Jump to content

Vasilism3 Reef


VasilisM3

Recommended Posts

Αστο τότε κρίμα είναι να το ταλαιπωρώ το ζωντανό...θα πάει και αυτό στην θάλασσα.

 

Να τονίσω ότι εμένα σε μια έξαρση άλγης που είχα πριν λίγες μέρες οι 2 τους μου κάνανε τον αραγωνίτη αγνώριστο!!!Ίσως είναι μια καλή επιλογή να τον δανειστούμε για λίγο αν έχουμε παρόμοιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αστο τότε κρίμα είναι να το ταλαιπωρώ το ζωντανό...θα πάει και αυτό στην θάλασσα.

 

Να τονίσω ότι εμένα σε μια έξαρση άλγης που είχα πριν λίγες μέρες οι 2 τους μου κάνανε τον αραγωνίτη αγνώριστο!!!Ίσως είναι μια καλή επιλογή να τον δανειστούμε για λίγο αν έχουμε παρόμοιο πρόβλημα!

εγω προτεινο το γκοπακι... με εσωσε τοτε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι η πλήρης ονομασία του Πέτρο?Να ξέρω πως να το αναζητήσω...

 

Σκέφτομαι η επόμενη επίσκεψη μου σε μαγαζί να είναι για καμια γαριδούλα και γκοπακι για τον αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

Αστο τότε κρίμα είναι να το ταλαιπωρώ το ζωντανό...θα πάει και αυτό στην θάλασσα.

Να τονίσω ότι εμένα σε μια έξαρση άλγης που είχα πριν λίγες μέρες οι 2 τους μου κάνανε τον αραγωνίτη αγνώριστο!!!Ίσως είναι μια καλή επιλογή να τον δανειστούμε για λίγο αν έχουμε παρόμοιο πρόβλημα!

Σε βοηθησε γιατι εψαχνε για τροφη μιλαμε για διατομικη προχωρωντας το συστημα σου ειναι νεο αυτα πεινανε συνεχως αρα θα προχωρησουν προκειμενου να βρουν τροφη κοραλια βραχο κλπ στο τελος θα πεθανουν.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα αν προχωρήσουν στα κοράλλια δεν θα προλάβουν να πεθάνουν απο την πείνα...θα τα έχω σκοτώσει εγώ χαχαχαχαχα 

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα αν προχωρήσουν στα κοράλλια δεν θα προλάβουν να πεθάνουν απο την πείνα...θα τα έχω σκοτώσει εγώ χαχαχαχαχα

Ξερω πως το λες και σε καταλαβαινω επισεις μην ξεχνας οτι τα περισσοτερα η μια ομαδα απο λαθη τα κανουμε εμεις οι ανθρωποι ειτε απο αγνοια ειτε απο μαγκια ειτε απο μοστρα ειτε γιατι πιστευουμε οτι θα κατσει ειτε γιατι εμεις ξερουμε.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, με μή μετρήσιμα νιτρικά φίλε, μή πας πάνω απο 8kh ποτε..

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι πως καλο ειναι υπαρχουν παντα στο ενυδρειο γκομπακι σαλιαρια 2 wrasse melanurus. Chrysous και cleanner. Και καμια pipermit γαριδα.. δλδ καλο συνεργειο και καλη θειρευτες!!(θειρευτες για διαφορα καρκινωειδη,aptasia που κυκλοφορουν ☺

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως το λες και σε καταλαβαινω επισεις μην ξεχνας οτι τα περισσοτερα η μια ομαδα απο λαθη τα κανουμε εμεις οι ανθρωποι ειτε απο αγνοια ειτε απο μαγκια ειτε απο μοστρα ειτε γιατι πιστευουμε οτι θα κατσει ειτε γιατι εμεις ξερουμε.

 

Σίγουρα Νικόλα!!!Το να προσπαθείς να αποτυπόσεις ένα κομμάτι της φύσης,στο σαλόνι σου είναι κάτι ακατόρθωτο!

 

Βασίλη, με μή μετρήσιμα νιτρικά φίλε, μή πας πάνω απο 8kh ποτε..

 

Μπορεί αυτό να γίνει Παναγιώτη?Και αν ναι πως μπορώ να μην το αφήσω να ξανασυμβεί?

 

Η γνωμη μου ειναι πως καλο ειναι υπαρχουν παντα στο ενυδρειο γκομπακι σαλιαρια 2 wrasse melanurus. Chrysous και cleanner. Και καμια pipermit γαριδα.. δλδ καλο συνεργειο και καλη θειρευτες!!(θειρευτες για διαφορα καρκινωειδη,aptasia που κυκλοφορουν ☺

 

Πέτρο απο βδομάδα θα κατέβω Αθήνα να πάρω ένα καλό συνεργείο καθαρισμού να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!Κάποιο απο αυτά υπάρχει περίπτωση να ενοχλεί τα κοράλλια μου?

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς Βασίλη αν μπορεί να γίνει? sorry δεν κατάλαβα :)

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά Παναγιωτη και μπέρδεψα και εσένα :)

 

Εννούσα αν γίνεται με μηδενικά νιτρικά να ανέβει το kh...προφανώς και γίνεται.Οπότε το παρατηρώ και αν δω κάτι πως ενεργώ για να κατέβει το kh πάλι στο 8?  Μπορεί να ακούγεται χαζή η ερώτηση μου αλλά δεν μου έχει ξανατύχει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Update

 

Έχει ξεκινήσει και μοιάζει (λίγο) σε reef. :)

 

Aγόρασα μια Trachyphyllia Geoffroy και ο καλός μου φίλος Φραγκίσκος που τον ευχαριστώ πολύ και δημόσια μου έδωσε πολλά φραγκάκια να βάλω στο tank.

 

Ηρθαν επιτέλους και οι jebao  και είδα λίγο κυκλοφορία!

 

 

post-41221-0-88432200-1431440229_thumb.jpg

post-41221-0-92408700-1431440275_thumb.jpg

post-41221-0-37116200-1431440297_thumb.jpg

post-41221-0-28008900-1431440310_thumb.jpg

post-41221-0-03588400-1431440323_thumb.jpg

post-41221-0-59660700-1431440337_thumb.jpg

post-41221-0-85440700-1431440352_thumb.jpg

post-41221-0-37841300-1431440367_thumb.jpg

post-41221-0-80313800-1431440391_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικα bill και τα ζωντανα και η κυκλοφορια με αυτο το στησιμο :bow:  μολις στοκαρεις θα πεφτουν σαγονια :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστάρα σε ευχαριστώ πολύ!!!

 

Τώρα θέλω να πάρω μια καλή κόλλα να κολλήσω τα κοράλλια και το κυριότερο να φτιαξω την κυκλοφορία...πολύ βασικό σε ένα reef! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το ενυδρειο! Πολυ καλες προοπτικες! Ειδικα αυτο το βραχακι με το gsp ολα τα λεφτα!  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ!!!Μπορώ να σε φέρω σε επαφή με το παιδί που το πήρα αν θες!!!Εχει μικρό αλλά κουκλίστικο reef ;)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ζωντανά σου. Καλορίζικα και να σου ζήσουν!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βασίλη ωραία ξεκίνησες. Η καρδινάλιοι τι τρώνε?

 

Σε ευχαριστώ πολυ Βαγγέλη!!! Οι καρδινάλιοι προς το παρών τρώνε μόνο Ocean Nutrition Formula 1 Flakes....τα Formula 2 pellets ούτε που να τα δουν...και τα κλοουν το ίδιο.

 

Είμαι στο ψάξιμο να προσθέσω κι άλλες τροφές στο menu.

 

Πολύ όμορφα τα ζωντανά σου. Καλορίζικα και να σου ζήσουν!!

 

Λουκά σε ευχαριστώ πολύ!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ομορφαινει σιγα σιγα, Μπραβο Βασιλη :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Βασίλη....να σου ζήσουν όλα!!! Στο ξαναλέω, το aquascape που έφτιαξες είναι φοβερό!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μεγειες βλεπω αλγη και σου βαραω καμπανακι φωσφωρικα υψηλα που πρεπει να φυγουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασιλη μεγειες βλεπω αλγη και σου βαραω καμπανακι φωσφωρικα υψηλα που πρεπει να φυγουν.

για μετρησε Βασιλη

 

 

Καλοριζικα τα κοραλακια

και ενα τεραστιο μπραβο στο Φραγκισκο ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...