Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Στα e-shop το έχουν σχεδόν όλοι. Αν πας να το παραγγείλεις όμως το πράγμα αλλάζει.

Ποιά εταιρεία φέρνει τα ΑΤΙ στην Ελλάδα ?

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Στα e-shop το έχουν σχεδόν όλοι. Αν πας να το παραγγείλεις όμως το πράγμα αλλάζει.

Ποιά εταιρεία φέρνει τα ΑΤΙ στην Ελλάδα ?

Δεν ξερω μιλησε μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτό το φωτιστικό?

 

ODYSSEY ADV PLUS

36" Metal Halide HQI+ T5 306W (294W total wattage) Excellent for marine, reef, and cichlid aquariums.

Fixture comes with:

1 x 150W 15000K HQI metal halide 

4 x 39W Actinic Blue T5 HO lamp

4 x Dual Bluemoon LED

  Features: Dimenision 91.5cm L x34.5cm Wx7.5cm H Dimensions w/brackets - (90-96cm) Lx 43.5cm W x 17.5cm H Mounting Legs, add 8cm in height, movable Black, non corrosive powder coated aluminum housing Tempered glass splash guard  Highly polished reflector     External HQI controllers, Support Double Ended FC2 HQI Internal T5 Ballast, Supports T5 High-Output 4x 36W Internal LED Ballast, Supports 4xDual Bluemoon LED  Internal Heavy duty cooling fan , Support 12.5*12.5CM fan

Individual power cords for each function, timer ready

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και από ότι φαίνεται μόνος μου τα γράφω μόνος μου τα διαβάζω παραλάβαμε και το skimmer.

Φαίνεται πολύ καλή κατασκευή με άριστα ακρυλικά. Ελπίζω να δουλέψει εξίσου καλά.

 

D6A20C82-F9D6-4DDD-A13C-4B8064726664_zps

 

B28238A4-1111-4C64-8360-1A6198A959C8_zps

 

Ολα τα κομμάτια για την συναρμολόγηση

 

75F3BFD9-FE88-4EF5-9CD8-95C756132199_zps

 

Λίγα λεπτά αργότερα είναι έτοιμο

 

DAC65281-50DC-4024-AF17-3897C400AC4E_zps

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν δεν βρίσκεις το φωτιστικό που θέλεις θα σου πρότεινα να ψαχτείς και λίγο απο ebay.. ειδικά στο γερμανικό μπορείς να βρείς απίστευτες ευκερείες. μη βαστείς τωρα που μαζεύεις εξοπλισμό ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτό το φωτιστικό?

 

ODYSSEY ADV PLUS

36" Metal Halide HQI+ T5 306W (294W total wattage) Excellent for marine, reef, and cichlid aquariums.

Fixture comes with:

1 x 150W 15000K HQI metal halide 

4 x 39W Actinic Blue T5 HO lamp

4 x Dual Bluemoon LED

  Features: Dimenision 91.5cm L x34.5cm Wx7.5cm H Dimensions w/brackets - (90-96cm) Lx 43.5cm W x 17.5cm H Mounting Legs, add 8cm in height, movable Black, non corrosive powder coated aluminum housing Tempered glass splash guard  Highly polished reflector     External HQI controllers, Support Double Ended FC2 HQI Internal T5 Ballast, Supports T5 High-Output 4x 36W Internal LED Ballast, Supports 4xDual Bluemoon LED  Internal Heavy duty cooling fan , Support 12.5*12.5CM fan

Individual power cords for each function, timer ready

 

Δεν έχω διαβάσει και τις καλύτερες κριτικές για τα συγκεκριμένα, προβλήματα με τα ballast, βραχυκυκλώματα ακόμα και φωτιές....προσωπική μου συμβουλή αν πας τελικά σε μέταλλο ή τ5, πάρε κάτι αναγνωρισμένο και αξιόπιστο. Οτι παραπάνω χρήματα δώσεις τώρα θα τα αποσβέσεις σύντομα, πρώτο και κυριότερο διότι θα έχεις σωστό και αξιόπιστο φωτισμό στο ενυδρείο σου και δεύτερο διότι θα γλυτώσεις μία πιθανή αλλαγή φωτιστικού στο μέλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο το σκιμμερ φίλε....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει και τις καλύτερες κριτικές για τα συγκεκριμένα, προβλήματα με τα ballast, βραχυκυκλώματα ακόμα και φωτιές....προσωπική μου συμβουλή αν πας τελικά σε μέταλλο ή τ5, πάρε κάτι αναγνωρισμένο και αξιόπιστο. Οτι παραπάνω χρήματα δώσεις τώρα θα τα αποσβέσεις σύντομα, πρώτο και κυριότερο διότι θα έχεις σωστό και αξιόπιστο φωτισμό στο ενυδρείο σου και δεύτερο διότι θα γλυτώσεις μία πιθανή αλλαγή φωτιστικού στο μέλλον.

Συμφωνώ απόλυτα!!

Και καλορίζικο το σκιμερ

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
Link to comment
Share on other sites

Μεγεια το σκιμμερ πανο!

Αντε με το καλο να το δουλεψεις και να μας πεις και πληροφοριες για την αποδοση του :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Να ευχαριστήσω πολύ τον Βασίλη (Rastaman) που είχε την καλή διάθεση και τον χρόνο να με βοηθήσει στην υλοποίηση της μετατροπής και ενίσχυσης της βάσης.

 

Εδώ κόπηκε μια εσοχή στον ορθοστάτη για να ακουμπήσει πάνω η μεταλλική μπάρα.

 

dada2e60d2d857417c9a6f1bac4e56cc_zpswh0l

 

Εδώ βλέπετε την μπάρα η οποία έχει βιδωθεί και στα πλαϊνά της βάσης.

 

2741e66e3015466ed1abbf0649cc80f2_zpskkfc

 

Μετά μπήκε πίσω το καπάκι και βιδώθηκε στην μεταλλική μπάρα.

 

7d8e055b50624bb31469c838dee431a8_zpsjwaw

 

Σήμερα η μπάρα αφού ασταρώθηκε βάφτηκε μαύρο ματ.

 

A59B876D-BD9A-475A-913A-138A0A7D804A_zps

 

Η συνέχεια αύριο. Η κατασκευή έγινε πολύ γερή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Mεγεια το σκιμερ,ο συνδυασμος μεταλο με τ5 ειναι οκ θα σου πρωτεινα σε gisseman η boyu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νάτος και ο νεκρός βράχος. Είναι περίπου 25 κιλά και θέλει καλό πλύσιμο

748FA4B2-181F-4D92-BFA3-C272F9E91F63_zps

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλό aquascaping :jig:

Έγινε επεξεργασία - petrossol
Link to comment
Share on other sites

Για πείτε πως το βλέπετε αυτό το σενάριο πριν αρχίσω να τρυπάω και να αγοράζω άχρηστα πράγματα. Κάτι δεν μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω :)

 

reef%20plumbing_1_zpsqk43uk8q.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νάτος και ο νεκρός βράχος. Είναι περίπου 25 κιλά και θέλει καλό πλύσιμο

748FA4B2-181F-4D92-BFA3-C272F9E91F63_zps

 

 

ΟΟΟοοοοο με γεια. Πολυ ωράια κομματια για στήσιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε πως το βλέπετε αυτό το σενάριο πριν αρχίσω να τρυπάω και να αγοράζω άχρηστα πράγματα. Κάτι δεν μου αρέσει αλλά δεν μπορώ να το εντοπίσω :)

 

reef%20plumbing_1_zpsqk43uk8q.jpg

δεν βλεπω διαμέρισμα για τον θερμοστάτη , για ανθρακα και αντιφώσφορο. Πιστεύω ανάμεσα στον βράχο και το skimmer εκει πρεπει να κανεις ενα διαμέρισμα στα 2.Επίσης στο σκίμερ θα το εκανα και αυτο στα 2 για να πέφτει συγκεκριμένα το νερο απο το ενυδρειο σε κάλτσα μόνη της και μετα να παει στο skimmer.Γνωμη μου αυτα ε

Link to comment
Share on other sites

δεν βλεπω διαμέρισμα για τον θερμοστάτη , για ανθρακα και αντιφώσφορο. Πιστεύω ανάμεσα στον βράχο και το skimmer εκει πρεπει να κανεις ενα διαμέρισμα στα 2.Επίσης στο σκίμερ θα το εκανα και αυτο στα 2 για να πέφτει συγκεκριμένα το νερο απο το ενυδρειο σε κάλτσα μόνη της και μετα να παει στο skimmer.Γνωμη μου αυτα ε

 

Ναι έχεις δίκιο. Ο θερμοστάτης είναι μέσα στον χώρο του skimmer. Στο διάγραμμα δεν μπήκα σε τόσες λεπτομέρειες γιατί πρώτα με ενδιαφέρει να δω τα υδραυλικά του sump.

Ο άνθρακας και ο αντιφώσφορος είτε θα δουλεύουν μέσα από το εσωτερικό φίλτρο του sump (Rekord 600)  ή θα φτιαχτεί ένα "μπαλκονάκι μετά την έξοδο του skimmer kαι θα μπουν εκεί σε κάλτσες.

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ( επειδή εχω εγω το ριο 125 ) οτι ειναι λίγη η ταχύτητα του κυκλοφορητή.αλλα μην σου λεω εγω τα δικά μου,κατσε να απαντησουν οι έμπειροι  ,βαζε φωτοοοοο

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ολα φαινονται, στα υδραυλικα και στο σαμπ ασχετα αν διαφωνω με το αυτοποιημενο συστημα αλλαγης νερου

Εγω ειμαι της σχολης σκουπα "ο αχορταγος"

Οτι σε διευκολινει Πανο

 

Οσον αφορα την κυκλοφορια, η rw 4 ειναι πολυ μικρη μικρη βαλτη χαμηλα να χτυπαει στον βραχο και την rw 8 πιο ψηλα να χτυπαει επιφανεια

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ολα φαινονται, στα υδραυλικα και στο σαμπ ασχετα αν διαφωνω με το αυτοποιημενο συστημα αλλαγης νερου

Εγω ειμαι της σχολης σκουπα "ο αχορταγος"

Οτι σε διευκολινει Πανο

Οσον αφορα την κυκλοφορια, η rw 4 ειναι πολυ μικρη μικρη βαλτη χαμηλα να χτυπαει στον βραχο και την rw 8 πιο ψηλα να χτυπαει επιφανεια

Εσύ καλά κάνεις και διαφωνείς γιατί είσαι μακριά απο την παντόφλα. :)

Η RW 4 ναι είναι μικρή αλλά την είχα οπότε .........

Νομίζω όμως ´οτι λείπει ένα emergency overflow αλλά δεν θέλω να κάνω το τζάμι σουρωτήρι.

Πιστεύετε ότι είναι απαραίτητα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν στο sump κάνεις χωρισμα που να υπερχειλίζει στο τελευταίο διαμέρισμα της επιστροφής δεν θα έχεις πρόβλημα!

 

Και να  βουλώσει η υπερχειλιση δεν θα κατεβάζει νερό στο διαμέρισμα της επιστροφής.

 

Μπορεί να κλαίς την αντλία επιστροφής αλλα δεν θα πλυμμηρίσεις.

 

Τυπικά καλό να υπάρχει!

Έγινε επεξεργασία - gfdimopo
Link to comment
Share on other sites

Η αντλία αυτή έχει κύκλωμα διακόπηκαν δεν βρεί´ νερό. Άρα θα την γλυτώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...