Jump to content

Vasilism3 Reef


VasilisM3

Recommended Posts

όμορφες προσθήκες να τις χαίρεσε πρόσεχε τωρα που ζεσταίνει ο καιρός δεν ειναι οτι καλύτερο το νερό του πόρτο ράφτη για το το reef σου.

 

Σε ευχαριστώ πολύ Λυκούργο!!!Μιας και έχω βάρκα μπορώ να πηγαίνω πολύ ανοιχτά να μαζεύω....θα πάω μια φορά να μετρήσω το νερό και αν μου κάνει καλώς!Αλλιώς παίρνω λίγο αλάτι και για το καλοκαίρι το "φτιάχνω" μόνος.

 

Βασιλη ομορφα, να τα χαιρεσαι :thumbsu:

 

Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

πολλα ευχαριστω dimtsok :thumbsu: θα σου στηλω πμ!εβγαλα σημερα καποιες απο κινητο φιλου που βλεπονται συντομα θα κανω update στο θεμα μου!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφική υπάρχει...τώρα από εμπειρία στις φωτογραφήσεις....μηδέν, αλλά μπορούμε να το προσπαθήσουμε!

Οποτε θες το κανονίζουμε!

Για φωτογραφια κ εγω μεσα!!ειχα κανει 1 χρονο μαθηματα λογο γραφιστικης!!κατι ψηλα ξερω,λιγο εσεις λιγο εγω θα βγαλουμε την βαση μονο φωτο χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βοήθεια!!!

 

Εχθές αγόρασα ενα βραχάκι Green Star Polyps...απο την Παρασκευή η euphyllia μου έχει αρχίσει και "μαζεύεται".

 

Με το που μπήκε το βραχάκι με το GSP άνοιξε λιγάκι και σήμερα το πρωί και τα 2 τους παραμένουν κλειστά.

 

Εκανα όλα τα τεστάκια και όλα φυσιολογικά!!!Ζήτησα απο ένα παιδί να μου δανήσει το ρεφακτόμετρο του μπας και έχω το ίδιο θέμα της αλατότητας με του Πάνου-Διονύση.

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει  ο νικολας πιο πανω δες το kh στο ενυδρειο το προηγουμενο ηταν κοπλε ανοιχτα?

παρατηρεισε εαν κατι παει πανω τους... π.χ εαν εχεις καποιο ασπονδυλο και τα στρεσαρει τα πειραζει δλδ.

ανεβασε καμια φωτο εαν μπορεσεις να το δουμε και μετρα της τιμες στο ενυδρειο σου

ΕΛΠΙΖΩ να ειναι ενα μικρο στρεσσακι και απο αυριο να ειναι τουμπανα!!

Link to comment
Share on other sites

Kh που μέτρησα είχα 9!

 

Θα τα δω και αύριο ρε παιδιά τι να πω....ελπίζω μόνο μην έχω θέμα με την αλατότητα και την έχουν ακούσει dolby τα καημένα.. :/

Link to comment
Share on other sites

Με τη μετρας το αλατι?ελπιζω με ρεφεκτομετρο...βγαλε μια φωτο να δουμε το κοραλλι..

Link to comment
Share on other sites

Απο ποσο ομως?

 

ΚΗ που μέτρησα την πρώτη φορά είχα 8.2 (με τεστ ΑΡΙ )

 

Με τη μετρας το αλατι?ελπιζω με ρεφεκτομετρο...βγαλε μια φωτο να δουμε το κοραλλι..

 

Ναι Πέτρο ρεφακτόμετρο έχω....περίμενε ανεβάζω το κοραλλι

Link to comment
Share on other sites

καλημερα bill δεν κανεις ενα καλιμπραρισμα στο ρεφρακτομετρο να εισαι σιγουρος.

τωρα για το kh μια χαρα ειναι εκτος και αν ειχες καποιο σκαμπανεβασμα και τα στρετσαρε

παντως ειναι ευκολα κοραλια και δεν μασανε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ειναι λίγο νωρίς για τους καινούργιους κατοίκους πιςτευω δώσε λίγο χρόνο αλλα παράλληλα κοιτάς και το kh ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα bill δεν κανεις ενα καλιμπραρισμα στο ρεφρακτομετρο να εισαι σιγουρος.

τωρα για το kh μια χαρα ειναι εκτος και αν ειχες καποιο σκαμπανεβασμα και τα στρετσαρε

παντως ειναι ευκολα κοραλια και δεν μασανε...

 

Χρήστο του έκανα γιατί αυτό φοβήθηκα στην αρχή και όλα καλά!

Στην αρχή είχα 8.2 (πριν καμια βδομάδα που είχα μετρήσει) και χθες 9!

 

Βασίλη ειναι λίγο νωρίς για τους καινούργιους κατοίκους πιςτευω δώσε λίγο χρόνο αλλα παράλληλα κοιτάς και το kh ;)

 

Χρόνο έχουν άπλετο!Τώρα παρακολουθώ το KH και περιμένω να μετρήσω με το άλλο ρεφακτόμετρο για σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

βασίλη kh 9, με πόσα νιτρικά??

Link to comment
Share on other sites

πρωτον για εμενα μετρα ποιο τακτηκα ειδικα το kh σου..

ανεβασε την πανω σε βραχο την emphyllia με απαλη κυκλοφορια.. 

εχεις καπιο ασπονδυλο  ερημιτη π.χ? 

Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

βασίλη kh 9, με πόσα νιτρικά??

 

Παναγιώτη τα νιτρικά μου είναι σχεδόν μη μετρήσιμα.

 

πρωτον για εμενα μετρα ποιο τακτηκα ειδικα το kh σου..

ανεβασε την πανω σε βραχο την emphyllia με απαλη κυκλοφορια.. 

εχεις καπιο ασπονδυλο  ερημιτη π.χ? 

 

Θα την ανεβασω λίγο πιο πάνω μπας και δω καμια αλλαγή.

 

Εχω μια γαρίδα μεσογειακή και 2 ερημίτες.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη τα νιτρικά μου είναι σχεδόν μη μετρήσιμα.

Θα την ανεβασω λίγο πιο πάνω μπας και δω καμια αλλαγή.

Εχω μια γαρίδα μεσογειακή και 2 ερημίτες.

Για ελενξε τα 2 τελευταια...
Link to comment
Share on other sites

NA TOS!!!!!! αγορι παρατηρησε τους ερημιτες και την γαριδα εαν ενοχλουν... σε εμενα πολυ παλια ειχα θεμα με ερημητες μου τα στρεσαραν τρελα τα κοραλλια!!!  για αυτο σε ρωτησα εαν εχεις κατι τετοιο μεσα..οι ερημητες ειναι με μπλε ποδια????? την ειχα παθει παλια με ερημητη και πηρε ποδι !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για ελενξε τα 2 τελευταια...

 

Είχα πιάσει προχθές την γαρίδα πάνω στο gsp αλλά ήταν απο ώρα κλειστό...θα το έχω στον νου μου όμως!

 

NA TOS!!!!!! αγορι παρατηρησε τους ερημιτες και την γαριδα εαν ενοχλουν... σε εμενα πολυ παλια ειχα θεμα με ερημητες μου τα στρεσαραν τρελα τα κοραλλια!!!  για αυτο σε ρωτησα εαν εχεις κατι τετοιο μεσα..οι ερημητες ειναι με μπλε ποδια????? την ειχα παθει παλια με ερημητη και πηρε ποδι !!!!!!!!!

 

Πέτρο θα βάλω και την μάνα μου να φυλάει σκοπιά γιατί εγώ λείπω και στην δουλεια!Αν παρατηρήσει κάτι ύποπτο πήραν ποδι! 

 

Αυτές είναι πριν λίγο που γύρισα απο την δουλειά!!!Το gsp έχει ανοίξει σε μεγάλο ποσοστό,ενώ η euphyllia σαν κάτι πάει να γίνει...

Και ο ενας απο τους 2 ερημίτες!

post-41221-0-67370400-1430854448_thumb.jpg

post-41221-0-23208800-1430854480_thumb.jpg

post-41221-0-00668000-1430854491_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ο ερημητης αυτος δικος μας ειναι μεσογειακος?στο σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα στο σαμπ Βασιλη και σε 2 ωρες θα δεις αλλα κοραλια επισεις την γαριδα δεν την βγαζω εξω παρακολουθατη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες ότι έφυγε Νικόλα!!!Ισως αφήσω έναν στο sump να καθαρίζει λιγάκι...δεν πιστεύω να υπάρξει θέμα με τα κοπίποδα και την chaeto?

 

Κυριακή λογικά και οι υπόλοιποι (γαρίδα και ο άλλος ερημιτης) θα επιστέψουν στην θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα φαει εαν τα πιασει αλλιως θα πεθανει απο την πεινα.περιμενω νεοτερα θετικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...