.gr/forums/topic/100153-παρουσιαση-ενυδρειου-νεροχελωνας/

Κατεληξα στα
1) eheim 2211 clasic 150
2) fluval 106

Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με πιθανα προβληματα (τσιμουχες-μειωση ροης), ορθη τοποθετηση (σε τι υψος σε σχεση με το ενυδρειο, σε τι θεση ο καθετηρας και το spraybar)
, και γιατι το ενα να εχει μονο καδο με ροη νερου απο κατω προς τα πανω ενω το αλλο εχει 2 διαμερισματα και εισαγωγη-εξαγωγη απο πανω.Ειναι καλυτερο το fluval?
Επισης θα ηθελα την αποψη σας για αλλους κατασκευαστες πχ sunsun και boyu και φυσικα θα χαρω να μου προτεινετε και εσεις κατι (οικονομικοτερο κατα προτιμιση).

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας !

Έγινε επεξεργασία - Dimitris K
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό που πήρα και γω και το έχω από τον Σεπτέμβριο του 14 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Aquael multikani 800. Εξωτερικό φίλτρο με την αντλία έξω από τον κάδο. Λόγω της ξεχωριστής αντλίας μπορεί να λειτουργήσει σε ενυδρείο με χωρητικότητα από 20-620 λίτρα. (Μπορείς να τοποθετήσεις την αντλία είτε μέσα είτε έξω από το νερό για αυτό μπορεί να λειτουργήσει σε τόσο μεγάλη γκάμα λίτρων νερού ). Έχει την δυνατότητα να προσθέσεις κάδους (μέχρι 8) ώστε να έχεις διαφορετικά υλικά φιλτραρίσματος σε κάθε κάδο. Έχει ρύθμιση ροής νερού και λειτουργία bypass ώστε να μπορείς εύκολα να αφαιρείς τον/τους κάδους για καθάρισμα. Εκτός από όλα αυτά πολύ καλή είναι και η τιμή του. Κοστίζει γύρω στα 75-80 € (ανάλογα το κατάστημα ).

Κατά την αγορά του έρχεται με έναν κάδο και στην συνέχεια αγοράζεις και άλλους αν επιθυμείς. Το κόστος του σκέτου κάδου είναι στα 12-15 € ανάλογα με το υλικό που θα έχει μέσα. Η εταιρία έχει μεγάλη γκάμα με υλικά φιλτραρίσματος και καλύπτει όλες τις ανάγκες. Ακόμη και αν θες κάτι διαφορετικό, αφαιρείς αυτό που έχει μέσα και βάζεις ότι θέλεις.

Έγινε επεξεργασία - zalaros
Link to comment
Share on other sites

το  eheim ειναι πιο μπελαλιδικο στο καθαρισμα σε σχεση με το fluval!απο εκει και περα να υπολογιζεις οτι η πραγματικη ροη των φιλτρων οταν τα γεμισουμε υλικα μειωνεται περιπου 30-40%,σε σχεση με την ονομαστικη που εχουν!μια αρκετα καλη και οικονομικη λυση ειναι και αυτη.πολυ καλη ποιοτητα για τα χρηματα του χαμηλη καταναλωση και το βασικο υπαρχει καλυψη σε ανταλλακτικα!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό που πήρα και γω και το έχω από τον Σεπτέμβριο του 14 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Aquael multikani 800. Εξωτερικό φίλτρο με την αντλία έξω από τον κάδο. Λόγω της ξεχωριστής αντλίας μπορεί να λειτουργήσει σε ενυδρείο με χωρητικότητα από 20-620 λίτρα. (Μπορείς να τοποθετήσεις την αντλία είτε μέσα είτε έξω από το νερό για αυτό μπορεί να λειτουργήσει σε τόσο μεγάλη γκάμα λίτρων νερού ). Έχει την δυνατότητα να προσθέσεις κάδους (μέχρι 8) ώστε να έχεις διαφορετικά υλικά φιλτραρίσματος σε κάθε κάδο. Έχει ρύθμιση ροής νερού και λειτουργία bypass ώστε να μπορείς εύκολα να αφαιρείς τον/τους κάδους για καθάρισμα. Εκτός από όλα αυτά πολύ καλή είναι και η τιμή του. Κοστίζει γύρω στα 75-80 € (ανάλογα το κατάστημα ).Κατά την αγορά του έρχεται με έναν κάδο και στην συνέχεια αγοράζεις και άλλους αν επιθυμείς. Το κόστος του σκέτου κάδου είναι στα 12-15 € ανάλογα με το υλικό που θα έχει μέσα. Η εταιρία έχει μεγάλη γκάμα με υλικά φιλτραρίσματος και καλύπτει όλες τις ανάγκες. Ακόμη και αν θες κάτι διαφορετικό, αφαιρείς αυτό που έχει μέσα και βάζεις ότι θέλεις.

Επισης σε όλα αυτά να προσθέσω πως εξαιτίας του εξωτερικού κυκλοφορική, μπορούμε να το βάλουμε μέχρι και σε 20cm ύψος νερού, και ότι μπορούμε να βάλουμε και το φίλτρο ψηλότερα του ενυδρείου αν θέλουμε....

http://www.aquael.pl/en/products/akwarystyka/filtry-zewnetrzne/48-multikani

Link to comment
Share on other sites

Καταληγω μαλλον στο multikani, το eheim το απλο οντως δυσκολα καθαριζει ενω αυτο με τις βανες ξεφυγει.

Μηπως ειναι ομως καλυτερα το δοχειο του φιλτρου να εχει 2 ξεχωριστα διαμερισματα οπως στο fluval?

Επισης η αντλια του aquael ανοιγει και καθαριζεται?

Φανταζομαι αν χαλασει θα μπορω να χρησιμοποιησω οποιαδηποτε υποβρυχια αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Και οι κάδοι του aquael ξεχωριστοί είναι. Όταν λέμε βιδώνει ο ένας πάνω στον άλλο δεν εννοούμε ότι γίνονται ένας. Ξεχωριστοί είναι και βάζουμε ότι υλικό θέλουμε στον καθένα. Η αντλία ανοίγει και καθαρίζεται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Και σαφώς μπορείς να κουμπωσεις οποιονδήποτε κυκλοφοριτη τρίζει στην διατομη του σωλήνα, για να κανείς δουλειά σου, σε περιπτωση βλάβης, μέχρι να στον αλλάξει η εταιρία , αν ειναι εντός εγγυήσεως , με την χρήση της απόδειξης αγοράς και του εσωκλειστου guarantee.

Link to comment
Share on other sites

 20-620 λίτρα..

Μία διόρθωση στην δημοσίευση για το φίλτρο. Τα λίτρα είναι από 20-320 όχι 620. Λάθος πληκτρολόγησης ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφου καταληξαμε στο aquael multi kani 800 η συζυτηση συνεχιζεται εδω :

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100276-aquael-multikani-800-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια χαρα παιδια, να σας ρωτησω και γω κατι,

θελω να παρω ενα φιλτο για τις χελωνες μου, το ενυδρειο που τις εχω ειναι πανω κατω 100 λιτρα, το φιλτρο πρεπει να ειναι για φιλτρο 200 λιτων (γιατι οι χελωνες λερωνουν πολυ!?)

επισης τι υλικο πρεπει να βαλω μεσα στο φιλτο?

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα παιδια, να σας ρωτησω και γω κατι,

θελω να παρω ενα φιλτο για τις χελωνες μου, το ενυδρειο που τις εχω ειναι πανω κατω 100 λιτρα, το φιλτρο πρεπει να ειναι για φιλτρο 200 λιτων (γιατι οι χελωνες λερωνουν πολυ!?)

επισης τι υλικο πρεπει να βαλω μεσα στο φιλτο?

Γεια χαρα! Οχι ακριβος! Αυτο που θελουμε ειναι μια καλη κυκλοφορια και χωρο για βιολογικο υλικο!

Μεσα στο φιλτρο θα χρειαστουν σφουγγαρι, υαλοβαμβακας και βιοπγικο υλικο οπως π.χ(siporax,ελαφροπετρα κτλπ.)

Link to comment
Share on other sites

δλδ για 100 λιτρα τι φιλτρο θελει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο μεγαλο τόσο το καλύτερο. Για 200λ που λες θα είναι οκ ;)

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...