Jump to content

Πληροφοριες Για Αρχαριο Στο Θαλασσινο


dnmhx

Recommended Posts

Καλημερα. Ειμαι αρχαριος στο θαλασσινο ενυδρειο οπως λεει και ο τιτλος. Ηθελα να ρωτησω πληροφοριες για να φτιαξω ενα ενυδρειο fish only. Ειδα τις μετρησεις που χρειαζεται απο την ενοτητα του φορουμ. Ομως τι αλλο χρειαζεται για να ζησουν τα ψαρια που θα επιλεξω. Φωτισμο, φιλτανση ,σκιμερ κυκλοφορητες λαμπα uv ????

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα καλό μηνα και καλη αρχη....από μηχανες ότι εχεις γραχψει πλας μηχανημα αντιστροφης οσμωσης που  σου ξεκιναει και με 50 ευρω ....πολύ βασικό και για το ph αλλα και για την ποιοτητα νερού σου...ηταν ένα από το πρωτο λαθος που ακανα....αλλα να θυμασαι με σωστη αλατοτητα 1023-1024 για fish only...αλλαγες νερου \καλο σκιμμερ και σωστη θερμοκρασία 24-26 είναι δυσκολο να δεις ψαρι αρρωστο....στο θαλασσινο σου....αυτά από εμενα σε λίγο θα σε πέσουν επανω σου οι δάσκαλοι μου από το φορουμ και θα μάθεις πολλα περισσότερα...καλη επιτυχεια να το χαρεις :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - xristos74
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Ειμαι αρχαριος στο θαλασσινο ενυδρειο οπως λεει και ο τιτλος. Ηθελα να ρωτησω πληροφοριες για να φτιαξω ενα ενυδρειο fish only. Ειδα τις μετρησεις που χρειαζεται απο την ενοτητα του φορουμ. Ομως τι αλλο χρειαζεται για να ζησουν τα ψαρια που θα επιλεξω. Φωτισμο, φιλτανση ,σκιμερ κυκλοφορητες λαμπα uv ????

Καλημέρα φιλε.Για πόσα λίτρα ενυδρείο σκέφτεσαι?
Link to comment
Share on other sites

Θα εχω μονο ψαρια μεσα. Οχι βραχο. Χρειαζονται οι κυκλοφορητες? Και επειδη εχω πολυ μεγαλα δυνατα φιλτρα της eheim μπορω να μην βαλω σκιμμερ?? Επισης πρεπει να βαλω αμμο ή μπορω και χαλαζιακο χαλικι???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πιστεύω ότι βράχο πρέπει να βάλεις έστω και λίγο. Σκιμερ πρέπει να βάλεις οπως και να χει.Γιατι αλλη η δουλειά του σκιμερ και αλλη τον φίλτρων. Και τουρμελες θα δεις τι κυκλοφορία θα έχουν τα φιλτα και θα κρίνεις.εγω θα εβαζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο φωτισμό δεν θες τιποτα το ιδιαίτερο,βραχο χρειάζεσαι και για βιολογία αλλα και για κρυψώνες που θα θέλουν τα ψαρια!την βιολογία μπορεις να την υποστηρίξεις βάζοντας σε ενα φίλτρο βιολογικό υλικό, σκιμμερ σε αυτα τα λίτρα Θες οπωσδήποτε και κυκλοφορία καλη οχι δυνατή, επισης χρειάζεσαι για την ποιότητα του νερού οσμωση και παλι οσμωση.

Οταν λες αμμο εννοεις αραγωνιτη σωστα; Χαλαζιακο χαλίκι αν και δεν εχω δει εγω κάποιο ενυδρειο με αυτο δεν ξερω κατα ποσο θα εκανε ας περιμένουμε και άλλους φίλους να μας πουν αν εχουν βαλει ποσο καιρό και αν ηταν ολα οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλω βραχο και αραγωνιτη ποια η διαφορα απο το reef ενυδρειο. Εγω θελω fish only να το κανω. Εχω δει καποια ενυδρεια που εχουν μονο ψαρια χωρις βραχους.

Link to comment
Share on other sites

Εαν βαλω βραχο και αραγωνιτη ποια η διαφορα απο το reef ενυδρειο. Εγω θελω fish only να το κανω. Εχω δει καποια ενυδρεια που εχουν μονο ψαρια χωρις βραχους.

 

μην μπερδευεσαι.

reef χαρακτηριζεται ενα ενυδρειο που εχει κοραλια μεσα,

και οχι επειδη εχει βραχο και αραγονιτη μονο.

αραγονιτη και βραχο μπορουν να εχουν και τα fish only ενυδρεια.

ενυδρειο  μονο με ψαρια μπορεις να φτιαξεις ειτε FOWLR(fish only with live rock),

δηλ ενυδρειο μονο με ψαρια με ζωντανο βραχο,οπου ο ρολος του βραχου

ειναι διπλος(στηριζει τη βιολογια του ενυδρειου και προσφερει κρυψωνες στα ψαρια)

ειτε FO(fish only)δηλ ενυδρειο μονο με ψαρια χωρις ζωντανο βραχο.

σε αυτη την περιπτωση δεν χρησιμοποιεις ζωντανο βραχο οποτε κρατας την βιολογια

του ενυδρειου με αλλου τυπου βιολογικο υλικο,σιποραξ για παραδειγμα,ειτε σε σαμπ ειτε

σε εξωτερικα φιτρα.το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να μπει διακοσμος μεσα στο ενυδρειο

και να δημιουργηθουν καταφυγια για τα ψαρια.πολλοι βαζουν καποιου αλλου τυπου πετρωματα η νεκρα κοραλια

για να φτιαξουν ενα aquascape.

καλυτερα παντως ειναι να πας στη λυση FOWLR.

το θεμα ειναι τι θες να φτιαξεις εσυ.

Έγινε επεξεργασία - Κωστας Τ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Ο βράχος και ο αραγωνίτης δεν κάνουν τη διαφορά μεταξύ FO και reef. Ανάλογα με τα ψάρια που θα επιλέξεις θα μπορούσες ίσως να μη βάλεις αραγωνίτη. Για κάποια ψαράκια όμως είναι απαραίτητος. Ο βράχος όμως είναι χρήσιμος για τα περισσότερα είδη μια και προσφέρει κρυψώνες στις οποίες θα αποσύρονται όποτε θέλουν.θα στηρίξει κα τη βιολογία του ενυδρείου ως ένα βαθμό τουλάχιστον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μην μπερδευεσαι.

reef χαρακτηριζεται ενα ενυδρειο που εχει κοραλια μεσα,

και οχι επειδη εχει βραχο και αραγονιτη μονο.

αραγονιτη και βραχο μπορουν να εχουν και τα fish only ενυδρεια.

ενυδρειο μονο με ψαρια μπορεις να φτιαξεις ειτε FOWLR(fish only with live rock),

δηλ ενυδρειο μονο με ψαρια με ζωντανο βραχο,οπου ο ρολος του βραχου

ειναι διπλος(στηριζει τη βιολογια του ενυδρειου και προσφερει κρυψωνες στα ψαρια)

ειτε FO(fish only)δηλ ενυδρειο μονο με ψαρια χωρις ζωντανο βραχο.

σε αυτη την περιπτωση δεν χρησιμοποιεις ζωντανο βραχο οποτε κρατας την βιολογια

του ενυδρειου με αλλου τυπου βιολογικο υλικο,σιποραξ για παραδειγμα,ειτε σε σαμπ ειτε

σε εξωτερικα φιτρα.το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να μπει διακοσμος μεσα στο ενυδρειο

και να δημιουργηθουν καταφυγια για τα ψαρια.πολλοι βαζουν καποιου αλλου τυπου πετρωματα η νεκρα κοραλια

για να φτιαξουν ενα aquascape.

καλυτερα παντως ειναι να πας στη λυση FOWLR.

το θεμα ειναι τι θες να φτιαξεις εσυ.

+ 20000345,56

Τα είπες ολα απλα και καθαρά

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω

Και απο αισθητικης αποψης να το δεις και μονο, ειναι αλλιως με τον βραχο, ακομα και στα μαγαζια που τα πουλανε εχει μεσα καποιο βραχακι

Βαλε νεκρο η αποξηραμενα κοραλλια

 

Απο κει και περα οπως σου αρεσει εσενα το φτιαχνεις

 

Link to comment
Share on other sites

FO θελω να φτιαξω. Αυτο με τα κοραλια τα νεκρα. Τι θα χρειαστω γι αυτο απο εξοπλισμο?

Link to comment
Share on other sites

Κωστα μπορω να βαλω τριμμενο κοραλι αντι για αραγωνιτη?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς αλλά δεν θα το πρότεινα, μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει.

Μαζεύει πολύ βρόμα και είναι σχεδόν ακατόρθωτο να το καθαρίσεις.

Άσε που μετά από λίγο θα γεμίσει κοραλλίνη και θα έχεις ένα μωβ-ροζ βυθό.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ο αραγωνιτης δεν μαζευει βρωμα?και δεν καθαριζει με σκουπα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είναι ανάγκη να βάλεις πολύ αραγωνίτη μέσα αλλά καλό είναι να υπάρχει κ καλό είναι να μην νιώθουν τα ψάρια εντελώς εκτός του περιβάλλοντος τους διότι τα θαλασσινά ψαράκια είναι στην πλειοψηφία τους πολύ ευαίσθητα.

Όσο για την βρώμα που λες,υπάρχουν ψαράκια που καθαρίζουν τον αραγωνίτη κ μπορείς να πάρεις κ σκούπα βυθού

Όλα τα ενυδρεία θέλουν περιποίηση,το θαλασσινό απλά θέλει λίγο περισσότερη φροντίδα,πολύ αγάπη κ πολύ μεράκι

Τα υπόλοιπα στα είπαν τα παιδιά πιο πάνω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...