Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Πραγματι κριμα ρε συ Πανο,πετατα κανε μια αλλαγη μεγαλη βαλε ανθρακα και αντιφωσφωρο και ριξε και βακτηρια,μην διανοηθεις και το ξεστησεις επανω στα νευρα σου ,καποιο παιδι θα εχει αντλια να σε εξυπηρετηση ,αλατι ελα να σου δωσω αμα θες .Θεωρω οτι η θερμοκρασια εκανε την ζημια και σε συνδυασμο με το σκιμερ ολοκληρωθηκε.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Πέταξα ήδη τα πεθαμένα κοράλλια. Δεν σκέφτομαι να το διαλύσω Νικόλα πάνω στα νεύρα μου αλλά σκεπτόμενος ότι είχα σκοπό για κάτι μεγαλύτερο αργότερα δεν θέλω να επενδύσω πάνω σε αυτό περισσότερο. Ένα μεγαλύτερο  skimmer που θα με κάλυπτε στο μεγαλύτερο ενυδρείο δεν θα χωρέσει στο sump που έχω τώρα. Έτσι σκέπτομαι να σώσω ότι σώζεται και να το βάλω στον κύβο και βλέπουμε. 

Αλλαγές των πάντων (νερού, άνθρακα κλπ)  θα γίνουν από Τρίτη.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε Παναγιώτη.  Και γω τις τελευταιες μερες εχω κατι νεκρώσεις σε ακροπόρες αλλα δεν το βάζω κάτω. Καλοκαίρι είναι και θα περάσει. 

Link to comment
Share on other sites

Έλεος με αυτό το σκιμερ σου !

Τι να πω ρε Παναγιώτη υπομονή !

Εγω φίλε θα το αλλάζα μόνο και μόνο από το κακό κάρμα !

Το ίδιο έχω πάθει και εγω με την θερμοκρασία εδώ και 2 μέρες ! Μάλλον χάλασε το ψυκτικό αλλα ευτυχώς έχω και το αιρ-κοντίσιον !

Επίσης γυρνάω και αύριο !

Όλο το κακό βέβαια έγινε κύριως από την θερμοκρασία !

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα Παναγιώτη. Και εγώ έχασα πολλά κοράλια μετά τις διακοπές λόγο κυρίως του skimmer. Βούλωσε το σωληνάκι του venturi και δεν έκανε καθόλου αφρό. Βρήκα το ενυδρείο ένα μαύρο χάλι και τα καλύτερα κοράλια μου νεκρά. Σκέφτηκα κάποια στιγμή να το γυρίσω σε F/O αλλά θα το παλέψω. Παίζω επιθετικά με πολύ wet skimming, αλλαγές νερού με άλλο αλάτι και αύξηση δοσολογίας του NoPox. Φαίνεται τα πράγματα να καλυτερεύουν.

Χρόνια πολλά για τη γιορτή σου!

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ρε πανο,ψηλα το κεφαλι κ ολα θα ξαναγινουν!

Κ επειδη εμεις ειμαστε πιο σημαντικοι απο τα ενυδρεια,χρονια πολλα για τη γιορτη σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Πάνο, πάλι το σκίμερ; Κρίμα πολύ κρίμα και φαντάζομαι την αγανάκτηση να γυρνάς από διακοπές και να το βλέπεις έτσι...

Όλα τα στραβά όταν λείπουμε συμβαίνουν. Εντάξει μή σε παίρνει από κάτω, σε όλους έχουν συμβεί στραβές και συμβαίνουν. Εμείς νά´μαστε καλά και Χρόνια σου πολλά φίλε!

Υ.Γ. Μήπως να το έψαχνες (δεν ξέρω άν υπάρχει) και για κανένα (αυτόματο) σύστημα ενεργοποίησης του Αir- Cond από απόσταση μέσω κάποιας εφαρμογής;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε Πάνο, πάλι το σκίμερ; Κρίμα πολύ κρίμα και φαντάζομαι την αγανάκτηση να γυρνάς από διακοπές και να το βλέπεις έτσι...

Όλα τα στραβά όταν λείπουμε συμβαίνουν. Εντάξει μή σε παίρνει από κάτω, σε όλους έχουν συμβεί στραβές και συμβαίνουν. Εμείς νά´μαστε καλά και Χρόνια σου πολλά φίλε!

Υ.Γ. Μήπως να το έψαχνες (δεν ξέρω άν υπάρχει) και για κανένα (αυτόματο) σύστημα ενεργοποίησης του Αir- Cond από απόσταση μέσω κάποιας εφαρμογής;

Υπάρχουν αιρ-κοντίσιον με wifi και ενεργοποιούνται από το κινητό !
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλα Παναγιώτη !

Να χαίρεσαι την οικογένεια σου !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αιρ-κοντίσιον με wifi και ενεργοποιούνται από το κινητό !

Εντάξει άν έχεις ήδη κάποιο καλό δεν το αλλάζεις για το wifi μόνο, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό, κυρίως για κάποιον χομπίστα που είναι να αγοράσει καινούργιο ή να αντικαταστήσει κάποιο παλιό μηχάνημα. :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Spartan
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά Παναγιώτη με υγεία πάνω απ'ολα!

Όσο για το ενυδρείο, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί ήμουν παθών το περσινό καλοκαίρι.

Μην διανοηθείς να το ξεστήσεις, ότι βοήθεια χρειάζεσαι εδώ είμαστε.

Αν το σκιμμερ σου δεν δουλέψει, έχω να σου δώσω ένα Tunze 9002 απο αυριο που επιστρέφω,να κανεις τη δουλειά σου μέχρι να βρεις λύση.

Προς το παρόν κάνε μια γερή αλλαγή νερού, φρέσκο άνθρακα και αντιφώς, και όλα θα βρουν το δρόμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη χρονια σου πολλα. Κριμα ρε συ για το ενυδρειο. Φτιαξαμε το προβλημα με την ασφαλεια κ σου ηρθε απο αλλου. 

Οσο για το wifi air condition υπαρχει συστηματακι που ενωνεται στο wifi του σπιτιου κ αντικαθιστα το χειριστηριο του a/c. Και μεσω app το χειριζεσαι απο παντου. Βεβαια ειναι πανακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές. Ανταποδίδω σε όσους έχουν δικούς τους ανθρώπους που γιορτάζουν σήμερα.

 

Τώρα σχετικά με το skimmer εξακολουθεί να αρνείται να λειτουργήσει........... εκτός αν "σπρώξω" το impeller με το χέρι να πάρει τις πρώτες στροφές. Το γνωστό πλέον πρόβλημα με το συγκεκριμένο μοντέλο. Επειδή όμως όταν είναι μονταρισμένο είναι αδύνατον να "σπρώξεις" το impeller είναι πλέον μη λειτουργικό.

Ακούω προτάσεις αν μπορώ και πώς να λειτουργήσω το ενυδρείο χωρίς skimmer. 

Link to comment
Share on other sites

Ίσως με άνθρακα να το βοηθήσει

Ένα μικρό φιλαράκι με υαλοβάμβακα που θα αλλάζεις ανά 3 4 μέρες για ταυτό σωματίδια

Και ασφαλώς αεραντλία :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια κάπου εδώ το συγκεκριμένο ενυδρείο κατεβάζει αυλαία ολοκληρώνοντας τον κύκλο του. (μάλλον αφορμή έψαχνα :) )

Έχουν ήδη μεταφερθεί κάποια κοράλλια που θέλω να κρατήσω στον κύβο και τα υπόλοιπα θα διατεθούν σύντομα από τις αγγελίες.

 

Θέλω να ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια στην προσπάθειά μου όπως επίσης και για την βοήθειά σας όταν την χρειάστηκα.

 

Συνεχίζουμε να τα λέμε από εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/103378-panacube/  και αν όλα πάνε καλά από ένα νέο post για μεγαλύτερο ενυδρείο.

 

Φιλικά

PanaGreco

Link to comment
Share on other sites

Με το.καλο Πανο ολα θα πανε κατ'ευχην.Αντε βιασου στο μεγαλο,σβελτα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα αυτο παραμενει ενα απο τα πολυ ομορφα του φορουμ και πολυδιαβασμενα!

Καλη συνεχεια φιλε μου σε οτι κι αν κανεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια Παναγιώτη !

Οσο για το αποτέλεσμα σίγουρα θα είναι πολυ όμορφο σε ότι και αν κανεις !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...