Jump to content

Kiddo Reef Project Diy 190 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Για μένα επειδή βλέπω ότι πας να στήσεις κάτι ωραίο θα σου λεγα να ψαχτείς λίγο παραπάνω να πάρεις κάτι καλύτερο να ξεμπερδεύεις γιατί ο φωτισμός παίζει ρόλο στην ανάπτυξη...υπάρχουν βέβαια και πιο έμπειροι από μένα να σε κατατοπίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Φωτισμός = ανάπτυξη, χρώμα, υγεία στα κοράλια...δική μου γνώμη να μην ρισκάρεις σε αυτόν τομέα. Σε όλα τα άλλα θέματα όλο και κάτι μπορείς να προσθέσεις, να συνδυάσεις και να έχεις αποτελέσματα, στον φωτισμό όμως.....μήπως να κοίταζες κάτι σε Τ5, έστω και μεταχειρισμένο??

Link to comment
Share on other sites

Για μένα επειδή βλέπω ότι πας να στήσεις κάτι ωραίο θα σου λεγα να ψαχτείς λίγο παραπάνω να πάρεις κάτι καλύτερο να ξεμπερδεύεις γιατί ο φωτισμός παίζει ρόλο στην ανάπτυξη...υπάρχουν βέβαια και πιο έμπειροι από μένα να σε κατατοπίσουν...

 

Φίλε την πήρα καιρό πριν την απόφαση αυτή, και μου ήρθε δέμα σήμερα στο ταχυδρομείο, πρέπει να είναι οι λάμπες. Επομένως λέω εφόσον πήρα αυτή την απόφαση να προχωρήσω λίγο, και αν δώ ενδεχόμενα προβλήματα να δω την κατάλληλη λύση. Ίσως να είναι οκ (best case scenario), ίσως να μην κάνουν καθόλου (worst case scenario), ίσως να θέλει ακόμα 1-2 λάμπες επέκταση, πιστευω στην πράξη θα φανεί αυτό :) Για τις συγκεκριμένες λάμπες, η μόνη εικόνα που έχω είναι ότι φίλοι από εδώ τις χρησιμοποιούν με καλά δείγματα βοηθητικά σε Τ5, όχι 3+ μαζί ως αποκλειστικό φωτισμό...

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα ο χρόνος θα δείξει και μακάρι να αποδειχτεί καλή η αγορά σου γιατί σίγουρα σε κανέναν μας δεν περισσεύουν τα λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε! Από τις 6 άρχισαν οι εργασίες. Ένα πρώτο καθάρισμα κεντρικής γυάλας και sump, κόψιμο επιφανειών αντιολισθητικών στα μέτρα του ενυδρείου και τοποθέτηση της γυάλας. Ξεκίνησα να βάζω τεφλόν και να σφίγγω με ότι δύναμη είχα και δεν είχα. Η πιο μεγάλη ταλαιπωρία ήταν να συνδέσω την αντλία με τους Φ20 επιστροφής... Κόψιματα λάστιχου, σφίξιμο, αναπτήρας να σφίξει το λάστιχο στις ενώσεις, σφικτήρες και όλα αυτά με ακροβατικά μέσα στο έπιπλο :P Τέλος μπήκαν τα φώτα δοκιμαστικά... Τώρα ξεκούραση, Α/Ο να δουλεύει, να μου βγάλει τα πρώτα 50 λίτρα στα όποια θα βάλω διπλή+ δόση αλάτι απ'τη συνηστόμενη και θα είναι με κυκλοφορητή να δουλεύει όλη νύχτα. Αύριο θα μπει στο ενυδρείο και θα γίνουν άλλοι 2 κουβάδες Α/Ο χωρίς αλάτι, ενώ στον τελευταίο θα μπεί διπλή δόση αλάτι και θα μπει την επόμενη όμοιως με τον πρώτο. Με αυτό τον παράδοξο τρόπο, το αλάτι θα σπάσει στον κουβά αρχικά, ακολούθως θα συνεχίσει να δουλεύετε στο ενυδρείο και ουσιαστικά θα έχει μπει το αλάτι που πρέπει σπαστά(2 κουβάδες x2 αλάτι, 2 χωρίς) καθώς τα νερά με περισσότερο αλάτι θα μπλεχτούν με τα νερά με καθόλου αλάτι στο ενυδρείο. Αυτό σκέφτηκα να κάνω, πιστεύω θα θέλει μετά λίγη δουλίτσα να πάει το αλάτι ακριβώς εκεί που πρέπει είτε με προσθήκη αλατιού είτε με προσθήκη Α/0 αναλόγως... Μέχρι το πρωί πρέπει να έχω στήσει το νεκρό βράχο,που έβρασα χθες και τον οποίο θα ενισχύσω σε διάφορα σημεία με το γνωστό εποξικό 2 στοιχείων, και το πρωί θα ξεπλύνω και θα βάλω αραγωνιτές νεκρούς πριν βάλω τον πρώτο κουβά μέσα.... Ίσως αργότερα ποστάρω ένα demo στήσιμο του βράχου, οι ξενύχτιδες θα μου πούνε απόψεις :P  Εικόνες από τις εργασίες ;)

 

 

P1040622_zps9fnbmx07.jpgP1040623_zpsqouspaic.jpg

P1040627_zps8rm5pxbh.jpgP1040630_zpstrhvttyj.jpg

P1040632_zpsdgwqnztg.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος!!!

 

Για εξήγησε μας λίγο την πορεία του νερού στο sump...τόσοι σωλίνες μπερδεύτηκα :)

 

Δεν θα βάψεις την πλάτη?

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη λοιπον και σε παρακολουθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ιδού και το στήσιμο της βραχοσύνθεσης...

 
P1040641_zpsavymh5on.jpgP1040638_zpsw4w3p4k1.jpgP1040637_zpsge2dpivx.jpg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφο!

Και το στήσιμο του βράχου πολυ ωραίο!  :thumbsu:

 

Εχω κι εγω τετοιες λάμπες στα 27 Watt μαζι με Τ5 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

 

Μήπως ομως να τις ανεβάσεις λιγο ακόμα; Εγω τις εχω 5 εκατοστά πανω απο το τζάμι. Ετσι θα καλυψεις και την πισω πλευρά, να μην ειναι τοσο σκοτεινή.

 

Πολυ όμορφο ομως, μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίος!!!

 

Για εξήγησε μας λίγο την πορεία του νερού στο sump...τόσοι σωλίνες μπερδεύτηκα :)

 

Δεν θα βάψεις την πλάτη?

 

Και εγώ στο τέλος μπερδεύτηκα λίγο, με έπιασε ναυτία :P Οι τρείς κεντρικοί Φ32όπως είπαμε κατεβάζουν νερό, οι δύο πρώτοι από αριστερά διαρκώς, ενώ ο δεξιά μόνο σε περίπτωση κινδύνου (π.χ. βούλωσε κάποιος). Οι δύο πλευρικοί Φ20 στέλνουν νερό από την αντλία πάνω... Πλάτη δεν βάφω, δωμάτιο προτιμώ και το σκέφτομαι :P Το είχα πράσινο σκούρο υπέροχο και με φάγανε οι γονείς μου να το ανοίξω...

 

 

Πολυ όμορφο!

Και το στήσιμο του βράχου πολυ ωραίο!  :thumbsu:

 

Εχω κι εγω τετοιες λάμπες στα 27 Watt μαζι με Τ5 και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

 

Μήπως ομως να τις ανεβάσεις λιγο ακόμα; Εγω τις εχω 5 εκατοστά πανω απο το τζάμι. Ετσι θα καλυψεις και την πισω πλευρά, να μην ειναι τοσο σκοτεινή.

 

Πολυ όμορφο ομως, μπράβο!

 

Το που θα κάτσουν θα το βρούμε σιγά σιγά, το θέμα ειναί να κάνουν δουλίτσα αυτές οι 3 των 36watt... και βασικά να τρέξει σωστά όλο το σύστημα, μην υπάρξουν τυχόν διαρροές και τρέχω...

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ

 

Προχθες πήγα στον κ. Τάκη να κολήσουμε τα plexi που είχα ετοιμάσει και να στήσουμε τον STC-1000, που θα κοτσάρω στο έπιπλο  μόλις δω ότι απο υδραυλικά πάμε καλά... Μου είχαν έρθει το πρωί οι τρεις λάμπες στο ταχυδρομείο. Τις ανοίγω μια μια, και η μια δεν ανάβει! Λέω με κάψανε τα κινεζάκια... Βλέπω το ντουί λάσκα, ανοίγω και είχε φύγει ένα σύρμα από την πλακέτα και ένα από την μύτη στο ντουί! Ζημιά κακό, λέω ηλεκτρολόγο από αύριο επειγόντως, μπας και βρούμε άκρη. Το απογευματάκι που πάω στον κ. Τάκη την παίρνω μαζί, λέω λες... Και όμως ο άνθρωπος την έφτιαξε και αυτή!!! Κόλησε με καλάι στην πλακέτα, κόλησε και στην μύτη, σφίξαμε το ντουί. του στρώσαμε τα βαθουλώματα να πιάσει και δούλεψε! Δεν περιγράφω άλλο... :bow:

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψουν οι λάμπες μην ανησυχείς, και θα δεις που και πως θα κάτσουν οταν μπουν σιγα σιγα κοράλλια.

 

Τις ενωσεις στους σωλήνες να προσέξεις μηπως σταζουν.

 

Εγω τις εχω καλυψει με ενυδρειακη σιλικονη.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα δουλέψουν οι λάμπες μην ανησυχείς, και θα δεις που και πως θα κάτσουν οταν μπουν σιγα σιγα κοράλλια.

 

Τις ενωσεις στους σωλήνες να προσέξεις μηπως σταζουν.

 

Εγω τις εχω καλυψει με ενυδρειακη σιλικονη.

 

Όλες τις κολήσεις, που έγιναν με διαλυτικό και κόλλα για PVC, τις πέρασα επιπλέον με κόλλα Bison για σκληρά πλαστικά. Όπου υπάρχουν βιδωτές ενώσεις πέρασα τεφλόν αρκετό, έβαλα φλάτζες και έσφιξα όσο πήγαινε...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο όλο το στήσιμο και το aquascape επίσης! Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά από 3 ημέρες κατάφερα και το γέμισα. Τοποθέτησα εξαρχής αραγωνίτες, βράχο. Όπως είχα πει το γέμισμα έγινε ως εξής: 1 κουβάς Α/Ο με 1μιση δόση αλάτι, 1/2 κουβάς χωρίς, 1 κουβάς διπλής, 1 κουβάς χωρίς. Όταν ο κουβάς είχε αλάτι, έβαζα κυκλοφορητή, και το ενυδρείο είχε επίσης κυκλοφορητή πάνω. Το σημαντικό είναι ότι το ενυδρείο τρέχει κανονικά, χωρίς διαρροή σε κάποιο σημείο ή άλλη δυσλειτουργία. Ως δυσλειτουργία μόνο έχω να βάλω το θέμα του φωτισμού, η μια λάμπα που είχαν κοπεί τα συρματάκια, κόπηκαν πάλι και πρέπει να ξαναγίνουν κολλήσεις για να τοποθετηθεί και αυτή. H μικρή θολούρα στις εικόνες έχει κυρίως να κάνει με το ότι έστρωσα μόλις την άμμο που είχε πάει βόλτα ο wavemaker, τον οποίο μετακίνησα ώστε να μην την πηγαινοφέρνει...

 

P1040643_zpsk4cux7lo.jpgP1040647_zpspikwm70a.jpg

 

 

Σήμερα μέτρησα αλατότητα. Μέτρησα πρώτα νερό Α/Ο να δω αν είναι καλιμπραρισμένος και έδειξε 0. Ακολούθως έβαλα νερό από το ενυδρείο και μου έβγαλε 1.035. Οπότε έχω να ρωτήσω:

 

  • Να βγάλω για αρχή 10 λίτρα από το ενυδρείο και να βάλω 10 λίτρα Α/Ο, να δω πόσο θα πέσει? Αν όχι, τι?
  • Αν στρώσω αλατότητα σήμερα-αύριο, επόμενα βήματα:
    • Βάζω θερμοστάτη στον STC-1000, να πιάσω 27 βαθμούς? Τι θερμοκρασία να πιάσω αρχικά? Να το βάλω και από τώρα?
    • Αγοράζω 2-3 κιλά ζωντανό όσο χωράει το μισό sump στο refugium. Να ξεκινήσω φωτισμό και στο refugium για τον βράχο ή δεν έχει νόημα?
    • Φώτα γενικά στο πάνω ξεκινάω πότε και με τι φωτοπερίοδο?
    • Ξεκινάω βακτήρια και ενισχυτικά κοραλλίνης.

Κάθε σχόλιο, βοήθεια καλοδεχούμενα :)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε θαρμοστατη, οταν φτασει η θερμοκρασια του νερου στο 25-26 και ξαναμετρα αλατοτητα

Link to comment
Share on other sites

Βαλε θαρμοστατη, οταν φτασει η θερμοκρασια του νερου στο 25-26 και ξαναμετρα αλατοτητα

 

Το έβαλα και θα δουλέψει σε λίγο λογικά, μόλις νιώσει θερμοκρασία, γιατί κατά τα άλλα είναι πάνω στον STC-1000, ο οποίος μετράει 25,6 κελσίου στο νερό και δίνει σήμα για heat γιατί τον έχω βάλει προσωρινά να πιάσει 27 ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για να φτάσω την αλατότητα στο 1.024-1.025, άλλαξα περίπου 30-40 λίτρα νερό. Σήμερα πήρα 4 κιλά ζωντανό βράχο, από τα οποία το ένα κομμάτι το έβαλα στο πάνω, και τα υπόλοιπα στο sump. Επίσης ξεκίνησα βακτήρια και έβαλα σε λειτουργία το skimmer. Έκανα και τις εξής μετρήσεις: ΝΗ3/4: 0.25, NO2: 0.35, NO3: 0,pH: 7.8. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

  • Πόσες ώρες να ξεκινήσω τα φώτα στο κεντρικό?
  • Υπάρχει λόγος να έχω φως στο sump απο τώρα για το ζωντανό βράχο? Επηρεάζεται η βιολογία του από τον φωτισμό?
Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

- Πιστευω αρχικα δεν ειναι απαραιτητο να εχεις φως. προς το τελος που θα στρωνει μπορεις να το αναψεις για να κανουν τον κυκλο τους τυχων αλγες που μπορει να εχει το συστημα σου.

 

- Φως στο sump θα χρειαστεις αν θα βαλεις μεσα φυκια (chaeto,caulerpa) για να φωτοσυνθετουν. Δεν θα επηρεαστει βακτηριακη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

- Πιστευω αρχικα δεν ειναι απαραιτητο να εχεις φως. προς το τελος που θα στρωνει μπορεις να το αναψεις για να κανουν τον κυκλο τους τυχων αλγες που μπορει να εχει το συστημα σου.

 

- Φως στο sump θα χρειαστεις αν θα βαλεις μεσα φυκια (chaeto,caulerpa) για να φωτοσυνθετουν. Δεν θα επηρεαστει βακτηριακη βιολογια.

 

Γενικά για το φως το κεντρικό διίστανται οι απόψεις... Άκουσα μια άποψη σε κάταστημα με ενυδρειακά που έλεγε να είσαι στα άκρα, ή 24/7 φώτα για αρχή ή καθόλου.... Άλλος φίλος είπε ξεκίνα με 5ώρο και σιγά σιγά ανεβαίνεις, ειδικά όταν ξεκινήσω αγωγή για κοραλίνη. Εγώ θα προτιμούσα να ανοίγω φώτα να χαζεύω, αλλά οκ δεν χάλασε και ο κόσμος... :)

 

Πάντως κυρίως με ενδιαφέρει να μάθω για το sump και απ'ότι κατάλαβα μέχρι να βάλω φύκια δεν υπάρχει λόγος για φως... ;)

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Εγω εστρωσα το ενυδρειο μου χωρις να αναψω φως. Μονο προς το τελος οταν ειχε στρωσει το αναβα λιγακι ποιο πολυ για να το χαζεψω οπως λες κι εσυ. Και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον τρόπο λειτουργίας του εδω και 3 χρονια που το εχω. :)  

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα σημαντικό για αρχή, αντιφώσφορο - άνθρακα βάζω από τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα σημαντικό για αρχή, αντιφώσφορο - άνθρακα βάζω από τώρα?

 

Ναι, βάλε.

 

Οσο για το φωτισμό, συμφωνω με τον Ευγενιο. Αναψε φως προς το τέλος του κύκλου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη δουλεια μεχρι τωρα,μπραβο σου,εχει πολλες προοπτικες το συστημα.
Βαζεις απο τωρα ανθρακα και κυριως αντιφωσφορο διοτι μονον ετσι θα μειωσεις την εξαρση της τριχοειδους αλγης,αμεσως μετα τον κυκλο της διατομικης-καφε.....αυτη δεν την γλυτωνεις.
Συμφωνω κι εγω για τον φωτισμο στο τελος του κυκλου(ποτε τελειωνει αυτος ειναι σχετικο για καθε συστημα) κι αργα να παρακαολουθεις τυχον εξαρση τριχοειδους!
Απο βακτηρια αφου εβαλες και ζωντανο βραχο κι εγινε το μπολιασμα ασε το συστημα να αναπτυχθει φυσικα.|
Τωρα αρχιζει το καλο,χρειαζεται αυτοσυγκρατηση μην πεσεις την λουμπα κι αρχησεις να στοκαρεις και μπλεξεις με ασθενειες,αργα βηματα να σταθεροποιηθει το συστημα..................τωρα θελει πραγματικη υπομονη.
Καλη συνεχεια σου ευχομαι και προσεχτικα μελετημενες κινησεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα βαίνουν καλώς νομίζω, με μια εξαίρεση. Το σκιμμερ που έβαλα να δουλεύει απο χθες δεν κάνει έντονο αφρό... Στις οδηγίες που βρήκα online, γράφει πως το σκίμμερ όταν κάνει humid foam και όχι κανονικό, 2 τινά συμβαίνουν:

 

  • είτε δεν παίρνει η αντλία καλά άερα, λόγο μεγάλης διαδρομής προς το σκιμμερ,
  • είτε σε νέα ενυδρεία το νερό έχει διάφορα πρόσθετα (βακτήρια σε υγρή μορφή κ.α.) και παράλληλα και κακή υφή (λίγδα ας πούμε) λόγο εργασιών με τα χέρια κ.α., που δεν του επιτρέπουν να αφρίσει καλά.

Θα περιμένω λίγο καιρό να δω μήπως είναι θέμα δεύτερης περίπτωσης και στρώσει, γιατί το πρώτο που φαίνεται λίγο περίεργο στην περιπτωσή μου... Από το λαστιχάκι φυσάω κανονικά άερα και περνάει και επίσης το νερό όπως πέφτει στο σκιμμερ με δύναμη ασπρίζει έντονα κλασσικά λόγο άερα, απλά όταν ανεβαίνει αυτός ο άερας προς τα πάνω να φύγει, δεν αφρίζει έντονα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε μερικες μερες, τα skimmer θελουν χρόνο για να λειτουργήσουν οπως πρέπει. 

 

Και προσπάθησε να μη βαζεις χερια μεσα συχνα, οσο το δυνατον λιγότερο και παντα με γαντια ( για τη δικη σου ασφάλεια).

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...