Jump to content

Νεο Ξεκινημα Rio 300


Recommended Posts

Κανε μου μια χαρη,βγαλε λιγο βυθο απο μεσα,αστο να στεγνωσει και ριξτου λιγο ακουαφορτε και γραψε αν αφρισε.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μου μια χαρη,βγαλε λιγο βυθο απο μεσα,αστο να στεγνωσει και ριξτου λιγο ακουαφορτε και γραψε αν αφρισε.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Η

Δημοσιευμένη  εικόνα

;;;

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εκανα και με τα δυο.

Σε καμια απο τις δυο περιπτωσεις το υποστρωμα δεν αφρισε.

Ουφ!!

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ο ανθρωπος εχει το flourit τη ακουαφορτε και ιστοριες του προτεινετε;

Link to comment
Share on other sites

Sindarta ξεπλυνες καθολου το υποστρωμα; Οπως και να εχει αν θυμαμε καλα σου ανεφερα σε καποιο προηγουμενο ποστ οτι το ΡΗ μεχρι να σταθεροποιηθει στα επιθυμητα ορια θα περασει καποιος χρονος μεχρι να ωριμασει το ενυδρειο και πιασει καμποση μπιχλα και δημιουργηθουν τα καταλληλα βακτηρια οπου θα παραγουν οξεα απο την διασπαση της βιομαζας.

Link to comment
Share on other sites

Επισης το υποστρωμα ειναι ακομα πλουσιο σε στοιχεια αμεσα διαθεσιμα και δεν αφηνουν να πεσει το ΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ

Ναι το υποστρωμα το ειχα ξεπλυνει κατω απο την βρυση (ειχε ενα ωραιο συστημα η σακουλα με διχτακι).

Απλα μου φανηκε πολυ το 8!

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Το 8 ειναι ιδανικο αυτη την στιγμη για το στρωσιμο του ενυδρειου μια που τα βακτηρια μεταβολιζωνται και αναπαραγωνται ταχυτερα. Οταν στρωση με το καλο το ενυδρειο μπορεις να κανεις χρηση τυρφης σε συνδιασμο με αο μια που τα φουλβικα οξεα θα βοηθησει να ριξεις ποιο συντομα το ΡΗ τεχνιτα οπως και το διοξειδιο του ανθρακα επισης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το co2 με αγχωνει πολυ...ε.χω διαβασει τοσα...μονο μανομετρο...διπλο μανομετρο...μεγαλη μπουκαλα μικρη μπουκαλα...εχω controler λογο ghl και μου εχει δωσει και βαλβιδα ηλεκτρικη...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1315-aeeiiaassaeei-oio-uienaea-eae-adhanassocoio-aaiidheeoiuo/

Ενταξει, μην σε προβληματιζει απο τωρα. Ριξε μια ματια και εδω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια ο ανθρωπος εχει το flourit τη ακουαφορτε και ιστοριες του προτεινετε;

 

Ειπα να το τσεκαρει ρε συ,για να ειμαστε σιγουροι. Οι εταιριες μερικες φορες αλλα λενε και τελικα αλλα ειναι.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1315-aeeiiaassaeei-oio-uienaea-eae-adhanassocoio-aaiidheeoiuo/

Ενταξει, μην σε προβληματιζει απο τωρα. Ριξε μια ματια και εδω.

 

Δωσε στον ανθρωπο να διαβασει το καινουριο ρε συ. :P

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100134-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BE%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%B1-co2/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε Κωστα, για την Seachem μιλαμε.

Το τελευταιο αρθρο δεν το πηρε το ματι μου, φαινετε αλλου το εψαχνα και δεν το βρηκα.  :bigemo_harabe_net-135:  ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100652-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-ph-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%88%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-%CF%83%CF%85/

Διαβασε πολυ καλα το παραπανω αρθρο. Πιστευω πως θα σε βοηθησει πολυ στο να κατανοησεις καλα τον ρολο της Gh και ΚΗ σε συναρτηση με το ΡΗ.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.
Εκανα ετσι για το χαβαλε  ενα Test NO3 της Salifert και μου εβγαλε 2 !!! Τι μπορει να σημαινει αυτο???Χτες εκανα για αμωνια και μου εδειξε 0 .
Εδω και 4 ημερες εχω βαλει σε ενα διχτακι μεσα αρκετη τροφη και την Τριτη σταματησα να χρησιμοποιω το Seachem Stability.

Έγινε επεξεργασία - Sindarta
Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Εισαι σε καλο δρομο. Προσωπικα θα εριχνα ενα κουταλακι γεματο με τροφη. Πριν την ριξεις καντι σκονη τριβωντας την και μετρα μετα τις επομενες τεσσερις μερες για να σιγουρευτεις οτι δεν ανεβαζει αμμωνια και νιτρωδη νο2. Και βεβαια αρχισε να κοιταξεις για ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παιζει να εστρωσα σε 10 ημερες;

Εκανα και NO2 ειναι 0

Εχω ηδη βαλει 3 κουταλακια στο δικτακι.Να βαλω και αλλο;

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Ασε το δυχτακι. Δεν ειναι το ιδιο με την τροφη απευθειας μεσα στο ενυδρειο. Παιζει να βοηθησε και το φιλτρο απο το θαλασσινο και ας το ειχες ξεπλυνει συν το πρασινο σφουγγαρι. Σιγουρο το οτι μετρας εστω και ελαχιστα νο3 ειναι καλο οποτε κανε το τελικο τεστ μην βρεθεις να παιδευεσε βαζοντας τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν το εβαλα το φιλτρο του θαλασσινου :) παιζω με της juwel και ενα καινουριο 2075 eheim.

Και οτι και να γινει με την προσθηκη του ψαριου λεω να ριξω και αλλη μια εβδομαδα stability αφου το εχω.

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Κακο δεν θα κανει. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης να ξερεις τα φυτα προτειμουν την αμμωνια απο τα νιτρικα και γενικος ειναι ενας καλος συμμαχος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα...
Λοιπον το σκ ετοιμασα ενα μεγαλο βαρελι για αλλαγη νερου.(120lt).Σημερα μετρησα NO3 και σχεδον στο 10 οποτε ετοιμαζομαι για αλλαγη.
Εχω βαλει καποια φυτα μεσα και παρατηρω πως μεσα στο νερο εχω πολυ εντονη κινηση (ρευματα).Αυτο απο οτι εχω διαβασει δεν ειναι και πολυ καλο για τα ψαρια του γλυκου.Τι μπορω να κανω?το juwell φιλτρο βγαζει κατευθειαν μεσα στο νερο την εξοδο.To eheim το εχω στην αντιθετη πλευρα στιν επιφανεια σχεδον αλλα οταν τα δυο ρευματα συναντιουντε γινεται λιγο πληντυριο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ποιος ο λογος να κανεις αλλαγη νερου?Στο στρωσιμο δεν εισαι?

Η ροη μην σε απασχολει.Αυτο που λες οτι ενοχλει τα ψαρια του γλυκου νερου δεν ισχυει.Ειναι αναλογα το ειδος του ψαριου που θα βαλεις,καποια θελουν δυνατη ροη,καποια μετρια και καποια μικρη.

Ασε που στο φυτεμενο ενυδρειο χρειαζομαστε να υπαρχει ροη για να πηγαινουν τα θρεπτικα παντου.

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλτρα σου ειναι καινουργια και δεν εχουν μπουκωσει για την ωρα. Παντως μια σχετικη καλη ροη δεν βλαπτει οποτε μην σε προβληματιζει για την ωρα αλλιως μετα θα πρεπει να χρησημοποιησεις spray bar. Αυτο που με προβληματιζει προσωπικα ειναι οτι δεν μετρας αμμωνια και νιτρωδη. Εχω κανει χρηση και εγω το stability και εχω μετρηση κανονικα και απο τα δυο. Ισως εριξες λιγη τροφη αυτες τις μερες και απο την αλλη το πρασινο σφουγγαρι και τα φυτα μπορει να μας μπερδεψουν. Οπως και να εχει αποφασισες τη ψαρια θα βαλεις τελικα; Για τα φυτα ειναι καλο να υπαρχουν νιτρικα κοντα στο 20, οποτε μην βιαστεις να αλλαξεις νερο, ειδικα γιαωτην ωρα οπου το ενυδρειο σου ειναι ακομα φρεσκο και ανωριμο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καπου στο site-forum της seachem πως υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις που καταναλωτες μετρανε κατευθειαν no3 χωρις να πρωτα να εχουν μετρησεις αμωνια.

Σκεφτομαι για dwarf gourami - cardinals για αρχη.

Spray bar το eheim εχει αν και ριχνει με αρκετη πιεση..το juwel παλι νομιζω πως κατι πρεπει να του βαλω καποια στιγμη.

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...