Jump to content

Βοήθεια Για Έναν Αρχάριο


Recommended Posts

Πριν ένα μήνα πήρα ένα ενυδρείο 45lt της aquael, μην γνωρίζοντας απολύτως τίποτα για ενυδρεια και επειδή με τρελάνανε τα παιδιά μου έβαλα ψάρια αμέσως, γεγονός που από ότι κατάλαβα ήταν μέγα λάθος. Εδώ και μια εβδομάδα έχω ένα 84lt της eheim με εξωτερικό φίλτρο το Classic 150, το οποίο θέλω να πιστεύω ότι το έχω κάνει βιολογικό βάζοντας μπόλι από άλλο φιλτρο τις μπίλιες substrat της eheim καθώς και το μπλε σφουγγάρι και το άσπρο όλα της eheim. Πριν δυο μέρες έκανα μέτρηση αμμωνίας και ήταν κάτω από 0,25, έχω παρατηρήσει και τη δημιουργία άλγης στο τζαμί του ενυδρείου. Αυτή τη στιγμή έχω γύρω στα 25 ψαρια, 10 νέον τετρα, 5 μπλακ νέον, έναν ξιφοφορο, γκαπι, μολι, και πλατύ. Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας για να αποκτήσω ένα όμορφο και χωρίς προβλήματα ενυδρείο που θα καμαρώνω για αυτό

post-60931-0-87383300-1430508784_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και καλώς ήρθες!

 

Καλά έκανες που πήρες μπόλι. Για να δεις αν έπιασε το μπόλι θα πρέπει να μετρήσεις, εκτός από αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Στα φρέσκα ενυδρεία είναι φυσιολογικό να εμφανιστεί άλγη η οποία κάνει τον κύκλο της και φεύγει μόνη της. Είναι καφέ; Αλλά ο φωτισμός σου δε φαίνεται κατάλληλος, το μπλε φως προκαλεί άλγες στα ενυδρεία γλυκού νερού. Τα ψαράκια που έχεις βάλει είναι ασύμβατα μεταξύ τους γιατί μερικά θέλουν σκληρό νερό (π.χ. τα γκάπυ) και μερικά μαλακό νερό (π.χ. τα νέον). Θα σου πούνε οι πιο έμπειροι τι αλλαγές χρειάζεται η ψαροσύνθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ο αριθμός ψαριών που έχεις είναι υπερβολικος για τα λίτρα σου. Ο φωτισμός σου δεν μου φενεται κατάλληλος όπως είπε και ο φίλος πριν. Τα ψάρια που έχεις δηλ.τα τετρα με τα ζωοτοκα έχουν διαφορετικές απαιτήσεις στο νερό επίσης τα ζωοτοκα ζουνε σε χαρεμια δηλ.1αρσενικό 3 θηλυκά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος μάλλον για πράσινη μου φαίνεται. Θα ήταν καλύτερα να βγάλω την μπλε λάμπα και να βάλω μια λευκή ; Σε μια συζήτηση που είχα με αλλα μέλη σχετικά με την σύνθεση των ψαριών με κατατοπισανε σχετικά, αλλά κανένας δεν μου είπε ποιος είναι ο μέγιστος αριθμός ψαριών που μπορώ να έχω σε αυτό το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανοιξει και ενα αλλο προηγουμενο θεμα με το ιδιο ενυδρειο.

Καλο ειναι να μην ανοιγονται ιδια θεματα γιατι μπερδευομαστε.

Θα κλειδωσω αυτο το θεμα και θα συνεχισουμε εδω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...