Jump to content

Επιτέλους Αναβαθμίστηκα!


Recommended Posts

Φιλε μου προχωρα, εχεις μακραν ενα απο τα καλυτερα aquascape.

Αν και νεος στο αλμυρο, μετα απο πολυ διαβασμα επελεξα εξ αρχης να μην μπλεξω με αραγωνιτες.
Το 60λιτρο που εδω και 3 μηνες τραβιεμαι ειναι ΒΒ και εχω ησυχασει απο νιτρικα και «σκουπιδια».

Το παραμυθι περι αισθητικης και φυσικοτητας του ενυδρειου δεν με πειθει. Κανοντας 30χρονια ψαροντουφεκο εχω πεσει σε υφαλους που η βαση τους χανεται στο σκοταδι αλλα η κορφη τους μοιαζει με ανθισμενο κηπο. ... Αραγωνιτη εκει κοντα δεν θυμαμαι να ειδα.
Αν παλι σου φαινεται αδειο, η ιδεα του Petran ειναι οτι καλυτερο. Σε λεπτες πλακες βραχου μπορεις να φτιαξεις μικρες νησιδες με ζωανθους  και να γινει σουπερ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προχωρα, εχεις μακραν ενα απο τα καλυτερα aquascape.

Αν και νεος στο αλμυρο, μετα απο πολυ διαβασμα επελεξα εξ αρχης να μην μπλεξω με αραγωνιτες.

Το 60λιτρο που εδω και 3 μηνες τραβιεμαι ειναι ΒΒ και εχω ησυχασει απο νιτρικα και «σκουπιδια».

Το παραμυθι περι αισθητικης και φυσικοτητας του ενυδρειου δεν με πειθει. Κανοντας 30χρονια ψαροντουφεκο εχω πεσει σε υφαλους που η βαση τους χανεται στο σκοταδι αλλα η κορφη τους μοιαζει με ανθισμενο κηπο. ... Αραγωνιτη εκει κοντα δεν θυμαμαι να ειδα.

Αν παλι σου φαινεται αδειο, η ιδεα του Petran ειναι οτι καλυτερο. Σε λεπτες πλακες βραχου μπορεις να φτιαξεις μικρες νησιδες με ζωανθους  και να γινει σουπερ.

 

Φιλε μου για ποιο παραμυθι μιλας;;

Και τι σχεση εχει το ψαροντουφεκο με το ενυδρειο στο σαλονι;;

 

Θα μπορουσα κι εγω να σου πω για το παραμυθι με τα νιτρικα γιατι εγω εχω αραγωνιτη με 0-5 ΝΟ3

Ειναι θεμα γουστου το τι θελει ο καθενας να βλεπει στο σαλονι του

 

Φιλικα Βασιλης :)

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου προχωρα, εχεις μακραν ενα απο τα καλυτερα aquascape.

Αν και νεος στο αλμυρο, μετα απο πολυ διαβασμα επελεξα εξ αρχης να μην μπλεξω με αραγωνιτες.

Το 60λιτρο που εδω και 3 μηνες τραβιεμαι ειναι ΒΒ και εχω ησυχασει απο νιτρικα και «σκουπιδια».

Το παραμυθι περι αισθητικης και φυσικοτητας του ενυδρειου δεν με πειθει. Κανοντας 30χρονια ψαροντουφεκο εχω πεσει σε υφαλους που η βαση τους χανεται στο σκοταδι αλλα η κορφη τους μοιαζει με ανθισμενο κηπο. ... Αραγωνιτη εκει κοντα δεν θυμαμαι να ειδα.

Αν παλι σου φαινεται αδειο, η ιδεα του Petran ειναι οτι καλυτερο. Σε λεπτες πλακες βραχου μπορεις να φτιαξεις μικρες νησιδες με ζωανθους και να γινει σουπερ.

Εχεις κανει ψαροντουφεκο σε υφαλο; που επιτρεπετε;
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνουμε Βασιλη.
Σιγουρα ειναι θεμα γουστου και αισθητικης.
Και η αισθητικη διαμορφωνεται απο πολλους παραγοντες.
Πολλοι θεωρουν τον αραγωνιτη αναποσπαστο κομματι στο aquascape ενος θαλασσινου ενυδρειου
γιατι ετσι το ειδαν - ετσι το εμαθαν ή ετσι πιστευουν πως μεταφερουν ρεαλιστικοτερα την απεικονιση
ενος τροπικου οικοσυστηματος στο σαλονακι τους. 
Πολλοι πανω στον αραγωνιτη και διπλα στα κοραλια βαζουν και πλαστικα καραβακια - θεμα γουστου!

Καποιοι δινουν ενα σωρο λεφτα για να εχουν φωτιστικα με προσομοιωση κεραυνων και καταιγιδας - θεμα γουστου και τσεπης!
Ολα εχουν να κανουν με τις παραστασεις που κουβαλαει ο καθενας.

Αλλες εικονες για τον βυθο εχει καποιος που βουταει (εδω μπαινει το ψαροντουφεκο που λεγαμε)
και αλλες καποιος που παει για μπανιο στη θαλασσα 15 μερες τον Αυγουστο.

Πιστευεις πως τα ενυδρεια τους θα εχουν την ιδια αισθητικη?
Το παραδειγμα της κορυφης ενος υφαλου που ειναι γεματο ζωη και περιβαλεται απο το μαυρο,
για εμενα ειναι μια γνωριμη φυσικη εικονα. Την ιδια προσπαθησα να μεταφερω στο ενυδρειακι μου
και καπως ετσι (και πολυ ωραιοτερο) θα μοιαζει και το ενυδρειο του φιλου μας του Petrossol.

Δεν μπαινω σε θεματα βιολογιας, ΝΟ3 κ.λπ. Αυτα ειναι μια αλλη μεγαλη συζητηση και υπαρχουν πιο ειδικοι να το αναπυξουν.

 

Παντα φιλικα Νικος

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα φιλε μου, ο καθενας εχει την αποψη του και την αισθητικη του

Αν δεις το θεμα μου 240 rimless light reef το ειχα ΒΒ

 

Παρεμπιπτωντος κι εγω 30 χρονια κανω ψαροντουφεκο(ασπρισαν τα μαλλια μου) αλλα εχω αραγωνιτη

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε να γιατι εχεις αραγωνιτη βασιλη,για να πηγαινει με τα μαλλια σου ρε :usd:  :usd:

Εγω που δεν εχω καθολου για παραδειγμα,αναγκαστικα πηγα στο bare bottom :hysterical:

 

Ειναι προσωπικο το θεμα παιδια,ολα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους!

Το θεμα ειναι να μας αρεσει αυτο που βλεπουμε εμεις που το εχουμε το εκαστοτε ενυδρειο ,ειτε με αμμο ειτε χωρις,ειτε με κοραλια η' χωρις κτλ κτλ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε να γιατι εχεις αραγωνιτη βασιλη,για να πηγαινει με τα μαλλια σου ρε :usd:  :usd:

Εγω που δεν εχω καθολου για παραδειγμα,αναγκαστικα πηγα στο bare bottom :hysterical:

 

Ειναι προσωπικο το θεμα παιδια,ολα εχουν τα θετικα και τα αρνητικα τους!

Το θεμα ειναι να μας αρεσει αυτο που βλεπουμε εμεις που το εχουμε το εκαστοτε ενυδρειο ,ειτε με αμμο ειτε χωρις,ειτε με κοραλια η' χωρις κτλ κτλ

 

:lolu: :lolu:

 

Συμφωνουμε απολυτα Μιχαλη!

 

Link to comment
Share on other sites

Πετρο δεν ξερω αν εχεις τη σωστη ημερομηνια βαλει στο προφιλ,αλλα χρονια πολλα ρε φιλε και οτι επιθυμεις!

Υγεια να εχεις πανω απ'ολα και οτι θες να το αποκτησεις η' να το παθεις :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ να'σαι καλά!

 

Τώρα αν ο βυθός πάει με τα μαλλιά τότε πρέπει να πάω σε dsb :jig: :jig:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα από μένα, έχω αρκετό καιρό να γράψω λόγο πολύ περιορισμένου χρόνου.

Δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά με σταθερούς ρυθμούς.

Με είχε ταλαιπωρήσει πριν λίγο καιρό λίγο κυανό σε μερικά σημεία το οποίο βέβαια με αύξηση του αντιφωσφόρου και μια αλλαγή στην κυκλοφορία με άφησε αρκετά γρήγορα.

Το μόνο κακό είναι πως έχασα ένα από τα δύο clarkii από βουτιά στο κενό...

Ένα πρόβλημα που έχω τώρα είναι το άλλο clarkii όπου είναι τελικό μέγεθος και έχει κάνει host σε μια bta μικρότερη και από την ουρά του.

Έχω άλλη μία ανεμώνη η οποία είναι αρκετά μεγαλύτερη, πως θα μπορούσα να το κάνω να πάει σε αυτή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά προς το παρών δεν παίζει σαν επιλογή και φοβάμαι μην την ακούσει.

Κοντά στα Χριστούγεννα που θα κατέβω Αθήνα θα δω μήπως τη δώσω σε κάποιον. Ελπίζω να την παλέψει μέχρι τότε.

 

@cholymelan Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές φωτό πριν πέσουν τα φώτα...

 

post-58587-0-26121800-1448306462_thumb.jpg

post-58587-0-95545500-1448306495_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει το ενυδρείο και πολύ όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σε βλέπω...βάλε μας και καμιά φοτό με πιο ανοιχτό φως να θαυμάσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν και τα βλέπω όλα μπλε !

 

Πολυ ωραίο :usd:  :usd:  :usd:  !

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με τη jebao 3000.

 

Επαρκεί για τα 300 λίτρα σαν επιστροφή , την έχει στη μέγιστη ρύθμιση και από θόρυβο πως τα πας?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, οι φωτό είναι το βράδυ μόνο με τα μπλε όταν βρω χρόνο θα βάλω και με φουλ φως.

 

Μια ερώτηση σχετικά με τη jebao 3000.

 

Επαρκεί για τα 300 λίτρα σαν επιστροφή , την έχει στη μέγιστη ρύθμιση και από θόρυβο πως τα πας?

 

Εγώ είμαι ικανοποιημένος, θεωρώ πως δεν χρειάζομαι παραπάνω.

Ναι την έχω φουλ και από θόρυβο τίποτα.
 

Link to comment
Share on other sites

Πως καταφερνεις και εχεις τοσο καθαρο και περιποιημενο το

ντουλαπι!!

Εγω καθε φορα που το καθαριζω ξεκιναω

με αυτην την πτοοπτικη

αλλα απο την 2η - 3η μερα εχει γινει παλι....

 

Αν και απο τις φωτο δεν διακρυνονται καλα

φαινεται πως εχεις αρκετη αναπτυξη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν βρίσκω πως μπορεί να λερωθεί. Το ανοίγω μόνο κάθε Σάββατο για την εβδομαδιαία συντήρηση, μετά καθαρίζω και τέλος.

Τα lps πάνε πολύ καλά τα sps έχουν ανάπτυξη αλλά πιο αργά, τα ζοάνθους τώρα... εδώ και έξι μήνες ούτε ένα κεφάλι!  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,

Ενώ όλα πήγαιναν καλά ξαφνικά έχασα όλες τις σεριατόπορες. Στο ενυδρείο δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή εκτός από το ασβέστιο που μου τσίμπησε λίγο και έφτασε το 500.

Μπορεί αυτό από μόνο του να φταίει; Όλα τα υπόλοιπα κοράλλια είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...