Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Ποίος έχει την διάθεση, τις γνώσεις και τα εργαλεία να έρθει από εδώ να τρυπήσουμε το Rio και γενικά να γίνει μια μελέτη στο σύνολο του εγχειρήματος?

Link to comment
Share on other sites

Ποίος έχει την διάθεση, τις γνώσεις και τα εργαλεία να έρθει από εδώ να τρυπήσουμε το Rio και γενικά να γίνει μια μελέτη στο σύνολο του εγχειρήματος?

 

Ωρέ μπράβο προθυμία !!!!  Δεν ξέρω ποιόν να διαλέξω !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παναγοοοο για τρύπες στο έπιπλο μπορώ να σε βοηθήσω μέχρι Φ80 σε στρογγυλή και από εκεί και πάνω σε τετράγωνες . . .

Για κατασκευή σιδερένιας βάσης επίσης μπορώ να σε βοηθησω και να την αναλάβω μάλιστα. . .

 

Για τρύπες στο γυαλί όμως δύσκολα :(

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο βήμα ήταν να φύγουν οι δίσκοι και έγινε.

 

Το δεύτερο να καθαρίσει το ενυδρείο και έγινε.

 

44BAE6BD-9DC7-4E97-BE6B-AED4A67E2AF3_zps

 

Το επόμενο βήμα είναι να προσαρμοστεί και να ενισχυθεί  η βάση του ενυδρείου σε αυτό που θέλω να κάνω για να χωρέσει το sump.

Link to comment
Share on other sites

Παναγοοοο για τρύπες στο έπιπλο μπορώ να σε βοηθήσω μέχρι Φ80 σε στρογγυλή και από εκεί και πάνω σε τετράγωνες . . .

Για κατασκευή σιδερένιας βάσης επίσης μπορώ να σε βοηθησω και να την αναλάβω μάλιστα. . .

Για τρύπες στο γυαλί όμως δύσκολα :(

Σε ευχαριστώ πολύ. Την τρύπα στο έπιπλο την καταφέρνω και εγώ. Αν θέλεις μπορείς να με βοηθήσεις σε μια μεταλλική κατασκευή που θέλω και σκέφτομαι να κάνω εσωτερικά του υπάρχοντος επίπλου για ενίσχυσή του γιατί θα πρέπει να φύγουν τα εσωτερικά χωρίσματα για να γίνει χώρος για το sump.

Link to comment
Share on other sites

Την αρχή την έχεις κάνει με το μικρό οπότε θα σου ευχηθώ καλή συνέχεια στο μεγάλο. Περιμένω να δω θαύματα απο σένα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο, τρυπες και τετοια δεν ξερω να κανω αλλα οτι αλλο θελεις, εδω ειμαι!

Ελα για να μαζευεσται λιγο οι μαστορες! Τον φαγατε να κανει θαλασσινο και τωρα κανετε τα παγωνια; :P

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φιλε  με ενα τετοιο εχω τρυπησει ενυδρειο δεν θυμαμαι ποσα mm ηταν το ποτηροτρυπανο http://www.ebay.co.uk/itm/141331551692?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

θελει προσοχη αλλα πιστευω αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να το καταφερεις.

δες και αυτο 

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ. Το πρόβλημα δεν είναι τα εργαλεία. Βασικά ούτε η τρύπα στο τζάμι. Φωνάζω ένα τζαμά και ξεμπερδεύω.

Δεν έχω καταλάβει την σχέση μεταξύ διαμέτρου τρύπας και σωλήνα  σε σχέση με το μέγεθος του  sump και την αντλία επιστροφής. Μου φαίνεται μια εξίσωση με πολλούς αγνώστους Χ που δεν μπορώ να λύσω μόνος μου.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη τωρα διαβασα το θεμα σου. Τρυπες στο ενυδρειο μπορουμε να τις κανουμε καθως εχω ανοιξει καποιες στο παρελθον. Το ΣΚ αυτο υπαρχει λιγος χρονος για να τις κανουμε αν βολευει.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη τωρα διαβασα το θεμα σου. Τρυπες στο ενυδρειο μπορουμε να τις κανουμε καθως εχω ανοιξει καποιες στο παρελθον. Το ΣΚ αυτο υπαρχει λιγος χρονος για να τις κανουμε αν βολευει.

 

Πασχάλη καλημέρα. Σε ευχαριστώ για την προσφορά σου. Αυτό το ΣΚ βολεύει και εμένα. Τι θέλεις να έχω πάρει μέχρι τότε?

Τι τρύπα θα κάνουμε σε Φ?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς πρόλαβα και το είδα από κοντά γεμάτο πρίν το αδειάσεις.

Από τρύπες σε γυαλί δέν τό'χω. 

Για οποιαδήποτε άλλη βοήθεια στο στήσιμο μου λές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τωρα ειδα το θεμα θα κανεις μια τρύπα φ60 και θα παρεις μια μούφα για φ60 τρύπα και για φ40 η φ50 σωλήνα αν πας Σταματίου θα στα πούνε ξέρουν αν θελετε βοήθεια στην τρύπα εδω ειμαι και εγω

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Την τρύπα στο έπιπλο την καταφέρνω και εγώ. Αν θέλεις μπορείς να με βοηθήσεις σε μια μεταλλική κατασκευή που θέλω και σκέφτομαι να κάνω εσωτερικά του υπάρχοντος επίπλου για ενίσχυσή του γιατί θα πρέπει να φύγουν τα εσωτερικά χωρίσματα για να γίνει χώρος για το sump.

 

Αν έχεις σκεφτεί-σχεδιάσει κάτι στείλε μου pm να το δούμε και εννοείται πως όλα θα τα δούμε και από κοντά . . . :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το sump θα καλύψει τελικά τους δύο αριστερούς χώρους της βάσης με τα παρακάτω χαρακτηριστικά. Πιστεύω τα λίτρα να είναι αρκετά.

 

sump%20size_zpsa6ldbdcw.png

 

 

Το Σάββατο πάμε για ψώνια

 

PVC%20list_zpskv1fno26.png

 

Το skimmer είναι αυτό

 

coral%20box%20d500_zpsivrrkdwj.jpg

 

Το πρόβλημα είναι το φωτιστικό που ακόμα ψάχνω μια οικονομική αλλά όχι ''φθηνή'' λύση. Ακούω προτάσεις αλλά όχι DIY.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το skimmer τοσο ακριβα μεταφορικα εχει;

Link to comment
Share on other sites

Στο μονο πράγμα για μένα που δεν πρεπει να κανεις οικονομία ειναι φωτισμός και σκιμμερ υπαρχουν πολλες λυσεις το θεμα ειναι το τι μπατζετ διαθέτεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα ήταν να βάψω την πλάτη αφού πρώτα αφαιρέθηκε το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου.

 

Τα υλικά

 

FAFB9690-0015-477C-9F95-C09AF881FE3E_zps

 

Η προετοιμασία με ταινία

 

D42362A3-667C-410E-BA78-53338423134F_zps

 

Δύο ώρες μετά και ύστερα από 4 χέρια στρώσεις

 

482EBBDF-B119-4F2A-B436-332FABAD23C1_zps

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα ήταν να βάψω την πλάτη.

 

Τα υλικά

 

FAFB9690-0015-477C-9F95-C09AF881FE3E_zps

 

Η προετοιμασία με ταινία

 

D42362A3-667C-410E-BA78-53338423134F_zps

 

Δύο ώρες μετά και ύστερα από 4 χέρια στρώσεις

 

482EBBDF-B119-4F2A-B436-332FABAD23C1_zps

 

Ρε Πανο δεν με φωναξες να κουνησω το κουτι ( ανακατεψω ) χαχαχαχα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο δεν με φωναξες να κουνησω το κουτι ( ανακατεψω ) χαχαχαχα!

 

Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα ε?  Είσαι ο επίσημος χρωματικουνιστήρας του  ΑΖ?

Link to comment
Share on other sites

τελικα αλλο πραγμα το μπλε φοντο αλλο πραγμα η θαλασσα!!!καλογεμιστο αδερφε με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα ε?  Είσαι ο επίσημος χρωματικουνιστήρας του  ΑΖ?

 

Τη μηχανηματα και βλακειες και το κουνας σε οποια κατευθυνση θελεις!

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βήμα ήταν να βάψω την πλάτη αφού πρώτα αφαιρέθηκε το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου.

 

Τα υλικά

 

FAFB9690-0015-477C-9F95-C09AF881FE3E_zps

 

Η προετοιμασία με ταινία

 

D42362A3-667C-410E-BA78-53338423134F_zps

 

Δύο ώρες μετά και ύστερα από 4 χέρια στρώσεις

 

482EBBDF-B119-4F2A-B436-332FABAD23C1_zps

 

Πολυ καλη δουλεια εκανες με την πλατη.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω βιντεάκι!   :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...