Jump to content

Νεο Ξεκινημα Rio 300


Recommended Posts

Τη να σου πω, το μυστηριο συνεχιζετε για μενα αλλα ειπαμε. Αν θες να αρχισεις με καποιο ψαρι θα σου προτεινα τα γκουραμι αρχικα μια που ειναι ποιο ανεκτικα συν του οτι ειναι λαβυρινθοψαρα . θα αρχιζα με ενα ζευγαρι λοιπον ταιζωντας με φιδω και εχοντας παντα ετοιμο το βαρελακι με νερο και prime για τοιχον αμμωνια και νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το σπρεη οταν το βαλεις το βαζεις λιγο ποιο κατω απο την επιφανεια νερου σημαδευωντας διαγωνια προς αυτη δημιουργωντας μια χαλαρη αναταραξη.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις τεστ αμμωνιας της Api γιατι κατα καιρους ειχαν θεματα με τις μετρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι...αμωνια μετραω με salifert

Αρα το eheim που το εχω βαλει ακριβως παραλληλα με την επιφανεια ειναι λαθος..παρολο που δημιουργει αρκετη αναταραξη στην επιφανεια.

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/40045-salifert-profi-test/

Salifert;;; χμμμ... μηπως ειναι μονο για θαλασσινο;;; δεν τα εχω δουλεψει. Η αναταραξη για την ωρα κακκο δεν κανει. Αργοτερα οταν σιγουρευτεις οτι εχει στρωσει κανονικα κανεις οπως σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

Μπα κανει και για γλυκο απο οτι βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Απο το prime ποσο εριξες. Σορυ αν σε ζαλιζω δεν προσπαθω να βρω καποιο προβλημα απλα να σιγουρευτουμε για το καλο των ψαριων. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι να με ζαλιζεις φιλε μου δεν φτανει που με βοηθατε τοσες ημερες!

Prime εριξα 2 καπακια στην αρχη .και ενα ακομα οταν εβαλα καποια φυτα μεσα.

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ενταξει απλα το prime ειναι δεσμευτικο αζωτουχων ενωσεων για το καλο των ψαριων και δεν μπορουμε να εχουμε ξεκαθαρη εικονα οσο αφορα τις μετρησεις της αμμωνιας. Απο εκει και περα ειπαμε για τα φυτα και το σφουγγαρι οποτε για τα λιτρα του ενυδρειου σου πιστευω πως δεν θα εχεις καποιο σοβαρο θεμα. Τα ψαρια ποτε θα τα παραλαβεις και οπως ειπαμε μην τα βαλεις ολα μαζι αν μπορεις αλλα σταδιακα.

Link to comment
Share on other sites

Λεω να βαζω ενα ενα...δεν βιαζομαι.αλλα δεν θελω ζευγαρι γκουραμι.θελω μονο ενα.ειναι δεσμευτικο το ζευγος;

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Οχι απαραιτητα, αλλα θα δεις αλλη συμπεριφορα σαν ζευγος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις παντως πως γενικος ειναι απο τα ευαισθητα ψαρια και θα πρεπει το ενυδρειο να διατηρητε παντα καθαρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να μη βαλεις ψαρια ακομα αν δεν εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μετρησεις και αυτη την εβδομαδα στο τελος και βλεπουμε,
Μπορω να χωρισω τον χρονο φωτισμου στα δυο?Επειδη το ενυδρειο το εχω στην δουλεια μου και θελω να το χαιρομαι με τα φωτα ανοιχτα περισσοτερο.Μπορω να εχω δηλαδη την φωτοπεριοδο μου πχ 10 ωρες με ενα δαλειμα στην μεση 4 ωρων? 5+5 ?

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μετρησεις και αυτη την εβδομαδα στο τελος και βλεπουμε,

Μπορω να χωρισω τον χρονο φωτισμου στα δυο?Επειδη το ενυδρειο το εχω στην δουλεια μου και θελω να το χαιρομαι με τα φωτα ανοιχτα περισσοτερο.Μπορω να εχω δηλαδη την φωτοπεριοδο μου πχ 10 ωρες με ενα δαλειμα στην μεση 4 ωρων? 5+5 ?

 

Καλητερα οχι.Στα φυτα αρεσει η συνεχομενη φωτοπεριοδος,οπως και στα ψαρια.Καλο ειναι να εχεις τα φωτα 8 ωρες συνεχομενα.

Link to comment
Share on other sites

http://dennerle.com/en/guides/aquarium/lighting

Διαβασα αυτο εκει που λεει για το mid day brake.

Sindarta

 

Για μενα δεν υπαρχει λογος να το κανεις..

Αν διαβασες αυτο που εβαλες,λεει οτι στη φυση ο ουρανος μαυριζει και παιζουν καταιγιδες..καθε ποτε ομως?Και για ποσο?

Δεν μπορεις να αντιγραψεις τη φυση δυστοιχος,οπωτε το θεωρω ανουσιο να το κανεις.

Τα φυτα και τα ψαρια συνηθιζουν στις ωρες φωτισμου.

Επισης,την ωρα που θα αρχισουν να φωτοσυνθετουν τα φυτα,εσυ θα τα κοβεις και θα αναβεις τα φωτα μετα απο 4 ωρες και οταν θα ξαναμπαινουν στη διαδηκασια φωτοσυνθεσης,τα φωτα παλι θα σβηνουν.

Link to comment
Share on other sites

Οκ :(

10 ωρες πρεπει να τα αναβω;

Sindarta

 

Ενα 8ωρο εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!
Σημερα Παρελαβα και εβαλα και τις δυο Denerle Trocal Special plant.Συνολικα τωρα εχω 2  XJuwel  54W Color και 2 X Denerle Trocal Special plant 54W.
Το ενυδρειο πλεον μεσα εχει ενα Dwarf Gurami(απιστευτα ευτυχισμενο βοσκει ολη μερα)  και 8 Cardinals.Αμωννια τελικα δεν μετρησα ποτε και καθε εβδομαδα πυ νιτρικα μου ανεβαινουν καπου στα  10 κανω αλλαγη νερου 30%.
Ερωτησεις:
Εχει παρουσιαστει καφε αλγη.Απο οτι διαβασα ειναι φυσιολογικο σωστα?
Μεχρι τωρα επαιζα με τις δυο Color και δυο Daylight  το αποτελεσμα με της Special Plant Ειναι αρκετα πιο κιτρινο.Αυτο ειναι φυσιολογικο?
Τελος στις δυο Color εχω ανακλαστηρες οταν εβαλα ομως και στις  Special Plant Ηταν ακομα πιο εντονο το κιτρινο και τυς εβγαλα..Προτασεις?
 

Link to comment
Share on other sites

ουαααου!!! πολύ όμορφο! καλορίζικο! να το χαίρεσαι!!! ..το ενυδρείο σου είναι στα πρώτα του βήματα λογικό είναι στην αρχή να βγούν άλγες..διάφορες άλγες.. το φως που έχεις είναι αρκετό και για πολλά ή/και απαιτητικά φυτά..εσύ ακόμη έχεις λίγα και αφήνεις έτσι αρκετό φως για την άλγη.. με τον καιρό θα πρέπει να βρείς την σωστή για το ενυδρείο σου αναλογία φως-λίπασμα-co2 διαφορετικά ίσως έχεις θεματάκια.. όσο στρώνει γενικά το ενυδρείο η άλγες υποχωρούν.. θέλει υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο φαινεται! Θα ηθελα και μια μπροστινη να το δω καλυτερα!

 

Link to comment
Share on other sites

...για της λάμπες σου δεν γνωρίζω να σου πω.. τώρα τι φάσμα και τι lumen δίνουν.. αν ξέρεις πες μας γιατί αυτά τα στοιχεία παίζουν ρόλλο στα φυτά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...