Jump to content

Χαμηλή Ανθρακική Σκληρότητα...


Recommended Posts

Εγω πιστευω μακροπροθεσμα θα εχεις θεμα με τοσα κοπαδοψαρα... απο κει και περα τα φυτα σου θελουν παραπανω φωτισμο, το μονο σιγουρο, τα δισκακια πως πανε? Εχουν ξεθαρεψει?

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας να χαιρεσε το ενυδρειο σου :) Οτι πουμε εδω δεν ειναι για να σου τραβιξουμε τα αυτια αλλα για να βελτιωσεις στα σημεια οσο μπορεις και επιθυμης το ενυδρειο σου και απο εκει και περα ειναι στο χερι σου το τη θα κανεις στο τελος.

Αρχιζωντας λοιπον απο το ενυδρειο σου ενω ειναι ιδανικο για δισκους και σκαλαρια απο την αλλη δυσκολευει το θεμα σαν φυτεμενο. Το υψος του ενυδρειου σου δυσκολευει τον φωτισμο και απο την αλλη καλο θα ηταν καποια στιγμη να διπλασιασεις τουλαχιστον τα βατ στο συνολο τους. Μετα η φιλτρανση και αυτη ειναι αδυναμη και απο την σκονη πανω στα φυλλα των φυτων καταλαβαινω πως η δεν εχεις καθολου σφουγγαρια και μαλλι η ειναι ανεπαρκης. Στην θεση σου θα εβαζα αλλο ενα ιδιο φιλτρο να δουλευουν ταυτοχρονα με τα υλικα τους κανονικα οπως πρεπει. Επισης οι αλλαγες νερου που κανεις ειναι περιπου στα 60 λιτρα πραγμα το οποιο ειναι πολυ λιγο στη θεση σου θα αλλαζα τις διπλες κουβαδιες με περισσοτερο νερο δυκτιου για να ανεβει λιγο και η ΚΗ. Θα εκοβα επισης στο μισο το διοξειδιο μια που εχεις ελλειψη ΚΗ και νιτρικων και θεωρω οτι τα τελευταια ειναι η κυρια αιτια της χλωρωσεις σε συνδιασμο με την λιπανση. Η θερμοκρασια ειναι καλη για τα ψαρια σου αλλα τα φυτα υποφερουν ετσι οι αλγες εχουν παλι εναν λογο επιβιωσεις παραπανω.

 

Το θεμα του δευτερου φιλτρου το εχω σκεφτει κι εγω αν και το θεωρω υπερβολικο δεδομενου οτι το φιλτρο μου υποτιθεται οτι καλυπτει 600 λιτρα, συνεπως τα 300 που εχω πρεπει να τα υπερκαλυπτει. Ενα δευτερο φιλτρο σαν αυτο που εχω ειναι καλο; Η θα προτεινες κατι αλλο;

 

Οσον αφορα τα υλικα εχει πραγματι ελαχιστο σφουγγαρι μεσα και κυριως siporax... οταν εβαζα υαλοβαμβακα επανω επανω ως το τελευταιο υλικο πριν την εξοδο του φιλτρου μαζι με ενεργο ανθρακα, το ρουφουσε, βουλωνε η εξοδος και επεφτε η παροχη του φιλτρου παρα πολυ ... ο,τι κι αν δοκιμασα δε μπορουσα να διορθωσω το προβλημα οποτε το αφαιρεσα ... πρεπει να ξαναμπει; 

 

Βασικα πλεον αλλαζω 2-3 κουβαδες 2 φορες την εβδομαδα απο τοτε που εβαλα τους δισκους οποτε ισως ειναι αρκετο ... 

 

Εαν κοψω στο μισο το διοξειδιο δε θα επιβραδυνθει ακομα περισσοτερο η αναπτυξη των φυτων; 

 

 

Συνεπως που καταληγουεμ για την αλγη που ειδατε; 

 

Χαμηλος Σιδηρος, χαμηλο φως ;;

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακατω συνοπτικό αρθρο μπορουμε να παρουμε μια ιδεα ποιοι ειναι οι συμβιβασμοί και επιλογες μας σε ενα αναλογο ενυδρειο.

http://www.theplantedaquariumstore.net/entries/plants/discus-tank-plants

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω μακροπροθεσμα θα εχεις θεμα με τοσα κοπαδοψαρα... απο κει και περα τα φυτα σου θελουν παραπανω φωτισμο, το μονο σιγουρο, τα δισκακια πως πανε? Εχουν ξεθαρεψει?

ουτε μια εβδομαδα δεν εχουν σο ενυδρειο ακομα οποτε οχι :) ... καλα πανε παντως

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα του δευτερου φιλτρου το εχω σκεφτει κι εγω αν και το θεωρω υπερβολικο δεδομενου οτι το φιλτρο μου υποτιθεται οτι καλυπτει 600 λιτρα, συνεπως τα 300 που εχω πρεπει να τα υπερκαλυπτει. Ενα δευτερο φιλτρο σαν αυτο που εχω ειναι καλο; Η θα προτεινες κατι αλλο;

 

Το φιλτρο σου θεωριτε ποιοτικος απο τα καλα οποτε ναι θα πηγαινα σε ενα ιδιο. Απο την προσωπικη μου εμπειρια με την φιλτρανση στα φυτεμενα εγω παιζω ανα 100 λιτρα ενυδρειου στα 1000 λιτρα ονομαστικα φιλτρου και τα δουλευω συνηθως με σπρει μπαρ για μια ομιομορφη κυκλοφορια του νερου στο ενυδρειο και δεν εχω κανενα φαινομενο πλυντηριου.

 

Οσον αφορα τα υλικα εχει πραγματι ελαχιστο σφουγγαρι μεσα και κυριως siporax... οταν εβαζα υαλοβαμβακα επανω επανω ως το τελευταιο υλικο πριν την εξοδο του φιλτρου μαζι με ενεργο ανθρακα, το ρουφουσε, βουλωνε η εξοδος και επεφτε η παροχη του φιλτρου παρα πολυ ... ο,τι κι αν δοκιμασα δε μπορουσα να διορθωσω το προβλημα οποτε το αφαιρεσα ... πρεπει να ξαναμπει; 

 

Η μηχανικη φιλτρανση παιζει σημαντικο ρολο ακομα και για την βιολογια του ιδιου του φιλτρου μια που συγκρατει και τροφοδοτη την βιολογια των ιδιων κεραμικων φρεναροντας και την ροη και δυνωντας την δυνατοτητα στην αποικια  βακτηριων που ειναι στο φιλτρο να δουλεψουν και καλυτερα. Το μονο που θα αλλαζα ειναι στην θεση του ανθρακα και να συμπληρωσω με κεραμικα. Η συντηρηση του πρεπει  να ειναι στο προγραμμα και καλο ειναι το φιλτρο απο το ενυδρειο να μην εχει μεγαλη υψομετρηκη διαφορα για να βοηθουμε στο μανομετρικο της αντλια να κανει ποιο ευκολο το εργο της. 

 

Βασικα πλεον αλλαζω 2-3 κουβαδες 2 φορες την εβδομαδα απο τοτε που εβαλα τους δισκους οποτε ισως ειναι αρκετο ... 

 Εαν οι μετρησεις του δυκτιου σου ειναι οντως αυτες οσο αφορα ΚΗ και GH εγω προσωπικα δεν θα χρησημοποιουσα καθολου την ΑΟ.

 

Εαν κοψω στο μισο το διοξειδιο δε θα επιβραδυνθει ακομα περισσοτερο η αναπτυξη των φυτων; 

Οταν δινεις πολυ διοξειδιο πρεπει να εχεις και τα αναλογα νιτρικα και λιπανση για τα φυτα σου. Επισης καποια απο τα φυτα σου ειναι ρουφηχτρες νιτρικων χωρις και να θελουν και πολυ πολυ διοξειδιο.

 

Συνεπως που καταληγουεμ για την αλγη που ειδατε; 

 

Χαμηλος Σιδηρος, χαμηλο φως ;;

 

Ο φωτησμος που σου προτεινω ειναι ελαχιστος σε σχεση με το υψος και τα λιτρα του ενυδρειου σου. Οι λαμπες μπορει ονομαστηκα να ειναι τοσα πολλα κελβιν αλλα λογο του υψους και το οτι ειναι thriband λαμπες δηλαδη εχουν επιλεγμενες κορυφες στο συνολικο φασμα κανουν για φυτεμενο. Ψαξε και διαβασε για φυτεμενα ενυδρεια με δισκους και κανε τις ποιο σωστες επιλογες για τα φυτα το περιβαλλον για τους δισκους σου και οπως και να εχει μια ισοροποιμενει λιπανση πρεπει να υπαρχει χωρις εξελ, νιτρο και πολλα σκευασματα οπου μπορουν να βλαψουν την υγεια τους.

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

το φαινομενο πλυντηριου τι ειναι;

Εν τελει εσυ προτεινεις στο φιλτρο μεσα μονο σιποραξ και υαλοβαμβακα;

Link to comment
Share on other sites

Λογο της δυνατης ροης να δημιουργει δυνατα ρευματα μεσα στο ενυδρειο στρεσαρωντας ετσι τα ψαρια. Με ενα σπρει μπαρ σπαμε την δυναμη του νερου στην εξοδο του φιλτρου και ετσι δεν εχουμε προβλημα.

Οσο για το φιλτρο δεν υπαρχει λουος να εχεις τοσα πολλα κεραμικα. Τα βακτηρια μπορουν να λειτουργησουν μια χαρα και με της μαμα προδιαγραφες ποσοτητας κεραμικων υλικων. Οπως και να εχει τωρα για να μην δεις κανενα περιεργο σκαμπανεβασμα οταν παρεις και το δευτερο μπολιασετο απο το στρωμενο. Δηλαδη βαλε κεραμικα απο το στρωμενο φιλτρο και βαλε σφουγγαρια και μαλλι γιατι ολη η μπιχλα μπαινει και βγανει απο το φιλτρο και κολλαει παντου. Οσο και για τις λαμπες σου περισσοτερο κανουν για αφρικανικο και θαλασσινο αλλα τωρα που τις εχεις κρατατες μεχρι την φορς που θα χρειαστει να τις αλλαξεις. Προτημισε λαμπες μεχρι 6500κ για τα φυτα σου αλλα και για τους δισκους οπου εχουν ευεσθητη οραση. Τα φυτα ψαξε για εκεινα οπου αντεχουν σε υψιλες θερμοκρασιες γιατι αλλιως θα εχεις προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

εγω ηξερα οτι οι δισκοι θελουν παρα πολυ καλο φιλτρο γιαυτο το γεμισα με κεραμικα ... τοποθετησα επισης ενεργο ανθρακα πριν τον υαλοβαμβακα ....

οποτε τωρα απο τα 4 διαμερισματα του φιλτρου τα 2 χαμηλοτερα εχουν σιποραξ, το 3ο σιποραξ και μπλε σφουγγαρι και το 4ο εχει ενεργο ανθρακα και υαλοβαμβακα ...

σημερα ξεκινησα να ριχνω συμπληρωμα σιδηρου ... θα δεσμευτει απο τον ανθρακα;

Link to comment
Share on other sites

εγω ηξερα οτι οι δισκοι θελουν παρα πολυ καλο φιλτρο γιαυτο το γεμισα με κεραμικα ... τοποθετησα επισης ενεργο ανθρακα πριν τον υαλοβαμβακα ....

οποτε τωρα απο τα 4 διαμερισματα του φιλτρου τα 2 χαμηλοτερα εχουν σιποραξ, το 3ο σιποραξ και μπλε σφουγγαρι και το 4ο εχει ενεργο ανθρακα και υαλοβαμβακα ...

σημερα ξεκινησα να ριχνω συμπληρωμα σιδηρου ... θα δεσμευτει απο τον ανθρακα;

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/4356-nthoc-aaiaanaiy-uienaea-oaa-oeooaaiyii-aaioaenaassi/

 

Link to comment
Share on other sites

α ωραια πρεπει να το βγαλω δηλαδη .... φτου να παρει ολοκληρη διαδικασια παλι ...

θα τον αφησω καποιες ημερες γιατι πριν μια εβδομαδα ειχα κανει θεραπεια για ich και μετα θα τον αφαιρεσω ... ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...