Jump to content

Αναβαθμιση Απο 96 Λιτρα Σε 250 Rimless Reef


Recommended Posts

Εγω οταν ελεγα υπομονη,εννοουσα εβδομαδες,αλλωστε την εμπειρια την εχεις να διατηρησεις ενα απαιτητικο και πακτωμενο μικρο reef ενυδρειο.
Επικινδυνο αλλα εχεις την εμπειρια!Τα μικρα δεν τα προτεινεις στους αρχαριους.Ομως,η διατηρηση τους απο τους εμπειρους αποτελει μαστορια.
Πρεπει κατα την γνωμη μου να εχεις φτασει στην μεγιστη φωτοπεριοδο και να εχεις παρατηρησει πως παει το ενδυρειο απο θεμα πρασινων αλγων μ'αυτην την μεγιστη φωτοπεριοδο.
Εαν δεν εχεις προβλημα στα βραχια σου,τοτε προχωρας στο κολλημα κοραλλιων.
Αν ομως εχεις προβλημα,τοτε γινεσαι καργα επιθετικος με τον αντιφωσφορο............αλλωστε κοραλλια δεν εχεις μεσα.
Ο βραχος συνεχως θα σου ξερναει φωσφορο κι ας σου δειχνουν τα τεστ μηδεν,απλα θα το τραβαει η αλγη που μεγαλωνει πανω του.Αυτη δεν θελουμε να ξεφυγει γιατι θα σου πνιξει τα κοραλλια.Αυτος ειναι ο κινδυνος που καραδοκεΙ και δεν θελουμε να σου κατσει!Ολα εξαρτωνται απο το τι εχει δεσμευμενο ο νεκρος βραχος.................
Γι αυτο κατα την γνωμη μου πρεπει να βαδισεις αργα,ωστε να εισαι καλλυμενος και στο πιο ζορικο ενδεχομενο.Ελπιζω να σε βοηθησα,υπομονη.

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο καθαρισε σχεδον πληρως και τα παντα μεταφερθηκαν χθες σε αυτο αφου στο μικρο ειχαν αρχισει τα καψιματα σε κοραλλια,οι ανεμωνες ειχαν αρχισει να πλησιαζουν επικινδυνα καποια αλλα.Πρασιναδες και τριχοειδης ευτυχως δεν εχουν εμφανιστει προς το παρων.Απο σημερα λοιπον εχει μπει επανω και το δευτερο φωτιστικο που ειχα στο μικρο και εκει θελω να δω τι θα γινει.Ενεργοποιηθηκε το σαμπ χθες βραδυ,μπηκε αρκετα μεγαλη ποσοτητα χαετο που μου εδωσε ο φιλος stelios816 και μπηκε και ο ριακτορας στο σαμπ με φουλ αντιφωσφορο εκτος του αντιφωσφορου που υπαρχει στο mediabox του σκιμμερ.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλή συνέχεια! ΑΑΑ και φωτό εεε μην ξεχνιώμαστε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο Γιωργο, να πανε ολα καλα :thumbsu:

Βαλε και καμμια φωτο

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!!!Φώτο θα μπουν μόλις κολλήσω και τα υπόλοιπα κοράλλια που έχουν μπει χύμα στο ενυδρείο.

Καλορίζικο και καλή συνέχεια! ΑΑΑ και φωτό εεε μην ξεχνιώμαστε!!

Ευχαριστώ πολύ Λούκα!Λίγο υπομονή και θα μπουν και φώτο!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δύο πρόχειρες φώτο για να μην σας έχω σε αναμονή:D2784643ae32f596f3aef31b5c27fc6cb.jpgf37a7d98f80bae3da340f0263d1ccdf9.jpg

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - sailor247
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και η πίσω πλευράΔημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Γιωργο.

Ευχαριστώ Νικόλα!!!Ελπίζω μόλις το τελειώσω να γίνει πιο όμορφο ακόμα.Και λίγες φώτο με τα ζωντανά μου77327da1a60679b25648f7f0d8e865a7.jpg414d14e5ab6244c99ba3cccf2dd41d53.jpgc439d1d5f37608dbe9b576a24d5ded56.jpga43e4f1a72af24ba766ab3675cd0388c.jpg903d6a96deb6c42f3f5f6bafb94587d3.jpg Έγινε επεξεργασία - sailor247
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα υπεροχο και τρομερο στησιμο βραχου :thumbsu:

Ευχαριστώ πολύ Βασίλη!!!Και σ'αυτό έβαλε το χεράκι του ο Μπομπ ο μάστορας:lol:Κατά φόρουμ bouboulas.Εγώ ακόμα ψάχνομαι Στο πως τελικά να τακτοποιήσω τα κομμάτια από το παλιό αν και αρχίζει να μ'αρέσει έτσι όπως έχουν κάτσει.

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η απολυτη ευτυχια.Πολυ καλο aquascape.
Το ετοιμαζες πολυ καιρο και μπορω να σε καταλαβω πως νιωθεις τωρα που το βλεπεις.
Θυμαμαι εμενα σε κατι τετοιες μεταβασεις απο το μικροτερο σε μεγαλυτερο να χω ενα τρελο χαμογελο απεριγραπτης ευτυχιας μεχρι τάυτια.
Βρισκεσαι στο ομορφοτερο σημειο,να το χερεσαι.Ευχομαι να το δεις οπως το επιθυμεις!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η απολυτη ευτυχια.Πολυ καλο aquascape.

Το ετοιμαζες πολυ καιρο και μπορω να σε καταλαβω πως νιωθεις τωρα που το βλεπεις.

Θυμαμαι εμενα σε κατι τετοιες μεταβασεις απο το μικροτερο σε μεγαλυτερο να χω ενα τρελο χαμογελο απεριγραπτης ευτυχιας μεχρι τάυτια.

Βρισκεσαι στο ομορφοτερο σημειο,να το χερεσαι.Ευχομαι να το δεις οπως το επιθυμεις!

Όντως είναι πολύ ωραίο συναίσθημα!!!Ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω ότι έφτασα εδώ.Φυσικά έχει δουλίτσα ακόμη μέχρι να βρω ροές,ρουτινες,θέσεις των κοραλλιων κτλ αλλά το βλέπω και το ευχαριστιέμαι.Σ'ευχαριστώ πολύ!!!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Ολα θα γινουν.Αυτο που μετραει ειναι να το ευχαριστιεσαι!
Ειναι χαρμα οφθαλμων το ατιμο το χομπυ μας,τι να λεμε τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος επισης ξεχασα να πω εξαιρετικος!!!

 

Εχει την αισθηση κανεις οτι εχεις μπλε φοντο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο φωτισμος επισης ξεχασα να πω εξαιρετικος!!!

Εχει την αισθηση κανεις οτι εχεις μπλε φοντο!

Όντως αυτά τα φωτιστικά της ocean revive με έχουν βγάλει ασπροπροσωπο.Για τα λεφτά τους έχουν βγει πολύ καλά!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο υπέροχο είναι! Πολύ όμορφο στήσιμο του βράχου. Σου εύχομαι να το χαρείς και να το δεις όπως γουστάρεις! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο , είναι παρά πολύ ωραίο !

Καλοτάξιδο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Γιώργο υπέροχο είναι! Πολύ όμορφο στήσιμο του βράχου. Σου εύχομαι να το χαρείς και να το δεις όπως γουστάρεις! :)

Ευχαριστω πολυ Λουκα!!!Να χαιρεσαι κι εσυ το δικο σου!

 

Μπράβο , είναι παρά πολύ ωραίο !

Καλοτάξιδο !

Ευχαριστω πολυ φιλε μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε μουρλοκομείο τελικά τα έκανες όλα  μεταφορά;   Θα έρθω αυτήν την εβδομάδα για καφέ, να είμαι και ο πρώτος που θα το ματιάσει.

Φιλαράκι έγινε φανταστικό !!!! :bigemo_harabe_net-137:

Άσχετο, δέχεσαι παραγγελίες για ντύσιμο επίπλου;;;  :lolu::bigemo_harabe_net-169: 

Link to comment
Share on other sites

Ρε μουρλοκομείο τελικά τα έκανες όλα μεταφορά; Θα έρθω αυτήν την εβδομάδα για καφέ, να είμαι και ο πρώτος που θα το ματιάσει.

Φιλαράκι έγινε φανταστικό !!!! :bigemo_harabe_net-137:

Άσχετο, δέχεσαι παραγγελίες για ντύσιμο επίπλου;;; :lolu::bigemo_harabe_net-169:

Ναι ρε συ!Αφού με ξέρεις!Είδα κάποια καψίματα εκεί που ακουμπαγε το ένα με το άλλο κοραλλι,η ανεμώνη σχεδόν ακουμπούσε κάποια σκληρά και το πήρα απόφαση να τα μεταφέρω.3 βραδιά μου πήρε για να μην έχω τις μικρές στα πόδια μου.Πολύ ξενύχτι!!!:P Φυσικά πολλά κοράλλια είναι ακολητα ακόμα γιατί δεν έχω αποφασίσει τις θέσεις που θα πάνε τελικά.Άντε περιμένω πότε θα έρθεις!!Όσο για το ντύσιμο οποτε χρειαστείς κάτι ξέρεις ποιον θα φωνάξεις!:P:P:P

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο ειναι φανταστικο να το δεις τουμπανο φιλε μου

Ευχαριστώ πολυυυυ!!!!

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο ψαράκι στο ενυδρείο!!!Ένα μωρό foxface loΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Γιώργο, πολυ ωραία δουλειά!  :thumbsu:

 

Ευχομαι να το δεις οπως το ονειιρεύεσαι! 

 

Ο foxface φοβερή προσθήκη, ησυχο ψαρι και εργάτης με τις άλγες.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...