Jump to content

Αριθμός Ψαριών Σε Ενυδρείο


Recommended Posts

Για τα λιτρα του δεν υπαρχει καποιο εντιποσιακο ψαρι που μπορει να μπει.Τα εντιποσιακα ψαρια ειναι και μεγαλα και στα λιτρα σου δεν μπορει να μπει μεγαλο ψαρι.

Αλλαγη νερου εκανες?

Μετρησεις νο2 και νο3 πηρες?

Απο αυριο ξεκινα να δινει ψαρια,οσο το αμελεις,τοσο χειροτερο θα γινεται.

Ωραιο το εχεις φτιαξει το ενυδρειο αλλα το φυτο που ειναι μπροστα θα σου χαλασει γιατι δεν ειναι υδροβιο

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Το μπροστινό φυτό αν και δεν ξέρω πως το λένε το πήρα από μαγαζί εξειδικευμένο με ενυδρεια το quiko στη θεσσαλονικη από τα μικρά ποια είναι πιο εντυπωσιακά και ποσά σε σύνολο μπορώ να βάλω ;

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να το πηρες απο πετσοπ αλλα το φυτο δεν ειναι για ενυδρεια,θα σου χαλασει σε λιγο καιρο.

Το θεμα με τα ψαρια ειναι πολυπλοκο.Καποια θελουν σκληρο νερο (βρυσης) και καποια μαλακο,δηλαδη να κανεις το νερο της βρυσης με επεξεργασια μαλακο.Εσυ τι θες να κανεις?Να βαζεις απλα βρυση η να επεξεργαζεσαι το νερο και να το κανεις μαλακο?

Για να το μαλακωσεις θελεις επεξεργασια με τυρφη,που κανει το νερο κιτρινο η επεξεργασια με συσκευη αντιστροφης οσμωσης.Μολις καταληξεις τι ακριβως θες να κανεις,τοτε θα σου πουμε και τι ψαρια μπορεις να βαλεις .Δεν θελουν ολα τα ψαρια το ιδιο νερο δηλαδη.

Δες και μερικα ψαρια που εχω εδω

Link to comment
Share on other sites

Νο2 και νο3 θα πάρω την Δευτέρα και θα κάνω μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Νερό βρύσης θα βάζω δεν μπαίνω σε διαδικασία να το μαλάκωσω όποτε ψάρια σκληρού νερου θα βάλω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις 1 ειδος ζωοτοκου.

Eιτε ενα χαρεμι γκαπυ,ειτε 1 χαρεμι μολυ,ειτε 1 χαρεμι ξυφοφορους,ειτε ενα χαρεμι εντλερ,ειτε ενα χαρεμι πλατυ.Συνομα θα εχεις γεννες και θα εχεις πολλα ψαρακια.

Μαζι μ αυτα αργοτερα μπορεις να βαλεις και γαριδες red cherry μαζι με Αμανο.

Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις μια ομαδα απο cherry barbs μαζι με γαριδες Αμανο και ισως και red cherry.

Θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα white cloud μαζι με γαριδες red charry και Αμανο.Τα ψαρια ομως αυτα θελουν χαμηλη θερμοκρασια το καλοκαιρι.

Θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα απο zebra danio μαζι με γαριδες red cherry και Αμανο.

Θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα απο pseudomugil gertrudae μαζι με γαριδες red cherry και γαριδες αμανο συν ενα ζευγαρι απο Tateurndina ocellicauda. Ειναι λιγο δυσκολο να βρεις αυτα τα ψαρακια ομως στο εμπορειο.

Θα μπορουσες να βαλεις μια ομαδα απ cpd μαζι με γαριδες red cherry και Αμανο.

Οριακα ισως να μπορουσες να βαλεις και τιγρακια μια ομαδα.

Οπως βλεπεις εχεις αρκετες επιλογες σε ψαρια που μπορουν να μπουν σε νερο βρυσης.

ΥΓ Οταν πατησεις τα ονοματα των ψαριων που σου εχω βαλει,μπορεις να δεις και τα προφιλ τους.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε rasta! Νομίζω τα είπες όλα για το σκληρό νερό χωρίς να τον στείλεις στην αφρική χαχα :D

 

Φίλε Zoiskon, εγώ πρόκειται να συμπληρώσω μερικούς ξιφοφόρους στο ενυδρείο μου σαν αυτούς, με παραγγελία από Αθήνα. Αν ενδιαφέρεσε πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε rasta! Νομίζω τα είπες όλα για το σκληρό νερό χωρίς να τον στείλεις στην αφρική χαχα :D

 

Φίλε Zoiskon, εγώ πρόκειται να συμπληρώσω μερικούς ξιφοφόρους στο ενυδρείο μου σαν αυτούς, με παραγγελία από Αθήνα. Αν ενδιαφέρεσε πες μου.

 

Θα τον εστελνα αλλα ειδα το στησιμο που εχει κανει και δεν κανει για Αφρικη! αχαχαχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Οι ξιφοφοροι θελουν λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο,εγω θα προτεινα πλατυ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στο σύνολο από ότι κατάλαβα μπορώ να έχω μέχρι δέκα ψάρια συν τις γαρίδες σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Με την άλγη τι κάνουμε ; Έχει αρχίσει να πιάνει το τζαμί του ενυδρείου. Οι Γλύφτες κάνουν δουλειά ; Η εμπρός λοιπόν καλό μου σφουγγαράκι ; Μήπως να άλλαζα το φωτισμό ; Να βγάλω την μπλε λάμπα και να βάλω μια λευκή ;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε χαρέμι κατάλαβα ότι σημαίνει 2 αρσενικό 3 θηλυκά. Όταν λέμε ομάδα για τι αριθμό μιλάμε ;

Link to comment
Share on other sites

Την άλγη την καθαρίζουμε με τα χεράκια μας, δεν υπάρχουν ψάρια-γλύφτες, κακώς λένε τέτοια τα πετ σοπ. Μπορείς να πάρεις ειδικά μαγνητάκια και να την καθαρίζεις. Βέβαια αυτό είναι η αντιμετώπιση του συμπτώματος, όχι η λύση του προβλήματος. Η άλγη συνήθως δημιουργείται όταν δεν έχουμε σωστή ισορροπία φωτισμού, θρεπτικών συστατικών και διοξειδίου του άνθρακα. Π.χ. το μπλε φως δεν κάνει για ενυδρεία γλυκού, ίσως αν το αλλάξεις να δεις διαφορά ή αν βάλεις αληθινά φυτά. :)

Link to comment
Share on other sites

Με την άλγη τι κάνουμε ; Έχει αρχίσει να πιάνει το τζαμί του ενυδρείου. Οι Γλύφτες κάνουν δουλειά ; Η εμπρός λοιπόν καλό μου σφουγγαράκι ; Μήπως να άλλαζα το φωτισμό ; Να βγάλω την μπλε λάμπα και να βάλω μια λευκή ;

 

Αυτη τη στιγμη δεν θα πρεπει να σε ενδιαφερει η αλγη στα τζαμια.Οι αλγες ειναι κατι συνηθισμενο για ενα νεο ενυδρειο.

Αν εχεις μπλε λαμπες θα πρεπει να τις βγαλεις.Στα φυτεμενα βαζουμε λαμπες με 6500 κελβιν και με 4500Κ αλλιως θα εχεις προβλημα με αλγες.

Ψρια για τις αλγες δεν παιρνουμε,ετσι και αλλιως τα αλγοφαγα ψαρια δεν τρωνε ολων των ειδων τις αλγες.

Θα πρεπει να δεις τι φταιει και να το διορθωσεις.

Όταν λέμε χαρέμι κατάλαβα ότι σημαίνει 2 αρσενικό 3 θηλυκά. Όταν λέμε ομάδα για τι αριθμό μιλάμε ;

Το χαρεμι ειναι 1 αρσενικο και 3 θηλυκα.

Η ομαδα ειναι απο 7-8 ψαρια και πανω,τωρα αναλογα το ειδιος και τα λιτρα που διαθετεις,βαζεις και τον αναλογο αριθμο,οχι ομως κατω απο 7-8 ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

μην καθαρισεις τις αλγες με σφουγκαρακι ,χρησιμοποιησε μια τηλεκαρτα που δεν χαραζει κιολας ,καθαρισε πριν την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

μην καθαρισεις τις αλγες με σφουγκαρακι ,χρησιμοποιησε μια τηλεκαρτα που δεν χαραζει κιολας ,καθαρισε πριν την αλλαγη νερου.

 

Υπαρχουν και σφουγγαρακια που δεν χαραζουν ^_^

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετρισα νιτρικά και είναι στο 4 πλήρη απογοήτευση...... Και τώρα τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας άλλη μια φορά συγκεντρωμενα, τι έχεις μετρήσει μέχρι τώρα; Μιλάμε για υγρά τεστ ή στικ;

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα αμμωνία η οποία βγήκε κάτω από 0,25 και νιτρικά τα οποία βγήκαν πάνω από 4. Τα τεστ είναι υγρά

Link to comment
Share on other sites

κάτι δε γίνεται καλά στην μέτρηση σου φίλε. Ποιας εταιρίας είναι το τεστ για τα νιτρικά (ΝΟ3);

 

Οι τιμές που θα πρέπει να έχουμε σε ένα στρωμένο ενυδρείο είναι :

Αμμωνία (ΝΗ3) = 0 mg/l (ή ppm)

Νιτρώδη (ΝΟ2) = 0 mg/l (ή ppm)

Νιτρικά (ΝΟ3) < 20 mg/l (ή ppm)

 

Τα υγρά τεστ για  τα νιτρικά (ΝΟ3) έχουν διαβαθμίσεις

tetra 0 - 12.5 - 25 - 50 - 100

sera 0 - 10 - 25 - 50 - 100

ARI 5 -10 - 20 - 40 - 80 - 160

tropic marin <1 - 5 - 10 - 20 - 100

 

Δεν καταλαβαίνω πως προέκυψε το 4.

 

Τα παρακάτω θα σε βοηθήσουν:

Ο κύκλος του αζώτου

Βασικά στάδια του κύκλου του αζώτου

 

Γενικά μιλώντας, τα ΝΟ3 τα μειώνουμε με τις αλλαγές του νερου.

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΡΡΥ νιτρώδη μέτρησα και το αποτέλεσμα έδειξε 4mg/l το τεστ είναι της salifert και τώρα τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου και βακτηρια.κανονικα δεν θα επρεπε να κανεισ αλλαγη για να στρωσει το ενυδρειο ποιο γρηγορα.αλλα αφου εχεισ ψαρια θα κανεισ αλλαγη 30 με 40%.νομιζω,

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ποτέ να κάνω αλλαγές νερου και τι βακτήρια να βάλω ; Έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...