Jump to content

Αριθμός Ψαριών Σε Ενυδρείο


Recommended Posts

Οχι απλα εχω κάποιο αριθμό ψαριων στάνταρ που πρέπει να έχει το ενυδρειο μου.Απο εκεί και πέρα τις γενες η τις δινω η απλα κάνω αντικατάσταση με κάποιο απο αυτά που υπάρχουν εαν θέλω να κρατησω κάποια απο τις γενες μου.Και 4 να κρατήσει σε λιγο καιρό μπορει να εχει 100. Καταλαβες φίλε? Γιατί να δεσμευτει με ενα είδος μονο? Μπορεί να του αρεσει να παραπάνω από ένα είδος όπως τους πιο πολλούς άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

Οχι απλα εχω κάποιο αριθμό ψαριων στάνταρ που πρέπει να έχει το ενυδρειο μου.Απο εκεί και πέρα τις γενες η τις δινω η απλα κάνω αντικατάσταση με κάποιο απο αυτά που υπάρχουν εαν θέλω να κρατησω κάποια απο τις γενες μου.Και 4 να κρατήσει σε λιγο καιρό μπορει να εχει 100. Καταλαβες φίλε? Γιατί να δεσμευτει με ενα είδος μονο? Μπορεί να του αρεσει να παραπάνω από ένα είδος όπως τους πιο πολλούς άλλωστε.

 

Οταν το προφιλ των ψαριων λεει 60 λιτρα για ενα χαρεμι,δεν ειναι τυχαιο φιλε μου!Πως εσυ θα βαλεις 2 σε 80 μεικτα λιτρα?

Δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα..

Στα ζωοτοκα που γεννανε σαν κουνελια,πρεπει να λαμβανουμε υποψιν μας και τις γεννες που θα εχουμε γιατι γεννανε συνεχεια και το ενυδρειο γεμιζει σε χρονο dt!

Επισης,να σου πω πως ειναι αρκετα δυσκολο να δωσεις τις γεννες και παντα σου μενουν πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου.Οποτε,καλο ειναι να υπολογισεις χωρο και γι αυτα για να μην εχεις προβληματα στο μελλον.

Αν εσυ δεν θες να υπολογιζεις ολα αυτα και θες να παιζεις κορονα-γραμματα το ενυδρειο σου,καλα κανεις,ειναι δικαιωμα σου,ομως δεν μπορεις να το προτεινεις και σε αλλους αυτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό καταλαβες εσύ? Εάν δεν θέλεις να καταλαβεις δεν μπορώ να κανω κατι γιαυτο. Είμαι υπεύθυνος γιαυτα που λέω οχι γιαυτα που καταλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην χαλαρωσε!

Εγω μια χαρα καταλαβαινω,εσυ μαλλον δεν καταλαβες οτι τα ζωοτοκα δεν εχουν καμια σχεση με τα αλλα ψαρια.

Τα προφιλ των ψαριων δεν βγηκαν για πλακα.Αν τωρα καποιος δεν θελει να τα ακολουθει,ειναι δικαιωμα του,ομως δεν εχει δικαιωμα να παιρνει και αλλους στο λαιμο του με τις λαθος προτασεις του.

Και οπως ειδες,εγραψα οτι μπορει να βαλει 2 χαρεμια,με την προυποθεση οτι θα δινει ολες τις γεννες απο τα ψαρια,πραγμα δυσκολο για τα ζωοτοκα γιατι δεν τα παιρνει σχεδον κανεις.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Τα χαλαρωσε να τα πεις στον εαυτό σου εγω παρα πολλή χαλαρως είμαι. Μάλλον μας δουλευεις κανονικα. Εσύ δεν ειπες να κρατήσει μονο 4? Τωρα λες 2 χαρεμια. Εγω είπα για στάνταρ αριθμό ψαριων. Τελος εάν πας σε καποιο πετ να χαρισεις τις γεννες σου δεν νομιζω να μην στις πάρουν. Εκτος εαν θέλεις μονο να τα πουλας. Σου ειπα δεν ειμαι υπεύθυνος γιαυτα που καταλαβαινεις αλλα γιαυτα που λέω.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαλαρωσε να τα πεις στον εαυτό σου εγω παρα πολλή χαλαρως είμαι. Μάλλον μας δουλευεις κανονικα. Εσύ δεν ειπες να κρατήσει μονο 4? Τωρα λες 2 χαρεμια. Εγω είπα για στάνταρ αριθμό ψαριων. Τελος εάν πας σε καποιο πετ να χαρισεις τις γεννες σου δεν νομιζω να μην στις πάρουν. Εκτος εαν θέλεις μονο να τα πουλας. Σου ειπα δεν ειμαι υπεύθυνος γιαυτα που καταλαβαινεις αλλα γιαυτα που λέω.

 

Φιλε,προσεχε λιγο πως μιλας και χαλρωσε!Μην ειρωνευεσαι!

Δες πιο πανω τι σου απαντησα και μη διαβαζεις οτι θες,ειπα,οτι αν βαλει 2 χαρεμια θα πρεπει να δινει ολες τις γεννες!

Τα περισσοτερα πετ σοπ δεν παιρνουν ψαρια τοσο ευκολα.

Και επιδη ειμαι υπευθυνος της κατηγοριας,θα πρεπει να προσεχεις τι προτεινεις ειδικα σε νεους χομπιστες!

Link to comment
Share on other sites

Τα χαλαρωσε να τα πεις στον εαυτό σου εγω παρα πολλή χαλαρως είμαι. Μάλλον μας δουλευεις κανονικα. Εσύ δεν ειπες να κρατήσει μονο 4? Τωρα λες 2 χαρεμια. Εγω είπα για στάνταρ αριθμό ψαριων. Τελος εάν πας σε καποιο πετ να χαρισεις τις γεννες σου δεν νομιζω να μην στις πάρουν. Εκτος εαν θέλεις μονο να τα πουλας. Σου ειπα δεν ειμαι υπεύθυνος γιαυτα που καταλαβαινεις αλλα γιαυτα που λέω.

 

Πάρτο λιίιγο πιο χαλλλλαραά ρε φίλε....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέτρησα την αμμωνία και είναι κάτω από 0,25 τι μπορώ να κάνω άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Είναι καινούργια ψάρια;

Πόσες ημέρες τα έχεις στο ενυδρείο σου;

Τα έχασες ξαφνικά; Παρατήρησες κάτι παράξενο-ασυνήθιστο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μέτρησα την αμμωνία και είναι κάτω από 0,25 τι μπορώ να κάνω άλλο ;

 

Να ξαναβαλεις μπολι,το φιλτρο σου ειναι αστρωτο.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο το έχω μια εβδομάδα δεν παρατήρησα κάτι παράξενο ξαφνικά τα έχασα άλλαξα το 30% του νερου και βλέπουμε στη πορεία για τα φυτά κάθε ποσό ρίχνω λίπασμα ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κ αυτό κάνω λάθος, στα τεστ αμμωνίας η μετρηση <0,25 είναι η χαμηλότερη, δλδ μη μετρήσιμη. Άρα δεν έχει πρόβλημα αμμωνίας ή αστρωτου φίλτρου, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναβαλεις μπολι,το φιλτρο σου ειναι αστρωτο.

Με μπολι ειναι αστρωτο το φιλτρο? Πως μπορει να εχει γινει αυτο? 

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν μειωνεται η αμμωνια σε τι διαδικασια βρισκομαστε? Στρωσιματος και μαλιστα καλου, αρα αφου το ενυδρειο του στρωνει αν οχι εστρωσε πως γινετε το φιλτρο του να ειναι αστρωτο. Μηπως μπερδευτηκες Μιχαλη? Επισης αποκλειεται η αμμωνια να ειναι τοσο χαμηλη με τη λογικη οτι δεν ειναι στρωμενο η δεν εχει καλη πηγη αμμωνιας, μιας και εχει 30 ψαρια. Οποτε το προβλημα του φιλου μας ειναι απλο, εχει υπερβολικα νιτρικα και το αντιμετωπιζει με αλλαγες νερου και μειωση ψαριων. Οπως νομιζω ειπε και ο Κωστας (ραστα) παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που μετραει αμμωνια εστω και λιγο σημαινει οτι δεν εχει τα απαραιτητα βακτηρια.Το μπολι δεν πιανει παντα,ισως δεν επιασε.Εκτος και αν ισχυει αυτο που ειπε ο Θοδωρος ακριβως απο πανω,οτι το νουμερο στο τεστ ειναι μη μετρησιμο.

 

Απλα ετσι οπως το διαβασα "κατω απο 0,25" καταλαβα οτι μετραει αμμωνια αλλα ο ιδιος θεωρησε οτι κατω απο 0,25 ειναι καλο.Ισως εγω μπερδευτικα,τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το προβλημα ειναι οτι εχει πολυ πραμα μεσα.αν δεν ελαφρυνει το ενυδρειο οπωσ ειπανε και τα παιδια ποιο πανω αστα βραστα.

Link to comment
Share on other sites

Τα χαλαρωσε να τα πεις στον εαυτό σου εγω παρα πολλή χαλαρως είμαι. Μάλλον μας δουλευεις κανονικα. Εσύ δεν ειπες να κρατήσει μονο 4? Τωρα λες 2 χαρεμια. Εγω είπα για στάνταρ αριθμό ψαριων. Τελος εάν πας σε καποιο πετ να χαρισεις τις γεννες σου δεν νομιζω να μην στις πάρουν. Εκτος εαν θέλεις μονο να τα πουλας. Σου ειπα δεν ειμαι υπεύθυνος γιαυτα που καταλαβαινεις αλλα γιαυτα που λέω.

λογικα μπορουμε να διαφωνουμε εδω μεσα, αλλα πιστευω οτι λιγο σεβασμοσ  σε καποιουσ που μασ βοηθανε δεν θα ητανε ασχημο.φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η λύση που μου προτείνετε είναι να δώσω κάποια ψάρια για να ελαφρύνω το ενυδρείο μου αλλά αυτές οι έντονες διαφωνίες με μπερδέψανε τελικά μήπως είναι καλύτερα να τα δώσω όλα και να ξεκινήσω από την αρχή ; Δηλαδή να περιμένω να στρώσει το ενυδρείο και μετά να βάλω ψάρια ; Και τι ψάρια και ποσά τελικά να βάλω εγώ να πω την αλήθεια θα ήθελα κάτι εντυπωσιακό να τραβάει την προσοχή αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό για αυτό ζητάω τη βοήθεια σας μπας και βγάλω καμία άκρη

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αν οχι στρωμενο στη φαση στρωσιματος και μαλλον σε τελικο σταδιο, γι αυτο και τα ψαρια σου ψοφανε ετσι οπως ψοφανε γιατι πολυ απλα τα νιτρικα σου εχουν εκτοξευθει. Ειναι πολυ απλο βασικα και δε μπορω να καταλαβω γιατι μπερδευεστε. Περαν αυτου το σωστο τωρα ειναι να βγαλεις αρκετα ψαρακια να αφησεις αυτα που σου ειπε ο κωστας και να το αφησεις να προχωρησει και με αλλαγες νερου καλες και μεγαλες. Για αρχη κανε μια αλλαγη νερου. Δωσε ψαρια. Μειωσε τα ταισματα. Και βλεπεις πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Οντως η αμμωνια ειναι σε χαμηλο επιπεδο και ισως να ειναι και το χαμηλοτερο του τεστ.

Ομως,δεν εχουμε μετρησεις για νιτρικα και νιτρωδη που ειναι εξισου σημαντικες.

Το θεμα ειναι οτι πριν δυναμωσει η βιολογια σου,εβαλες πολλα ψαρια και το μπουκωσες αποτομα.

Για αρχη,βγαλε ψαρια και ασε ενα χαρεμι γκαπυ μονο.Εκτος αν θες να πας σε αλλα ψαρια τελειως.Βασικα θα πρεπει να αποφασισεις με τι ψαρια θα ασχοληθεις, να δωσεις οποια δεν κανουν και να δωσεις το σωστο νερο σ αυτα που θα κρατησεις.

Αλλαγες νερου θα κανεις καθε εβδομαδα το 30%,τουλαχιστον τωρα που ειναι φρεσκο το ενυδρειο σου.

Κανε και μετρησεις νο2 και νο3 να δουμε που βρησκεσε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα θα ήθελα πράγματι να βάλω κάτι εντυπωσιακό που να τραβάει τα βλέμματα αλλά ως αρχάριος δεν ξέρω τι για αυτό θέλω να με βοηθήσετε

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν θα προλάβω μάλλον να δώσω κανένα γιατί θα μου ψοφήσουν ήδη μετράω 6 θανάτους σε σχεδόν μια εβδομάδα σήμερα βλέπω και τα μάτια ενός μολύ να είναι πρισμενα θαρρείς θα σκάσουν δεν ξέρω ρε παιδιά κάπου έχω πελαγώσει και απογοητευθεί δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω σας δείχνω καί μια φωτό για να δείτε τι συμβαινει

post-60931-0-14141600-1430470476_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας στέλνω και φωτό από το ενυδρειο

post-60931-0-87104200-1430470562_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...