Jump to content

Αναβαθμιση Απο 96 Λιτρα Σε 250 Rimless Reef


Recommended Posts

Μπραβο παιδια καλοριζικο.Αρε τα μαστορια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο παιδια καλοριζικο.Αρε τα μαστορια

Ευχαριστω πολυ Νικολα!!!Αν και τρομαξα καποια στιγμη που ειχαμε μικροδιαρροες τωρα ολα καλα και δεν μου κανει καρδια να το αδειασω.Εχουμε αρκετη δουλιτσα μεχρι να μπει κανονικα σε λειτουργια αλλα το κομματι που με αγχωνε εφυγε.Τωρα παμε για κατασκευη βασης φωτιστικων,ευρεση δευτερου φωτιστικου,αγορα βραχου κτλ.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε!!!

Καναμε ενα μεγαλο βημα, Μπραβο και στον μπομπομαστορα(bouboulas)!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε μαστόρια πολύ ωραία δουλειά. Καλογέμιστο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και μπράβο στα παιδιά !!!

Ευχαριστώ πολύ!!!

Μπράβο βρε μαστόρια πολύ ωραία δουλειά. Καλογέμιστο!!

Ευχαριστώ πολύ Λουκά!!!Όντως έγινε ωραία δουλίτσα
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δοκίμασα να φτιάξω durso αλλά βλέπω ότι κατεβάζει γύρω στα 1000 λίτρα την ώρα και η αντλία μου είναι 1000-2000 λίτρα.Μόλις την βάζω στο τέρμα δεν προλαβαίνει να κατεβάσει όσο ανεβάζει η αντλία με αποτέλεσμα να ξενεριζει η αντλία.Στα 1000 λίτρα την ώρα δουλεύει κανονικά.Τι να κάνω για να κατεβάζει περισσότερο?

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αυτό το κολοκύθι που έβαλες μήπως πνίγει την τρύπα;  Εκείνο το μανιτάρι που έλεγες το πείρες;

Κανόνισε να έρθω για να φτιάξουμε το σχέδιο της βάσης, γιατί βλέπω στο τέλος να με τρέχεις.

Η μάνικα με το σύρμα που έβαλες στο κατέβασμα θα σου βγάλει σκουριά εκεί που έχεις κόψει το σύρμα. Θέλει κάψιμο με τον αναπτήρα για να μονωθεί το σύρμα  και να μην έρχεται σε επαφή με το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει μελετηθει σωστα το σαμπ νομιζω...δεν θελω να σε απογοητευσω...ελπιζω να ειμαι λαθος

Link to comment
Share on other sites

Προφανως το τελευταιο διαμερισμα δεν εχει αρκετο νερο............τοσο οσο χρειαζεται για να δουλεψει η υπερχειλιση του ενυδρειο οταν η σταθμη σηκωθει στο σωστο υψος.

Ετσι με μια γρηγορη ματια σαν ουσιαστικη κι ευκολη λυση προτεινω για να εχεις ανεση οκγου το εξης.

Με μια μισινεζα να κοψεις το χωρισμα για την αναπληρωση για να μπορεις να εχεις τον ογκο νερου στο τελευταιο διμαερισμα του σαμπ που θα χρειαστει να δουλεψει σωστα η υπερχειλιση σου.

Επιλεον αγοραζεις με κατι λιγοτερο απο 15ε ενα βαρελακι (Τα κοκκινα που εχουν για το λαδι και την φετα,ειναι αψογης ποιοτητας πλαστικα αφου κανουν και για μακρα αποθηεκευση τροφιμων) για το νερο οσμωσης που χρειαζεται η αναπληρωση και το βαζεις διπλα στο σαμπ!!!

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και να το δεις οπως επιθυμεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο οι σωλινες τι διαμετρο ειναι; Το δικο μου το σαμπ το εχω κανει με ενα διαμερισμα που εχω μεσα βιολογικο υλικο,και υαλοβαμβακα .Στον υπολοιπο χορο που εχω εχω την ανλια που στελνω νερο επανω ,την αντλια για το ψυκτικο , θερμοστατη , και βραχο.Η αντλια μου ειναι απο 1000 εως 3000 λιτρα την ωρα και ενω εχω σωλινα επιστρφεις φ 50 οταν περασω τα 1500 λιτρα την ωρα ,δεν μου ξενεριζει η αντλια αλλα δεν προλαβενει η επιστροφει λογο πλαστκης σιτας εμπρος να κατεβασει το νερο κατω , αν βγαλω την σιτα το νερο κατεβενει πολη πιο ωραια .Εσυ Γιωργο εχεις βαλει κατι απο πανω απο την υπερχειλιση; οποτε θες ελα να δεις και το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μάλλον το βρήκα τι έφταιγε.Έχω αφήσει ψηλά μέσα στο ενυδρείο τις σωληνώσεις και φοβόμουν να το γεμίσω περισσότερο.Έκανα δοκιμή λοιπόν αφού πρόσθεσα 1,5 κουβά νερό να καλυφθεί ολόκληρη η σωλήνα από νερό και το σύστημα δουλεύει μια χαρά απλά το νερό φτάνει μέχρι το χείλος.Οπότε θα κόψω λίγο την σωλήνα για να κατεβάσω την στάθμη.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο οι σωλινες τι διαμετρο ειναι; Το δικο μου το σαμπ το εχω κανει με ενα διαμερισμα που εχω μεσα βιολογικο υλικο,και υαλοβαμβακα .Στον υπολοιπο χορο που εχω εχω την ανλια που στελνω νερο επανω ,την αντλια για το ψυκτικο , θερμοστατη , και βραχο.Η αντλια μου ειναι απο 1000 εως 3000 λιτρα την ωρα και ενω εχω σωλινα επιστρφεις φ 50 οταν περασω τα 1500 λιτρα την ωρα ,δεν μου ξενεριζει η αντλια αλλα δεν προλαβενει η επιστροφει λογο πλαστκης σιτας εμπρος να κατεβασει το νερο κατω , αν βγαλω την σιτα το νερο κατεβενει πολη πιο ωραια .Εσυ Γιωργο εχεις βαλει κατι απο πανω απο την υπερχειλιση; οποτε θες ελα να δεις και το δικο μου

Εγώ προς το παρών το δοκίμαζω με σύστημα durso στο οποίο αν καταλήξω σε αυτό θα πρέπει να βάλω κι εγώ σχάρα η σιτα μπροστά.Γενικότερα ψάχνομαι αυτό το διάστημα με το θέμα της υπερχείλισης.Πρέπει να κανονίσουμε να έρθω να πάρω ιδέες.Είμαστε και γειτονακια
Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς την είχα πατήσει και εγώ....

 

Εγώ όταν ήρθε η ώρα να κόψω λίγο τον σωλίνα πήρα μια σακούλα,την έδεσα με ταιράπ και μπούκωσα και τον σωλήνα με ένα χαρτί και σιγά σιγά με το dremel το πλάνησα.

 

Εκανα την δουλειά μου εύκολα και χωρίς κανένα κομμάτι πλαστικό στο νερό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ψαχνομαι με το θεμα της υπερχειλισης.Καμια ιδεα???Εν τω μεταξυ αγορασα 15 κιλα βραχο απο συγχομπιστα και σημερα μου ηρθε και το δευτερο φωτιστικο απο Αγγλια!Το σκιμμερ μου(deltec mce-300) θα με καλυψει για αρχη στο νεο ενυδρειο μεχρι να καταφερω να παρω μεγαλυτερο?Την ιδια απορια εχω και για την κυκλοφορια.Αυτην την στιγμη εχω στο μικρο την jebao wp-10και μια koralia-1600λτ/ωρα.Επισης η επιστροφη ειναι μια eheim-2000.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το φωτιστικο Γιωργο :thumbsu:

 

Κυκλοφορια θα χρειαστεις και μια 25αρα μαζι με την 10αρα

την κοραλλια κρατα τη να σπας το αλατι

 

Και αργοτερα παιρνεις κι ενα coral box

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βασίλη!!!Το ξέρω ότι θα χρειαστώ παραπάνω κυκλοφορία.Απλά έλεγα αν μπορούσα να ξεκινήσω το ενυδρείο με τον υπάρχον εξοπλισμό και σιγά-σιγά να προσθέσω και τα παραπάνω.Εν τω μεταξύ ο Κινέζος είδε ότι πάει καλά το coralbox και ανέβασε κατακόρυφα την τιμή.Από 160 περίπου που το χε τώρα το πήγε 211 το Dc500

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνα με αυτά που έχεις τώρα και στην πορεία βλέπεις αν θα χρειαστείς αναβάθμιση στον εξοπλισμό.  Για το φωτιστικό στα είπα από κοντά, απλά γαμ@το

Link to comment
Share on other sites

Ρε τον κινεζο, κοιταμε αγγελιες Γιωργο για σκιμμερ και καμμια 6025

 

Ξεκινας οπω σου ειπε κι ο Σταμ...

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα μπορεις να ξεκινησεις με αυτους τους κυκλοφοριτες, αλλα πρεπει να τους αλλαξεις με την πρωτη ευκαιρια...

Γιατι θελεις να κανεις Durso;

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα μπορεις να ξεκινησεις με αυτους τους κυκλοφοριτες, αλλα πρεπει να τους αλλαξεις με την πρωτη ευκαιρια...

Γιατι θελεις να κανεις Durso;

Ψάχνω έναν τρόπο για αθόρυβη υπερχείλιση ρε Άγγελε μιας και το ενυδρείο είναι στο σαλόνι.Το durso είναι το ευκολότερο αλλά δεν μου αρέσει στο μάτι όπως φαίνεται μέσα στο ενυδρείο και ψάχνομαι για κάτι καλύτερο.Όσο για την κυκλοφορία παρήγγειλα την jebao RW-8 από fishstreet και σκέφτομαι να την δουλέψω σε συνδυασμό με την wp-10 που ήδη έχω
Link to comment
Share on other sites

Δουλεψε ετσι και εαν δεις οτι θελεις ροη βαζεις και την αλλη μικρη που εχεις και φτιχνεις καλες ροες και ισως με μηδενικα νεκρα σημεια, λογο οτι θα ειναι 3 κυκλοφοριτες, στο μελλον πετας αλλη μια rw 8 και καθαρισες...

Κοιτα οι παραδοσιακες υπερχειλησης συνηθος ειναι αθορηβες, αυτο γιατι με μια βανα ρυθμιζεις την ροη αλλα και τον θορυβο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουμε νέα!Ήρθε σήμερα η jebao rw-8,αγοράστηκε από συμφορουμιτη το σκιμμερ mce-600 και επιτέλους πήρα την απόφαση να φτιάξω την υπερχείλιση τύπου περίπου Stockman.Ακολουθούν φώτοΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργη, θεού θέλοντος την Κυριακή θα φτιάξουμε και την υπερχείλιση. Για την βάση του φωτιστικού να δω πότε  θα αξιωθώ να την ξεκινήσω. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...