Jump to content

Σκεψεις Για Controler Θερμοκρασιας.


Recommended Posts

Οποτε,αν καποιος χρησιμοποιει α/ο η co2,θα πρεπει να μετραει χαμηλο tds.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε,αν καποιος χρησιμοποιει α/ο η co2,θα πρεπει να μετραει χαμηλο tds.

 

Α/Ο ναι, το CO2 δεν έχει καμία σχέση σε αυτό, το CO2 αλλάζει μόνο το PH , όχι το TDS.

Το TDS στη πραγματικότητα μετράει την ηλεκτρική αγωγιμότητα του νερού, και το καθαρό αποσταγμένο νερό δεν είναι  ηλεκτρικά αγώγιμο, όταν υπάρχουν σωματίδια ηλεκτρικά αγώγιμα αυξάνεται και το TDS , υπάρχει δηλαδή η περίπτωση να έχουμε χαμηλό TDS αλλά το νερό να έχει σωματίδια , που δεν είναι ηλεκτρικά αγώγιμα όμως

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και με ΑΟ εχουν ταλαιπωρηθει πολλα παιδια.... ειναι παραξενη φαση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Ας γυρίσουμε στο θέμα του τίτλου. Γιατί ο μεταλλικός αισθητήρας θεωρείται ακατάλληλος;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Ας γυρίσουμε στο θέμα του τίτλου. Γιατί ο μεταλλικός αισθητήρας θεωρείται ακατάλληλος;

 

 

Γιατί στα μέταλλα , εκτός από την οξείδωση (να σκουριάζουν δηλαδή που είναι το χειρότερο και το πιο επικίνδυνο) υπάρχει και το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης, για αυτό καλό είναι να αποφεύγονται ή να υπάρχουν στο ελάχιστο, ακόμα και μέταλλα που δεν οξειδώνονται εύκολα, όπως ο ανοξείδωτος χάλυβας.

Το τιτάνιο είναι αποδεκτό και αυτό όχι γιατί είναι σκληρό μέταλλο αλλά γιατί δύσκολα δημιουργεί  άλλες ενώσεις και δεν αντιδρά εύκολα με άλλα στοιχεία ή ενώσεις, και για αυτό χρησιμοποιείται και στην ιατρική.

Για τον αισθητήρα τώρα, επειδή το μεταλλικό του μέρος είναι άγνωστης και αμφίβολης σύνθεσης καλό είναι να αποφεύγεται, και μεταξύ μας, ούτε όλα τα πλαστικά είναι κατάλληλα αλλά «μη χείρον βέλτιστον»

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα με τον stc1000, έχω αλλάξει ήδη αισθητήρα αλλά πάλι έχω πρόβλημα, δηλαδή ενώ η θερμοκρασία είναι ρυθμισμενη στους 27 και είναι τόση (έχω και δεύτερο ηλεκτρονικό θερμόμετρο) ο κοντρολερ ανεβοκατεβαινει συνέχεια και στιγμιαία με διακυμανση 0,4 βαθμούς, δηλαδή μια δείχνει 26,9 μια 27,3 με αποτέλεσμα να ανοιγοκλεινουν συνεχώς οι ανεμιστήρες και φοβάμαι μην καεί το τροφοδοτικό. Τι μπορεί να φταίει; να παραγγείλω νέο stc1000; Ούτε μήνα δεν τον έχω και άλλαξα αισθητήρα!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μηπως τον εχεις σε εξοδο φιλτρου?αλλαξες θεση?

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως δεν έχεις βιδώσει καλά τον αισθητήρα ή μήπως η κλέμα εκεί κουνιέται πολύ.

Μήπως το καλώδιο του αισθητήρα περνάει κοντά από άλλα καλώδια ανακατεμένα ;

Καμιά φορά από τα επαγωγικά ρεύματα δημιουργούνται παράξενες καταστάσεις. Δοκίμασε το καλώδιο του αισθητήρα να μην είναι διπλωμένο να δεις αν κάνει το ίδιο. Επίσης κάνε και μια άλλη δοκιμή, βάλε μια λεκάνη με νερό από τη βρύση και βάλε εκεί τον αισθητήρα να δεις αν κάνει και εκεί τα ίδια. Αυτό με τη λεκάνη αν μπορείς να το κάνεις κάπου αλλού μακριά από το ενυδρείο και σε άλλη πρίζα, χωρίς τα καλώδια να είναι διπλωμένα.  Αν το κάνει και στη λεκάνη μάλλον έχει πρόβλημα ο STC

 

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
Link to comment
Share on other sites

σωστος ο takis gt

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει θέση στον αισθητήρα αλλά πάλι τα ίδια.... Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν η θερμοκρασία είναι πολύ κοντά στους 27 το πρωί που πέφτει στους 26-26,4 δεν το κάνει! Για τα καλώδια το έχω προσέξει και απέχει τουλάχιστον 5εκ από οποιαδήποτε άλλο καλώδιο. Έχω ελέγξει την σύνδεση και είναι εντάξει. Η κλεμα πάνω στη συσκευή έχει πάρει μια ελαφριά κλίση προς τη φορα που σφιγγουν οι βίδες, αλλά δεν κουνιεται.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει θέση στον αισθητήρα αλλά πάλι τα ίδια.... Αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν η θερμοκρασία είναι πολύ κοντά στους 27 το πρωί που πέφτει στους 26-26,4 δεν το κάνει! Για τα καλώδια το έχω προσέξει και απέχει τουλάχιστον 5εκ από οποιαδήποτε άλλο καλώδιο. Έχω ελέγξει την σύνδεση και είναι εντάξει. Η κλεμα πάνω στη συσκευή έχει πάρει μια ελαφριά κλίση προς τη φορα που σφιγγουν οι βίδες, αλλά δεν κουνιεται.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Κάνε τότε το πείραμα με τη λεκάνη και ρίχνε σιγά σιγά ζεστό νερό να ανεβαίνει η θερμοκρασία να δεις πως συμπεριφέρεται

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω, αλλά τι μπορεί να είναι η αιτία; παίζει ρόλο σε τι βάθος θα έχω τον αισθητήρα; γιατί τον έχω πολύ χαμηλά στη γωνία.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - dimoskats
Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι ψυχρη κολληση ή ραγισμενη.κακη ποιοτητα υλικου στο microchip.κανε αυτα που σου λεει ο takis _gt

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω, αλλά τι μπορεί να είναι η αιτία;

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα πάμε "Δια της αφαιρετικής" , αν κάνει τα ίδια στη λεκάνη , έχεις όντως πρόβλημα, αν δεν το κάνει όμως , αρχίζεις και ψάχνεις το περιββάλον που βρίσκεται ο STC, πχ τον βάζεις στην ίδια θέση που τον έχεις στο ενυδρείο και μετρας απο εκει πάλι λεκανη, αν δεν το κάνει σημαινει πως υπάρχει όντως αυξομείωση στο ενυδρείο, αν κάνει τα ίδια κοιτας τα καλώδια, κάποιο επηρεάζει κάτι , κοκ

Link to comment
Share on other sites

Οκ, θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση σας!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κανε αυτο και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε φλασια... Στο ενυδρείο έχω βάλει ηλεκτροδιο γειωσης και το καλώδιο του περνά πολύ κοντά από το καλώδιο του αισθητήρα, λετε να έχω διαρροές από επαγωγικα και να επηρεάζει τον αισθητήρα;

Μόλις πάω σπίτι να δοκιμάσω πρώτα το πείραμα με τον κουβα ή να δοκιμάσω για αρχή να αποσυνδεσω τη γείωση (και ο Θεός βοηθος); Έχει πολύ κόπο να ξηλωσω και να απομακρυνω όλο τον κοντρολερ.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε φλασια... Στο ενυδρείο έχω βάλει ηλεκτροδιο γειωσης και το καλώδιο του περνά πολύ κοντά από το καλώδιο του αισθητήρα, λετε να έχω διαρροές από επαγωγικα και να επηρεάζει τον αισθητήρα;

Μόλις πάω σπίτι να δοκιμάσω πρώτα το πείραμα με τον κουβα ή να δοκιμάσω για αρχή να αποσυνδεσω τη γείωση (και ο Θεός βοηθος); Έχει πολύ κόπο να ξηλωσω και να απομακρυνω όλο τον κοντρολερ.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν χρειάζεται βρε συ η γειωση, για δικια σου προστασία πρεπει να έχεις ρελέ διαφυγής στο σπίτι, τίποτα άλλο, δεν νομίζω πως προσφέρει κάτι η γείωση στο ενυδρείο, αντίθετα, φοβάμαι μήπως κάνει και ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

update: το μεσημέρι έβγαλα την γείωση και όλη μέρα λειτουργεί σωστά! Οπότε η δοκιμή με τον κουβα αναβάλλεται μέχρι νεοτερας.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

update: το μεσημέρι έβγαλα την γείωση και όλη μέρα λειτουργεί σωστά! Οπότε η δοκιμή με τον κουβα αναβάλλεται μέχρι νεοτερας.

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

άρα υποψιάζεσαι ότι φταίει η γείωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν αποκλείεται, απλά αν ισχύει με ανησυχεί γιατί σημαίνει ότι το ηλεκτροδιο όντως αποροφουσε διαρροές ρεύματος! Διαφορετικά γτ να επηρεάζει τον αισθητήρα;

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - dimoskats
Link to comment
Share on other sites

Μα το ότι υπάρχουν επαγωγικά ρεύματα στο ενυδρείο είναι σίγουρο, και με τη γείωση υπήρχε διαφορα δυναμικού και αυτό επηρέαζε τον αισθητήρα του κοντρολερ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις... Και να φανταστείς ότι την έχω την γείωση από την πρώτη μέρα στο ενυδρείο, πλέον δεν θα ξαναμπεί! Ευτυχώς κράτησα και τον προηγούμενο αισθητήρα, ο οποίος μάλλον δεν είχε πρόβλημα, αλλά λόγω μεταλλικου ακρου ίσως επηρεάζεται πιο εύκολα!

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει μεταλλικό άκρο μη τον χρησιμοποιήσεις, καλύτερα πλαστικός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...