Jump to content

Νεο Ξεκινημα Rio 300


Recommended Posts

Καλοριζικο και καλη αρχη κι απο μενα!

Εισαι στην καλυτερη φαση τωρα! Απολαυσε το! :)

 

Ειπες οτι δεν εριξες αντιχλωριο?Γιατι?Ριξε...καλο κανει....

Εχεις βαλει και τα δυο φιλτρα να δουλευουν?Τι εκανες με τα λαστιχα του eheim?Εχεις βαλει και στα δυο βιολογικο?Ανθρακα?

 

Απο ψαρακια μην βιαστεις και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις σιγουρα τον συνδυασμο που σου αρεσει.....αφου διαθετεις και αντιστροφη οσμωση εισαι μια χαρα.....ενας ωραιος συνδυασμος ειναι Ασιας,ενα χαρεμι γκουραμι με ενα κοπαδι αρλεκινους!

 

Εριξες καμια ματια στα προφιλ που εχουμε και εδω στο φορουμ

Σε ευχαριστω πολυ!

Τελικα κρατησα της Juwel το φιλτρο μεσα για να μην χασω την εγγυηση.

Τρεχω λοιπον το εσωτερικο με τα σφουγκαρια του ολα και για μερικες ημερες ακομα τον ανθρακα. και το eheim 2075 εξωτερικα με δυο καλαθια eheim bio mech  και 2 substrat pro

Με το λαστιχο βρηκα εδω στην Πατρα σε Pet κοματι λαστιχο πρασινο αλλα οχι της Eheim.

Για την αντλια που θα κανω τις αλλαγες πηρα απλο αλφαδολαστιχο αν και μου μυριζει λιγο πλαστικιλα! 

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να φτιαξω πρωτα το Ph και μετα να επιτρεψω το ξεκινημα του κυκλου του αζωτου.Εχω και αντιχλωριο της seachem και σκευασμα για το στρωσιμο απο την ιδια.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια,μια χαρα εισαι.....το αντιχλωριο δεν εχει να κανει ρε συ με τον κυκλο του αζωτου...το ριχνεις κανονικα στην δοσολογια που γραφει πανω και ετσι κι αλλιως θα ριχνεις και σε καθε αλλαγη.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,μια χαρα εισαι.....το αντιχλωριο δεν εχει να κανει ρε συ με τον κυκλο του αζωτου...το ριχνεις κανονικα στην δοσολογια που γραφει πανω και ετσι κι αλλιως θα ριχνεις και σε καθε αλλαγη.... :)

Απλα υπεθεσα πως η υπαρξη χλωριου στο συστημα δεν θα επιτρεψει την εναρξη υπαρξης βακτηριων.

Αυριο ριχνω αντιχλωριο...και μετα απο κανα 2ωρο ξεκιναω το σκευασμα για στρωσιμο.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο....μην μπερδευεσαι....το χλωριο ειναι μεγαλος εχθρος,δεν το θελουμε καθολου στο συστημα μας....μαλιστα,το ιδανικο ειναι να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σου σε δοχειο με αντιχλωριο(και θερμοστατη)....

Το στρωσιμο μπορεις να το ξεκινησεις οποτε θες.....δεν εχει να κανει με το αντιχλωριο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν εχει να κανει το ενα με το αλλο....μην μπερδευεσαι....το χλωριο ειναι μεγαλος εχθρος,δεν το θελουμε καθολου στο συστημα μας....μαλιστα,το ιδανικο ειναι να προετοιμαζεις το νερο της αλλαγης σου σε δοχειο με αντιχλωριο(και θερμοστατη)....

Το στρωσιμο μπορεις να το ξεκινησεις οποτε θες.....δεν εχει να κανει με το αντιχλωριο.... :)

Φυσικα και το νερο θα το φτιαχνω σε βαρελι που πηρα.

100 λιτρα καθε 15 ημερες ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι αν φυσικα δεν θα εχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση....αλλιως θα κανεις 100 λιτρα την εβδομαδα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα ειναι αν φυσικα δεν θα εχεις μεγαλη ιχθυοφορτωση....αλλιως θα κανεις 100 λιτρα την εβδομαδα....

Thanks!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω μια μεγαλη γκαμα ψαριων με διαφορετικες συνθηκες. Ψαχνωντας τα προφιλ τους πιστευω θα βρεις στο τελος αυτο που θελεις τελικος. Το ΡΗ μην σε απασχολη για την ωρα μια που στρωνοντας το ενυδρειο και ωριμαζωντας με τον καιρο μπορει να περασει λιγο καιρος μεχρι να καταφερεις να σταθεροποιειθει. Οσο για το αντιχλωριο εφοσον το νερο τρεχει τοσες μερες στο ενυδρειο σου συν τον ανθρακα που εχεις δεν ειναι καθεαυτου απαρετητο αλλα αν θες προσθετεις και λιγο για το ξεματιασμα. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

''...για το ξεματιασμα''

Σωστος! Χαχαχαχαχα! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρικ,καλα εσεις εκει εχετε θεμα ρε.

Εγω μιλαω με τα δικα μας δεδομενα.Αν καποιος εχει πολυ σκληρο νερο ναι μπορει να εχουν θεμα τα φυτα του,αλλα για νορμαλ νερα,ολα ειναι οκ.

 

Sindarta,εχεις πολλες επιλογες σε ψαρια μιας που τα λιτρα σου ειναι πολλα και εχεις και α/ο.

Εγω θα σου ελεγα να στρωσεις το ενυδρειο με νερο βρυσης.Μεχρι να τελειωσεις το στρωσιμο θα εχεις βρει και τι ψαρια θες να βαλεις.

Μετα βαζεις τα πρωτα ψαρια και αρχιζεις σιγα σιγα να φτιαχνεις το νερο με την α/ο.Ετσι και αλλιως,ολα τα ψαρια στα πετ σοπ ειναι σε βρυση,αν εσυ εχεις κανει το νερο μαλακο και τα βαλεις,θα παθουν σοκ.Οποτε καλυτερα να τα βαλεις σε βρυση πρωτα και σιγα σιγα να μαλακωνεις το νερο με τα ψαρια μεσα,αλλα οι μεταβολες που θα πρεπει να κανεις,να ειναι μικρες.

Αλλαγες νερου θα κανεις το 30% την εβδομαδα,τουλαχιστον τωρα στην αρχη.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Ρικ,καλα εσεις εκει εχετε θεμα ρε.

Εγω μιλαω με τα δικα μας δεδομενα.Αν καποιος εχει πολυ σκληρο νερο ναι μπορει να εχουν θεμα τα φυτα του,αλλα για νορμαλ νερα,ολα ειναι οκ.

 

Sindarta,εχεις πολλες επιλογες σε ψαρια μιας που τα λιτρα σου ειναι πολλα και εχεις και α/ο.

Εγω θα σου ελεγα να στρωσεις το ενυδρειο με νερο βρυσης.Μεχρι να τελειωσεις το στρωσιμο θα εχεις βρει και τι ψαρια θες να βαλεις.

Μετα βαζεις τα πρωτα ψαρια και αρχιζεις σιγα σιγα να φτιαχνεις το νερο με την α/ο.Ετσι και αλλιως,ολα τα ψαρια στα πετ σοπ ειναι σε βρυση,αν εσυ εχεις κανει το νερο μαλακο και τα βαλεις,θα παθουν σοκ.Οποτε καλυτερα να τα βαλεις σε βρυση πρωτα και σιγα σιγα να μαλακωνεις το νερο με τα ψαρια μεσα,αλλα οι μεταβολες που θα πρεπει να κανεις,να ειναι μικρες.

Αλλαγες νερου θα κανεις το 30% την εβδομαδα,τουλαχιστον τωρα στην αρχη.

ΜΙλας για αλλαγες μετα το στρωσιμο καθε εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

''...για το ξεματιασμα''

Σωστος! Χαχαχαχαχα! :D

Θα ριξω και μια σταγονα λαδι...και αν ανοιξει θα πει οτι εστρωσε!!! :bigemo_harabe_net-171:  :bigemo_harabe_net-171:  :bigemo_harabe_net-171:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΙλας για αλλαγες μετα το στρωσιμο καθε εβδομαδα?

 

Ναι εννοειται αυτο,κατα το στρωσιμο δεν κανουμε αλλαγες νερου.

Μολις τελειωσεις το στρωσιμο,θα κανεις μια καλη αλλαγη νερου για να το φρεσκαρεις και να ριξεις και τα νο3 που θα εχουν ανεβει και θα βαλεις ενα μικρο αριθμω ψαριων.Απο εκει και μετα,θα κανεις αλλαγες νερου 30% την εβδομαδα,τουλαχιστον για τους πρωτους 6-7 μηνες.Μετα και αναλογα με τη ψαροσυνθεση σου αλλα και τις μετρησεις σου,μπορεις να τις κανεις και πιο αραια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εριξα αντιχλωριο το πρωι (9) κατα τις  11 εριξα την δοσολογια του stability για τα λιτρα μου(μιλαμε για μποχα) και εσπασα και ενα φυλαρακι τροφης μεσα....κανω κατι αλλο???  

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα εριξα αντιχλωριο το πρωι (9) κατα τις  11 εριξα την δοσολογια του stability για τα λιτρα μου(μιλαμε για μποχα) και εσπασα και ενα φυλαρακι τροφης μεσα....κανω κατι αλλο???  

 

Βασικα,το ενα φυλαρακι που εριξες δεν θα κανει τιποτα στα λιτρα σου.

Παρε μια αποχη,ριξε μια τσιμπια τροφη,σαν να ταιζες μερικα ψαρακια και βαλτη μεσα στο ενυδρειο σου.Ανα 2-3 μερες θα τη βγαζεις και θα αλλαζεις τροφη.

Μπορεις να παρεις μπολι απο κανεναν συνχομπιστα και να τελειωνεις πιο γρηγορα με το στρωσιμο. Με την τροφη θα σου παρει πολυ χρονο..

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι το βαζω μεσα στο φιλτρο μου κατευθυαν;η το βαζω απλα μεσα στο νερο μου;

Μετα το μπολι σε ποσες ημερες βαζω οργανισμο μεσα;

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Το μπολι το βαζω μεσα στο φιλτρο μου κατευθυαν;η το βαζω απλα μεσα στο νερο μου;

Μετα το μπολι σε ποσες ημερες βαζω οργανισμο μεσα;

Sindarta

 

Μπολι ειναι βιολογικο υλικο απο ωριμο ενυδρειο που δεν εχει περασει ασθενεια.

Δηλαδη,πας σε καποιον συνχομπιστα λιγο βιολογικο υλικο δικο σου και σου δινει ετοιμο δικο του απο το φιλτρο του.

Το βαζεις στο φιλτρο σου αμεσα και την επομενη μερα βαζεις ενα πολυ μικρο αριθμο ψαριων.Δεν ταιζεις για 3-4 μερες καθολου και φυσικα κανεις και μετρησεις για να δεις τι γινεται.Αν δεις κατι ανεβασμενο κανεις αλλαγη νερου και ριχνεις βακτηρια.

Μετα απο τις 3-4 μερες νυστιας,ξεκινας ταισμα 1 φορα την ημερα απο λιγο για 1 εβδομαδα.Μετα την εβδομαδα αυτη βαζεις αλλα λιγα ψαρακια και αναλογα με τις μετρησεις σου ταιζεις 2 φορες την ημερα απο λιγο.Αν ολα ειναι καλα,μετα απο 1 εβδομαδα βαζεις αλλα λιγα ψαρια και συνεχιζεις ετσι μεχρι τον τελικο αριθμο της ψαροσυνθεσης σου.Παντα το παρακολουθεις με μετρησεις,ωστε αν κατι παει στραβα να το προλαβεις με αλλαγη νερου και βακτηρια.

Ποτε με καμια μεθοδο δεν βαζουμε πολλα ψαρια αμεσως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θολωσαμε :)))
z13zcc.jpg
Υπαρχει λογος να κανω μετρησεις απο τωρα?Δεν ειναι νωρις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι μη κανεις ακομα μετρησεις ειναι νωρις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Προβλημα!
Std0dr.jpg

 

zgKzQZ.jpg

 

Μολις ανοιξαν τα φωτα σημερα ειδα αυτα τα κοματακια να αιωρουντε ειναι ημιδιαφανα!Δεν εχω βαλει χερι στο ενυδρειο...δεν εβαλα κατι εξτρα μεσα παρα μονο το stability απο χθες!

Link to comment
Share on other sites

Μην Ανησυχήσεις, ειναι ολα περαστικά............ :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...