Jump to content

Vasilism3 Reef


VasilisM3

Recommended Posts

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

 

Νομίζω ότι ερωτεύτηκα την crispa :blink:  Θα ψάξω μήπως βρω πουθενά :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα εκεί που άκουγε για ενυδρείο και έλεγε κι άλλοι μπελάδες μπλα μπλα μπλα τώρα κάθεται και τους μιλάει...χαχαχα :usd:

 

Πριν λίγο είδα το ένα να φεύγει και να πηγαίνει στην δεξία πίσω γωνία...κάνουμε βήματα δεν μπορώ να πω.Χρόνο έχουν όσο θέλουν εννοείται :)

 

 

Μιχάλη αυτό το είπα λόγω του ότι εσείς ασχολείστε κάποια χρόνια παραπάνω που σημαίνει ότι έχετε περάσει και κάποιες αναποδιές και γενικά έχετε αποκτήσει μια Α εμπειρία σε σχέση με εμένα που μόλις "βράχηκα" ;)

χαχα,το εχω δει και εγω αυτο βασιλη μου πριν μερικα χρονια!Εχει πολυ πλακα αυτη η αλλαγη!

 

Βασιλαρε ολοι "βρεχομαστε"  στο χομπυ οσα χρονια και αν περασουν φιλε!

Αυτοι που νομιζουν πως τα ξερουν ολα ειναι και αυτοι που "στεγνωνουν" πολυ συντομα και με πολλους τροπους :thumbsu:

 

Αντε μακαρι να βρεις την ανεμωνη που ερωτευτηκες φιλε :jig:

Και μετα φωτο να τη χαρουμε κ εμεις :usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!

Νομίζω ότι ερωτεύτηκα την crispa :blink: Θα ψάξω μήπως βρω πουθενά :thumbsu:

Για ρωτησε cosmozoo, fish and pet,aquario.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχα,το εχω δει και εγω αυτο βασιλη μου πριν μερικα χρονια!Εχει πολυ πλακα αυτη η αλλαγη!

 

Βασιλαρε ολοι "βρεχομαστε"  στο χομπυ οσα χρονια και αν περασουν φιλε!

Αυτοι που νομιζουν πως τα ξερουν ολα ειναι και αυτοι που "στεγνωνουν" πολυ συντομα και με πολλους τροπους :thumbsu:

 

Αντε μακαρι να βρεις την ανεμωνη που ερωτευτηκες φιλε :jig:

Και μετα φωτο να τη χαρουμε κ εμεις :usd:

 

Μιχάλη έχεις απόλυτο δίκιο!Χόμπυ κάνουμε δεν ξέρω γιατί μερικοί το βλέπουν τόσο ανταγωνιστηκά.

 

Πιστεύω η χαρά του να μοιράζεσαι κάτι που αγαπάς με κάποιους ανθρώπους με την ίδια τρέλα έχει ανεκτίμητη αξια! :)

 

Κοιτάμε να πάμε μπροστά το χόμπυ όχι πίσω ;)

 

Για ρωτησε cosmozoo, fish and pet,aquario.

 

Νίκο θα πάρω αύριο το πρωί ένα τηλέφωνο μπας και υπάρχει κάποια διαθέσιμη.

Link to comment
Share on other sites

αδερφε τωρα διαβασα το θεμα σου,super αρχη με φοβερες προοπτικες ωραιες διαστασεις και υπεροχο στησιμο ευχομαι να το δεις τουμπανο!!! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αδερφε τωρα διαβασα το θεμα σου,super αρχη με φοβερες προοπτικες ωραιες διαστασεις και υπεροχο στησιμο ευχομαι να το δεις τουμπανο!!! :thumbsu:

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!Θα ακολουθήσουν σε λιγάκι μερικές φώτο με την πορεία του ενυδρείου ;)

Link to comment
Share on other sites

Aυτές τις ημέρες έγιναν κάποιες αλλαγές-προσθήκες στο ενυδρείο.

 

Πήρα αυτό το φωτιστικό: http://www.fish-street.com/haqos_apads_clamp_on_lamp το οποίο έχει μπει στο sump για αρχή αλλά δεν ξέρω αν θα φωτίσω με αυτό την chaeto...αρχικά το πήρα για την καραντίνα-γεννηστρα μου αλλά το βλέπω στην πορεία.

Εχει ωραίο φως κάτι που έλειπε απο τον χώρο του sump.Το έχω βάλει να λειτουργεί 11:00-23:00 για αρχή.Μες την βδομάδα θα βάλω και λίγο chaeto να δω πως τα πάει.

 

Υπάρχει στα βράχια αυτό το πράσινο χορταράκι που μοιαζει με χνούδι,και στον αραγωνίτη σε μερικά σημεία καφέ άλγη.

 

Εχθές μου έκανε δώρο η μητέρα μου 2 Pterapogon Kauderni....10 μερες μετά την άφιξη των ocellaris.Είχα σκοπό να βάλω μετά απο 3 βδομάδες το επόμενο ψάρι αλλά τι να της πεις :)

 

Απο κοράλλια παραμένω ακόμα με την euphyllia μου.Σε κάθε αλλαγή απο θάλασσα γίνεται ΤΟΥΜΠΑΝΟ!Μήπως θα χρειαστεί να την ταϊσω κάποια στιγμή και αν ναι πότε?

 

Επίσης υπάρχουν σκέψεις για αλλαγή του skimmer με πιο μεγάλο!!!Κάνει πολύ καλή δουλειά το υπάρχον αλλά μιας και το σύστημα στηρίζεται στο skimmer και την chaeto (που ακόμα δεν έχω βρει) θέλω όσο το δυνατόν το καλύτερο skimming.

 

Μερικές φώτο:

 

Απαρέττητο αξεσουάρ..

post-41221-0-41276100-1430311801_thumb.jpg

 

Το sump με τον καινούργιο φωτισμό

post-41221-0-48940000-1430311673_thumb.jpg

 

Οι καινούργοι κάτοικοι

post-41221-0-82704000-1430311710_thumb.jpg

 

Ο αχινός

post-41221-0-11904000-1430311773_thumb.jpg

 

Και μια FTS

post-41221-0-84998800-1430311826_thumb.jpg

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Με το που θα γεμίσει με κοράλια το ενυδρείο θα ξεφύγει.....το aquascape σου Βασίλη είναι όλα τα λεφτά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ομορφα ψαρακια και θα το πω ξανα το στησιμο υπεροχο ειναι για φουλ sps καταστασεις

chaeto εχω αν εισαι κοντα στηλε μου πμ να σου δωσω :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ομορφα ψαρακια και θα το πω ξανα το στησιμο υπεροχο ειναι για φουλ sps καταστασεις

chaeto εχω αν εισαι κοντα στηλε μου πμ να σου δωσω :thumbsu:

Μπραβο για την κινηση σου ρε χρησταρα μου :bow:

Τον τελευταιο καιρο παιδια συνεχεια διαβαζω ποστ που αφορουν σε παιδια που δινουν βοηθεια ο ενας στον αλλο....υλικη και μη!

ΜΠΡΑΒΟ ρε σεις και ετσι παει το χομπυ μας μπροστα ειδικα στις μερες μας!

Ετσι κρατατε και τις τσεπες των επιτειδιων αδειες και τους κοβετε τον αερα/διαθεσεις ταχυτατα :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

 

Αυτο το κλιμα αλληλοβοηθειας και ανταλλαγης κοραλιων χωρις κερδος(περα απο το επιπεδο) ειναι που κανει το aquazone παραδεισο για τους χομπυστες και το ιδιο το "σπορ" και οφειλεται αποκλειστικα σ'εσας :jig: 

 

Χρησταραααααα μου...δεν κανεις και μια παρουσιαση του ενυδρειου σου βρε φιλε να το χαρουμε κ εμεις :usd:  :usd: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλαρε μου φτου φτου!

Η γενικη μου αρεσε παααααρα παρα πολυ και συμφωνω απολυτα με ολα τα σχολια που εκαναν τα παιδια παραπανω :jig:

 

Ελιωσα με τις ενστασεις σου για το οτι η μητερα σου σου πηρε ψαρακια στις 3 εβδομαδες :bigemo_harabe_net-163:

 

Πολυ καλη η σκεψη σου και για μεγαλυτερο σκιμμερ :thumbsu:

 

Για το κοραλι μη τρελλαινεσαι βρε,μια χαρα φαγητο βρισκει και απο μονη της.

 

Βασιλη,στις υπερχειλισεις δεν εχεις βαλει "ποτηρακια"?

Νερο απο που μαζευεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου αρέσει το ενυδρείο σου Βασίλη, φοβερό στήσιμο! Να σου ζήσουν και τα καινούρια ψαράκια. Ε ρε όταν μπουν τα sps τι θα γίνει εκεί μέσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την προηγούμενη φορά ζήλεψα τα σιδεράκια τώρα το (απαραιτητο αξεσουάρ) τη θα γίνει με εσένα!!μεγιες ότι καινούργιο ηρθε φίλε !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ομορφα ψαρακια και θα το πω ξανα το στησιμο υπεροχο ειναι για φουλ sps καταστασεις

chaeto εχω αν εισαι κοντα στηλε μου πμ να σου δωσω :thumbsu:

 

Να σε ευχαριστήσω δημόσια για την κίνηση που έκανες να μου προσφέρεις chaeto.Θα κανονήσουμε μήπως περάσω να πάρω :)

 

Βασιλαρε μου φτου φτου!

Η γενικη μου αρεσε παααααρα παρα πολυ και συμφωνω απολυτα με ολα τα σχολια που εκαναν τα παιδια παραπανω :jig:

 

Ελιωσα με τις ενστασεις σου για το οτι η μητερα σου σου πηρε ψαρακια στις 3 εβδομαδες :bigemo_harabe_net-163:

 

Πολυ καλη η σκεψη σου και για μεγαλυτερο σκιμμερ :thumbsu:

 

Για το κοραλι μη τρελλαινεσαι βρε,μια χαρα φαγητο βρισκει και απο μονη της.

 

Βασιλη,στις υπερχειλισεις δεν εχεις βαλει "ποτηρακια"?

Νερο απο που μαζευεις?

 

Μιχάλη να σαι καλά φιλαράκι!

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ τα γουστάρω με 1000 τις προσθήκες ψαριών αλλά θέλω να τηρήσω ένα μέτρο και να μην παρασύρομαι!Το θαλασσινό θέλει υπομονή και μέτρο σωστά? :usd:

 

Εντάξει το αφήνω στην ησυχία του δεν το ξαναπειράζω...όσο για το σκίμμερ ελπίζω να "δυναμώσω" σύντομα :mp3:

 

Ποτηράκια δεν έχω ακόμα...έχω βρεί το "τροπέτο" που λέμε εμείς η petrolhead-reefάδες και θα ξεκινήσω την πατέντα (κάτι σαν του Κώστα Τ )

 

Νερό απο το εξωτικό Πόρτο Ράφτη.Στην Κορώνη αν έχεις ακουστά είναι προς το Αυλάκι.

 

Πολύ μου αρέσει το ενυδρείο σου Βασίλη, φοβερό στήσιμο! Να σου ζήσουν και τα καινούρια ψαράκια. Ε ρε όταν μπουν τα sps τι θα γίνει εκεί μέσα!

 

Λουκά σε ευχαριστώ πολύ φίλε για τα καλά σου λόγια! :) Τα sps ίσως αργήσουν λιγάκι αλλά εννοείται ότι θα μπουν ;)

 

Την προηγούμενη φορά ζήλεψα τα σιδεράκια τώρα το (απαραιτητο αξεσουάρ) τη θα γίνει με εσένα!!μεγιες ότι καινούργιο ηρθε φίλε !!

 

Χαχαχ σε ευχαριστω πολύ Βισαρίωνα!!!Φτύστο φτύστο βρε χιχιχι

Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα και κατι μιχαλη σιγα ετσι και αλλιως αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ να βοηθαει ο ενας τον αλλο να πηγαινουν τρενα τα ενυδρεια μας!

με την πρωτη ευκαιρια και αν βρεθει καποιος φιλος με φωτογραφικη θα κανω αδερφε σιγουρα και στο παλιο και στο νεο που ετοιμαζω :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα και κατι μιχαλη σιγα ετσι και αλλιως αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ να βοηθαει ο ενας τον αλλο να πηγαινουν τρενα τα ενυδρεια μας!

με την πρωτη ευκαιρια και αν βρεθει καποιος φιλος με φωτογραφικη θα κανω αδερφε σιγουρα και στο παλιο και στο νεο που ετοιμαζω :thumbsu:

 

φωτογραφικη κανεις?

 

Link to comment
Share on other sites

Aυτές τις ημέρες έγιναν κάποιες αλλαγές-προσθήκες στο ενυδρείο.

 

Πήρα αυτό το φωτιστικό: http://www.fish-street.com/haqos_apads_clamp_on_lamp το οποίο έχει μπει στο sump για αρχή αλλά δεν ξέρω αν θα φωτίσω με αυτό την chaeto...αρχικά το πήρα για την καραντίνα-γεννηστρα μου αλλά το βλέπω στην πορεία.

Εχει ωραίο φως κάτι που έλειπε απο τον χώρο του sump.Το έχω βάλει να λειτουργεί 11:00-23:00 για αρχή.Μες την βδομάδα θα βάλω και λίγο chaeto να δω πως τα πάει.

 

Υπάρχει στα βράχια αυτό το πράσινο χορταράκι που μοιαζει με χνούδι,και στον αραγωνίτη σε μερικά σημεία καφέ άλγη.

 

Εχθές μου έκανε δώρο η μητέρα μου 2 Pterapogon Kauderni....10 μερες μετά την άφιξη των ocellaris.Είχα σκοπό να βάλω μετά απο 3 βδομάδες το επόμενο ψάρι αλλά τι να της πεις :)

 

Απο κοράλλια παραμένω ακόμα με την euphyllia μου.Σε κάθε αλλαγή απο θάλασσα γίνεται ΤΟΥΜΠΑΝΟ!Μήπως θα χρειαστεί να την ταϊσω κάποια στιγμή και αν ναι πότε?

 

Επίσης υπάρχουν σκέψεις για αλλαγή του skimmer με πιο μεγάλο!!!Κάνει πολύ καλή δουλειά το υπάρχον αλλά μιας και το σύστημα στηρίζεται στο skimmer και την chaeto (που ακόμα δεν έχω βρει) θέλω όσο το δυνατόν το καλύτερο skimming.

 

Μερικές φώτο:

 

Απαρέττητο αξεσουάρ..

attachicon.gifIMG_20150427_211206.jpg

 

Το sump με τον καινούργιο φωτισμό

attachicon.gifIMG_20150427_210341.jpg

 

Οι καινούργοι κάτοικοι

attachicon.gifIMG_20150429_150628.jpg

 

Ο αχινός

attachicon.gifIMG_20150427_211232.jpg

 

Και μια FTS

attachicon.gifIMG_20150429_150651.jpg

Καλοριζικα τα ψαρακια!!

Πολυ ωραιο δωρο :)

 

Βεβαια και εμενα καπως ετσι αρχισε

και εχει φτασει , να μου λεει και αλλαγες να κανω

στις θεσεις των κοραλιων

Ειχε μπει και στις σκεψεις να βαλει χερι και να τα

αλλαξει μονη της

Αλλα της το ξεκαθαρησα απο νωρις

πως μονο εγω θα βαζω χερι στο ενυδρειο

 

Γιαυτο περιορισε την τωρα που ειναι νωρις :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τάισμα το έχει αναλάβει αυστηρά η μητέρα μου...μου βάζει και χέρι κιόλας αν πάω να ταϊσω!!!Κάτσε να σκίσω την γάτα τώρα που είναι νωρίς χαχαχαχαχαχαχα :hysterical: :hysterical: :hysterical:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικα τα ψαράκια όσο για το στήσιμο στο εχω ξαναπεί φοβερό !!!μια χαρά η μητέρα σου καλά να είναι ούτε ταιστρα θα χρειαστείς !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όμορφες προσθήκες να τις χαίρεσε πρόσεχε τωρα που ζεσταίνει ο καιρός δεν ειναι οτι καλύτερο το νερό του πόρτο ράφτη για το το reef σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα και κατι μιχαλη σιγα ετσι και αλλιως αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ να βοηθαει ο ενας τον αλλο να πηγαινουν τρενα τα ενυδρεια μας!

με την πρωτη ευκαιρια και αν βρεθει καποιος φιλος με φωτογραφικη θα κανω αδερφε σιγουρα και στο παλιο και στο νεο που ετοιμαζω :thumbsu:

Οπως τα λες χρησταρα μου :bow:

Μακαρι να βρειτε κατι με τις φωτο και να απολαυσουμε και εμεις μαζι σου το στολιδι σου φιλε!

Θα προσφερομουν αλλα απο φωτο ξερεις....τιτανικος :hot:

Ετοιμαζεις και νεο??....μας κρατας στο σκοταδι...ωραιος εισαι ρε :usd:  :usd:  :usd:  :usd:

Αντε με το καλο :jig:

Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα και κατι μιχαλη σιγα ετσι και αλλιως αυτος ειναι και ο σκοπος του φορουμ να βοηθαει ο ενας τον αλλο να πηγαινουν τρενα τα ενυδρεια μας!

με την πρωτη ευκαιρια και αν βρεθει καποιος φιλος με φωτογραφικη θα κανω αδερφε σιγουρα και στο παλιο και στο νεο που ετοιμαζω :thumbsu:

 

Φωτογραφική υπάρχει...τώρα από εμπειρία στις φωτογραφήσεις....μηδέν, αλλά μπορούμε να το προσπαθήσουμε!

Οποτε θες το κανονίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...