Jump to content

Βοήθεια Με Στρώσιμο Φυτεμένου Ενυδρείου 90 Λίτρων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους , θα προσπαθήσω να κάνω μια μικρή παρουσίαση του ενυδρείου μου και ευελπιστώ σε τυχόν συμβουλές ή κατευθύνσεις απο εσάς .. Αρχάριος στον κόσμο των ενυδρείων , ξεκίνησα με ένα πολύ μικρό ενυδρείο των 20 λίτρων που πολυ γρήγορα κατάλαβα οτι ειναι περιοριστικό και ακατάλληλο για τα περισσότερα ψάρια αν όχι για όλα .

Στις 21/07/2015 προχώρησα στην αγορά ενος ενυδρείου Aquatlantis Aquadream 80 χωρητικότητας 90 λίτρων .

Για φωτισμό έχει μία λάμπα Τ8 - 1x18w .

Σύστημα φιλτραρίσματος το Biobox 2 , εσωτερικό φίλτρο aquatlantis  , με αντλία Easyflux 300 (310 l / h ) των 5w . (Ανταλλακτικά φίλτρου Fiber L , Coarse Foam L , Aquaclay S , Activated Carbon S )

Θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις πάνω σε αυτά εάν μπορεί κάποιος , (τον άνθρακα δεν τον έβαλα ακόμη όπως μου υπέδειξαν απο το pet shop )

Σύστημα θέρμανσης έναν θερμοστάτη της tecantlantis στα 100w . 

(Δεν έχει μπεί σε χρήση να τον βάλω να λειτουργεί ; Αυριο θα αγοράσω και ένα θερμόμετρο να σας ενημερώσω για την θερμοκρασία )

Ξεκίνησα πλένοντας πολύ καλά το χώρο του ενυδρείου χωρίς καμία χρήση χημικών ουσιών , βάζοντας 5 κιλά υπόστρωμα για τα φυτά (δέν γνωρίζω τη μάρκα εάν είναι σημαντικό μπορώ να βρώ τη συσκευασία αύριο στο pet shop και να σας την αναφέρω) , και έπειτα γύρω στα 7 κιλά ψιλό χαλίκι το οποίο ζήτησα να μήν είναι ασβεστολιθικό και το οποίο πλύθηκε πάρα πολλες φορές ..

Τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο και έγινε έπειτα η συμπλήρωση του νερού με την κατάλλληλη ποσότητα αντιχλωρίου .

Την επόμενη μέρα όπως μου υποδείχθηκε απο το pet shop έβαλα ζωντανα βακτηρίδια καθώς και τροφή για αυτά , δύο αμπούλες . Την τρίτη μέρα φύτεψα μία Anubia , μια  Hygrophila Diformis και μια Vallisneria Americana Gigantea  . Η περίοδος φωτισμού είναι περίπου 8 ώρες και προσπαθώ να είναι οι ίδιες κάθε μέρα .

Επίσης γύρω στις 5 μικρές πέτρες που δεν ειναι ασβεστολιθικές (έγινε το τεστ με το aquaforte και δεν αφρισαν  ) 

Την τέταρτη μέρα έριξα 2 flakes τροφής σε μία απόχη μέσα για να μαζέψω τα υπολειμματα μετά και σήμερα έριξα μία ταμπλέτα τροφής  βυθού επίσης μέσα σε μία απόχη .

Με συγχωρείτε για το μακρύ κείμενο , ξενυχτάω μερικές μέρες τελευταία διαβάζοντας τα παλαιότερα κείμενα και posts του aquazone και για αρχή θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάνω κάτι λάθος ως τώρα ..

Πολύ πιθανόν πως ναί και θα ήθελα πραγματικα την βοήθεια σας .. 

Αυριο το απόγευμα θα αγοράσω υγρά τέστ μιάς και σήμερα δουλευα το πρωί και ως γνωστόν Δευτέρα απόγευμα ειναι όλα κλειστα .Οπότε οι πρώτες μετρήσεις απο αύριο .. 

Να σημειώσω οτι δε βιάζομαι καθόλου να βάλω ψάρια και θέλω το στρώσιμο να γίνει σωστα .. 

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε εάν σας κούρασα ..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους , θα προσπαθήσω να κάνω μια μικρή παρουσίαση του ενυδρείου μου και ευελπιστώ σε τυχόν συμβουλές ή κατευθύνσεις απο εσάς .. Αρχάριος στον κόσμο των ενυδρείων , ξεκίνησα με ένα πολύ μικρό ενυδρείο των 20 λίτρων που πολυ γρήγορα κατάλαβα οτι ειναι περιοριστικό και ακατάλληλο για τα περισσότερα ψάρια αν όχι για όλα .

Στις 21/07/2015 προχώρησα στην αγορά ενος ενυδρείου Aquatlantis Aquadream 80 χωρητικότητας 90 λίτρων .

21 Απριλίου εννοείς ;

Για φωτισμό έχει μία λάμπα Τ8 - 1x18w .

Σύστημα φιλτραρίσματος το Biobox 2 , εσωτερικό φίλτρο aquatlantis  , με αντλία Easyflux 300 (310 l / h ) των 5w . (Ανταλλακτικά φίλτρου Fiber L , Coarse Foam L , Aquaclay S , Activated Carbon S )

Θα ήθελα μερικές διευκρινήσεις πάνω σε αυτά εάν μπορεί κάποιος , (τον άνθρακα δεν τον έβαλα ακόμη όπως μου υπέδειξαν απο το pet shop )

Τον άνθρακα μπορείς να τον βγάλεις άφοβα.

Σύστημα θέρμανσης έναν θερμοστάτη της tecantlantis στα 100w . 

(Δεν έχει μπεί σε χρήση να τον βάλω να λειτουργεί ; Αυριο θα αγοράσω και ένα θερμόμετρο να σας ενημερώσω για την θερμοκρασία )

Να μπει σε λειτουργία. Τα βακτήρια χρειάζονται την θερμοκρασία για να μπορέσουν να αναπτυχθούν.

Ξεκίνησα πλένοντας πολύ καλά το χώρο του ενυδρείου χωρίς καμία χρήση χημικών ουσιών , βάζοντας 5 κιλά υπόστρωμα για τα φυτά (δέν γνωρίζω τη μάρκα εάν είναι σημαντικό μπορώ να βρώ τη συσκευασία αύριο στο pet shop και να σας την αναφέρω) , και έπειτα γύρω στα 7 κιλά ψιλό χαλίκι το οποίο ζήτησα να μήν είναι ασβεστολιθικό και το οποίο πλύθηκε πάρα πολλες φορές ..

Τοποθετήθηκαν στο ενυδρείο και έγινε έπειτα η συμπλήρωση του νερού με την κατάλλληλη ποσότητα αντιχλωρίου .

Την επόμενη μέρα όπως μου υποδείχθηκε απο το pet shop έβαλα ζωντανα βακτηρίδια καθώς και τροφή για αυτά , δύο αμπούλες . Την τρίτη μέρα φύτεψα μία Anubia , μια  Hygrophila Diformis και μια Vallisneria Americana Gigantea  . Η περίοδος φωτισμού είναι περίπου 8 ώρες και προσπαθώ να είναι οι ίδιες κάθε μέρα .

Την ανούμπια να την δέσεις σε μια πέτρα ή ξύλο , δεν φυτεύεται. :)

Επίσης γύρω στις 5 μικρές πέτρες που δεν ειναι ασβεστολιθικές (έγινε το τεστ με το aquaforte και δεν αφρισαν  ) 

Την τέταρτη μέρα έριξα 2 flakes τροφής σε μία απόχη μέσα για να μαζέψω τα υπολειμματα μετά και σήμερα έριξα μία ταμπλέτα τροφής  βυθού επίσης μέσα σε μία απόχη .

Με συγχωρείτε για το μακρύ κείμενο , ξενυχτάω μερικές μέρες τελευταία διαβάζοντας τα παλαιότερα κείμενα και posts του aquazone και για αρχή θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάνω κάτι λάθος ως τώρα ..

Πολύ πιθανόν πως ναί και θα ήθελα πραγματικα την βοήθεια σας .. 

Αυριο το απόγευμα θα αγοράσω υγρά τέστ μιάς και σήμερα δουλευα το πρωί και ως γνωστόν Δευτέρα απόγευμα ειναι όλα κλειστα .Οπότε οι πρώτες μετρήσεις απο αύριο .. 

Να σημειώσω οτι δε βιάζομαι καθόλου να βάλω ψάρια και θέλω το στρώσιμο να γίνει σωστα .. 

Ευχαριστώ και με συγχωρείτε εάν σας κούρασα ..

 

Η καλύτερη περίπτωση είναι να βρεις μπόλι από ώριμο και υγιές ενυδρείο και να βάλεις άμεσα έναν αριθμό από τα ψαράκια που σου αρέσουν και ταιριάζουν με τις συνθήκες που έχεις. :)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21/04 σωστά ! Σόρρυ για το λάθος ! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα γίνουν όλες οι διορθώσεις άμεσα ! Π

Σε ποιά θερμοκρασία να ρυθμίσω τον θερμοστάτη ? 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

26 είναι καλά. :)

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά μοιάζουν να τα πηγαίνουν πολύ καλά .ως τώρα  , προστέθηκαν στο ενυδρείο σήμερα το απόγευμα μία Egeria densa ( το οποίο το ξάπλωσα απλά στο βυθό ) και ένα ceratofyllym demersum  (το οποίο το άφησα να αιωρείται στην επιφάνεια ).. 

Πάνω στη ταμπλέτα βυθού έχει δημιουργηθεί ένα είδος μούχλας , είναι θεωρείτε ώρα να βγεί ? Μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ? 

Επίσης μπήκε θερμόμετρο σήμερα και η θερμοκρασία που αναγράφεται είναι στους 26 βαθμούς , όσους έχω ρυθμίσει και στον θερμοστάτη , συνήθως απ ότι διάβασα υπάρχουν αποκλίσεις , αλλά οι τιμές προς το παρόν ταυτοποιούνται .. 

Για αισθητικούς λόγους επίσης προστέθηκε μία Dracaena sanderiana , κοινώς Δράκαινα , γνωρίζοντας οτι είναι υδρόφιλο και όχι υδρόβιο φυτό , στα πρώτα σημάδια αλλοίωσης θα αφαιρεθεί , θεωρείτε επίσης οτι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα ? 

Εάν ναί , θα αφαιρεθεί άμεσα .. 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδια και με συγχωρείτε εάν σας κουράζω !

Σας παραθέτω και μια σημερινή εικόνα του ενυδρείου μου , μαγικός κόσμος , ήδη των έχω αγαπήσει πολύ ! post-60922-0-76396700-1430256658_thumb.jpg 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο τη  βαζεις σε αποχη την τροφη, για να την αλλαζεις ευκολα οταν πιανει μυκητα. (μην πανικοβαλεσαι βεβαια, δεν χαθηκε κι ο κοσμος αν μεινει λιγο στο ενυδρειο, παντα θα υποβοσκουν μυκητες στο ενυδρειο. Η καλη και υγιης λειτουργια του, θα αποτρεπουν την αναπτυξη τους)

Για 90 λιτρα δεν φτανουν τα δυο φυλαρακια τροφης που διαβασα στην αρχη.

Δεν ξερω τι μεγεθος ταμπλετα βαζεις, αλλα αν εβαζες φυλαρακι θα ελεγα ενα κουταλακι του γλυκου σαν ποσοτητα

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ , μια ταμπλετα βυθού algae wafers νομίζω λέγεται , έβαλα , σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτο τη  βαζεις σε αποχη την τροφη, για να την αλλαζεις ευκολα οταν πιανει μυκητα. (μην πανικοβαλεσαι βεβαια, δεν χαθηκε κι ο κοσμος αν μεινει λιγο στο ενυδρειο, παντα θα υποβοσκουν μυκητες στο ενυδρειο. Η καλη και υγιης λειτουργια του, θα αποτρεπουν την αναπτυξη τους)

Για 90 λιτρα δεν φτανουν τα δυο φυλαρακια τροφης που διαβασα στην αρχη.

Δεν ξερω τι μεγεθος ταμπλετα βαζεις, αλλα αν εβαζες φυλαρακι θα ελεγα ενα κουταλακι του γλυκου σαν ποσοτητα

Μια μικρή ταμπλέτα έβαλα , algae wafers της hikari . Την αφαίρεσα σήμερα . Σε πόσες μέρες πρέπει να ξαναρίξω τροφή ? 

Link to comment
Share on other sites

Τροφη πρεπει να υπαρχει συνεχως στο νερο για να στρωσει.

Σε ευχαριστώ πολύ   :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! Εχω ενα πολυ όμορφο κομμάτι mopani το εχω σε κουβα μια βδομάδα περίπου και αλλάζω συνεχώς το νερο ( ζεστό βάζω ) , σημερα θα το βάλω και θα δέσω κ την anubia πάνω που μου πρότεινε ένας φίλος πιο πάνω και σκέφτομαι να του βάλω και Java moss. Αν και ειναι μεγαλουτσικο κ σκέφτομαι οτι ίσως χάσω λιτρα νερού αλλα θα το βάλω κ θα σας στείλω φωτο !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα το ξύλο παιδια , βγηκε πανέμορφο , επίσης πάνω στο ξυλο εβαλα ενα taxiphyllum flame και είχαμε μετακομίσεις των φυτών , δεν αρεσε πολυ στις τοματιες και στην anubia αλλα ελπιζω σε κανα δυο μερες να ναι ολα παλι καλα ! 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι κάτι ιδιαίτερο στο νερό , τώρα που έχουν μπεί τα φυτά ?

Επίσης ισχύει οτι στα φυτεμενα ενυδρεία δεν χρειάζεται η σκούπα βυθού με την ιδια συχνότητα  , η οταν γινεται να γινεται επιφανειακά τελείως ? 

post-60922-0-45865900-1430428341_thumb.jpg

post-60922-0-42947600-1430428342_thumb.jpg

post-60922-0-20178200-1430428343_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-60922-0-51488600-1430428621_thumb.jpg

Επίσης θα 'ηθελά αν κάποιος  βρεί χρόνο να μου πεί αν τα σωστά είναι κατανεμημένα σωστά , απο αποψη χωρου στο ενυδρείο ή μελλοντικής ανάπτυξης τους   , αυτη ειναι η εικόνα του ενυδρείου μου σημερα το βράδυ .. 

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gif__________ (8).JPG

Επίσης θα 'ηθελά αν κάποιος  βρεί χρόνο να μου πεί αν τα σωστά είναι κατανεμημένα σωστά , απο αποψη χωρου στο ενυδρείο ή μελλοντικής ανάπτυξης τους   , αυτη ειναι η εικόνα του ενυδρείου μου σημερα το βράδυ .. 

 

Βάλε βρε πιο μεγάλη φωτο... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-60922-0-88168400-1430429921_thumb.jpg

Βάλε βρε πιο μεγάλη φωτο... :)

:thumbsu: Sorryyyyy!

 

Link to comment
Share on other sites

Πίσω απο το ξύλο δεξιά βρίσκεται μια Egeria densa , που ελπίζω να μεγαλώσει αρκετά ετσι ωστε να καλύψει το πίσω μέρος του ενυδρειου δεξια απο το φίλτρο .. Με κλαδέματα σκεφτομαι να την απλώσω στο πίσω κομμάτι αυτό .. 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο με το ξυλο ...

απο προσθετα υπαρχει μεγαλη ποικιλια που μπορεις να προμηθευτεις ...

βασικο συστατικο για την αναπτυξη των φυτων ειναι ο φωτισμος και το co2 που λαμβανουν τα φυτα σου ... αν εχεις επαρκη φωτισμο μπορεις να κανεις και μια diy κατασκευη co2 και θα δωσει ενα μπουσταρισμα στα φυτα σου...

επιπλεον μπορεις να προσθεσεις μικρο και μακρο στοιχεια στο νερο σου οπως σιδηρο καλιο και διαφορα αλλα τα οποια πωλουνται σε συσκευασιες στο εμποριο απο διαφορες εταιριες ...(τα οποια θελουν προσθηκη με προσοχη)

επιπλεον μπορεις να βαλεις και ταμπλετες βυθου για φυτα τα οποια λαμβανουν θρεπτικα συστατικα απο το ριζικο συστημα.

γενικα κανε σιγα σιγα οποιες προσθηκες για να μην εχεις προβληματα με αλγες..

για σκουπα βυθου τωρα ,πιστευω οτι σε καλα φυτεμενο βυθο δεν χρειαζεται να μπαινει ...αναλογα παντα την ιχθυιφορτιση κ.α.

τα λεω αδρα ...υπαρχουν και αρθρα στο φορουμ που τα λενε πολυ καλυτερα αν μπεις στην κατηγορια φυτεμενο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

attachicon.gif__________ (10).JPG

:thumbsu: Sorryyyyy!

 

Καλημερα και καλο μηνα!

Ας αρχισουμε απο τα φυτα που εχεις.

Αριστερα βλεπω μια ανουμπια φυτεμενη,την ξεφυτευεις και την δενεις πανω στο ξυλο και την βαζεις σε σκιερο σημειο για να μη γεμισει αλγες.Οι ανουμπιες δεν φυτευονται αλλα δενονται σε ξυλο η πετρα.

Στη μεση βλεπω ντοματιες,αυτα τα φυτα μεγαλωνουν πολυ και ειναι για το πισω μερος του ενυδρειου,οποτε μετακομισετες πισω γιατι εκει θα στο πνιξουν.

Η δρακενα δεν θα σου μεινει για καιρο,θα χαλασει.

Το χαλικι σου δεν ειναι πολυ καλο για φυτα,τα φυτα θελουν ψιλοκοκκο χαλικι με ιδανικη κοκκομετρια 1-2mm.Στο χαλικι που εχεις εσυ δεν θα αναπτυχθουν σωστα.

Το φως σου ειναι παρα πολυ λιγο,θες αλλη μια λαμπα ακομα,για να μη πω αλλες 2.Ξερεις μηπως τι κελβιν ειναι αυτη που εχεις τωρα?

Οσον αφορα τη σκουπα βυθου,θεωρω οτι σε φυτεμενα ενυδρεια δεν πρεπει να γινετε σκουπα βυθου γιατι με το καιρο θα γινει ενα καλο φυσικο υποστρωμα που θα κανει καλο στα φυτα.Μπορεις να κανεις μια επιφανειακη σκουπα για να παιρνεις τα χοντρα πανω πανω.

Τα φυτα ισως χρειαστουν λιπασματα,ενα γενικο σιγουρα και ισως και καμια ταμπλετα για αρχη.

Τωρα για το diy co2 που ειπωθικε πιο πανω,μπορει στην αρχη να μπουσταρει τα φυτα αλλα μετα θα σου φερει αλγες γιατι θα εχει σκαμπανευασματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραιο με το ξυλο ...

απο προσθετα υπαρχει μεγαλη ποικιλια που μπορεις να προμηθευτεις ...

βασικο συστατικο για την αναπτυξη των φυτων ειναι ο φωτισμος και το co2 που λαμβανουν τα φυτα σου ... αν εχεις επαρκη φωτισμο μπορεις να κανεις και μια diy κατασκευη co2 και θα δωσει ενα μπουσταρισμα στα φυτα σου...

επιπλεον μπορεις να προσθεσεις μικρο και μακρο στοιχεια στο νερο σου οπως σιδηρο καλιο και διαφορα αλλα τα οποια πωλουνται σε συσκευασιες στο εμποριο απο διαφορες εταιριες ...(τα οποια θελουν προσθηκη με προσοχη)

επιπλεον μπορεις να βαλεις και ταμπλετες βυθου για φυτα τα οποια λαμβανουν θρεπτικα συστατικα απο το ριζικο συστημα.

γενικα κανε σιγα σιγα οποιες προσθηκες για να μην εχεις προβληματα με αλγες..

για σκουπα βυθου τωρα ,πιστευω οτι σε καλα φυτεμενο βυθο δεν χρειαζεται να μπαινει ...αναλογα παντα την ιχθυιφορτιση κ.α.

τα λεω αδρα ...υπαρχουν και αρθρα στο φορουμ που τα λενε πολυ καλυτερα αν μπεις στην κατηγορια φυτεμενο

Σε ευχαριστώ πολύ Αντώνη !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα!

Ας αρχισουμε απο τα φυτα που εχεις.

Αριστερα βλεπω μια ανουμπια φυτεμενη,την ξεφυτευεις και την δενεις πανω στο ξυλο και την βαζεις σε σκιερο σημειο για να μη γεμισει αλγες.Οι ανουμπιες δεν φυτευονται αλλα δενονται σε ξυλο η πετρα.

Καλό μήνα ! Η Ανούμπια , δέθηκε σε πέτρα και έμεινε το ριζικό της σύστημα ολο εκτός νερού , σε ευχαριστώ ! 

Την έβαλα κάτω απο τις βαλσινέριες , είναι ίσως το πιο σκιερό κομμάτι του ενυδρείου μου , έκανα σωστα ? 

Στη μεση βλεπω ντοματιες,αυτα τα φυτα μεγαλωνουν πολυ και ειναι για το πισω μερος του ενυδρειου,οποτε μετακομισετες πισω γιατι εκει θα στο πνιξουν.

Μετακομίστηκαν μπροστά απο το εσωτερικό φίλτρο και με κλαδέματα θα παραμείνουν εκεί , προσπαθώντας να κρύψω και λίγο το ολίγον ασχημο μαυρο κουτι στο ενυδρείο μου χαχα. Δεν επηρεάζει την είσοδο του φίλτρου , ειναι σε καλό σημείο ? Τερμα αριστερά εχω τις βαλσινέριες και δεξιά την Egeria Densa που διαβασα στο προφιλ φυτων οτι μεγαλωνει αρκετα και ειναι καταλληλο για τα πισω μερη του ενυδρειου , ελπιζω να εκανα σωστα επισης ..

Η δρακενα δεν θα σου μεινει για καιρο,θα χαλασει.

Υπαρχει προβλημα , ομως για την υγεία του ενυδρείου , να αφαιρεθει άμεσα ? 

Το χαλικι σου δεν ειναι πολυ καλο για φυτα,τα φυτα θελουν ψιλοκοκκο χαλικι με ιδανικη κοκκομετρια 1-2mm.Στο χαλικι που εχεις εσυ δεν θα αναπτυχθουν σωστα.

Πως αφαιρώ το χαλίκι ? Με άδειασμα ξανά και στρώσιμο απο την αρχή ? Γινεται να βάλω στρώση ψιλοτερου χαλικιού απο πάνω η λεω μπαρούφες ? Εχω βαλει υποστρωμα φυτων απο κατω , αν μείνω σε ευκολα φυτα γενικα , θα εχω πολυ σοβαρο προβλημα ? 

Το φως σου ειναι παρα πολυ λιγο,θες αλλη μια λαμπα ακομα,για να μη πω αλλες 2.Ξερεις μηπως τι κελβιν ειναι αυτη που εχεις τωρα?

Δυστυχως οχι δεν ξέρω αλλά ειμαι διατεθειμενος να παρω οποια μου πειτε παιδια για να πηγαινουν καλυτερα τα πραγματα εκει μεσα !!! Τ8 18watt μονο αυτο αναγραφει , για τα λιτρα μου ειναι λιγη μαλλον σωστα ?

Οσον αφορα τη σκουπα βυθου,θεωρω οτι σε φυτεμενα ενυδρεια δεν πρεπει να γινετε σκουπα βυθου γιατι με το καιρο θα γινει ενα καλο φυσικο υποστρωμα που θα κανει καλο στα φυτα.Μπορεις να κανεις μια επιφανειακη σκουπα για να παιρνεις τα χοντρα πανω πανω.

Τα φυτα ισως χρειαστουν λιπασματα,ενα γενικο σιγουρα και ισως και καμια ταμπλετα για αρχη.

Τωρα για το diy co2 που ειπωθικε πιο πανω,μπορει στην αρχη να μπουσταρει τα φυτα αλλα μετα θα σου φερει αλγες γιατι θα εχει σκαμπανευασματα.

Σε ευχαριστω παρα πολύ Κώστα και συγνώμη για τα πολλά μου ερωτηματα και παλι ! 

 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή εικόνα του ενυδρείου , μετά απο τις αλλαγές που μου προτείνατε .. 

post-60922-0-62851300-1430519847_thumb.jpg

 

Δε μπορώ να φανταστώ πως θα γινόντουσαν ολα αυτα με ψάρια μέσα αχχααχ, Χάος με τις μετακομίσεις !!! 

Ελπίζω η τοματιά μετα τις μεταφυτέυσεις να πάρει παλι τα πάνω της . Αν μπορει και κάποιος να μου προτείνει ενα γενικό λίπασμα θα του ήμουν ευγνώμων ! 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...