Jump to content

Kiddo Reef Project Diy 190 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Όποιος φίλος έχει στοκάρει με πολλά trochus histrio ή γενικότερα σκέφτετε να δώσει, θα με ενδιέφεραν για χάρισμα ή αγορά

 

 

Θα είναι λογικά οι πρώτοι κάτοικοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Αρκετές εξελίξεις μετά το frag swap... Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους, γιατί πέρασα υπέροχα, είχα την δυνατότητα να δω πολύ όμορφα πράγματα, να μιλήσω με κόσμο και φυσικά με την βοήθεια του Λυκούργου και όλων σας να πάρω αρκετά φραγκάκια για να ξεκινήσω την προσπαθειά μου :)

 

Μια πρώτη γενική εικόνα του ενυδρείου. Σκοπός είναι να διακρίνουμε τρία βασικά πράγματα: τα φραγκάκια, τα ψαράκια (!!!) :usd:  και την καφέ άλγη :death:

 

P1040666_zpsciwaal5p.jpg

 

Παραθέτω στην συνέχεια φωτογραφίες εστιασμένες στα φραγκάκια για να δειτε μια εικόνα του πως έχουν προσαρμοστεί μετά από 3 μέρες, αλλά και να με βοήθησετε στην αναγνώριση ;)

 

P1040669_zps4ew3i3u0.jpgP1040670_zpssrjrgqyj.jpgP1040672_zps0rlliqoy.jpgP1040674_zpssdjig47h.jpgP1040677_zpsj6kkzcji.jpg

 

Η Caulastrea ειδικά σήμερα την βλέπω να ανεβαίνει, να προσαρμόζεται... Οι ζοανθοί επίσης πάνε καλά. Η euphyllia έτσι και έτσι μου φαίνεται, ενώ η Xenia ξεκίνησε πολύ καλά και τώρα είναι μαζεμένη 2 μερούλες... Τα  SPS δεν τολμάω να σχολιάσω, μην εκτεθώ :P Τα μανιταράκια πήγαιναν επίσης καλά, απλά σήμερα τα ξεφράγκαρα και τα βάλα μπροστά στον βράχο της euphyllia, οπότε πάλι λίγο ταλαιπωρήθηκαν... Πείτε μου πως τα βλέπετε και αν μπορείτε να τα αναγνωρίσετε επακριβώς για να διαβάσω και σχετικό υλικό ;) Από συμπληρώματα μετά από συστάσεις του Λυκούργου πήρα να ρίχνω AquaVitro Fuel μικρή δόση μια φορά την εβδομάδα για αρχή... Αν πιστεύετε ότι χρειάζεται κάτι άλλο, να ακούσω ;)

 

Τελευταίες μετρήσεις για να έχετε εικόνα:

 

NH3/4: 0

NO2: 0

NO3: 10

pH: 7.9

KH: 7-8

PO4: 0

Ca: 440

Mg: 1260

Sg: 1.025

Temp: 27.00

 

Όσον αφορά τα ψαράκια έβαλα 2 Amphiprion sandarcinos (Orange Skunk Clown) πριν δυο μέρες και εχθές έβαλα ακόμα ένα Ocellaris... Τα πήρα όλα μικρά, γιατί παρότι ακόμα δεν γεμίζουν το μάτι, είναι μικρα και captive bred οπότε πιστεύω θα κολήσουν πιο εύκολα μεταξύ τους.... Επίσης έβαλα 2 σαλιγκαράκια Trochus Histrio να βοηθήσουν με τις άλγες...

 

 

Κάποιες ερωτησούλες-ιδέες προς σχολιασμό:

 

  • Καταρχήν απόψεις για τα φραγκάκια.
  • Πως βλέπετε την έξαρση της άλγης και κάποια συμβουλή. Πως μπορώ να την αντιμετωπίσω?
  • Τα ΝΟ3 είναι τσιμπημένα στο 10, οπότε ετοίμασα 50 λίτρα Α/Ο και λέω να κάνω μια αλλαγή αύριο και για να πέσουν τα νιτρικά και για να μειώσω οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθάει τις άλγες, αν και φωσφορικά δεν έχω με βάση τα τεστ. Πως το βλέπετε σαν ιδέα?
  • Σκέφτομαι στην συνέχεια να ακολουθήσουν δυο άλλα ψαράκια, ένα Foxface, βρήκα ένα μικρό (ήταν ταλαιπωρημένο προχθες στο κατάστημα, αν συνέλθει...) και ένα Orange Spotted Goby.
Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Άντε και καλή αρχή φίλε μου...τα ζοα εγώ προσωπικά θα τα έβγαζα απ τον μεγάλο βράχο..για την ξένια μακριά απ όλα γιατί μεγαλώνει σαν τρελή..τα πιάτα όσο μεγαλώνουν θα κάνου σκιά οπότε σκέψου το σημείο που θα τα έχεις...τέλος διακρίνω φυσαλίδες σαν κυανό???αν ναι πρόσεξε το όσο είναι νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

Άντε και καλή αρχή φίλε μου...τα ζοα εγώ προσωπικά θα τα έβγαζα απ τον μεγάλο βράχο..για την ξένια μακριά απ όλα γιατί μεγαλώνει σαν τρελή..τα πιάτα όσο μεγαλώνουν θα κάνου σκιά οπότε σκέψου το σημείο που θα τα έχεις...τέλος διακρίνω φυσαλίδες σαν κυανό???αν ναι πρόσεξε το όσο είναι νωρίς...

 

Ναι υπάρχουν φυσαλίδες σε πολλά σημεία... Τι σημαίνει αυτό και πως το αντιμετωπίζω?  Πίστευα ότι λόγο φωτισμού είναι λογικό να κάνουν pearling...

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφωρο οπωσδηποτεγιατι εχεις φωσφωρικα οι μοντιπορες κατω χαμηλα γιατι θα σου κανουν σκιες και θεματα τα parazoas κατω μακρια απο τα βραχια γιατι θα στα πνιξουν ολα οπως και την ξενια μακρια απο τα βραχια.Καλοριζικα τα ζωντανα και οι επιλογες που σκεφτεσε αν και θα αλλαξεις γνωμες αρκετες φορες.Βαζεις βακτηρια και υπομονη η διατομικη θα φυγει τωρα εαν βγηκε κυανο που φαινετε σε κανενα 2 σημεια με ενα σωληνακι τραβατο και το παρακολουθεις .Την caulastrea βαλτην κατω σου πιανει χωρο που τον θες ασε που δεν εχει κανενα θεμα χαμηλα.Τα σκληρα τωρα που εβαλες σε αναγκαζουν να μετρας και να εχεις σταθερες τιμες.Με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μου θυμίζεις εμένα όταν την πάτησα που νόμιζα ότι δεν είναι τπτ...πρόσεξε το αν όντως είναι κυανό..τώρα απ την στιγμή που έβαλες φραγκάκια δεν μπορείς να κάνεις συσκότιση...για μένα συχνές αλλαγές νερού με σιφωνάρισμα οπωσδήποτε,μείωση φωτισμού και φωτοπεριόδου αν το έχεις αρκετές ώρες αναμένο..θα σου πουν και οι πιο έμπειροι...

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφωρο οπωσδηποτεγιατι εχεις φωσφωρικα οι μοντιπορες κατω χαμηλα γιατι θα σου κανουν σκιες και θεματα τα parazoas κατω μακρια απο τα βραχια γιατι θα στα πνιξουν ολα οπως και την ξενια μακρια απο τα βραχια.Καλοριζικα τα ζωντανα και οι επιλογες που σκεφτεσε αν και θα αλλαξεις γνωμες αρκετες φορες.Βαζεις βακτηρια και υπομονη η διατομικη θα φυγει τωρα εαν βγηκε κυανο που φαινετε σε κανενα 2 σημεια με ενα σωληνακι τραβατο και το παρακολουθεις .Την caulastrea βαλτην κατω σου πιανει χωρο που τον θες ασε που δεν εχει κανενα θεμα χαμηλα.Τα σκληρα τωρα που εβαλες σε αναγκαζουν να μετρας και να εχεις σταθερες τιμες.Με το καλο.

 

 

Οι ζοανθοί μου αρέσουν εκεί που είναι και θέλω να πιάσουν όλο το κάτω μέρος του βράχου, και η caulastrea μου αρέσει εκεί που είναι, ας μεγαλώσει μαζί με την euphilia...

 

Τον χώρο να τον θέλω γιατί πράγμα? Αυτά που υπάρχουν εκεί ήδη δεν μου κάνουν? :P Φιλικά το λέω προφανώς, απλά το ξαναάκουσα αυτό, να τα τραβήξω όλα από εδώ και από εκεί... λες και έχω κάποιο τρομερό πλάνο στο κεφάλι μου να το τιγκάρω SPS και χάνω χώρους :)

 

Εγώ λέω προς το παρών να τα αφήσω ως έχουν και να μην τα ταλαιπωρήσω άλλο, αν μου έρθει όντως κάποια ιδέα και με ενοχλούν θα επέμβω... δεν έχω την εντύπωση ότι αυτοι οι οργανισμοί πολλαπλασιάζονται σε βάθος μήνα...

 

Δεν ξέρω, την γνώμη μου λέω :)

 

Τα βακτήρια θα καταπολεπήσουν τις άλγες? Να βάζω δηλαδή Special Blend τακτικά λίγο λίγο?

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια γενικά καλο ειναι να βαζεις καθε φορά που κάνεις αλλαγή νερού, βοηθάνε και στο κυανοβακτήριο γιατι δρουν ανταγωνιστικά. Αν εχεις αρχή κυάνο ξεκινα να ρίχνεις, μειωσε λιγο φωτοπερίοδο και ρυθμισε

κι άλλο την κυκλοφορία σου..

 

Η ξενια μπορει να φαίνεται εύκολο κοράλλι αλλα ειναι περίεργο. Αν σου κατσει ομως, σε ενα μηνα θα το δεις τριπλάσιο..Το ίδιο και τα palythoa που αναπτύσσονται ταχυτατα. 

 

Γι αυτο καλο ειναι τα palythoa να τα βαλεις στον αραγωνίτη, αλλιως θα γεμισεις σε ολα τα βράχια προτου το καταλάβεις.Θα καταλαμβάνουν χωρο που θα θες για άλλα κοράλλια.

 

Το 10 νιτρικά δεν ειναι τραγικό για φρεσκο ενυδρείο, αλλα τωρα που εβαλες sps τοσο γρήγορα θελει πολυ προσοχή καθως και οι τιμές σου σταθερότητα. Με πολυ χαμηλά νιτρικά ομως θα εχεις θεμα με την ξενια και τα άλλα soft που θελουν

περισσότερα νιτρικά για να ζησουν.

 

Τα amphitrion υπέροχα, το δικο μου ειχε κανει host μια ξενια προτου αράξει σε μια ανεμωνη.. :P

 

Το fox face και το goby άψογα, να τα πάρεις. Πρόσεχε το goby ομως γιατι πηδάει συχνά εξω απο το νερό..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, χθες έκανα αλλαγή νερού περίπου 50 λίτρα (25%),αύξησα την κυκλοφορία λίγο και έριξα 15ml βακτήρια MicrobeLift Special Blend, που είναι η προτεινόμενη δόση για κάθε 2η εβδομάδα... Επίσης έχω την αίσθηση ότι δημιουργείται Bubble Algae σε κάποια σημεία

 

Σημερινές μετρήσεις:

 

NH3/4: 0

NO2: 0

NO3: 10

pH: 7.9

KH: 7

PO4: 0

Ca: 420

Mg: 1300

Sg: 1.025

Temp: 27.30

 

Θα ήταν καλό να αυξήσω τον αριθμό των σαλιγκαριών στην μάχη με τις άλγες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, έχουμε ένα δεύτερο κύκλο με έξαρη άλγεων, κύριως έχει εμφανιστεί τριχοειδής και κυανοβακτήριο και θέλω να με βοηθήσετε. Παραθέτω μετρήσεις και φωτογραφίες:
 

NH3/4: 0

NO2: 0

NO3: 10

pH: 7.9

KH: 6,8

PO4: 0,1

Ca: 420

Mg: 1250

Sg: 1.025

Temp: 27.00


P1040685_zpsk0fhv7cl.jpgP1040686_zpswdnfb1vk.jpg

 

Πως να αντιμετωπίσω τα προβλήματα?
 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

δε βλέπω να έχεις και τρομερό πρόβλημα. Το κυανοβακτήριο μάλλον αναπτύσσεται εκεί που ρίχνεις την τροφή, αφού δεν το βλέπω σε εξάπλωση. Την πράσινη άλγη οποιοδήποτε αλγοφόρο και δή μία σαλιάρα θα την εξαφανίσει σε χρόνο ρεκόρ. Για το κυανοβακτήριο νομίζω -από προσωπική εμπειρία και επειδή οι μετρήσεις σου είναι καλές- να αντιμετωπιστεί με κάποιο ψάρι ή ασπόνδυλο που θα «ανακατέβει» την άμμο. Σιγά σιγά θα κάνει το κύκλο του και θα εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετησε αντιφωσφωρο ρυθμισε την κυκλοφορια περιορισε το ταισμα και οτι αλλο ριχνεις επισεις ρουφατο εκει που ειναι και το παρακολουθεις.Βαζε βακτηρια π.χ microbacter n7φωσφωρικα πολλα 400ml αντιφωσφωρο και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

δε βλέπω να έχεις και τρομερό πρόβλημα. Το κυανοβακτήριο μάλλον αναπτύσσεται εκεί που ρίχνεις την τροφή, αφού δεν το βλέπω σε εξάπλωση. Την πράσινη άλγη οποιοδήποτε αλγοφόρο και δή μία σαλιάρα θα την εξαφανίσει σε χρόνο ρεκόρ. Για το κυανοβακτήριο νομίζω -από προσωπική εμπειρία και επειδή οι μετρήσεις σου είναι καλές- να αντιμετωπιστεί με κάποιο ψάρι ή ασπόνδυλο που θα «ανακατέβει» την άμμο. Σιγά σιγά θα κάνει το κύκλο του και θα εξαφανιστεί.

 

Αυτό με την τροφή δεν είναι απολύτως συνεπές πάντως, γιατί εγώ ρίχνω στα πλάγια συνήθως, όταν μαζευόνται τα ψαράκια μου...Ψαράκια άλλα από την επόμενη εβδομάδα πάλι, που θα έχω αυτοκίνητο....

 

 

Τοποθετησε αντιφωσφωρο ρυθμισε την κυκλοφορια περιορισε το ταισμα και οτι αλλο ριχνεις επισεις ρουφατο εκει που ειναι και το παρακολουθεις.Βαζε βακτηρια π.χ microbacter n7φωσφωρικα πολλα 400ml αντιφωσφωρο και βλεπεις.

 

Από το ξεκίνημα του ενυδρείου (25/05) έχω βάλει 250ml Seachem SeaGel, την ενδικνυόμενη ποσότητα για τα λίτρα μου. Να το αλλάξω? Για την κυκλοφορία να την ρυθμίσω με ποιο τρόπο, δώστε παραπάνω info :)

 

 

Γενικά στο τάισμα πάντως δεν βλέπω πολύ όρεξη, αν και είναι υγιεί τα ψαράκια μου, μέχρι τώρα την αντιμετωπίζουν περιέργα την διαδικασία... Ίσως παίζει ρόλο ότι θα ήταν μαθημένα σε flakes στο μαγαζί και εγώ ρίχνω κόκκους?

Link to comment
Share on other sites

Τον εχεις αλλαξει?κοκους ενω τρωνε φυλλαρακι?η κυκλοφορια ειναι πολυ δυσκολο θεμα θελουμε παντου κυκλοφορια συνεχη χωρις να σηκωνει αμμο.Φωσφωρικα με τι μετρας?με salifert εχεις σιγουρα 0,2+αρα τα κανεις 500ml απο watervaves και φυσικα φιλε μου μετρας.Δεν ειναι κανονας οτι ας πουμε σε ενα μηνα θα τον αλλαξω.

Link to comment
Share on other sites

Τον εχεις αλλαξει?κοκους ενω τρωνε φυλλαρακι?η κυκλοφορια ειναι πολυ δυσκολο θεμα θελουμε παντου κυκλοφορια συνεχη χωρις να σηκωνει αμμο.Φωσφωρικα με τι μετρας?με salifert εχεις σιγουρα 0,2+αρα τα κανεις 500ml απο watervaves και φυσικα φιλε μου μετρας.Δεν ειναι κανονας οτι ας πουμε σε ενα μηνα θα τον αλλαξω.

 

Έλεγα μήπως η αλλαγή ταίσματος από φυλλαράκια σε κόκκους, θέλει ένα διάστημα για να γίνει πλήρως αποδεκτή για τα ψαράκια...

 

 

Κυκλοφορία έχω από ένα Jebao RW-8, ο οποίος λειτουργεί στα 6/8 της full έντασης και όπως τον έχω τοποθετήσει δεν σηκώνει άμμο, ενώ τα κοράλια δείχνουν να τα πηγαίνουν πολύ καλά και μάλιστα τα σκληρά...

 

Φωσφορικά μετράω με API, έχω όλο το πακέτο API REEF....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρωτεινα τεστ τις hanna ειναι το μονο ασφαλη στη μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα αρχικά τα νέμο και ειδικά ένα μαγκνίφικα που έχω δεν έτρωγαν στην αρχή μέχρι που τα έκοψε λόρδα και τώρα τα τσακίζουν τα πέλλετς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα αρχικά τα νέμο και ειδικά ένα μαγκνίφικα που έχω δεν έτρωγαν στην αρχή μέχρι που τα έκοψε λόρδα και τώρα τα τσακίζουν τα πέλλετς...

Συμφωνο μονο που οταν ενα ψαρι τρωει μια τροφη συνεχιζεις να του την δινεις και σιγα σιγα προσθετης στην διατροφη του οτι αλλο θες,καποια στιγμη θα δοκιμασει.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε niknik, αντιφώσφορο λέμε αυτόν εδώ (http://waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30175)? και αν ναι τι κοκκομετρία για καλτσούλα...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο μονο που οταν ενα ψαρι τρωει μια τροφη συνεχιζεις να του την δινεις και σιγα σιγα προσθετης στην διατροφη του οτι αλλο θες,καποια στιγμη θα δοκιμασει.

Έχεις δίκιο nik γιατί κ εμένα κάπως έτσι έγινε..τάιζα κατεψυγμένη λόγω φόβου μην χάσω το μαγνίφικα αλλά επειδή ήταν μια φορά την εβδομάδα συνήθισε τα πέλλετς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παρατήρησα τώρα ότι όταν τα κόβει λόρδα και τους πετάξεις pellets λίγα λίγα 4-5, τα τρώνε.... Ο βασικός λόγος που πήγα σε pellets είναι πως είναι βυθιζόμενα, ενώ με flakes από την στιγμή που θα τα ρίξω έχουν φύγει σχεδόν άκλαφτα στην υπερχείληση... Οπότε προς το παρών χρησιμοποιώ Formula 1-2 Marine Pellets

Link to comment
Share on other sites

Βυθιζε το χερι σου στο νερο οπως κρατας τα flakes και μουλιαζουν και βυθιζονται

Ετσι ταιζω εγω

 

Αν λειψεις και βαλεις ταιστρα με ενα χρονοδιακοπτη κλεινεις την αντλια επιστροφης για 10 λεπτα πχ την ωρα που πεφτει η τροφη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραια κατασκευη μα λιγο βιαστικο στοκαρισμα,θα ηθελα πολυ να μαθω την κατασταση του ενυδρειου,σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...