Jump to content

Controller Θερμοκρασίας Σε Diy Φωτιστικό Led.


lefteris67

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας.

Έχω φτιάξει ένα diy led φωτιστικό και θέλω τα φώτα σας, τις γνώσεις σας, την εμπειρία σας, όπως θέλετε πείτε το για την τοποθέτηση του σένσορα. Να μπει απλά μέσα στο φωτιστικό και να μετράει θερμοκρασία κουτιού η να ακουμπήσει στην ψύκτρα να μονωθεί με θερμοαγώγιμη πάστα και να παίρνει θερμοκρασία ψύκτρας?

Παρακαλώ όποιος έχει εμπειρία στο θέμα ας δώσει την γνώμη του.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Αν ακουμπάει στη ψήκτρα θα έχεις πιο σωστά αποτελέσματα, γιατί αν τον έχεις απλά στο κουτί θα σου δείχνει θερμοκρασία αέρα, και όταν θα αρχίσουν να λειτουργούν τα ανεμιστηράκια θα κρυώσει  ο αέρας και ο αισθητήρας θα έχει λάθος ένδειξη. Επίσης πολύ καλύτερα θα ήταν να έβρισκες αισθητήρα με μεταλλικό άκρο, για να έχεις πιο άμεση και σωστή ανταπόκριση

Link to comment
Share on other sites

Είναι με μεταλλικό άκρο ο αισθητήρας. Οπότε τον ακουμπάω στην ψύκτρα. Θερμοαγώγιμη πάστα να βάλω πάνω από τον αισθητήρα ωστε να τον μονώσει και να μην τον χτυπάει ο αέρας από τους ανεμηστήρες?

Link to comment
Share on other sites

Είναι με μεταλλικό άκρο ο αισθητήρας. Οπότε τον ακουμπάω στην ψύκτρα. Θερμοαγώγιμη πάστα να βάλω πάνω από τον αισθητήρα ωστε να τον μονώσει και να μην τον χτυπάει ο αέρας από τους ανεμηστήρες?

 

Η θερμοαγώγιμη πάστα θα μεταφέρει πιο γρήγορα με πολύ λίγες απώλειες τη θερμότητα από τη ψήκτρα στον αισθητήρα, δεν θα σε προστατέψει από τον αέρα, αυτό με κάτι άλλο καλύτερα να το κανεις, σκεπασέ το με κάτι πλαστικό που να αντέχει σε θερμοκρασία ή με κόκκινη σιλικόνη (φλατζόκολλα) που αντέχει σε θερμοκρασίες ακόμα και 300 βαθμών, έχει το Praktiker , η κόκκινη της Bisson

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για τις απαντήσεις. Όπως λες θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηρια καλυτερα να δουλευουν με το που αναψουν τα led ωστε να μην προλαβουν να ζεσταθουν

Δεν παθαινουν τιποτα.......Αν ζεσταθουν δυσκολα πεφτει η θερμοκρασια με αποτελεσμα μικροτερη διαρκεια ζωης

 

Γνωμη μου φιλε, καλη συνεχεια :thumbsu:

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηρια καλυτερα να δουλευουν με το που αναψουν τα led ωστε να μην προλαβουν να ζεσταθουν

Δεν παθαινουν τιποτα.......Αν ζεσταθουν δυσκολα πεφτει η θερμοκρασια με αποτελεσμα μικροτερη διαρκεια ζωης

 

Γνωμη μου φιλε, καλη συνεχεια :thumbsu:

 

Σε αυτό θα συμφωνήσω και εγώ , έτσι και αλλιώς τα ανεμιστηράκια έχουν πολυ μικρή κατανάλωση, το μόνο θεματάκι είναι ο θόρυβος, αν βάλεις 12αρια όμως ο θόρυβος είναι πολύ μικρός. Αν θυμάμαι καλα τα 12αρια που έχω γράφουν 0,14Α , 140mA δηλαδή, 1,68 Watt στα 12 Volt, τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...