Jump to content

Vasilism3 Reef


VasilisM3

Recommended Posts

Μάλλον εγώ δεν κατάλαβα καλά Παναγιωτη και μπέρδεψα και εσένα :)

 

Εννούσα αν γίνεται με μηδενικά νιτρικά να ανέβει το kh...προφανώς και γίνεται.Οπότε το παρατηρώ και αν δω κάτι πως ενεργώ για να κατέβει το kh πάλι στο 8?  Μπορεί να ακούγεται χαζή η ερώτηση μου αλλά δεν μου έχει ξανατύχει.

 

 

όταν τρέχεις με μηδενικά νιτρικά και ξεπεράσεις kh 8 παρατηρούνται νεκρώσεις σε κορυφές των sps..

πως και τι δεν ξέρω αλλα ισχύει. γι αυτό κιόλας σε μεθόδους οπως zeovit που τρέχεις με μηδεν θρεπτικά συστήνεται το kh να είναι 7-8

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ομορφαινει σιγα σιγα, Μπραβο Βασιλη :thumbsu:

 

Βασίλη σε ευχαριστώ πολυ :)

 

Πολύ ωραία Βασίλη....να σου ζήσουν όλα!!! Στο ξαναλέω, το aquascape που έφτιαξες είναι φοβερό!!!

 

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!!!Χαίρομαι πολύ που σου αρέσει ;)

 

Βασιλη μεγειες βλεπω αλγη και σου βαραω καμπανακι φωσφωρικα υψηλα που πρεπει να φυγουν.

 

Νικόλα θα μετρήσω σήμερα...έχω βάλει αντιφώσφορο τον οποίο θα αλλάξω την Κυριακή...αν δω ανεβασμένα θα τον αλλάξω απο σήμερα.

 

για μετρησε Βασιλη

 

 

Καλοριζικα τα κοραλακια

και ενα τεραστιο μπραβο στο Φραγκισκο ;)

 

Θα μετρήσω Παύλο δεν το αμελώ.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!Με έχει βοηθήσει απίστευτα ο Φραγκίσκος όλον αυτό τον καιρό!!!

 

όταν τρέχεις με μηδενικά νιτρικά και ξεπεράσεις kh 8 παρατηρούνται νεκρώσεις σε κορυφές των sps..

πως και τι δεν ξέρω αλλα ισχύει. γι αυτό κιόλας σε μεθόδους οπως zeovit που τρέχεις με μηδεν θρεπτικά συστήνεται το kh να είναι 7-8

 

Θα το εχω στα υπόψην μου Παναγιώτη!!!Σε ευχαριστώ πολύ ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο!!!Στείλε κανα φραγκ μιας και είσαι δίπλα χαχαχ

 

Με το καλό και το δικό σου φιλαράκι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μεγειαααα τα κοραλακια βασιλη!!

Οντως γενικα αρχιζει να "ωριμαζει" σαν εικονα το ενυδρειο αλλα μη παρασυρθεις και βιαστεις :thumbsu:

 

Βασικα οταν κολλησεις τις μοντι προσπαθησε να τις κολλησεις οσο πιο χαμηλα μπορεις.

Εκει που τις εχεις θα σου κανουν σκια,θα κοβουν ροη και θα "χτυπανε" και οτι κοραλι βαλεις διπλα τους.

Εχεις μερικα απιστευτα σημεια προς τα κατω,να τις τοποθετησεις :jig:

 

Τα gsp οντως τα εχεις βαλει σε τρομερο σημειο!

 

Το πας πολυ καλα φιλε :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Μιχάλη!!!Το παλεύω φίλε,προσπαθώ για το καλύτερο!!!

 

Τις monti όντως πρέπει να τις κατεβάσω λίγο!

Link to comment
Share on other sites

με το συνεργιο τι εκανες αγορινα;??

εγω για συνεργιο πρωτεινο κανα wrasse   μια  δυο  cleanner μια pepermit 2  3 mithrax!!  

το γκομπακι σου και μια σαλαρια!!  και εισαι μια χαρα  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα Βασιλη.

αρχιζει και περνει ζωη το ενυδρειο. :thumbsu:

εχε στο νου σου τις αλγες μην γεμισεις παντου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

με το συνεργιο τι εκανες αγορινα;??

εγω για συνεργιο πρωτεινο κανα wrasse   μια  δυο  cleanner μια pepermit 2  3 mithrax!!  

το γκομπακι σου και μια σαλαρια!!  και εισαι μια χαρα  :thumbsu:

 

Πέτρο ακόμα δεν έκανα κάτι λόγω κάποιων τρεχαμάτων που έχω αυτόν τον καιρό.Πέρασα τις προάλλες απο ένα μαγαζί αλλά δεν είχε μείνει τίποτα απο αυτά που έψαχνα.

 

Θα δω τι θα κάνω του είπα και του παιδιού αν φέρει κάτι να με ειδοποιήσει.

 

καλησπερα Βασιλη.

αρχιζει και περνει ζωη το ενυδρειο. :thumbsu:

εχε στο νου σου τις αλγες μην γεμισεις παντου.

 

Κώστα πως το βρίσκεις?

 

Πάνω να κάνω τις μετρήσεις και αν δω κάτι ανησυχιτικό ενημερώνω! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο ακόμα δεν έκανα κάτι λόγω κάποιων τρεχαμάτων που έχω αυτόν τον καιρό.Πέρασα τις προάλλες απο ένα μαγαζί αλλά δεν είχε μείνει τίποτα απο αυτά που έψαχνα.

 

Θα δω τι θα κάνω του είπα και του παιδιού αν φέρει κάτι να με ειδοποιήσει.

 

 

Κώστα πως το βρίσκεις?

 

Πάνω να κάνω τις μετρήσεις και αν δω κάτι ανησυχιτικό ενημερώνω! ;)

 

δεν θα το πιστεψεις Βασιλη αλλα βλεποντας το ενυδρειο

σου,λογω του βραχου, ειναι σαν να ξαναζω την πορεια του προηγουμενου

ενυδρειου μου.

το aquascape μου αρεσει παρα πολυ μιας και ειναι του γουστου μου

και πολυ κοντινο στο πως ηταν στο δικο μου.

με μετρηση φωσφορικων με υγρο τεστ δεν θα παρεις καποιο αξιοπιστο αποτελεσμα.

συνεχισε με αντιφωσφορο και θα στρωσει η κατασταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά λόγω του ότι το ενυδρείο έτρεχε κάποιες μέρες χωρίς αντιφώσφορο + ότι ο βράχος έτρεχε παλιά και σε άλλο reef μπορεί να χρειάζεται στην αρχή μεγάλη δώση αντιφωσφόρου να τρεβίξει ότι υπάρχει.

 

Πάνω να τον αλλάξω και να βάλω λίγο παραπάνω απο την δόση που βάζω συνήθως.

 

200γρ είναι καλά ή βάζω παραπάνω? Είμαι στα 400+ λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο ακόμα δεν έκανα κάτι λόγω κάποιων τρεχαμάτων που έχω αυτόν τον καιρό.Πέρασα τις προάλλες απο ένα μαγαζί αλλά δεν είχε μείνει τίποτα απο αυτά που έψαχνα.

Θα δω τι θα κάνω του είπα και του παιδιού αν φέρει κάτι να με ειδοποιήσει.

Κώστα πως το βρίσκεις?

Πάνω να κάνω τις μετρήσεις και αν δω κάτι ανησυχιτικό ενημερώνω! ;)

Τι εδειξαν οι μετρησεις?
Link to comment
Share on other sites

ποσα νιτρικα εχεις?? (για της αλγες ρωταω) 

 

 

Τι εδειξαν οι μετρησεις?

 

Παίδες τα τεστ δεν έδειξαν κάτι...όλα καλά.

 

Αλλαξα τον αντιφώσφορο και την Κυριακή θα ξανακάνω μια αλλαγή.Να τονίσω ότι την περασμένη Κυριακή έκανα διπλάσια αλλαγή νερού (80λίτρα)

 

Επίσης ο Φραγκίσκος μου έδωσε και λίγη χαέτο για το sump.

Link to comment
Share on other sites

αλγη ισον νιτρικα φωσφωρικα.. σε δυνατο ρεεφ φως!! για εμενα θα σ προτεινα περα απο τιν υπομονι να κανει κυκλο και να φυγει να παιξεις και λιγακι nopox red sea!!! κοντρολαρι τα νο3 και τα φωσφορικα πολυ καλα !

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

 

Που μπορώ να βρω το συγκεκριμένο?

 

Αν δω ότι δεν κάνει κάτι ο καινούργιος αντιφώσφορος,σε καμια βδομάδα μάλλον θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Ο αντοφωσφορος σιγουρα κανει!!τι εβαλες αντφωσφορο σιδηρου η αλουμινιου?το nopox εμενα μ ελεισε τα χερια!!φαντασου κατι σαν βοτκα ειναι.. αλλα η βοτκα ειναι επικυνδινη.. νομιζω η δοση της ειναι 1ml στα 400 λιτρα..ενω το nopox απο οτι διαβασα παλια περιεχει αποσταγμα βοτκας κ ξυδυ (δεν εγγυουμε οτι ειναι ετσι) παντως μυριζει αλκολ διαλιτικο κατι τετιο..Το cosmozoo εχει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο!!!Στείλε κανα φραγκ μιας και είσαι δίπλα χαχαχ

Με το καλό και το δικό σου φιλαράκι! ;)

Χαχα μια σταγόνα αντλαντικου ωκεανού μας χωρίζει ...μακάρι να ήμασταν δίπλα να σε έδινα όσα θες!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Που μπορώ να βρω το συγκεκριμένο?

Αν δω ότι δεν κάνει κάτι ο καινούργιος αντιφώσφορος,σε καμια βδομάδα μάλλον θα το πάρω.

Βιαζεσε τα βηματα γινονται σταθερα και με αχεδιο εαν θες nopox ελα να σου δωσω.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την κινηση(για ακομη μια φορα) σου νικο και θα συμφωνησω στο πρωτο σκελος :thumbsu:

 

Το nopox και η βοτκα ειναι εξισου επικινδυνα παιδια σε περιπτωση αστοχιας/υπερβολης/λαθους στη δοσολογια :(

Θελει πολυ προσοχη και πιστη εφαρμογη των οδηγιων αλλα και πολυ καλη παρατηρηση του ενυδρειου κατα τη διαρκεια χρησης της γιατι αλλα μπορει να λενε οι τιμες και αλλα τα κοραλια και η εικονα τους :thumbup:

 

Βασιλαρε μου δωσε χρονο στο ενυρειο,τιοτε καλο δεν εγινε στο θαλασσινο γρηγορα φιλε :(

Link to comment
Share on other sites

Εαν υπερβεις τη δοσολογια του nopox θα θολωσει το ενυδρειο για 48 περιπου ωρες..σαφως και θεωρω το nopox πιο ελενγχωμενο και πιο χαλαρο απο τη βοτκα!!

το δουλευω 6 μηνες τωρα!με δοσει 5 ml μερα παρα μερα.και βαζω λιγο πιο λιγο απο την προτηνομενη δοση..

Έγινε επεξεργασία - petran halen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα δεν ήξερα οτι είναι τόσο περίεργο το nopox...τότε αλλάζουν τα πράγματα.

 

Εκανα μια πατάτα και δεν μπορώ να σετάρω το φωτιστικό με τίποτα!Αυτός ο κοντρόλλερ είναι για :growl:

 

Εννοείται πως θα περάσω κάποια στιγμή να δούμε και το θεματάκι στην βάση σου που μου έλεγες ;)

 

Θα το δω πως πάει με τον καινούργιο αντιφώσφορο,θα βάλω το συνεργείο καθαρισμού και η αίσχατη λύση θα είναι το nopox :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βασιλη , πως παει?

 

Ολα καλά Παυλάκο τέλος οι Πανελλήνιες? :)

 

Μπήκε ένα μικρό συνεργείο απο το οποίο είμαι υπερευχαριστιμένος! Πήρα 3 trochus snail,1 sexguttata και ένα wrasse.

 

Tα σαλιγκάρια έχουν κάνει τρομερή δουλειά στον βράχο,καμια σχέση με πριν.Μόνο σε 2 σημεία έχει μείνει άλγη (ίσως δεν έχουν πάει ακόμα τα σαλιγκαρια χαχαχα).Με τον sexguttata ο αραγωνίτης είναι πεντακάθαρος!

 

Γαριδούλες θα βάλω την επόμενη φορά όταν θα βρω αυτές που θέλω ;)

 

Σημερα κλείνει 2 μήνες λειτουργίας!Για ενυδρείο αρχάριου έχει κάποια λάθη αλλά σε γενικές γραμμές πάει καλά!Απο τότε που μπήκαν οι Jebao και η chaeto η άλγη στα τζάμια εμφανίζεται την 3η μέρα και όχι καφέ όπως στην αρχή που κάθε μέρα ήθελε πέρασμα με τον μαγνήτη.

 

Το ενυδρείο αυτή την στιγμή:

post-41221-0-36326300-1432910020_thumb.jpg

post-41221-0-29799100-1432910054_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...