Jump to content

Ηλεκτρικό Ρεύμα Στο Ενυδρειο


Recommended Posts

Καλησπέρα . Πρόσφατα πήρα ένα μεταχειρισμενο ενυδρειο 600 λιτρα της Rena. Έφαγα το παλούκι με το στήσιμο και τη μεταφορά από το 200 αρι στο 600 αρι πήρα καινούριο θερμοστάτη Jager eheim 300 W μαζί με ένα 200W που είχα, έβαλα καινούργιο σύστημα φωτισμού glo ballast 2x54w που το έπιασα με δεματικα και μονοτικη πάνω στην αλουμινένια ράβδο του παλιού συστήματος (είμαι κουραστικός αλλά έχει σημασία που τα γραφω) και σήμερα με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι βλέπω ότι περνά ρεύμα από το ενυδρείο. Αυτή τι στιγμή δουλεύουν οι 2 αεραντλίες και το ένα φίλτρο. Αν συνδέσω οτιδήποτε άλλο ακόμα και από άλλη πρίζα ανάβει φωτάκι. Παρακαλώ βοήθεια! !! Έχω αρχίσει και ξενερώνω με το αγαπημένο μου χόμπι. Πάνω από όλα ανησυχώ μην είναι επικίνδυνο λόγο του ότι έχω και μικρά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφυσια της λαμπας ειναι στεγανα με λαστιχα?

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξεις τα παλια θεματα στο φορουμ,υπαρχει ενα που λεει για γειωση και πως να το κανεις.Καπου ισως εχεις καποια διαρροη.

Link to comment
Share on other sites

Τα ακροφισια είναι στεγανά. Μου είπαν κάτι για γείωση τιτανίου γνωρίζετε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αναζητηση,θα βρεις παρα πολλα θεματα για γειωση εδω στο φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαριέσαι να το φτιάξεις δες εδώ κάτι σαν αυτό θες , ελπίζω να μην με κράξουν από το forum ότι είναι διαφήμιση του μαγαζιού.

Ακόμα έχεις δει από πού είναι η διαρροή ?

Βγάζε μια μια συσκευή για δεις πια σου κάνει το θέμα.

 

 

http://aquariumshop.gr/shop/tube-holders-giosis/vertex-ground-pole/

 

http://www.aquaclubdesign.com/aquaclubdesidn-aqualife-aaarth-protection-aaoaauaee-aaasuoc-aaioaenaasio.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Να κοιταξεισ καλυτερα να βρεισ ποιο στην κανει και την γειωση να την βαλεισ για ασφαλεια

Link to comment
Share on other sites

Τον κάθε θερμοστάτη τον έβαλα ξεχωριστά σε μια λεκάνη με νερό και το δοκιμαστικό δεν άναβε. Με το που τον έβαζα στο ενυδρείο χτυπούσε.

Link to comment
Share on other sites

Με τα φώτα όλο το σύστημα είναι μονομενο

Link to comment
Share on other sites

Με το δοκιμαστικό να ακουμπάει στο νερό του ενυδρείου και να ανάβει θα αρχίσεις να αφαιρείς συσκευές/πρίζες  μέχρι να σβήσει για να δείς ποια συσκευή  έχει διαρροη. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....πιθανοτατα το ρευμα που βλεπεις ειναι επαγωγικο ..αρα και ακινδυνο....δοκιμασε μια μια τις συσκευες σου και βαλε στο πολυμπριζο αναποδα τα φις των συσκευων.σου.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και εγω και το διαπιστωσα πριν λιγες μερες.Ακουμπωντας με τον καρπο μου στη γωνια της γυαλας του ενυδρειου, ενοιωσα ενα τσιμπιμα σαν να ειχε το τζαμι κατι επανω του και με τρυπαγε.Το εκανα αρκετες φορες σε διαφορα σημεια και κανει το ιδιο.Πρεπει να το τσεκαρω να δω τι απο ολα φταιει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....πιθανοτατα το ρευμα που βλεπεις ειναι επαγωγικο ..αρα και ακινδυνο....δοκιμασε μια μια τις συσκευες σου και βαλε στο πολυμπριζο αναποδα τα φις των συσκευων.σου.....

 

Και εγώ νομίζω ότι εδώ είναι ο φίλος. :)

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα όλες τις συσκευές. Μου φαίνεται απίθανο να έχω διαρροή και από τα τρία (θερμοστάτες και φωτα) όπου τα 2 είναι ολοκαίνουρια. Τι να πω ρε παιδιά. Περιμένω αύριο να έρθει ένας ηλεκτρολόγος (αν ερθει) μήπως μου πει κάτι. Ένας καταστηματαρχης του fish &Pet R/C Planet που πραγματικά είναι επαγγελματιας,(αυτός Αθήνα και εγώ Χίο ,μια φορά έχω παραγγείλει κάτι εξαρτήματα ενώ φίλτρου και παρόλα αυτά οπότε τον πριζω στα τηλέφωνα αυτός ασχολείται μαζί μου) μου είπε πρωτίστως να τσεκάρω τη γείωση του σπιτιού και μετά εκείνος θα μου στείλει μια γείωση για το ενυδρείο. Ελπίζω να φτιάξει η κατάσταση γιατί όπως είπα και στην αρχή είναι πολύ ξενερωμα να σε τρομάζει και να σε φοβίζει το αγαπημένο σου χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Με το δοκιμαστικό να ακουμπάει στο νερό του ενυδρείου και να ανάβει θα αρχίσεις να αφαιρείς συσκευές/πρίζες μέχρι να σβήσει για να δείς ποια συσκευή έχει διαρροη.

Αυτο το δοκιμασες?
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Ότι παραπάνω και αν συνδέσω ανάβει.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μαλλον ειναι αυτο που ειπε ο Θανος,δοκιμασε να βαλεις και τα φις αναποδα,δηλαδη η φαση-ουδετερος.

 

Εννοειται να βαλεις την γειωση απλα για την ιστορια λεμε..

Link to comment
Share on other sites

Αφού τα έκανες αυτά που λες τότε το πρόβλημα είναι με την γείωση του σπιτιού σου είτε με την γείωση στις μπριζες σου , κάτι ακόμα δες να βάλεις το πολύμπριζο σου σε μια άλλη πρίζα αν έχεις εκεί διπλά η ακόμα και να δοκιμάσεις ένα άλλο πολύμπριζο και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Η γειωση ειναι για να συνδεσει το ρευμα με την γη.Απο την στιγμη που εχει ρευμα παντα θα εχει,απλα με την γειωση δεν θα τον χτυπαει. Αρα το προβλημμα δεν ειναι η γριωση του σπιτιου η της πριζας,αυτο

Link to comment
Share on other sites

Αφου οι συσκευες σου σιγουρα δεν εχουν προβλημα τοτε βαλε αντιθετα ολα τα φις και το προβλημα θα διορθωθει...εχοντας επαγωγικο ρευμα με λιγα λογια ακινδυνο....δεν εχεις κανενα θεμα...αν βαλεις γειωση μευατρεπεις το ρευμα σε κανονικο με μεγαλυτερη επικινδυνοτητα.....τεσπα....

αν οι συσκευες σου δεν εχουν θεμα και το σπιτι σου ειναι κομπλε απο αντιηλεκτροπλιξιακο τοτε τζαμπα αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βάλω τα φις ανάποδα αλλά είχα τα ίδια. Ήρθε σήμερα ένας ηλεκτρολόγος (επιτέλους ) και το είδε. Μέτρησε και μου είπε ότι υπάρχει μια μικρή διαρροή αλλά είναι ακινδυνη. Δοκίμασε ένα χάλκινο καλώδιο από το ενυδρείο πάνω στο πλαστικό της πρίζας (γειωση) και το δοκιμαστικό δεν άναβε. Οπότε παράγγειλα μια γείωση τιτανίου από ένα petshop μέλος του forum για να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο! Υπάρχει κάποιο μέλος που δουλεύει το ενυδρείο του με αντίστοιχη γείωση? Και κάτι άλλο ... Μπορείτε σας παρακαλώ να κάνετε το ''test'' με το δοκιμαστικό στο ενυδρείο σας και να μου πείτε αν συμβαίνει το ίδιο γιατί το δοκίμασα και στο 20 λίτρο και άναβε και σε αυτό. Τι να πω.....

Έγινε επεξεργασία - myclub64
Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησαν τα παιδιά πιο πάνω ότι είναι επαγωγικό ρεύμα. Σε όλα τα σημεία όπου υπάρχει ρεύμα βρίσκεται... Με την γείωση που έβαλες έκανες διαφορά δυναμικού οπότε τώρα παράγεται και ρεύμα που περνάει στο ενυδρείο.  Αυτά κατάλαβα από τις προηγούμενες δημοσιεύσεις. Απλά νομίζω πως το λέω πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κανοντας τη δοκιμη με το κατσαβιδι στο θαλασσινο μου παρατηρω οτι καποιες στιγμες αναβει ελαφρα αλλα οχι συνεχεια, οποτε μιλαμε για επαγωγικο ρευμα.

διαβασα σημερα αρκετα αρθρα και οι αποψεις διιστανται.

τελικα η γειωση για πολλους κανει καλο και για πολλους μονο κακο μπορει να δημιουργησει.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...