Jump to content

Νεο Ξεκινημα Rio 300


Recommended Posts

Πρωτον αν γυρισεις μερικα ποστ πισω θα δεις οτι λεει οτι σκοπευει να βαλει και αλλα φυτα γρηγορης αναπτυξεις οποτε γιατι να μπει στην διαδικασια και για ενα μηνα ακομη να κανει πατεντες με φωτισμους η και οτι αλλο.και για να σου απαντησω και στο ερωτημα σου . το Co2 εξαρταται και απο τα λιτρα οχι μονο απο τον φωτισμο. Αμα ηταν να μετραμε μονο με τον φωτισμο δεν θα ειχαμε drop checker θα μετραγαμε φυσαλιδες ανα watt.Και αν κοιταξεις προηγουμενα ποστ θα δεις οτι συμφωνω στο θεμα αλυσιδας φωτισμου co2 λιπασματων και οτι αλλο ειναι.Αυτο που ρωτας με τα λιτρα ειναι λιγο ακυρο....ειναι αναλογα τι αναπτυξη θελεις να εχεις ακομη και με λιγα φυτα με περισσοτερο φως περισσοτερο co2 θα εχεις πιο γρηγορη και καλυτερη αναπτυξη ακομη και με λιγα φυτα αυτο ειναι δεδομενο.Τωρα αν με ρωτας αν θα μεγαλωσουν αυτα σε 100 W ναι θα μεγαλωσουν αλλα πιο αργα.και επειδη δεν καταλαβαινεις τι γραφω παρολο που το εκανες tag ο ιδιος στο ποστ σου θα στο ξαναβαλω και παλι!Ποτε δεν ανεφερα οτι δεν εχει σημασια τι φυτα εχουμε μεσα αλλα σαν πρωτα βαζω τα λιτρα για τον απλο λογο οτι οταν πας με την αναλογια φωτισμος λιτρα καλυπτεις ολη την γκαμα των φυτων χωρις να εχεισ περιοροσμους στις επιλογες των φυτων .

Link to comment
Share on other sites

Πρωτον αν γυρισεις μερικα ποστ πισω θα δεις οτι λεει οτι σκοπευει να βαλει και αλλα φυτα γρηγορης αναπτυξεις οποτε γιατι να μπει στην διαδικασια και για ενα μηνα ακομη να κανει πατεντες με φωτισμους η και οτι αλλο.και για να σου απαντησω και στο ερωτημα σου . το Co2 εξαρταται και απο τα λιτρα οχι μονο απο τον φωτισμο. Αμα ηταν να μετραμε μονο με τον φωτισμο δεν θα ειχαμε drop checker θα μετραγαμε φυσαλιδες ανα watt.Και αν κοιταξεις προηγουμενα ποστ θα δεις οτι συμφωνω στο θεμα αλυσιδας φωτισμου co2 λιπασματων και οτι αλλο ειναι.Αυτο που ρωτας με τα λιτρα ειναι λιγο ακυρο....ειναι αναλογα τι αναπτυξη θελεις να εχεις ακομη και με λιγα φυτα με περισσοτερο φως περισσοτερο co2 θα εχεις πιο γρηγορη και καλυτερη αναπτυξη ακομη και με λιγα φυτα αυτο ειναι δεδομενο.Τωρα αν με ρωτας αν θα μεγαλωσουν αυτα σε 100 W ναι θα μεγαλωσουν αλλα πιο αργα.και επειδη δεν καταλαβαινεις τι γραφω παρολο που το εκανες tag ο ιδιος στο ποστ σου θα στο ξαναβαλω και παλι!Ποτε δεν ανεφερα οτι δεν εχει σημασια τι φυτα εχουμε μεσα αλλα σαν πρωτα βαζω τα λιτρα για τον απλο λογο οτι οταν πας με την αναλογια φωτισμος λιτρα καλυπτεις ολη την γκαμα των φυτων χωρις να εχεισ περιοροσμους στις επιλογες των φυτων .

 

Το co2,παει αναλογα με το φως που εχεις αλλα και τα λιτρα του ενυδρειου.

Αν εχεις λιγο φως,θα ριχνεις λιγοτερο co2 απ οτι αν ειχες πολυ φως φιλε μου.

Τι σχεση εχει ο drop checker μ αυτο που σου λεω?

Θα σου πω και ενα παραδειγμα σ αυτο που σου λεω,εγω εχω ενα ενυδρειο 40 λιτρα με πολυ φωτισμο και ριχνω 75 φυσαλιδες το λεπτο γιατι εχω και δυσκολα φυτα αλλα και πολυ φωτισμο. Ολα αυτα ειναι αλυσιδα,δεν μπορεις να εχεις λιγο φως και να ριχνεις πολυ co2 η το αντιθετο,ανεξαρητα με το ποσα λιτρα εχεις.

Θα ελεγα οτι τα λιτρα παιζουν τον μικροτερο ρολο στο ποσο co2 θα πρεπει να ριχνεις.Περισσοτερο ρολο παιζει ποσο φως εχεις,τι ειδη φυτων εχεις (δυσκολια και αναγκες για co2 ) και ποση φυτομαζα εχεις.Αλλη ποσοτητα ριχνεις σε ενα πυχνοφυτεμενο ενυδρειο και αλλη σε ενα ελαφρα φυτεμενο ενυδρειο.

Και σου ξαναλεω,συμβουλες δινουμε με τα παροντα στοιχεια που εχουμε,αν και οταν βαλει περισσοτερα φυτα και γρηγορης αναπτυξης,θα πρεπει να αλλαξει πολλα και φυσικα να δωσει και περισσοτερο φως,τωρα τι να το κανει το πολυ φως με 3-4 ευκολα φυτα που εχει?Να μεγαλωνει τις αλγες?

Το φωτισμος-λιτρα ειναι πολυ γενικο και δεν ειναι και πολυ σωστο να το μετραμε ετσι.Απλα επειδη δεν μπορουμε να το μετρησουμε αλλιως,το μετραμε ετσι για θεμα ευκολιας.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σου θεσω και εγω ενα ερωτημα. τι ειναι πιο ευκολο να κανει ο ανθρωπος να αφησει το ενυδρειο του οπως ειναι και να προσθεσει 4-5 φυτα ακομη που μπορει στην χειροτερη να το κανει με 10-15 ευρω η να μπει στην διαδικασια της πατεντας οπως αναφερεται πιο πισω?Απλα και ομορφα πες μου δεν χρειαζεται να μου το αναλυσεις. Εγω προσωπικα δεν θα εμπενα καν σε αυτη την διαδικασια με πατεντες και αλλαγες λαμπων και διαφορα.ειδικα απο την στιγμη που υπαρχει περιπτωση να τις κανει ετσι κ αλλιως αυτες τις προσθηκες.(οπως λεει).Γιατι και εδω με τα παροντα στοιχεια οπως λες σε αλλαγες μπαινει. δηλαδη το να αλλαξει λαμπες να πατενταρει φωτιστικο δεν ειναι αλλαγη και το να προσθεσει 4-5 φυτα ειναι?και απο που κ ως που θεωρειται τοσο μεγαλος φωτισμος τα 180-200 w ποσα εχει σε 350 λιτρα ενυδρειο ασχετα με την φυτομαζα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι είπε ο Κώστας (Rastafarian) να κανει σώνει και ντε πατέντα..... Απλά να σβύσει τις δυο παραπάνω λάμπες........................ή έχω χάσει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σου θεσω και εγω ενα ερωτημα. τι ειναι πιο ευκολο να κανει ο ανθρωπος να αφησει το ενυδρειο του οπως ειναι και να προσθεσει 4-5 φυτα ακομη που μπορει στην χειροτερη να το κανει με 10-15 ευρω η να μπει στην διαδικασια της πατεντας οπως αναφερεται πιο πισω?Απλα και ομορφα πες μου δεν χρειαζεται να μου το αναλυσεις. Εγω προσωπικα δεν θα εμπενα καν σε αυτη την διαδικασια με πατεντες και αλλαγες λαμπων και διαφορα.ειδικα απο την στιγμη που υπαρχει περιπτωση να τις κανει ετσι κ αλλιως αυτες τις προσθηκες.(οπως λεει).Γιατι και εδω με τα παροντα στοιχεια οπως λες σε αλλαγες μπαινει. δηλαδη το να αλλαξει λαμπες να πατενταρει φωτιστικο δεν ειναι αλλαγη και το να προσθεσει 4-5 φυτα ειναι?και απο που κ ως που θεωρειται τοσο μεγαλος φωτισμος τα 180-200 w ποσα εχει σε 350 λιτρα ενυδρειο ασχετα με την φυτομαζα.

 

Θα αρχισω απο το τελος.

Και βεβαια η φυτομαζα παιζει ρολο στον φωτισμο,αλλο να εχω 2-3 ευκολα φυτα σε ενυδρειο 350 λιτρα και αλλο να εχω 20-30 φυτα διαφορων δυσκολιων και ειδων σε ενα ενυδρειο 350 λιτρα.Δεν ειναι καθολου ιδιο και πιστεψε με,θα πνιγεις στις αλγες ετσι αν δεν υπαρχουν πολλα φυτα που θα τα κανει το πολυ φως να τραβιξουν περισσοτερα θρεπτικα.Τα περισσια θρεπτικα που θα μεινουν αφου δεν θα μπορουν τα λιγα φυτα να τα τραβιξουν,θα τα τραβαν οι αλγες με αποτελεσμα να οργιαζουν,ειναι πολυ λογικο αυτο.Γι αυτο και ο φωτισμος εχει σχεση με το τι φυτα εχουμε,ποση φυτομαζα και ποσα λιτρα,και τι υψος ακομα.

Παμε στα αλλα τωρα.Εγω δεν μιλησα πουθενα για πατεντες και αλλα τετοια φιλε μου.Εγω ειπα οτι κραταει λιγοτερες λαμπες αναμενες μεχρι να βαλει περισσοτερα φυτα.

Δηλαδη,αν ο ανθρωπος μπορεσει και βαλει περισσοτερα φυτα σε 1-2 μηνες,θα αφησει το ενυδρειο να το βαραει τοσο φως ενω δεν χρειαζεται?

Αλλο να αλλαξει λαμπες και να βαλει τα σωστα κελβιν και αλλο να κανει πατεντες.Τα σωστα κελβιν πρεπει να μπουν ειτε τωρα ειτε μετα,αυτο δεν το γλιτωνει θελει δεν θελει αλλιως μια ζωη θα παλευει με τις αλγες.

Κακα τα ψεματα,αν δεν εχεις σωστες λαμπες σε κελβιν,οτι και αν κανεις θα εχεις αλγες.Οπωτε,ειτε τωρα τις αλλαξει ειτε μετα,αυτο πρεπει να γινει ακομα και αν βαλει και αλλα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ θεωρεις οτι φταιει ο φωτισμος του και τα κελβιν για τις αλγες και οχι η ελλειψη co2 που ειχε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσυ θεωρεις οτι φταιει ο φωτισμος του και τα κελβιν για τις αλγες και οχι η ελλειψη co2 που ειχε?

 

Τα κελβιν παιζουν σιγουρα ρολο,αλλιως θα μπορουσαμε να βαλουμε οτι κελβιν θελουμε.

Και σιγουρα ο πολυς φωτισμος σε σχεση με τη μικρη φυτομαζα παιζει και αυτος τον ρολο του.

Και η ελλειψη co2 παιζει τον ρολο της επισης,ολα αυτα αλυσιδα ειναι και αν καποιο δεν ειναι σωστο η καποια δεν ειναι σωστα,τοτε εχουμε το αποτελεσμα που βλεπουμε τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα να σπειρω τετοιο πανικο αλλα σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον! :poster_oops: 
Λοιπον οι λαμπες βρεθηκαν (Juwel Nature 54W στα 4100 Kelvin) Ερχονται αυριο μαζι με Seachem Flourish
Σημερα τοποθετηθηκαν αλλα 5-6 Φυτα ψιλοευκολα και ταχειας αναπτυξης.
Εχω σβησει τις δυο λαμπες απο χθες και θα μεινω ετσι για καμια εβδομαδα να δω πως θα αντιδρασει η αλγη.
Το λιπασμα να το αρχισω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα να σπειρω τετοιο πανικο αλλα σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον! :poster_oops: 

Λοιπον οι λαμπες βρεθηκαν (Juwel Nature 54W στα 4100 Kelvin) Ερχονται αυριο μαζι με Seachem Flourish

Σημερα τοποθετηθηκαν αλλα 5-6 Φυτα ψιλοευκολα και ταχειας αναπτυξης.

Εχω σβησει τις δυο λαμπες απο χθες και θα μεινω ετσι για καμια εβδομαδα να δω πως θα αντιδρασει η αλγη.

Το λιπασμα να το αρχισω?

 

Ποσες λαμπες πηρες μ αυτα τα κελβιν?

Τι φυτα εβαλες?

Το co2 πως το εχεις ρυθμισει τωρα?

 

Link to comment
Share on other sites

Ποσες λαμπες πηρες μ αυτα τα κελβιν?

Τι φυτα εβαλες?

Το co2 πως το εχεις ρυθμισει τωρα?

Πηρα 2 λαμπες και εχω και τις 6400 color juwel

Εβαλα 3-4 μικρες ριζουλες velisinaria

1 ακομα hygrophila difformis και καποια που δεν ειμαι σιγουρος για τις ονομασιες τα βαζω κατω σε photo.

1 απο αυτο Δημοσιευμένη  εικόνα

2 απο αυτα

Δημοσιευμένη  εικόνα

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που εβαλες ειναι Egeria densa και το δευτερο ειναι Bacopa monnieri

Μια χαρα ειναι οι λαμπες,αν και μια να επαιρνες παλι οκ θα ηταν.Θα μπορουσες να βαλεις τις 2χ6400,1χ4100 και 1χ8000 που την ειχες.

Το co2 πως το δουλευεις τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που εβαλες ειναι Egeria densa και το δευτερο ειναι Bacopa monnieri

Μια χαρα ειναι οι λαμπες,αν και μια να επαιρνες παλι οκ θα ηταν.Θα μπορουσες να βαλεις τις 2χ6400,1χ4100 και 1χ8000 που την ειχες.

Το co2 πως το δουλευεις τωρα?

Δυο φυσαλιδες το δευτερολεπτο 24 ωρες πλεον αλλα δεν εχω bubble counter ακομα για σιγουρα.

Βαλε και ενα τετοιο αν διακρινεις τι ειναι Δημοσιευμένη  εικόνα

Να μην παιξω μονο με 6400 και 4100 για τωρα απο μια;

Τα φυτα οκ;

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο αν το βλεπω καλα πρεπει να ειναι Hygrophila polysperma 

Ναι για αρχη κανε αυτο που λες με τις λαμπες,βαλε μια και μια.

Εχεις ψαρια στο ενυδρειο τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο αν το βλεπω καλα πρεπει να ειναι Hygrophila polysperma 

Ναι για αρχη κανε αυτο που λες με τις λαμπες,βαλε μια και μια.

Εχεις ψαρια στο ενυδρειο τωρα?

Ναι κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Οκ,αν δεν ειχες θα σου ελεγα να εβαζες και παραπανω co2.

Βαλε στο προγραμμα να παρεις και ενα bubble counter για να μπορεις να μετρας ποσες φυσαλιδες ριχνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καμια αλλαγη νερου εχεις κανει?

Εχεις καθαρισει καθολου την αλγη μηχαμικα?

Link to comment
Share on other sites

Χτες 40 % μαζι εβγαλα μεγαλο μερος τις απο το πισω τζαμι και απο καποια φιλα σιγα σιγα.

Ετριψα και λιγο τα ξυλα σε μερικα σημεια.

Ηθελα να ρωτησω για αυτο...αν ισοροπησει το πραγμα θα φυγει μονη της η απλα θα υπαρχει εκει μονιμα;

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Χτες 40 % μαζι εβγαλα μεγαλο μερος τις απο το πισω τζαμι και απο καποια φιλα σιγα σιγα.

Ετριψα και λιγο τα ξυλα σε μερικα σημεια.

Ηθελα να ρωτησω για αυτο...αν ισοροπησει το πραγμα θα φυγει μονη της η απλα θα υπαρχει εκει μονιμα;

Sindarta

Σαββατο παλι 40 % θα κανω

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Χτες 40 % μαζι εβγαλα μεγαλο μερος τις απο το πισω τζαμι και απο καποια φιλα σιγα σιγα.

Ετριψα και λιγο τα ξυλα σε μερικα σημεια.

Ηθελα να ρωτησω για αυτο...αν ισοροπησει το πραγμα θα φυγει μονη της η απλα θα υπαρχει εκει μονιμα;

Sindarta

 

Και 50% να κανεις καλυτερα θα ειναι τωρα που εχεις αλγη.

Απλα,να καλο ειναι να κλεινεις τα φιλτρα σου πριν αρχισεις να τριβεις την αλγη για να μη την ρουφιξει μεσα γιατι αλλιως θα μεινουν σπορια της αλγης μεσα στο φιλτρο και δεν θα απαλαγεις ευκολα.

Οπωτε,θα κλεινεις το φιλτρο,θα καθαριζεις την αλγη και με την αλλαγη που θα κανεις θα ρουφας οτι αλγη θα αιωρειται μεσα στο νερο.Μετα την αλλαγη θα ανοιγεις και παλι τα φιλτρα σου.

Οταν θα ισορροπήσει το συστημα σου και θα εχουν διορθωθει και τα λαθη που φερνουν τις αλγες,θα φυγει,δεν θα υπαρχει μονιμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ξεφυγε και καθαριστικε απο τα ασχετα ποστ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεξε οταν θα κλεινεις τα φιλτρα να θυμασαι να τα ανοιγεις παλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμενα να σπειρω τετοιο πανικο αλλα σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον! :poster_oops: 

Λοιπον οι λαμπες βρεθηκαν (Juwel Nature 54W στα 4100 Kelvin) Ερχονται αυριο μαζι με Seachem Flourish

Σημερα τοποθετηθηκαν αλλα 5-6 Φυτα ψιλοευκολα και ταχειας αναπτυξης.

Εχω σβησει τις δυο λαμπες απο χθες και θα μεινω ετσι για καμια εβδομαδα να δω πως θα αντιδρασει η αλγη.

Το λιπασμα να το αρχισω?

Ωραίος! Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Οι αλγες χανονται...τα φυτα μου χωριζονται στα δυο...το ph μου σταθερο μεταξυ 6,2 με 6,4 ολη μερα και νυχτα.βαζω 1,5 καπακια flourish της seachem καθε 4 ημερες περιπου και αναβω μονο 1 ωρα την ημερα για αρχη το δευτερο ζευγαρι λαμπες.

Ερωτηση: υπαρχει κανενα ευκολο φυτο χαμηλο σε υψος και πλατυφυλλο;;

Sindarta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...