Jump to content

Project:ενυδρειο Γλυκου 240 Λιτρα


Recommended Posts

Γεια σας!!!Ειμαι καινουργια στο φορουμ αλλα και στο χομπυ!αποφασισαμε με τον αντρα μ ν διακοσμησουμε τ σαλονι μας μ ενα ενυδρειο!!αφου ολοκληρωσαμε μονοι μας την κατασκευη του (επιπλο κ γυαλα) αρχισαμε ν παραγγελνουμε τ απαραιτητα...αντλια νερο,θερμαντηκο,αντλια αερα,υγρα τεστ,υλικα για τ φιλτρο (εχουμε φτιαξει σαμπ 50 λιτρων) κλπ!!δν εχω ξεκινησει τ στρωσιμο ακομα καθως θελω ν σιγουρευτω οτι θα κανω οσο μπορω για αρχαρια τ καλυτερο για τ ψαρακια μ!!!τ ψαρακια π θελω ν βαλω μεσα ειναι σκαλαρια,γκουραμι,και μαχαιροψαρο!!θα ηθελα αν μπορειται ν μ βοηθησετε στην επιλογη υποστρωματος για τ ενυδρειο και με οτι αλλες παρατηρησεις μπορει ν εχετε!!ευχαριστω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!Ειμαι καινουργια στο φορουμ αλλα και στο χομπυ!αποφασισαμε με τον αντρα μ ν διακοσμησουμε τ σαλονι μας μ ενα ενυδρειο!!αφου ολοκληρωσαμε μονοι μας την κατασκευη του (επιπλο κ γυαλα) αρχισαμε ν παραγγελνουμε τ απαραιτητα...αντλια νερο,θερμαντηκο,αντλια αερα,υγρα τεστ,υλικα για τ φιλτρο (εχουμε φτιαξει σαμπ 50 λιτρων) κλπ!!δν εχω ξεκινησει τ στρωσιμο ακομα καθως θελω ν σιγουρευτω οτι θα κανω οσο μπορω για αρχαρια τ καλυτερο για τ ψαρακια μ!!!τ ψαρακια π θελω ν βαλω μεσα ειναι σκαλαρια,γκουραμι,και μαχαιροψαρο!!θα ηθελα αν μπορειται ν μ βοηθησετε στην επιλογη υποστρωματος για τ ενυδρειο και με οτι αλλες παρατηρησεις μπορει ν εχετε!!ευχαριστω!!

 

Καλησπέρα και καλή αρχή.

 

Θα σου πρότεινα να αρχίσεις να ψάχνεις το φόρουμ για παλαιότερα αντίστοιχα θέματα για να πάρεις ιδέες.

 

Όσο αφορά την ψαροσύνθεση δέν θα πρέπει να βάλεις το μαχαιρόψαρο λόγο τελικού μεγέθους αλλά και επιθετικότητας προς τα μικρά ψάρια.

 

Για την κατασκευή του ενυδρείου είστε εντάξει?Είχατε προυγούμενη σχετική εμπειρία?Έχετε τεστάρει το σάμπ και την υπερχίληση?

 

Για υπόστρωμα  μπορείς να βάλεις όποιο θές μή ασβεστολιθικό και κατά προτίμηση μικρόκκοκο αλλά και στρογυλόκκοκο έτσι ώστε να μήν βλάψει τυχόν βυθόψαρα που μπορεί να βάλεις...

 

Ότι θές ρωτάς φυσικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον Δημητρη απο πανω!

Το μαχαιροψαρο,εκτος οτι θελει μεγαλητερο ενυδρειο,μπορει να επιτεθει στα αλλα ψαρια το βραδυ και να τα βρεις την επομενη μερα χωρις ματια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...