Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Ρε Πάνο, το χρωμα στον κουβά σα προς το μπλε-γκρι μου φαίνεται αλλα η πλάτη σου δείχνει πολυ ωραία. Έτσι φαίνεται στη φωτογραφία το χρωμα ή έτσι ειναι; Πράγματι έκανες καλή δουλειά. Σε ζηλεύω ρε αλήτη!

Αν αποφασίσω κι εγω για θάλασσα, θα πάρω τηλεφωνο τον Δημήτρη τον "Αναδευτήρα" να έρθει να μου κουνήσει το χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως περιμένω βιντεάκι! :thumbsu:

Καλόμαθες ε? όταν έχω αρκετό υλικό θα κάνω μια υπερπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πάνο, το χρωμα στον κουβά σα προς το μπλε-γκρι μου φαίνεται αλλα η πλάτη σου δείχνει πολυ ωραία. Έτσι φαίνεται στη φωτογραφία το χρωμα ή έτσι ειναι; Πράγματι έκανες καλή δουλειά. Σε ζηλεύω ρε αλήτη!

Αν αποφασίσω κι εγω για θάλασσα, θα πάρω τηλεφωνο τον Δημήτρη τον "Αναδευτήρα" να έρθει να μου κουνήσει το χρωμα.

Έχεις δίκιο για το χρώμα αλλά η φωτογραφία του κουβά δεν βγήκε σωστά. Το χρώμα είναι πολύ γλυκό και γίνεται καλύτερο όσες φορές το περνάω ένα χεράκι.

Link to comment
Share on other sites

Πανο εγω θα σου προτηνα να πας σε μια νεα σιδερενια βαση, ενα εξοδο παραπανω που δεν θα το μετανιωσεις στο μελλον...

Απο κυκλοφορια τι λες να κανεις;;

Link to comment
Share on other sites

Απο κυκλοφορια τι λες να κανεις;;

Τι να σου πω τώρα. Θα ήθελα μια vortech αλλά δεν την αντέχει το budget. Ιςως Αργότερα. Άρα ακούω προτάσεις για τα 240 λίτρα που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Jebao είναι πολύ καλές για τα χρήματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια jebao wp-25 νομιζω σε καλυπτει

Την εχω σε 240 και την δουλευω στο μισο, θα εχεις βεβαια και την επιστροφη, ποια αντλια;;

 

Το σαμπ μηπως να το χαμηλωνες λιγο,μου φαινεται πολυ το 50cm και λογω κοντης βασης θα σε δυσκολευει

Link to comment
Share on other sites

Μια jebao wp-25 νομιζω σε καλυπτει

Την εχω σε 240 και την δουλευω στο μισο, θα εχεις βεβαια και την επιστροφη, ποια αντλια;;

Το σαμπ μηπως να το χαμηλωνες λιγο,μου φαινεται πολυ το 50cm και λογω κοντης βασης θα σε δυσκολευει

Για αντλία συνφωνω και θα πρότεινα επισης την r-8 η την r-15 λόγω οτι εχουν ποιο μεγαλα κενά και δεν μπουκονουν τόσο γρηγορα οσο wp

Επισης συνφωνω για το ύψος του σαμπ νομιζω και εγω οτι θα σε ταλαιπωρηση στην πορεία για της εργασίες που θα κανεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν ξέρω. Πείτε τι ύψος πρέπει να έχει το sump με δεδομένα ´οτι το μήκος δεν μπορεί να είναι πάνω απο 60 εκ και το βάθος του πάνω απο 30 εκ.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν ξέρω. Πείτε τι ύψος πρέπει να έχει το sump με δεδομένα ´οτι το μήκος δεν μπορεί να είναι πάνω απο 60 εκ και το βάθος του πάνω απο 30 εκ.

Εσυ με ποιο σκεπτικό το μελετησες ψιλό; Το σαμπ δεν ειναι για να δώσουμε λίτρα στο ενυδρειο ειναι εργαλείο για εμάς για αλλαγες νερού χωρις να επηρεάζουμε κατι πανω στο ενυδρειο π.χ. Να στρεσαρουμε τα ψαρια ειδικά αν ειναι καινουρια στο ενυδρειο αλλα και για να βάζουμε όλο τον εξοπλισμό και το κύριος ενυδρειο να ειναι ωραίο αισθητικά χωρις εξοπλισμό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα την εντύπωση πως θέλουμε αρκετά λίτρα και στο sump. Βλέπω παιδιά που αναφέρονται στα συνολικά λίτρα που έχουν. Ενυδρείο + sump.

Κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

εχει να κανει με το τι θες να εχεις στο σαμπ δεν υπαρχει καποιος κανόνας π.χ. 250 πανω 150 κατω εχει να κανει με το τι θες και θέλεις να κανεις για μένα το θεωρώ ανούσιο τα πολλα λίτρα για κάποιον άλλων πολυ χρήσιμο δεν υπαρχει λαθος και σωστό πήγαινε στα ενυδρεια μελών μελέτησε τα ενυδρεια των παιδιών δες τα λάθη μας που κάνουμε κατα καιρούς και τα αναφέρουμε και απο εκει θα μάθεις πολλα μα πανω απο ολα ψάξε στο φορουμ εχει πολλεεεεεεεεεεες πληροφοριες που δεν εχεις δει

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο οτι σου ειπε ο Λυκουργος

 

Νομιζω 60x30x40 ειναι μια χαρα και υπολογισε και 2cm το dow που θα πατησει επανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο οτι σου ειπε ο Λυκουργος

 

Νομιζω 60x30x40 ειναι μια χαρα και υπολογισε και 2cm το dow που θα πατησει επανω

 

 Τέλεια. Αρα παίρνω το nano  reef που έχω (rekord 600) και το κάνω sump του μεγάλου !!!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Τέλεια. Αρα παίρνω το nano  reef που έχω (rekord 600) και το κάνω sump του μεγάλου !!!!!! 

 

Και γλυτωνεις και λεφτα και κολληματα, εισωραιος :thumbsu: :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η τρύπα Φ50.

Μου έφυγε ένα άγχος αλλά ο Λυκούργος το τρύπησε σαν βούτυρο

Σε ευχαριστώ βρε Λύκο.

10893BD2-7164-4FB9-8E9B-33236704158A_zps

Επόμενο βήμα να τροποποιήσω την βάση.

Πάμε αργά αλλά σταθερά. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά προχωράει! Πολύ ωραία....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. .ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω για φ50 pvc μουφα στην Θεσσαλονίκη. ?

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η τρύπα Φ50.

Μου έφυγε ένα άγχος αλλά ο Λυκούργος το τρύπησε σαν βούτυρο

Σε ευχαριστώ βρε Λύκο.

10893BD2-7164-4FB9-8E9B-33236704158A_zps

Επόμενο βήμα να τροποποιήσω την βάση.

Πάμε αργά αλλά σταθερά. :)

Μπράβο παιδιά πολύ ωραία δουλειά!

 

Link to comment
Share on other sites

Mπραβο ρε Λυκουργο, βλεπω εχεις ειδικοτητα................ :lolu::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. .ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω για φ50 pvc μουφα στην Θεσσαλονίκη. ?

 

αν δε βιαζεσαι λογικα ειναι η XL http://www.ebay.com/itm/381000741307?_trksid=p2060353.m2749.l2649&var=650329825343&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

Επιλογή φωτιστικού μεταξύ ΑΤΙ.

 

Επιλογή 1: ΑΤΙ 4 Χ 54 Τ5  Dimmable  (μήκος 121 cm)

Επιλογή 2: ΑΤΙ 6 Χ 39 Τ5  Dimmable  (μήκος 91 cm)

 

Αισθητικά μου φαίνεται καλύτερη η δεύτερη επιλογή με δεδομένο ότι το μήκος του ενυδρείου μου είναι 120 cm και ίσως δεν χρειάζεται τόσο φως στις άκρες του. Επίσης στο 6 Χ 39 θα μπορούσε να αφαιρεθεί μια λάμπα και στην θέση της να μπει μια λύση σε led για να μου δώσει καλύτερο shimering.

 

Τι λέτε εσείς?

Link to comment
Share on other sites

Επιλογη 2 ασυζητητι και εισαι τουμπανο!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιλογη 2 ασυζητητι και εισαι τουμπανο!!!

 

+1000!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έγινε και η τρύπα Φ50.

Μου έφυγε ένα άγχος αλλά ο Λυκούργος το τρύπησε σαν βούτυρο

Σε ευχαριστώ βρε Λύκο.

10893BD2-7164-4FB9-8E9B-33236704158A_zps

Επόμενο βήμα να τροποποιήσω την βάση.

Πάμε αργά αλλά σταθερά. :)

 

Αυτο ειναι το AΖ ο ενας να βοηθάει τον αλλον και ολοι μαζι να απολαμβάνουμε το ομορφο χομπι μας..

Μπράβο Λυκούργο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...