Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Εγώ δεν βρίσκω λόγω να εχεις τόσα διαμερίσματα και γενικά νομιζω οτι το μπερδεύεις κανε απλές κατασκευές και μην βάζεις προβλήματα τωρα αν την βρίσκεις πάω πάσο ωραία ειναι και ετσι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λυκούργο δεν καταλαβαίνω. Τι μπερδεύω και που βάζω προβλήματα?

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και το sump.

 

H ερώτηση τώρα είναι αν είναι αρκετό. Αν βάλω ένα επιπλέον στο δίπλα ντουλάπι και τα ενώσω μεταξύ τους θα είχα πρόβλημα?  Αν ναι σε τι ύψος θα πρέπει να γίνουν οι τρύπες για να ενώσουν.  Στο δεύτερο sump θα μπορούσε να μπει η αντλία επιστροφής και η αυτόματη αναπλήρωση.

 

Για πείτε ιδέες

 

8B9A080E-ACCF-4D5D-A815-9DF516FAA435_zps

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία προχωράς!!!Χαίρομαι που με άκουσες στο θέμα της μεταλλικής μπάρας μπροστά.Τώρα είναι τέλειο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :)

 

Γνώμη μου μην βάζεις τόσα πολλά χωρίσματα όπως είπε ο Λυκούργος.

 

Σκιμμερ-θερμοστάτης | refugium | επιστροφή. Και εγώ αυτό έχω υιοθετήσει στο δικό μου και χαίρομαι που δεν έμπλεξα στα χωρίσματα όπως σχεδίαζα.

 

Αν θες και σε πέρνει στο μήκος βάλε και το διαμέρισμα της αναπλήρωσης στο sump.Τον χώρο που έχεις αφήσει δεξιά στο ντουλαπάκι θα τον χρειαστείς.Έχει πολύ πράμα και εξοπλισμό το reef :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και απο εμας.....θα κολλησεις τοσο πολυ...δεν ειχα ποτε γλυκο νερο αλλα το θαλασσινο ειναι αρρωστια....πολλα πραγματα,πιο περιπλοκα,

και διαβασμα.....2 χρονια που ασχολουμαι μου χουν βγει τα ματια και δε ξερω ουτε το 1 χιλιοστο οσων θα ηθελα..................................

 

τωρα οσων αφορα τα σκιμμερ,υπαρχουν αξιολογες επιλογες πλεον στην αγορα,ειτε στην ελληνικη, ειτε να το παραγγελεις απο καπου εξω(για ποιο οικονομικο συνηθως)...επειδη κι εγω ψαχνομαι πολυ(για μια ακομη φορα.... :P ) λογω του οτι παμε για ενα 300 με 350 σε λιτρα  και βαση προσωπικης μου εμπειριας(μικρης βεβαια 2 ετων) και επειδη ξεκινησαμε με θαλασσα και δε νομιζω ποτε να παμε καπου αλλου ειναι τα εξης.....

 

ενα πραγμα λοιπον που πρεπει να εχεις στο μυαλο σου ειναι οτι ολα τα σκιμμερ(της προκοπης) που κυκλοφορουν στο εμποριο ειναι παρομοια σε μεγιστη αποδοση..με την εννοια δλδ οτι ολα ειναι σε θεση να παρουν οχι περισσοτερο απο το 30% των αποβλητων που παιζει στο νερο σου...δυστηχως η ευτυχως ετσι ειναι και δεν εχει να κανει με το τι κανουμε εμεις,αυτοι που τα πουλενε η τα κατασκευαζουν αλλα ειναι θεμα φυσικης(της επιστημης)και τη συνθεση των αποβλητων που συσσωρευοντε..

δεν εχει να κανει ουτε με το σχεδιασμο ουτε με τιποτα,εχει να κανει με το ποσο γρηγορα καποιο μπορει να φτασει την αποδοση του 30 % .  :)

 

ολα τα παραπανω εχουν να κανουν αμεσα και με εσενα/εμας που αν δεν τα κανουμε ακομη και το καλυτερο σκιμμερ θα "χανει" πολυυυ  σε αποδοση,το πρωτο ειναι να κρατησεις καθαρο το σκιμμερ με υγρο skimming(που βεβαια επηρεαζει την αλατοτητα,αλλα οκ) και δευτερον με χειροκινητο καθαρισμο καθε φορα που παρατηρεις βρωμα........σπαστικα και τα δυο αλλα απαραιτητα...τριτων να εχεις μια σταθερη αλλα και σωστη σταθμη νερου στο ενυδρειο σου και τεταρτον εξισου σημαντικο να ειναι οσο πιο αθορυβο γινεται.....  :P :P

 

για μενα παντα και βαση δικης μου προσωπικης εμπειριας και ψαξιματος.

 

κι εγω για deltec ειμαι παλι γιατι εμεινα πολυ ευχαριστημενη  αλλα ειναι και ακριβα τα αναθεματισμενα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία προχωράς!!!Χαίρομαι που με άκουσες στο θέμα της μεταλλικής μπάρας μπροστά.Τώρα είναι τέλειο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. :)

 

Γνώμη μου μην βάζεις τόσα πολλά χωρίσματα όπως είπε ο Λυκούργος.

 

Σκιμμερ-θερμοστάτης | refugium | επιστροφή. Και εγώ αυτό έχω υιοθετήσει στο δικό μου και χαίρομαι που δεν έμπλεξα στα χωρίσματα όπως σχεδίαζα.

 

Αν θες και σε πέρνει στο μήκος βάλε και το διαμέρισμα της αναπλήρωσης στο sump.Τον χώρο που έχεις αφήσει δεξιά στο ντουλαπάκι θα τον χρειαστείς.Έχει πολύ πράμα και εξοπλισμό το reef :)

 

Κάτι τέτοιο θέλω να κάνω αλλά δεν ξέρω σε ύψος πρέπει να κοπούν τα χωρίσματα :(

 

sump-tank_zpsi1qra4xr.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πανο δωσε διαστασεις σαμπ.......

 

Μήκος 60 Χ Πλάτος 30 Χ Υψος 40

 

και το  skimmer για να δουλέψει σωστά θέλει περίπου 20 cm νερού.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις περιθωριο για πολλα χωρισματα Πανο

Με τρια διαμερισματα θα εισαι Οκ

Υπερχειλιση/refugium/επιστροφη

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις περιθωριο για πολλα χωρισματα Πανο

Με τρια διαμερισματα θα εισαι Οκ

Υπερχειλιση/refugium/επιστροφη

Μα δεν θέλω περισσότερα.

 

Απλά δεν ξέρω τι ύψος να είναι αυτά τα διαμερίσματα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο χωρισμα 35υψος το δευτερο 5ποντους χαμηλοτερα να κατεβαινει σκαλα

Δεν ξερω αν με καταλαβες;

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο χωρισμα 50η45 υψος το δευτερο 5ποντους χαμηλοτερα να κατεβαινει σκαλα

Δεν ξερω αν με καταλαβες;

 

Βρε Βασίλη αφού το ύψος της γυάλας είναι 40 πόντους πώς το χώρισμα θα το κάνω μεγαλύτερο ??????

Link to comment
Share on other sites

Το διορθωσα ρε Πανο, πωπω αμεσως να με φας

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα πρεπει να υπολογισεις τα λιτρα που σου κατεβαζει το πανω ενυδρειο οταν δεν δουλευει η επιστροφη!

Βλεπεις ποσα εκατοστα ανεβαζει τη σταθμη του sump το νερο αυτο και μετα τα αφαιρεις απο τη σταθμη που εχεις υπολογισει να δουλευει το sump.

Στο τελευταιο δεν υπαρχει κανονας και προσπαθησε να μη δωσεις τσαμπα λιτρα εκει.

Τη σταθμη που θα δουλευει την καθοριζει το τζαμι που δεν εχει κενο απο κατω οποτε βαση αυτου θα κανεις τους υπολογισμους σου.

 

Π.χ εμενα το δικο μου ειναι 150 και περνανε καθαρα 50 λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το διορθωσα ρε Πανο, πωπω αμεσως να με φας

 

:bbq:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτα θα πρεπει να υπολογισεις τα λιτρα που σου κατεβαζει το πανω ενυδρειο οταν δεν δουλευει η επιστροφη!

Βλεπεις ποσα εκατοστα ανεβαζει τη σταθμη του sump το νερο αυτο και μετα τα αφαιρεις απο τη σταθμη που εχεις υπολογισει να δουλευει το sump.

Στο τελευταιο δεν υπαρχει κανονας και προσπαθησε να μη δωσεις τσαμπα λιτρα εκει.

Τη σταθμη που θα δουλευει την καθοριζει το τζαμι που δεν εχει κενο απο κατω οποτε βαση αυτου θα κανεις τους υπολογισμους σου.

 

Π.χ εμενα το δικο μου ειναι 150 και περνανε καθαρα 50 λιτρα.

 

Καλύτερα να με βάλεις να σου λύσω αυτή την άσκηση :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

Εγω την ελυσα :usd:  :usd:  :usd:

 

Πανο οταν σταματαει η αντλια επιστροφης μεσα απο το σωληνα(συγκοινονουντα δοχεια) και την τρυπα της υπερχειλησης κατεβαινουν καποια λιτρα στο σαμπ.

Για να δεις ποσα ειναι αυτα θα πρεπει να γεμισεις το ενυδρειο και να το δεις στην πραξη αφου δεν εχεις προηγουμενη εμπειρια.

Θα ανοιγεις και θα κλεινεις την επιστροφη για να δεις.Με 2-3 φορες θα εχεις εικονα.

 

Αν η σταθμη του νερου που κατεβαινει στο σαμπ συνολικα απο το πανω ενυδρειο,ανεβαζει 6 εκατοστα του σαμπ τοτε δεν μπορεις να κανεις το τζαμι που δεν εχει κενο απο κατω στα 35 π.χ.

Γιατι θα πας στα 41 συνολικα εκατσοστα σταθμης νερου και αυτο το ενα εξτρα θα παει στο πατωμα :jig:

 

Αρα δες πρωτα ποσα εκατοστα νερου κατεβαινουν απο πανω και μετα κανεις τους υπολογισμους σου.

Αν κανεις τα διαμερισματα χωρις να το υπολογισεις αυτο θα βρεθεις να τα ξανακολλας!

 

Σε αυτα τα πραγματα δεν υπαρχουν κανονες γιατι καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.

Αλλη αντλια επιστροφης,αλλο υψος και τυπος υπερχειλησης αλλα και ποσο μεσα στο νερο μαπινει ο σωληνας επιστροφης κτλ 

 

Ξεκινα με το ποσο νερο κατεβαινει κατω οταν σταματησει η αντλια επιστροφης και ποσα εκατοστα ανεβαζει τη σταθμη κατω.

Δεν χρειαζεται να εχεις κολλησει τα διαμερισματα για να κανεις το τεστ αυτο

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη το νερο θα υπερχειλιση απο το πρωτο διαμερισμα και θα παει στο δευτερο

Δεν θα εχει θεμα με το 35 που του ειπα

Το τζαμι θα παταει κατω, το νερο απο πανω τυπου σκαλα, αλλα και απο κατω να περναει το νερο παλι δεν εχει θεμα

Θα ανεβει 6 ποντους γεμιζοντας τα 2 πρωτα διαμερισματα;;; πολλα λιτρα

 

Δεν ξερω αν εγινα κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασιλη μου μια χαρα βρε :thumbsu:

Εγω τυχαια νουμερα/παραδειγματα λεω για να μπει στο νοημα ο πανος οσον αφορα στη λειτουργια του σαμπ και απο τι εξαρταται πανω κατω,το ποσο υψος να εχει το διαμερισμα.

Και εγω εκει πιστευω πως πρεπει να ειναι στη συγκεκριμενη περιπτωση,30 με 35 αναλογα το ποσα λιτρα κατεβαζει το πανω ενυδρειο.

Αυτο ο μονος που μπορει να το δει καλυτερα ειναι ο πανος και στην πραξη

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πανο αυτα ειναι τα ωραια του χομπι, θα χασεις τον υπνο σου :lolu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιο σκιμμερ θα χρησιμοποιησεις και τι σταθμη νερου θελει για να λειτουργησει?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σκιμμερ θα χρησιμοποιησεις και τι σταθμη νερου θελει για να λειτουργησει?

Το coral box d500 και θέλει 20 cm.

Η αντλία επιστροφής είναι η jebao DCT6000

Link to comment
Share on other sites

Ωραια αρα το σκιμμερ θα το βαλεις πανω σε καποια βαση αν χρειαστει να ειναι πιο ψηλα.

 

Απο εκει και περα οχι μονο δυσκολευεις πολυ τη ζωη σου με τοσα διαμερισματα που θες να βαλεις(αφου δεν εχει ουσια) ειναι και σχεδον αδυνατο να χωρεσουν ολα αυτα στο δικο σου,ετσι οπως το ειδα στη φωτο και τις διαστασεις του λογο του διαθεσιμου χωρου.

Ουτε οι θερμοστατες δεν θα χωρανε μετα.

 

Αν ημουν στη θεση σου και κατα την ταπεινη μου αποψη η' δεν θα εβαζα τιποτα η' θα εβαζα μονο 2 τζαμακια για bubble trap με αυτο που παταει κατω να ειναι στα 30 εκατοστα.

 

Εχεις σκοπο να βαλεις dsb στο σαμπ?

Φραγκιερα?Refugium?cryptic zone?Να το κανεις σταθμο φιλοξενιας των νεων κατοικων?Να το γεμισεις με 100 ριακτορες?Να βαλεις δυο σκιμμερ?

 

Αν οχι κανε τη ζωη σου απλη και κανε ενα απλο σσμπ.....τα πιο λειτουργικα πραγματα ειναι τα απλα!

Να χωραει το σκιμμερ,ο θερμοστατης,κανενας ριακτορας και η αντλια επιστροφης.

Ολα τα υπολοιπα μαλλον δεν θα σου χρειαστουν ποτε.....και αν σου χρειαστουν πιστεψε με θελεις αν οχι το 3πλασιο...σιγουρα το διπλασιο σε λιτρα σαμπ απο αυτο που εχεις τωρα :thumbsu:

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...