Jump to content

Kiddo Reef Project Diy 190 Λίτρα


Ilias Halk

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

 

Με αφορμή την ερώτηση του φίλου DIMITROS2013 και δικές μου απορίες θα ήθελα να δώσω μια εικόνα του ενυδρείου μου σήμερα....

 

Όπως πολλοί θα διαβάσατε (http://www.aquazone.gr/forums/topic/101025-ick-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B5-acanthurus-leucosternon-%CF%80%CE%B9%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%AE-%CE%B5%CE%BE%CE%AC%CF%80%CE%BB%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%85%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%BF/) είχα μεγάλo δυστήχημα με το ick. Μετά από μέρες και πολύ σκέψη βάζω κατά σειρά προτεραιότητας τα αίτια κατ'εμε: αγορά orange spotted goby που έκανε πλυντήριο με την άμμο το ενυδρείο, άλματα την νύχτα στρεσάροντας του συγκατοίκους, σχετική ακαταλληλότητα του λευκόστερνου στα λίτρα μου και τέλος ανεβασμένα νιτρικά και πιθανώς μετά από κάποιο διάστημα και μεγάλη θερμοκρασία* ) Παρότι το πάλεψα αρκετά με γερό τάισμα - σκόρδο και herbtana, το αποτέλεσμα ήταν να χάσω όλα τα ζωντανά μου... Δεν το έβαλα κάτω όμως και βρήκα ευκαιρία να στρώσω το νεράκι μου ώστε να επανέλθω.

 

*"Σήμερα ανακάλυψα και άλλο πρόβλημα... Ξυπνάω το πρωί και ακούω τον ρελέ του STC να κάνει τακ τακ πολύ σύχνα και να αλλάζει στην οθόνη 26,8 - 27.2 συνέχεια ανα δευτερόλεπτο. Βλέπω  το θερμόμετρο και είχε σκουριάσει! Πήγα καρφί στην ΕΨΕΜ να πάρω ανταλλακτικό και πλαστικό κιόλας, το βάζω και το ενυδρείο είχε 29,9! Τώρα αν σήμερα ανέβασε 29,9 επειδή σήμερα έκανε το θέμα δεν ξέρω ή αν το έχω έτσι κάνα μήνα και με παραμύθιαζε.... Απ'το πουθενά γίνονται πράγματα και λες βρε λίγο το γκομπυ να κάνει άλματα νυχτιάτικο, λίγο τα νιτρικά, λίγο να είχε κάνα 29άρι πως να μην πάθει ick μετά το ψάρι και ας ήταν και καλό σκάρι  :("

 

Τουλάχιστον συναίβει τώρα που είμαι Αθήνα και χωρίς ψάρια και ευτυχώς τα κοράλια δεν έπαθαν τίποτα...

 

Το ενυδρείο λόγο διαφόρων προβλημάτων είχε καταλήψει στις εξής τιμές:

 

NH3/4: 0

NO2: 0.0

NO3: 15-20

pH: 7.9

KH: 6-7dKH

PO4: 0

Ca: 420

Mg: 260

Sg: 1.023-1024

Temp: 27.9

 

Έκανα σε 3 εβδομάδες 3 γενναίες αλλαγές νερού από 50 λίτρα, κάθε φορά άδειαζα το sump τελείως, το σκούπιζα (έβγαζα την βρωμα της αρκούδας) και ξαναγέμιζα, βακτηρία Speicial Blend και πήρα πρόσθετα KH και Mg επίσης να δουλέψω λίγο τις συγκεκριμένες παραμέτρους που είχα θέμα ως προς τα κοράλια... Επίσης πήρα από τον φίλο  συνφορουμίτη fmnstr χάετο. Μετά από 25 μέρες χωρίς ζωντανά  οι μέτρησεις είχαν ως εξής:

 

NH3/4: 0

NO2: 0.0

NO3: 5-7

pH: 8.2

KH: 10dKH

PO4: 0

Ca: 440

Mg: 290

Sg: 1.025-1026

Temp: 27.0-27.3

 

Πέρασαν 25 μέρες και από χθες φιλοξενώ δύο Amphiprion ocellaris, ενώ πριν 5 μέρες είχα πάρει επίσης 2 ασπόνδυλα, μια  Banded Coral Shrimp (Stenopus hispidus) και μια Peppermint Shrimp (Lysmata wurdemanni). Και τα δύο εκτος από ομορφιά τα πήρα για να δουλέψουν, το πρώτο για να φάει διάφορα ζωύφια** που κυκλοφορούν τις 2 τελευταιές εβδομάδες μέσα στο ενυδρείο, το άλλο για τις απταίσιες (είχα μόλις βγάλει 3 και τις έφαγες όλες!). Τα κλοουνάκια τα έχω ξεκινήσει ήδη προληπτικά herbtana και σκοπευώ να το τραβήξω 4-5 μέρες τουλάχιστον...

 

**μερικά είναι σαν κοπίποδα, σαν μικρά μυρμυγκάκια λευκά, αλλά είναι σαν μικροί αστερίες (αστερίες όμως πιο αρθρωτοί, όχι τα αστεράκια τα ψιλά που βλέπουμε σε τζάμια κλπ), άλλα σκουληκάκια και άλλα σαν προνύνφες γαρίδας... Το λογικό είναι να μου ήρθαν λαθραία από τον βράχο, το χαέτο, τα κοράλια whatever...

 

Σχετικά με τα κοράλια, πάνε αρκετά καλά, εκτός από ένα πάνω αριστερά που σε μια αλλαγή νερού μισοψόφησε και το έχω αφήσει προς στιγμήν... Θα ήθελα κάποιο σχόλια για το πως τα βλέπετε, μπορείτε να έχετε εικόνα από παλιότερα σε πλαιότερα ποστ κάποια έχουν εμφανή διαφορά στο μέγεθος (zoanthus,caulastea), δεν ξέρω για το χρώμα...

 

Επίσης ο βράχος που ήταν στην αρχή νεκρός έχει κυρίως πρασινίσει, εκτός από το πάνω πάνω κομμάτι που είναι αγοραστό ζωντανό και έχει γίνει turbo στην κοραλλίνη... Το υπόλοιπο βραχικό συγκρότημα εκτός από κάποια λίγα σημεία πάνω δεν μωβίζει πάρα την χρήση coralline algae accelerator....

 

Τα επόμενα βήματα μου ως προς την συντήρηση είναι να τοποθετήσω το skimmer εντος του sump (1o διαμέρισμα), να κάνω αλλαγή αντιφώσφορο και να τοποθετήσω ενεργό άνθρακα, και τα δύο από waterwaves. Επίσης απο την  άλλη εβδομάδα θα βάλω μερικές ευφύλιες που θα κόψει ο φίλος fmnstr Παρακαλούθηση και υπομονή!

 

Ερωτήσεις:

 

Θα ήθελα να ακούσω απόψεις για τα εξής:

  • Για τα ζωύφια που προείπα, αν είναι μερικά επικύνδυνα, αν ναι πως τα αντιμετοπίζω περά από τα δύο ασπόνδυλα...
  • Για την προληπτική θεραπεία herbtana στα κλοουνάκια. 
  • Έχω ένα γενικό προβληματισμό με τα νιτρικά και πως τα φτάσω σταθερά σε επίπεδα 2-3ppm
  • Κάποιο σχόλιο για τα κοράλια μου.
  • Οτιδήποτε πιστεύετε πως θα με βοηθούσε...

Φωτογραφίες

 

P1040705_zpsx8lttfid.jpg

 

P1040706_zpsy4a9hr2w.jpgP1040707_zpsoyvq5pyc.jpgP1040708_zpsv87yogj0.jpgP1040709_zpsvfo3vf28.jpgP1040710_zpsrewomtn1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την υπομονή και το κουράγιο σου παρα τις αναποδιές!  :thumbsu:

 

Τα κοράλια καλα τα βλέπω, ο βράχος ομως εχει γεμισει άλγη. Λογικά θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει αλλά πρόσεξε το.

 

 

Τα νιτρικά σου ειναι καλά στο 5-7, αν θες να τα κατεβάσεις κι άλλο υπάρχουν συγκεκριμένες μέθοδοι αλλα δεν θα στο πρότεινα γιατι τα lps κοράλλια σου και η ξενια θα "στραβώσουν".

 

Τα ζωήφια που γράφεις σαν μυρμηγκάκια ειναι αμφίποδα ( βγαλε μια φωτό αν μπορεις να σιγουρευτούμε), αν βάλεις ενα scooter blenny θα κανει πάρτι.

 

Για τα άλλα ζωήφια βαλε φωτό να δουμε και ψάξτο γιατι δεν μου καλοφαίνονται.

 

Στις τιμες που γράφεις, το Μg ειναι 290;;; Για μετρα ξανα, η τιμη που πρέπει να έχεις ειναι τουλάχιστον στα 1.200

 

Κατα τα άλλα, μια χαρά πάει. Μπράβο!  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για την υπομονή και το κουράγιο σου παρα τις αναποδιές!  :thumbsu:

 

Τα κοράλια καλα τα βλέπω, ο βράχος ομως εχει γεμισει άλγη. Λογικά θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει αλλά πρόσεξε το.

 

 

Τα νιτρικά σου ειναι καλά στο 5-7, αν θες να τα κατεβάσεις κι άλλο υπάρχουν συγκεκριμένες μέθοδοι αλλα δεν θα στο πρότεινα γιατι τα lps κοράλλια σου και η ξενια θα "στραβώσουν".

 

Τα ζωήφια που γράφεις σαν μυρμηγκάκια ειναι αμφίποδα ( βγαλε μια φωτό αν μπορεις να σιγουρευτούμε), αν βάλεις ενα scooter blenny θα κανει πάρτι.

 

Για τα άλλα ζωήφια βαλε φωτό να δουμε και ψάξτο γιατι δεν μου καλοφαίνονται.

 

Στις τιμες που γράφεις, το Μg ειναι 290;;; Για μετρα ξανα, η τιμη που πρέπει να έχεις ειναι τουλάχιστον στα 1.200

 

Κατα τα άλλα, μια χαρά πάει. Μπράβο!  :thumbsu:

 

 

Ευχαριστώ φίλε, όσον αφορά τα νιτρικά δεν με ενδιαφέρει τόσο να τα κατεβάσω πολύ, όσο να μην ανέβουν άμεσα στα 10+ γιατί δυστυχώς μέχρι τώρα αυτό ήταν ένα πρόβλημα στο ενυδρείο μου... το Mg είναι 1290, ξέχασα το  χιλιάρικο :) γενικά το Mg θέλει σπρωξιματάκι για να κρατηθεί πάνω από 1280, εγώ θα ήθελα να το στραθεροποίησω στο 1300 κοντά για σιγουριά... Βάζω από κάτω βιντεάκι!

 

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Απο οτι καταλαβα ειχες βγαλει βαρβατες αλγες!Προχωρησες υπερβολικα γρηγορα στο στοκαρισμα.
Φιλε μου το hebtana ειναι πολυ  λιγοτερο χρησιμο απο οσο ειναι το μουρουνελαιο στην μηνιγγιτιδα.Παρα τα το,οτι αποτελεσμα και να χει θα ναι παροδικο.Το χω δοκιμασει κι αυτο το ρημαδι το ζουμι.
Εισαι νεος γι αυτο σου λεω μην πεφτεις ευκολα στην λουμπα των θαυματουργων ζουμιων.Αλλωστε το διαπιστωσες με τα ιδια σου τα ματια οπου δεν σου εζησε τιποτα.
Κρατα λεφτα και στησε καραντινα μαζεψε εκει οσα ψαρια θες και κανε τους ομαδικες προληπτικες θεραπειες.Χρειαζεσαι βιβλια γι αυτη την δουλεια.Ξερω να σου προτεινω αν θες?
Χρειαζεται προληπτικη θεραπεια για μηνες εχουν δεν εχουν προβλημα τα ζωντανα.Ωστε οτι κουβαλανε να το σκοτωσεις.
Παλι βιαστηκες στο στοκαρισμα και δεν ξερω αν εχει φυγει το ick,γιατι θελει τρεις μηνες χωρις ψαρι για να ψοφησει.Να μην βρισκει δηλαδη ψαρι να τραφει στο ενυδρειο κι ετσι να ψοφησει απο την ασιτια.
Ευχομαι να ψοφησε,να μην κουβαλουν τα ψαρια σου τιποτα καινουργιο και να πανε ολα καλα.

Και να θυμασαι ολοι καποτε στρεσσαρονται,αν κουβαλουν λοιπον ενα μικροβιο,τοτε βρισκει την ευκαιρια και εκδηλωνει την ασθενεια.Οπως και σε εμας τους ανθρωπους.Δες τον ερπη του Αλεξη μετα το ξυλο που του ριξαν!!!!!!!!!!!!!
Και ο ερπης δεν αντιμετωπιζεται ο ιος μενει για παντα μεσα μας......................αλλα τα πρωτοζωα οπως το ick,μπορουμε να τα ξετιναξουμε!
Αν ομως δεν το κουβαλουν μετα το στρες δεν επερχεται ποτε ασθενεια.
Γιατι νομιζεις στην φυση δεν στρεσσαρονται οταν θα κυνηγηθουν τα ψαρια  απο ενα μεγαλυτερο.
 

Link to comment
Share on other sites

Εχε οσο το δυνατον μεγαλυτερη υπομονη και βαδιζε με πιο αργα βηματα,θα σε σωσει απο χρηματα και απογοητευσεις.
Σου ευχομαι πραγματικα να το δεις οπως επιθυμεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος!  :thumbsu:

 

Οι λάμπες μια χαρά απ'οτι βλέπω.

 

Από απόδοση νομίζω πως ναι, πάνε πολύ καλά και για τα λεφτά τους ήταν καλή λύση. Πάντως θα το σκεφτόμουν μελλοντικά να πάρω κάνα πιο extreme φωτιστικό, βλέπω διάφορα ενυδρεία με dim-able leds που δείχνουν πολύ διαφορετικά... ίσως να μου αρέσει πολύ το μπλε που βγάζουν και το πως φωτίζουν ευφύλιες και καουλάστεες δεν ξέρω....

 

 

Απο οτι καταλαβα ειχες βγαλει βαρβατες αλγες!Προχωρησες υπερβολικα γρηγορα στο στοκαρισμα.

Φιλε μου το hebtana ειναι πολυ  λιγοτερο χρησιμο απο οσο ειναι το μουρουνελαιο στην μηνιγγιτιδα.Παρα τα το,οτι αποτελεσμα και να χει θα ναι παροδικο.Το χω δοκιμασει κι αυτο το ρημαδι το ζουμι.

Εισαι νεος γι αυτο σου λεω μην πεφτεις ευκολα στην λουμπα των θαυματουργων ζουμιων.Αλλωστε το διαπιστωσες με τα ιδια σου τα ματια οπου δεν σου εζησε τιποτα.

Κρατα λεφτα και στησε καραντινα μαζεψε εκει οσα ψαρια θες και κανε τους ομαδικες προληπτικες θεραπειες.Χρειαζεσαι βιβλια γι αυτη την δουλεια.Ξερω να σου προτεινω αν θες?

Χρειαζεται προληπτικη θεραπεια για μηνες εχουν δεν εχουν προβλημα τα ζωντανα.Ωστε οτι κουβαλανε να το σκοτωσεις.

Παλι βιαστηκες στο στοκαρισμα και δεν ξερω αν εχει φυγει το ick,γιατι θελει τρεις μηνες χωρις ψαρι για να ψοφησει.Να μην βρισκει δηλαδη ψαρι να τραφει στο ενυδρειο κι ετσι να ψοφησει απο την ασιτια.

Ευχομαι να ψοφησε,να μην κουβαλουν τα ψαρια σου τιποτα καινουργιο και να πανε ολα καλα.

Και να θυμασαι ολοι καποτε στρεσσαρονται,αν κουβαλουν λοιπον ενα μικροβιο,τοτε βρισκει την ευκαιρια και εκδηλωνει την ασθενεια.Οπως και σε εμας τους ανθρωπους.Δες τον ερπη του Αλεξη μετα το ξυλο που του ριξαν!!!!!!!!!!!!!

Και ο ερπης δεν αντιμετωπιζεται ο ιος μενει για παντα μεσα μας......................αλλα τα πρωτοζωα οπως το ick,μπορουμε να τα ξετιναξουμε!

Αν ομως δεν το κουβαλουν μετα το στρες δεν επερχεται ποτε ασθενεια.

Γιατι νομιζεις στην φυση δεν στρεσσαρονται οταν θα κυνηγηθουν τα ψαρια  απο ενα μεγαλυτερο.

 

 

Η αλήθεια είναι ότι υπήρχε πολύ άλγη τριχωτή και καφέ, η οποία έφυγε με την είσοδο του λευκόστερνου από τα βράχια και με την είσοδου του γοβιού από την άμμο... Ακόμα τα βράχια είναι πρασινοπά πάντως...

 

1000 δίκια έχετε, αλλά αν δεν μένεις μόνο σου, σε ένα δωμάτιο με γονείς δεν έχει επιλογές για πολλά πολλά, ακόμα και το να φτιάξω Α/Ο νερο είναι δύσκολο πολλές φορές...

 

Γενικά έχω καταλήξει ότι αυτό το ενυδρείο θα έχει καθαρά εκπαιδευτικό χαρακτήρα και με το καλό όταν μείνω μόνος θα ξεδώσω από κάθε άποψη ;)

 

 

Εχε οσο το δυνατον μεγαλυτερη υπομονη και βαδιζε με πιο αργα βηματα,θα σε σωσει απο χρηματα και απογοητευσεις.

Σου ευχομαι πραγματικα να το δεις οπως επιθυμεις.

 

Ευχαριστώ πολύ, μακάρι να βρει τον δρόμο του σιγά σιγά ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kiddo παρολα τα προβλήματα που αντιμετώπισες , δες το σαν μια πολύ καλή ευκαιρία για μια νέα αρχή !

Η πρόταση μου είναι αφού έχασες όλα τα ζωντανά να βάλεις τα δυο κλόουν σκιά σε ένα μικρό ενυδρείο με ένα εσωτερικό φιλαράκι για 2-3 μήνες ! Το κεντρικό σου ενυδρείο πρέπει να καθαρίσει από το ick ! Θεραπείες με τύπου herbtana είναι τυχαίες ! Πρέπει να ξέρεις ότι reef safe αληθινές θεραπείες δεν υπάρχουν !

Με ένα ενυδρείο χωρίς ψάρια θα καταπολεμήσεις το παράσιτο και επισης θα ρυθμίσεις και τα νιτρικά/ φωσφορικά ! ( μην είσαι σίγουρος για τα μηδενικά φωσφορικά αν εχεις αλγες , εκτός και αν μετράς με Hanna )

Μην χάσεις αυτήν την ευκαιρία να λύσεις προβλήματα του μέλλοντος !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εύχομαι να σου πάνε καλά τα νέα κοραλακια και να τα δεις να μεγαλώνουν φίλε μου....

 

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να σου πάνε καλά τα νέα κοραλακια και να τα δεις να μεγαλώνουν φίλε μου....

 

Ευχαριστώ φίλε! Βλέπω θετικά σημάδια και στα κοράλια και στον βράχο, μου φαίνεται αρχίζει να πιάνει κοραλλίνη σιγά σιγά  :icon_dance:

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο ανοητο λογο του θεμα σου δεν το παρακολουθησα το τελευταιο διαστημα!

Εχεις κανει υπεροχη δουλεια και φοβερο στησιμο/υποδομη.

Μας δειχνεις οτι το γουσταρεις πολυ το χομπυ!

Θα θελα καποια στιγμη να φιλοξενησεις καποια απο τα φραγκακια μου στο πολυ ομορφο aquascape που εχεις φτιαξει.

Οταν θα ωριμασει η στιγμη θα τα πουμε, εφοσον το θες κι εσυ βεβαια.

Συνεχισε τα update σου μιας και μας ξεστραβωνουν.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο ανοητο λογο του θεμα σου δεν το παρακολουθησα το τελευταιο διαστημα!

Εχεις κανει υπεροχη δουλεια και φοβερο στησιμο/υποδομη.

Μας δειχνεις οτι το γουσταρεις πολυ το χομπυ!

Θα θελα καποια στιγμη να φιλοξενησεις καποια απο τα φραγκακια μου στο πολυ ομορφο aquascape που εχεις φτιαξει.

Οταν θα ωριμασει η στιγμη θα τα πουμε, εφοσον το θες κι εσυ βεβαια.

Συνεχισε τα update σου μιας και μας ξεστραβωνουν.

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε, μακάρι να γεμίσω κοραλάκια με τον καιρό... Χαρά μου να μου δώσεις κοραλάκια κάποια στιγμή ;)

 

Είμαι ακόμα πολύ noob (ελληνιστί πρωτάρης) και τις έχω κάνει τις χαζομάρες μου... Ελπίζω σιγά σιγά να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο μου και αν γίνω σοφότερος...

 

Ο φίλος fmnstr μου άναψε φωτιές για DIY LED fixture τώρα! Είμαι που είμαι υποχόνδριος και δεν μου αρέσει πολύ ο φωτισμός μου (θα ήθελα να είναι πιο απλωμένος και πιο μπλε), είδα ότι με 100-150 ευρώ και δουλίτσα βγαίνει ένα σύστηματάκι 150watt πολύ δυνατό! :)

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε, μακάρι να γεμίσω κοραλάκια με τον καιρό... Χαρά μου να μου δώσεις κοραλάκια κάποια στιγμή ;)

 

Είμαι ακόμα πολύ noob (ελληνιστί πρωτάρης) και τις έχω κάνει τις χαζομάρες μου... Ελπίζω σιγά σιγά να σταθεροποιηθεί το ενυδρείο μου και αν γίνω σοφότερος...

 

Ο φίλος fmnstr μου άναψε φωτιές για DIY LED fixture τώρα! Είμαι που είμαι υποχόνδριος και δεν μου αρέσει πολύ ο φωτισμός μου (θα ήθελα να είναι πιο απλωμένος και πιο μπλε), είδα ότι με 100-150 ευρώ και δουλίτσα βγαίνει ένα σύστηματάκι 150watt πολύ δυνατό! :)

Με λεντ,τις δικες μου απαιτησεις και γνωσεις δεν τις καλυψα ουτε με φωτιστικα αξιας 2000.

Η λυση ειναι τ5 η μεταλλα.Μιλαμε για αλλα φασματα,αναμειξεις φασματων και διαχυσεις.Αφησε τις σκεψεις για λεντ και απο την στιμγη που θες να καψεις 100-150 watt.

Βαλε 4 η 6 T5 των 24watt η ριξε ενα μεταλλο 70αρι η 150αρι.Σε καθε περιπτωση θα εισαι και θα νιωθεις θεος.

Θα το κανεις τουρμπο φιλε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Από την μέρα που πήρα νέα φραγκάκια, κοραλάκια, έχω κάποιο σχετικό πρόβλημα να διατηρήσω τις τιμές σε KH,Mg,Ca σε φυσιολογικά επίπεδα για reef ενυδρείο...

 

Π.Χ.

Οι σημερινές μετρήσεις μου είναι εξής:

 

NO3: 5-6 ppm

KH: 7,0 dKH

Mg: 1120ppm
Ca: 400 ppm

 

 

Πριν τα βαλω είχα καταφέρει να είμαι στα επίπεδα:

 

NO3: 5-6 ppm

KH: 10,0 dKH

Mg: 1280ppm
Ca: 420-440 ppm

 

Την 1η μέρα με τα νέα φραγκάκια είχα τιμές:

 

NO3: 5-6 ppm

KH: 8,0 dKH

Mg: 1200ppm
Ca: 420 ppm

 

Τα συμπληρώματα που έχω είναι ALKALIN8.3 & MAGNESIUM της Brighwell Aquatics...

 

Από την 1η μέρα ρίχνω Mg 25ml κάθε μέρα που είναι η προδιαγραφόμενή μέγιστη δόση για αρχικό boostάρισμα. Πάραυτα δεν ανεβαίνει το Mg μάλλον πέφτει...

 

Επειδή όλες αυτές οι τρεις παράμετροι έχουν σχέση μεταξύ τους, ήθελα να ρωτήσω πως να αντιμετωπίσω το φαινόμενο των χαμηλών τιμών....

 

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία - Kiddo
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γενικά να ξέρεις είναι αρκετά δύσκολο να σταθεροποιήσεις το μαγνήσιο αν πρώτο δεν έχουν σταθεροποιηθεί το CA και το KH.

Προσπάθησε πρώτα να βρεις μια ρουτίνα για αυτά και απλά κράτα το μαγνήσιο μέσα στα όρια.

Εγώ τους πρώτους μήνες είχα φτάσει και τα 80ml την ημέρα. 

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου καλύτερα να βάλεις στο πρόγραμμα την αγορά μιας δοσομετρικής. είσαι σε αρκετά λίτρα και έχεις ξεκινήσει να στοκάρεις. για να κρατας σταθερές τιμες είναι μονόδρομος.

σε γενικές γραμμές πρωτα σταθεροποίησε kh μετα Ca και τελος Mg.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινές μετρήσεις μου είναι εξής:

 

NO3: 5-6 ppm

KH: 8,5 dKH

Mg: 1200ppm
Ca: 400 ppm

 

Συμπληρώθηκαν KH 25ml για να ανάβει στο 9 και Μαγνήσιο στο μέγιστο επιτρεπόμενο όριο 25ml....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Πάνο. Πρέπει να βάλεις στο πρόγραμμά μια δοσομετρική για να ησυχάσεις με τα θέματα Ca,Mg,KH 

 

Για τον φωτισμό διαφωνώ ότι είναι μονόδρομος οι Τ-5.  Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά αξιόλογα ενυδρεία που στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο σε Led φωτισμό και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερα πολλά χρήματα. Αν κοιτάξεις μέσα στο φόρουμ θα βρεις αρκετά.

 

Εγω π.χ στα 120 λτ ειμαι με φωτιστικό Led (γύρο στα 300 ευρά το είχα πάει). Σε Dyi θα είναι πιστεύω ακόμη ποιό χαμηλό το κόστος.   Και Τ-5 να βάλεις πάλι θα κάνεις δουλεία και μάλιστα έχω δει σούπερ ενυδρεία μόνο με Τ-5. Είναι καθαρά τι αρέσει στα μάτια σου και άν θέλεις να παίξεις με ρυθμίσεις. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο για την επιλογή των Led. (Εγω επειδή δεν ξέρω και βαριόμουνα να   ψάξω πήγα στην έτοιμη λύση)

ίσως το ιδανικότερο να είναι Τ-5 με Led μαζί. 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Πάνο. Πρέπει να βάλεις στο πρόγραμμά μια δοσομετρική για να ησυχάσεις με τα θέματα Ca,Mg,KH 

 

Για τον φωτισμό διαφωνώ ότι είναι μονόδρομος οι Τ-5.  Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλά αξιόλογα ενυδρεία που στηρίζονται αποκλειστικά και μόνο σε Led φωτισμό και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερα πολλά χρήματα. Αν κοιτάξεις μέσα στο φόρουμ θα βρεις αρκετά.

 

Εγω π.χ στα 120 λτ ειμαι με φωτιστικό Led (γύρο στα 300 ευρά το είχα πάει). Σε Dyi θα είναι πιστεύω ακόμη ποιό χαμηλό το κόστος.   Και Τ-5 να βάλεις πάλι θα κάνεις δουλεία και μάλιστα έχω δει σούπερ ενυδρεία μόνο με Τ-5. Είναι καθαρά τι αρέσει στα μάτια σου και άν θέλεις να παίξεις με ρυθμίσεις. Απλά θέλει λίγο ψάξιμο για την επιλογή των Led. (Εγω επειδή δεν ξέρω και βαριόμουνα να   ψάξω πήγα στην έτοιμη λύση)

ίσως το ιδανικότερο να είναι Τ-5 με Led μαζί. 

 

Φωτιστικό βρήκα στις αγγελίες LED dimmable 165w, όπως το είχα στο μυαλό μου και το πήρα. το έβαλα σήμερα, απλά δεν έχω βγάλει ακόμα εικόνες να σας δείξω :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Μάλλων η επόμενη αγορά θα πρέπει να είναι δοσομετρική.  Οταν την πάρεις και δεις απο τι σκοτούρα σε απαλλάσσει θα την λατρέψεις :)  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ήθελα να θέσω δύο θέματα:

 

Θέμα 1ο

 

Έχω βάλει ήδη αγγελίες ΖΗΤΗΣΗ για μια Tunze Turbelle Nanostream 6015 με σκοπό να μπει αντιδιαμετρικά από το Wavemaker Jebao RW-8 για να απλώσιε λίγο η κυκλοφορία μου, όπως επίσης και για δοσομετρική αντλία. Όποιος φίλος μπορεί να βοηθήσει να μου πει, αλλιώς αν έχετε βρει κάποια πολυ καλή τιμή για αγορά των συγκεκριμένων προιόντων (μέχρι τώρα βρίσκω 35 ευρώ τον κυκλοφορητή και 85 την δοσεμετρική), πείτε μου να ξέρω :)

 

Θέμα 2ο

 

Όπως είχα γράψει προ ημερών μετά την νέα προσθήκη κοραλιών άρχισα να έχω μεγαλύτερο πρόβλημα με τις παραμέτρους του Μαγνησίου, του ασβεστίου και του KH. Επειδή έχω φτάσει να βάζω 25ml μαγνήσιο, η λύση της Brightwell Aquatics, δεν είναι οικονομικά βιώσιμη, καθώς μιλάμε για 10 ευρώ για 10-15 ημέρες. Έτσι σκέφτηκα να δω λύσεις bailing με σκόνες. Το waterwaves δίνει μια ενδιαφέρουσα λύση με Magnesium chloride (χλωριούχο μαγνήσιο) σε συσκευασία 5 λίτρων στα 12 ευρώ. Σύμφωνα με τις οδηγίες 2 κιλά (περίπου 2,5 λίτρα σκόνη διαλύονται σε 4,5 λίτρα νερού και μας δίνουν ένα διάλυμα 7 λίτρων το οποίο στγην χειρότερη των περιπτώσεων, που είμαστε σήμερα με 25ml την μέρα, δίνει 280 ημερήσιες δόσεις! Μιλάμε δε υπάρχει καμία επαφή στην κοστολόγηση!

 

Ήθελα να ρωτήσω πόσο αντέχει ένα τέτοιο διάλυμα? Η απάντηση που πήρα από το waterwaves ήταν η εξής "Εφοσον το διάλυμα είναι κορεσμένο, μπορεί να διατηρηθεί για  40-60  ημέρες χωρίς πρόβλημα.", ισχύει αυτό? Και πάλι μιλάμε για πολύ καλή λύση γιατί έτσι έχουμε 80-120 δόσεις, δηλάδη 3-4 μήνες με 12 ευρώ.... Επίσης τι ενοούμε κορεσμένο?

 

Οποιαδήποτε άλλη βοήθεια για μεθόδους baιling είναι καλοδεχούμενη.... :)

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το θέμα "balling method "πιο πανω και το "σκόνες διαλύματα μετρήσεις " πιο κάτω !

Θα τα βρεις αρκετά χρυσιμα !

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το θέμα "balling method "πιο πανω και το "σκόνες διαλύματα μετρήσεις " πιο κάτω !

Θα τα βρεις αρκετά χρυσιμα !

 

Ευχαριστώ φίλε! Έριξα μια ματιά... Και στα συσκευασμένα υλικά της fauna βλέπω ότι έχουμε τα εξής 250g σε 1 λίτρο, άρα παίρνουμε για κάθε συσκευασία του κιλού των 13 ευρώ, 5 λίτρα διάλυμα = 200 δοσείς μίνιμουμ δικές μου! Άρα πάλι οικονομικά δεν συγκρίνετε με τα αίτημα διαλύματα του εμπορίου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...