Jump to content

Rio 240 Τι Φίλτρο??


Liomidis

Recommended Posts

Θα συνδυάσω φυσικό χαλίκι με μπέζ άμμο. Τα φυτά όλα θα μπούν στο χαλίκι και θα είναι 3 Vallisneria, 1 Ludwigia , 2 Anubia nana και μία πέτρα λάβας με μοςς. Κάτω απο το χαλίκι να βάλω υπόστρωμα? Επειδή όλα τα φυτά θα μπούν στη μία πλευρά του ενυδρείου μήπως θα μπορούσα να βάλω το Co2 της Fluval? Γιατί μόλις είδα το Co2 σύστημα απο κάτω, τα έχασα.

p-14713-23958-fish-supply.jpg

Η φωτο αυτξ δειχνει ενα υπερπληρες συστημα . Μπορεις και με απλουστερα συστηματα, χωρις πχμετρο πχ. Το συστηματακι που αναφερεις ειναι μη οικονομικο γιατι οι μικρες φιαλιτσες του τελειωνους γρηγορα. Κυτερα ενα συστηματακι με φιαλη κανονικη. Σε βαθος χρονου συμφερει παρα πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι τις άποψης των δυο φίλτρων, ο λογος είναι πιστεύω κατανοητός!

 

 

+1 και μαλιστα να ειναι ιδια ωστε να εχουν κοινα ανταλακτικα  ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι χρειάζομαι δλδ για να κάνω κάτι σωστό και οικονομικό φυσικά?

Link to comment
Share on other sites

Μπουκαλα, μανομετρα, μετρητη φυσαλιδων και διαχυτη εντος ενυδρειου. Οχι οτι ειναι και παμφθηνα αλλα δεν ειναι και σαν το συστημα της φωτογραφιας.

ΥΓ κανει ομως την ιδια δουλεια με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην παρεξηγηθω κι εγω ειμαι υπερ των δυο και τριων φιλτρων αν χρειαστει. Απλα λεω οτι καλυτερα να παρω ενα και καλο παρα δυο υποδεεστερα!

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο thread είδα ότι χρειάζεται Μπουκάλα co2 , ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, διπλό μανόμετρο/μειωτή, μετρητή φυσαλιδων, σωληνάκι, διαχυτη, αντεπίστροφη, ενυδρειακή βαλβίδα. Τι είναι  λάθος?

Έγινε επεξεργασία - Liomidis
Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο thread είδα ότι χρειάζεται Μπουκάλα co2 , ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα, διπλό μανόμετρο/μειωτή, μετρητή φυσαλιδων, σωληνάκι, διαχυτη, αντεπίστροφη, ενυδρειακή βαλβίδα. Τι είναι  λάθος?

 

Αυτα χρειαζεσαι εκτος απο ηλεκρομαγνητικη.

Μη βαλεις χαλικι και αμμο μαζι,με τον καιρο θα μπερδευτουν,θα φαινεται ασχημο και θα εχεις και προβληματα.

Βαλε η χαλικι με υποστρωμα,η σκετη αμμο.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο χαλίκι τι υπόστρωμα είναι καλύτερο?

Να έχεις στο μυαλό σου ότι το χαλίκι θα σου περιορίσει τις επιλογές στην ψαροσυνθεση...

Τα κορυντορας.. θα πρέπει να τα ξεχάσεις!

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγάπη. Αλλά άλλο ρώτησα, τι υπόστρωμα είναι καλύτερο στο χαλίκι?

Link to comment
Share on other sites

Στο χαλίκι τι υπόστρωμα είναι καλύτερο?

Υπάρχουν έτοιμα χαλίκια-υπόστρωμα και δεν χρειάζονται από πάνω έξτρα χαλίκι. Αν δεν θέλεις τέτοιο παίρνεις υπόστρωμα μόνο του (πολλά θα βρεις σε μαγαζιά), το στρώνεις και μετά από πάνω του το σκέτο χαλικάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα συγκρατησεις το χαλικι απο το να μη μπερδευτει με την αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα και με σκετη αμμο θα κανεις δουλεια απλα θα πρεπει να λιπαινεις μεσο υγρων λιπασματων.

Απο εκει και περα εαν θες υπαρχει και χαλικακι ετοιμο τυπου flοrit της Seachem που δεν χρειαζεται καποιο επιπλεων χαλικακι η αλλιως πας σε υποστρωματα τυπου sera, dennerle, tetra κλπ οπου στρωνεις πρωτα αυτο και μετα απο πανω λεπτοκοκκο χαλικακι. Υπαρχει βεβαια και η DIY λυση με φυλλοχωμα. Οπως και να εχει αν βαλεις καποιο απο αυτα θα χρειαστεις οποσδηποτε μπουκαλα για να εχεις ευκολη αναπτυξη και λιγοτερες αλγες συν ενα καλο φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια ιδιοκατασκευή για μην υπάρξει ανακάτεμα άμμου και χαλικιού, θέλω να αποφύγω τα λιπάσματα.

Φυσικά θα βάλω Co2 απλά είμαι στο ψάξιμο για να δω απο πού μπορώ να το προμηθευτώ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βοηθήσω για το υπόστρωμα γιατί είμαι οπαδός της λευκής άμμου!

Κάτι μου λέει πώς μας περιμένει εκπληξουλα....

Κάτι έχεις στο μυαλό σου και εύχομαι να σου βγει!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια ιδιοκατασκευή για μην υπάρξει ανακάτεμα άμμου και χαλικιού, θέλω να αποφύγω τα λιπάσματα.

Φυσικά θα βάλω Co2 απλά είμαι στο ψάξιμο για να δω απο πού μπορώ να το προμηθευτώ.

 

Τα υγρα λιπασματα δεν τα αποφευγεις οτι και αν κανεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...