Jump to content

Παρουσίαση Ενός Ώριμου Φυτεμένου Γαριδάδικου!


kostas8

Recommended Posts

Παρουσίαση Ενός Ώριμου Φυτεμένου Γαριδάδικου!

 

 

Για αρχή κάποια λόγια...

Το ενυδρείο τρέχει 4 χρόνια τώρα. Όπως φαντάζεστε έχει περάσει πολλές φάσεις το ενυδρείο, διάφορες μορφές, διάφορα φυτά με τελική εικόνα αυτή που θα δείτε στις φωτογραφίες. Αυτό που θέλω να επισυμάνω είναι πως το συγκεκριμένο ενυδρείο ήταν το πρώτο μου και πάνω σε αυτό έμαθα και πειραματίστηκα..!

Να προσθέσω επίσης κάτι σηματικό, πως αν και τα πρώτα δύο χρόνια ήμουν «πάνω» από το ενυδρείο μετρώντας ph, kh gh κτλ, ρίχνοντας όλα τα λιπάσματα της seachem καθημερινά με την σύριγκα και προσέχοντας την κάθε μου κίνηση, τώρα τίποτα από όλα αυτά δεν γίνεται.. Το ενυδρείο έχει ωριμάσει και πραγματικά τρέχει μόνο του..

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Φυτεμένο γαριδάδικο

Γενικές πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x35
Συνολικά Λίτρα: 60


Οργανισμοί

Φυτά

Μπροστά : marsilea hirsuta

Μέση       : Cladophora aegagrophila , Hydrocotyle verticillata ,          

                 Pelia

Ξύλο       : Microsorum pteropus 'Windeløv' , Riccardia  

                 Chamedryfolia

Πίσω      : valisneria nana , Proserpinaca palustris , Pogostemon

                erectus

Γαρίδες

Red cherry , caridina serrata tupfel

Διακοσμητικά υλικά

Υπόστρωμα: Seachem Flourite
Βυθός: Μαύρη άμμος


Φωτισμός
 

3 λάμπες σύνολο 60 watt
 

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: Eheim 2213
Θέρμανση/ Ψύξη:
fluval 150w , ανεμιστηράκι για το καλοκαίρι
Λίπανση: -
Παροχή CO2: - (ποτέ)
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Λαβιδα φυτευσης, ψαλιδι κλαδεματος
Διατροφή: Ό,τι τροφή βρω μπροστά μου ανάμεσα σε διάφορες για γαρίδες και δίσκους



Παράμετροι
 

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10-15
Μέση Θερμοκρασία (°C): 23

Συντήρηση
 

Αλλαγές νερού: 95% ανά εβδομάδα

 

Υ.Γ.

Πραγματικά έχει γίνει το πιο εύκολο ενυδρείο στο σπίτι μου και ειλικρινά αυτό αποδεικνύει πως όταν έχει ωριμάσει ο βυθός του ενυδρείου, απλά τρέχει μόνο του..



post-43000-0-41543100-1428870472_thumb.jpgpost-43000-0-72810800-1428870537_thumb.jpgpost-43000-0-90008300-1428871076_thumb.jpgpost-43000-0-85839000-1428871645_thumb.jpgpost-43000-0-40541000-1428871655_thumb.jpgpost-43000-0-66473900-1428871661_thumb.jpgpost-43000-0-74442200-1428871667_thumb.jpgpost-43000-0-00189300-1428871674_thumb.jpgpost-43000-0-21021500-1428871685_thumb.jpgpost-43000-0-22258400-1428871691_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Φίλε μου! Πραγματικά πολύ όμορφο. Αλλά για πες μου γιατί τόσο μεγάλες αλλαγές νερού ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά..

Μεγάλη αλλαγή καταρχήν γιατί δίνω στα φυτά όσα στοιχεία χρειάζονται μιάς και δεν χρησιμοποιώ πια λιπάσματα και δεύτερον γιατί εμπειρικά θεωρώ πως είναι ευεργητικό για τις γαρίδες. Να σημειώσω πως η αλλαγή γίνεται με ώριμο νερό 24 ωρών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά..

Μεγάλη αλλαγή καταρχήν γιατί δίνω στα φυτά όσα στοιχεία χρειάζονται μιάς και δεν χρησιμοποιώ πια λιπάσματα και δεύτερον γιατί εμπειρικά θεωρώ πως είναι ευεργητικό για τις γαρίδες. Να σημειώσω πως η αλλαγή γίνεται με ώριμο νερό 24 ωρών.

 

Eδω είσαι λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

τιμή μου που απαντάτε μιας και έχω δει και έχω μάθει πολλά από τις διμοσιεύσεις σας!

Όσον αναφορά το λάθος μου αν και δεν είμαι 100% σίγουρος (και αυτός είναι ο λόγος που δεν το πρόσθεσα στα σχόλια που έγραψα στην παρουσίαση) κάποτε είχα διαβάσει, μάλλον σε κάποιο άρθρο του Κ.Αλέξανδρου, πως έψαχνε να βρει τον λόγο γιατί κάποιες crs του δεν αναπαρόγονται. Τυχαία μετά από μία μεγάλη αλλαγή στο ενυδρείο του παρατήρησε πως ξαφνικά άρχισαν να κατεβάζουν αυγά τις επόμενες ημέρες. 

Έτσι λοιπόν κατέληξα σε αυτή τη ρουτίνα τα τελευταία χρόνια σε συνδιασμό με την μη παροχή λιπασμάτων στα φυτά μου και μπορώ να πω πως μόνο θετικά είναι τα αποτελέσματα στα δικά μου μάτια.

Είμαι ανοιχτός όμως σε κάθε συζήτηση..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να χαιρεσε το ενυδρειακι σου αλλα καλοπροαιρετα σου αναφερω πως εχεις πολλες αλγες που δεν ειναι και οτι καλυτερο σαν θεαμα αλλα και για την υγεια των φυτων και των κατοικων που φιλοξενεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου, αν εννοείς τις άλγες στα πλαΐνά τζάμια, τις αφήνω γιατί σε αυτά τα δύο σημεία "βόσκουν" όλη μέρα τα μικρά. :thumbsu:  Και μια στο τόσο την καθαρίζω.

Αν εννοείς κάποια στίγματα άλγης πάνω σε κάποια παλιά φύλλα της marsilea ή του windelow τότε ναι έχεις δίκιο αλλά δεν νομίζω πως είναι σε τόσο μεγάλο βαθμό για να δράσω πάνω σε αυτό.

Παρουσίαση στο ενυδρείο μου έκανα κυρίως για πέντε-δέκα ανθρώπους που με έχουν βοηθήσει, είμαστε πια φιλαράκια και με είχαν "πρήξει" να τραβήξω καμιά φωτογραφία και να το "ανεβάσω". Έτσι λοιπόν και το έκανα πασχαλιάτικες μέρες. Αυτό για να σου απαντήσω σε αυτό που έγραψες πως δεν είναι και το καλύτερο θέαμα οι άλγες στο ενυδρείο μου. Εάν έρθει ποτέ η ώρα να πάω σε κάποιο διαγωνισμό τότε ειλικρινά θα έχω περιποιηθεί οπιαδήποτε ατέλεια.

Κλείνοντας καλοπροαίρετα θα σου πω, πως δεν θεωρώ  πως έχω πολλές άλγες όπως είπες. Αν όμως τα δικά σου μάτια βλέπουν κάτι που δεν βλέπουν τα δικά μου, έχεις ανοιχτή πρόσκληση για καφέ σπίτι μου όποτε θέλεις και να τα δούμε μαζί από κοντά!

 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα απο αυτο που μπορω να διακρινω ειναι οτι ο βυθος σου ειναι γεματος κυανοβακτηριο. Αυτη η αλγη δεν την τρωνε ουτε οι γαριδες. Εχεις πολυ φωτισμο χωρις διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω στείλει μήνυμα.

Για να απαντήσω και εδώ όμως, μετά από αυστηρό ωράριο των φωτών του ενυδρείου έχει περιοριστεί το κυανοβακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα απο αυτο που μπορω να διακρινω ειναι οτι ο βυθος σου ειναι γεματος κυανοβακτηριο. Αυτη η αλγη δεν την τρωνε ουτε οι γαριδες. Εχεις πολυ φωτισμο χωρις διοξειδιο.

 

Ρε συ θα με τρελανεις εσυ που το ειδες παλι το κυανοβακτηριο ? :)

Εγω δεν βλέπω τπτ...

 

Κωστα .αν εχεις οντως κυανο , οπως ειπε και ο απο επανω, πολυ φως , καθολου co2, τα φυτα ετσι οπως τα εχεις μεγαλώνουν μονο τις 1-2 ημερες μετα την αλλαγη, αφου μονο τοτε βγαινουν στην ατμοσφαιρα και τραβανε οσο Co2 προλάβουν, τις υπολοιπες ημέρες ειναι στάσιμα.

τα νιτρικα πως τα καταφερνεις και εχει 10-15 εφοσον κανει τοσο μεγάλη αλλαγη?

 

Δεν ειναι και δυσκολα φυτα, αλλα λιγο co2 θα το θέλανε...

 

Για πες τι αναπτυξει εχεις στην PROSERPINACA PALUSTRIS...

 

Τωρα για τις γαρίδες ειναι λάθος.γιατι με την μεγάλη αλλαγη νερου τις πιέζεις να κανουν εκδυση, οσες δεν ειναι ετοιμες για εκδυση , φευγουν, και κυριως τα μικρα.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο μετις γαριδες και πόσες γαριδες εχεις μέσα?

 

Αυτο το ¨κολπο¨μπορεις να το κανεις που και που ανα 3-4 μηνες, να κανεις και μια καλη αλλαγη αλλα οχι συνεχεια.

Αν θέλεις να βλέπεις εκδυσεις , υπάρχει και αλλος τροπος. ταιζε σπανακι βρασμένο μια φορα την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου.

 

Και εγώ βρήσκω λίγο υπερβολικό το 95% αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τις γαρίδες θεωρώ πως είναι 200-300 ψιλοσταθερά τον τελευταίο καιρό.

Με τις γαρίδες τρέχει κάτι παραπάνω από 3 χρόνια.

Το γνωρίζω πως μετά από μία μεγάλη αλλαγή υπάρχει έκδυση αλλά πιστέψτε με δεν είναι ο στόχος μου αυτός.

Απλά το καθιέρωσα ρουτίνα με παρότρυνση αυτό που διάβασα παραπάνω όπως σας είπα.

Θα δοκιμάσω όμως μικρότερες αλλαγές μιας και αυό καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σας.

 

Τώρα για το PROSERPINACA PALUSTRIS, έχει πολύ αργή ανάπτυξη.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ θα με τρελανεις εσυ που το ειδες παλι το κυανοβακτηριο ? :)

Εγω δεν βλέπω τπτ....

Ρε συ Νικολη...... πλακα με κανεις;;; ολος αυτος ο πρασινος βυθος την τον περασες για κουμπα. Ασε που την bga την βλεπω και με κλειστα τα ματια :)

Κωστα εμεις τα ειπαμε και σε πμ μην σε ζαλιζω κιολας , αντε και καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο εχει γινει Κωστα!

Συμφωνω και εγω για τις αλλαγες νερου,καλυτερα να το κανεις 1 φορα το 3μηνο ευτο και τη ρουτηνα να τη κανεις με λιγοτερο ποσοστο,πχ 30%

Καλα και εγω κυανο δεν βλεπω,που στο καλο το ειδε ο Ρικ. χαχαχαααχαχα :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά μερικοι βλέπετε ότι θελετε να δείτε.

Κυανό,άλγες....Και αν υπάρχουν πού το κακό?Στην φυση ειναι ανυπαρκτες?Τα μόνα ενυδρεια που ειδα χωρις άλγες στα 4 χρόνια που ασχολουμαι με το χομπι ειναι αυτα που στηνονται για 2-3 μερες στις εκθέσεις.

Επρεπε να δειτε το δικό μου πρίν το ξηλώσω που ηταν γεματο με κλαδοφόρα.

Καταρχήν το ενυδρειο το αδικούν οι φωτό, από κοντά ειναι πιό ομορφο και ειναι και ενας από τους λόγους που εφτιαξα κάποια στιγμη και εγω (για ενα φεγγάρι) ενα 85 λιτρο γαριδάδικο.

 

Από παρατηρησεις και εγώ του έχω προτεινει κατά καιρους να προσθεσει co2 αλλά δεν θέλει και αφου τα φυτά του πάνε καλά (κατα τον ίδιο) κανενα πρόβλημα.

Οσο για τις αλλαγές νερου στο 95% και εγώ υπερβολικο το βρίσκω, αλλά αφου δεν του τουμπάρει το σύστημα και δεν εχει απώλειες δεν καταλαβαινω γιατι θα πρέπει να μας παραξενευει(?)

Συνεχισε την καλή δουλεια και βάλε μπρός με την πρώτη ευκαιρία για κανένα αλάτι 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ο Κωστας εχει στο ενυδρειο του καποιες αλγες δεν θελει να πει οτι ειναι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος ουτε οτι ειναι κακος χομπυστας. Απλα υπαρχει μια δυσλειτουργια στο συστημα του οπου του το ανεφερα ετσι ωστε εαν θελει ευχαριστως να το συζητησουμε και περετερο για να καλυτερεψη την εικονα και την υγεια του ενυδρειου του. Οι αλγες σαφως και υπαρχουν στην φυση και στα ενυδρεια μας, αλλα ειναι ενδειξη οτι υπαρχει ανισοροποια ειδικα οταν ειναι κυανοβακτηριο υπαρχει σοβαρο προβλημα περαν του αισθητικου. Η συγκεκριμενη αλγη μπορει να γινει τοξικη για τους φιλοξενουμενους στο ενυδρειο του και οταν εξαπλωθει πανω στα φυτα, αυτα σιγα σιγα αργοπεθαινουν μην μπορωντας να φωτοσυνθεσουν και να λαβουν τα θρεπτικα απο το νερο. Δεν ειμαι εδω για να τραβιξω τα αυτια σε κανεναν αλλα για να βοηθεισω εαν καποιος το επιθυμη. Με τον Κωστα ειπαμε δυο πραγματα και θεωρω πως εκανα εναν φιλο. Απο εκει και περα malamadre αν και εσυ εχεις θεματα αλγεων στο ενυδρειο σου ευχαριστως να τα πουμε μηπως και βγαλεις ακρη αλλα να ξερεις πως υπαρχουν φυτεμενα που τρεχουν χρονια χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα αλγεων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα αλγεων που ειχα ηταν σε τοσο μεγάλη εκταση επειδη το ειχα παρατησει (εγω φταιω το ξερω) που δεν υπηρχε επιστροφή.Για αυτο και ξηλώθηκε έπειτα από 4 χρόνια λειτουργίας

Το προβλημα με τα φορουμ γενικότερα και αυτο που εχω παρατηρησει μετά από αρκετά χρονια ενασχόλησης σε διαφορα ειδη φορουμ (όχι μόνο για ενυδρεια), ειναι πως πολλές φορές ανθρωποι εχουν αναγκη να ρωτησουν κάτι για κάποιο προβλημα που τους απασχολει και είτε οι απαντησεις των εκάστοτε συμφορουμητών ειναι αδιάφορες ή άλλες φορές δεν δινεται καμια σημασια.

Εχω κάνει ερωτηση σε ένα άλλο φορουμ που ειδικευεται στα ''αλάτια'' για κάτι που με απασχολούσε και εδω και κανα 2μηνο δεν εχω πάρει απάντηση.

Το ξερω θα μου πεις κάτσε διάβασε...οκ.Όταν καιγεσαι να δωσεις λύση στο προβλημά σου δεν μπορεις να διαβαζεις σελιδες επί σελίδων που τελικά μπορει να σε μπερδέψουν περισσότερο παρά να σε βοηθήσουν.

Ελα μου όμως πώς υπάρχει και το άλλο ''φαινόμενο'' να φτιάχνεις κάτι ή να δειχνεις κάτι και να αρχιζουν τα ''γιατι το έκανες έτσι'' και  ''αυτο δεν επρεπε να μπει εκει''...

Θέλω να πώ με αυτο πώς καποιοι αρεσκονται στο να ''κράζουν'' παρά να βοηθούν και ας εχουν τις γνωσεις.Προσωπικά αν μου παρουσιάσουν κάτι θα πώ τη γνωμη μου πάνω σε αυτο που βλέπω σαν γενικη εικόνα και δεν θα εστιάσω σε κάτι ιδιαίτερα εκτός και αν μου ζητηθεί.Βέβαια στη συγκεκριμενη περιπτωση ζητηθηκε γνωμη και σωστά δόθηκε από κάποιους αλλά πιστευω πώς ειναι υπερβολική, για αυτό και το προηγούμενο πόστ μου ήταν λίγο ''επιθετικό'' (με την καλή έννοια)

Εφτιαξα πριν κανα δυο χρονια ενα επιπλο ενυδρειου και ενω όλοι ελεγαν ή ρωτουσαν πώς κατασκευάστηκε αν ειναι ωραιο κλπ βρεθηκε καποιος να μου πει οτι επρεπε να βιδωσω δυο ξύλα ''αλλοιώς'' αντί για ''έτσι'' που στην τελική δεν ειχε καμια  απολύτως διαφορά.Απλά το ειπε για να το πει.

Anyway, απωθημενο ηταν αυτο και επρεπε να το πώ γιατι με έπνιγε, συμφωνω με όσα ειπες και μακάρι να μπορουμε να βοηθάμε πάντα τον άλλον αντι να τον κράζουμε για να δειξουμε ότι κάτι παραπάνω ξερουμε.Δεν εχω με κανεναν τιποτα προσωπικό και ουτε θελω να αποκτήσω (με την κακή έννοια) και ζητώ συγνωμη από τον Κωστή για την παρένθεσή μου αυτή στο θέμα του. 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου και συνηθως αυτοι που κραζουν ειναι αυτοι που εχουν μαθει απλα να παπαγαλιζουν καποια πραγματα που εχουν διαβασει χωρις ομως να υπαρχει πολυ εμπειρια στο ταδε θεμα. Το εχω πει και αλλου και θα το ξαναπω, εαν δεν υπαρχει καλη διαθεση και πραγματικη ορεξη καποιου εμπειρου στο να βοηθησει τοτε καλυτερα να μην ασχοληθει και καθολου αλλα απο την αλλη και ο καθε αρχαριος ας μην κανει τον εξυπνο και να ξερει να ακουει γιατι αλλιως και αυτος γινεται κουραστικος για αυτον που θελει να τον βοηθησει. Εξ αρχης βλεπεις στον Κωστα ξεκαθαρισα οτι η παρατηρησει μου ειναι καλοπροερετη αρα δεν ειμαι εδω για να τον γιουχαρω, πως αλλιως να του το εκφρασω;

Τεσπα, ολα καλα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...