Jump to content

ροη νερου κ κοραλλια


Vassilis

Recommended Posts

ρε παιδια εχω ενα bubble coral.ξερω οτι θελει χαμηλη ροη αλλα οπου κ να το βαλω στο ενυδρειο εχει αρκετη ροη.αναγκαστηκα λοιπον να κανω μια ζωνη με μικρη ροη κ τωρα το bubble ειναι μια χαρα!ομως....στο σημειο αυτο επιασε πολυ βρομια η αμμος!ελεος!αστε που θελω να το κανω με σκληρα κυριως!!!

τι να κανω για να μπορω να εχω κ το bubble κ acroporas κ γενικοτερα κοραλλια μου θελουν δυνατη ροη????

δηλαδη τα ενυδρεια που εχουν κοραλλια τα οποια θελουν χαμηλη ροη ειναι μες την βρομα η αμμος???δεν νομιζω...καποιες πατεντες θα υπαρχουν...

εχω ενα κυκλοφοριτη hagen 1000l/h,ενα turbelle 7000l/h κ την ροη απο τον eheim που ανεβαζει το νερο πανω2500l/h.θα βαλω λιγο βραχο ακομα στις ακρες.λετε να σπαει το ρευμα του νερου καλυτερα???γενικοτερα τι πρεπει να κανω να παρω κ ακομα ενα κυκλοφοριτη???καμια ιδεα πως να τους τοποθετησω???(φωτο θα βρειτε στο 'αρχιζει το φορτωμα΄).

Έγινε επεξεργασία - Vassilis
Link to comment
Share on other sites

Σε πιο ύψος το έχεις βάλει ? Χαμηλά στην άμμο, στην μέση ανάμεσα από βράχια ή ψηλά επάνω σε κάποιο βράχο?

Όπως βλέπω την φωτογραφία του ενυδρείου σου από μπροστά στα αριστερά ανάμεσα από τα βράχια δεν πρέπει να έχει τόσο δυνατή ροή. Εκεί δεν θα μπορούσε να μπεί? Φυσικά πάντα θα πρέπει να κοληθεί με εποξική κόλλα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ενα bubble coral.ξερω οτι θελει χαμηλη ροη αλλα οπου κ να το βαλω στο ενυδρειο εχει αρκετη ροη.αναγκαστηκα λοιπον να κανω μια ζωνη με μικρη ροη  κ τωρα το bubble ειναι μια χαρα!ομως....στο σημειο αυτο επιασε πολυ βρομια η αμμος!ελεος!αστε που θελω να το κανω με σκληρα κυριως!!!

τι να κανω για να μπορω να εχω κ το bubble κ acroporas κ γενικοτερα κοραλλια μου θελουν δυνατη ροη????

δηλαδη τα ενυδρεια που εχουν κοραλλια τα οποια θελουν χαμηλη ροη ειναι μες την βρομα η αμμος???δεν νομιζω...καποιες πατεντες θα υπαρχουν...

4496[/snapback]

Σου ειπε κανεις πως ειναι ευκολο? Εδω εχεις προβλημα με σκληρα. Φαντασου να εχεις και μ****α μαζι τους....Καηκες. Το λεω πολυ καιρο πως κανονικα για να παρεις το μαχιμοθμ απο καθε οικογενεια κοραλιων δεν πρεπει να τα βαζεις ολα μαζι. Θα βρεις παντως ακρη αλλα θελει ψαξιμο. Απλα βρισκεις χωρο μεσα στο βραχο σε σημεια προστατευμενα, αλλα οχι πολυ ψηλα. Ενω ειναι αναγκη να μην χτυπαει η αντλια ουτe εμεσα εαν γινεται το bubble... Αναμεσω εξελιξεις. :blush:

Link to comment
Share on other sites

εν τελη δε μου ειπατε αν πρεπει να αγορασω κ αλλες αντλιες κ αν λιγο ακομα βραχος ψηλα θα δημιουργουσε αλλα ρευματα.

οι κυκλοφοριτες οπως βλεπετε ειναι ψηλα.δεν εχω μεγαλη ροη κοντα στην αμμο.θελω μεν να εχω αλλα χωρις να βαλω κυκλοφοριτη χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. :blush:

Έχεις αγοράσει wave maker?Στην θέση σου θα έβγαζα το bubble από την αριστερή άκρη που το έχεις βάλει και θα το τοποθετούσα κάπου στην μέση σε σημείο που κάποιος βράχος θα έκοβε την άμεση ροή από την turbelle.

Το ενυδρείο σου έχει προοπτικές να γίνει πολύ δυνατό.

Σαν Θανάσης τώρα τι θα έκανα αν είχα το ανάλογο ενυδρείο.

Θα αγόραζα άλλη μια turbelle και θα την τοποθετούσα στην αριστερή πλευρά.

Θα ρύθμιζα το wave maker έτσι ώστε να υπάρχει όμορφη εναλλαγή ροής. Θα τοποθετούσα λίγο ακόμα βράχο στα αριστερά.

Αυτά για αρχή. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...