Jump to content

Σκεψεις Για Controler Θερμοκρασιας.


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρε. Μια που καλοκαιριαζει σκεφτηκα να προμηθευτω και εγω controler για τον ελεγχο κτλ κτλ. Η επιλογη μου θε ειναι ο γνωστος και φθηνος stc 1000.

Εεωτηση.

Αν εχω κατακαβει καλα συνδεονται και τα δυο σωματα (θερμασνης και ψηξης) πανω του και αυτος αναλογα με τις οριζομενες τιμες , κοβει το ρευμα ζε καποιο απο τα δυο; Σωστα;

Ο θερμαντηρας μου ειναι της fluval E series και εχει και ενα display με πληροφοριες κ.α. Οταν τον βγαζω απο την πριζα, σβυνει και το display. Τι γινεται λοιπον αν τον ριξω πανω σε controler;

Παιζει να λειτουργησει το συστημα χωρις να τον εχω πανω στον controler αλλα αυτονομο ως εχει τωρα και να ριθμισω καπως τον controler να λειτουργει μονο τα ανεμιστηρακια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρε. Μια που καλοκαιριαζει σκεφτηκα να προμηθευτω και εγω controler για τον ελεγχο κτλ κτλ. Η επιλογη μου θε ειναι ο γνωστος και φθηνος stc 1000.

Εεωτηση.

Αν εχω κατακαβει καλα συνδεονται και τα δυο σωματα (θερμασνης και ψηξης) πανω του και αυτος αναλογα με τις οριζομενες τιμες , κοβει το ρευμα ζε καποιο απο τα δυο; Σωστα;

 

Σωστά!

Ο θερμαντηρας μου ειναι της fluval E series και εχει και ενα display με πληροφοριες κ.α. Οταν τον βγαζω απο την πριζα, σβυνει και το display. Τι γινεται λοιπον αν τον ριξω πανω σε controler;

 

Άν τον βάλεις σε controller θα ανάβει αντίστοιχα μόνο όταν παίρνει ρεύμα από τον controller.

Παιζει να λειτουργησει το συστημα χωρις να τον εχω πανω στον controler αλλα αυτονομο ως εχει τωρα και να ριθμισω καπως τον controler να λειτουργει μονο τα ανεμιστηρακια;

 

Ναί μπορείς να βάλεις μόνο τα ανεμιστηράκια στον controller και να αφήσεις ώς έχει τον θερμαντήρα.

 

:)

 

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ αγνοείστε τα τραγικά ορθογραφικά λάθη του ανωτέρω μηνύματος. Είναι από κινητό με θεματάκια πληκτρολογίου... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εχω δουλεψει τον θερμαντηρα σου, αλλα display εχει και ο stc που δειχνει τη θερμοκρασια.

Δειχνει κατι σημαντικο τo display του θερμαντηρα ή το πιο σημαντικο, χανει τις ρυθμισεις του αν βγει απο το ρευμα?

Αν οχι, μπορεις να τον βαλεις στον stc.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι η συνδεσμολογία είναι εύκολη σχετικά σε όποιον controller και άν πάς.Υπάρχουν πολλά πόστ στο φόρουμ που περιγράφουν αντίστοιχα την συνδεσμολογία ανά μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εχω δουλεψει τον θερμαντηρα σου, αλλα display εχει και ο stc που δειχνει τη θερμοκρασια.

Δειχνει κατι σημαντικο τo display του θερμαντηρα ή το πιο σημαντικο, χανει τις ρυθμισεις του αν βγει απο το ρευμα?

Αν οχι, μπορεις να τον βαλεις στον stc.

Το display αναφερει θερμοκρασια, χαμηλη ροη νερου γυρω απο τον θερμαντηρα και αναλογα το χρωμα του (μπλε, πρασινο,κοκκινο με ανοχη +- 0,5 βαθμο) ειδοποιει αν ειναι η θερμοκρασια στα σωστα πλαισια συμφωνα με τις ρυθμισεις που του εχουμε δωσει. Αν βγει απο το ρευμα δεν χανει τις πληροφοριες αυτες.

Αλλα ξερεις ποσο με εχει διευκολυνει το οτι βλεπω συνεχως το πρασινο στο

display απο αποσταση;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν χτυπάει κάποιο alarm στον θερμαντήρα δεν θα έχεις κάποιο θέμα.

Η οθόνη του κοντρόλερ είναι ευανάγνωστη.

 

Βέβαια δεν ξέρω αν θα κάνει καλό στον θερμαντήρα και κυρίως στο display του που θα του ανοιγοκλείνεις συνέχεια το ρεύμα  :(

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μπει ο θερμαντήρας στον controler ?αφου δεν χρειάζεται..μόνο τα ανεμιστηράκια θα μπουν λογικά, εκτός αν πρόκειται για υψηλών απαιτήσεων ενυδρείο που μετρά με ακρίβεια.

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα δεν ειναι τοσο hi tec το ενυδρειο. Συμφωνω με τον Βασιλη για το on off του dislay..... σκεφτομαι να μην τον ριξω στον controler αρχικα και να λειτουργουν μονο τα ανεμιστηρια.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μπει ο θερμαντήρας στον controler ?αφου δεν χρειάζεται..μόνο τα ανεμιστηράκια θα μπουν λογικά, εκτός αν πρόκειται για υψηλών απαιτήσεων ενυδρείο που μετρά με ακρίβεια.

 

Κατα την γνώμη μου καλό είναι εφόσον υπάρχει κοντρόλερ να είναι όλα πάνω γιατί σε περίπτωση που κολλήσει ο θερμοστάτης

του θερμαντήρα θα τον κόψει ο κοντρόλερ και δεν θα βράσει το ενυδρείο.

Τον συγκεκριμένο όπως είπα και νωρίτερα δεν νομίζω να ρίσκαρα να τον βάλω πάνω .

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνώμη μου καλό είναι εφόσον υπάρχει κοντρόλερ να είναι όλα πάνω γιατί σε περίπτωση που κολλήσει ο θερμοστάτης

του θερμαντήρα θα τον κόψει ο κοντρόλερ και δεν θα βράσει το ενυδρείο.

Τον συγκεκριμένο όπως είπα και νωρίτερα δεν νομίζω να ρίσκαρα να τον βάλω πάνω .

 

Η και αντιστροφα να ριξει πολυ την θερμοκρασια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια γι' αυτο αγοραζουμε επωνημους θερμοστατες, για να μην κολανε. Τουλαχιστον να εχουν καποια αξιοπιστια.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια γι' αυτο αγοραζουμε επωνημους θερμοστατες, για να μην κολανε. Τουλαχιστον να εχουν καποια αξιοπιστια.

 

Ποιοι ειναι οι επωνυμοι και καλοι για εσένα?

Για εμένα δυστηχως θεωρουσα τους jager ,αλλα και αυτοι δεν,.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, το ιδιο ειναι ενας jager μια που τον αναφερεις και το ιδιο καποιος φτηνιαρικος ; Δεν εχεις περισσοτερη εμπιστοσυνη στο επωνυμο προιον;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω, το ιδιο ειναι ενας jager μια που τον αναφερεις και το ιδιο καποιος φτηνιαρικος ; Δεν εχεις περισσοτερη εμπιστοσυνη στο επωνυμο προιον;

 

Ναι σιγουρα ο jager ειναι καπως ποιο αξιοπιστος απο ενα κινεζικο φτηνιαρικο .

Αλλα και πάλι προτιμω θερμοστατη οποιο να ναι πάνω σε controller....

Link to comment
Share on other sites

Το display αναφερει θερμοκρασια, χαμηλη ροη νερου γυρω απο τον θερμαντηρα και αναλογα το χρωμα του (μπλε, πρασινο,κοκκινο με ανοχη +- 0,5 βαθμο) ειδοποιει αν ειναι η θερμοκρασια στα σωστα πλαισια συμφωνα με τις ρυθμισεις που του εχουμε δωσει. Αν βγει απο το ρευμα δεν χανει τις πληροφοριες αυτες.

Αλλα ξερεις ποσο με εχει διευκολυνει το οτι βλεπω συνεχως το πρασινο στο

display απο αποσταση;

 

Πιο σημαντικα απο ολα αυτα προσωπικα βρισκω να ελεγχεται ο θερμαντηρας  απο τον κοντρολερ.

Η θερμοκρασια φαινεται απο μακρυα και στον stc.

Tα πολλα μπλιμπλικια πανω στον θερμαντηρα, προσωπικα δεν τα εμπιστευομαι.

keep it simple.

 

Ολοι μπορουν να κολλησουνε.

Και οι jager.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Πιο σημαντικα απο ολα αυτα προσωπικα βρισκω να ελεγχεται ο θερμαντηρας απο τον κοντρολερ.

Η θερμοκρασια φαινεται απο μακρυα και στον stc.

Tα πολλα μπλιμπλικια πανω στον θερμαντηρα, προσωπικα δεν τα εμπιστευομαι.

keep it simple.

Ολοι μπορουν να κολλησουνε.

Και οι jager.

Καλα εσυ δεν κοιμασαι φετοιες ωρες!!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/itm/NEW-All-Purpose-STC-1000-Digital-Temperature-Control-Controller-with-Sensor-110V-/261813557035

To έχετε υπ' όψιν;

Το κλασικό είναι αυτό έτσι; http://www.ebay.com/itm/Digital-STC-1000-All-Purpose-Temperature-Controller-Thermostat-With-Sensor-220V-/371032589595

Ερώτηση τώρα. 220V ή 110V τα είδα και τα δύο...

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα προτιμησε απο Κινα, απο Αμερικη αργουνε πολυ και μπορει να πληρωσεις τελωνειο

Πληροφοριες απο φιλο εδω μεσα που παιρνει απο e-bay

 

To δευτερο ειναι 220v

Link to comment
Share on other sites

Φίλε άκου 12v ή 220v να πάρεις. ειναι τα ίδια λεφτα 10€ με 12€ το κοντρολερ και στα δυο. απλά 12 v = εναλακτης τασης 15€ και ανεμιστηρακια 5€ το καθε ένα. ενώ στο 220v μονο ανεμιστηρακια αλλα με 10€ έκαστος. Εγώ προτιμάω τα 220 γιατι ειναι πιο δυνατά τα ανεμιστηρακια. Οταν τα πάρεις αν θες βοήθεια ή ιδέες τοποθέτησης , στειλε μνμ να σε βοηθήσω! Φιλικά Ανδρεας..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδες. Θα κοιταξω για 220V. China.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βρήκα elitech stc-1000 πριν καμιά 10αριά μέρες με 14 ευρώ μαζί με μεταφορικά από ευρώπη...κοίταξα και τώρα αν άλλα κομμάτια για να σου έστελνα λινκ αλλά δεν εχει διαθέσιμα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...