Jump to content

Diy Led Light Από Αρχάριο


AKHS26

Recommended Posts

Πολύ ωραίες διάστασεις το 45cm αν θυμάμαι που ειχες πει για πλάτος φωτιστικου δεν νομιζω να σε καλύψει στο 80 που θα εχεις στο ενυδρειο

Εγω θα πήγαινα στην θέση σου με 4 τ5 και ενδιάμεσα θα έβαζα λεντ στις τ5 θα πηγαινα με 2 coral και 2 blue και απο λεντ λευκά μπλε και ακτινικα αλλα θα φρόντισα το φωτιστικο να εχει πλάτος τουλάχιστον 60 cm και μήκος 1,40 τουλάχιστον και αυτο για να καλύψεις όλο το ενυδρειο χωρις να εχεις κενά και σκιές

Link to comment
Share on other sites

Ακη κατα την ταπεινη μου αποψη οσον αφορα στα led θα ακολουθουσα αυτα που ανεφερε ο μανος(σταμος) αλλα θα εβαζα και τις τ5,οπως ανεφερε ο λυκουργος!

Ο συνδυασμος αυτων των δυο ειναι το ιδανικο φως με τεραστιες δυνατοτητες και επιλογες στο συνολο του φωτισμου.

Για μενα αυτος ειναι και το μοναδικο φως που ειναι καλυτερο και απο μεταλου,αν συνδυαστει σωστα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη αυτό λέω το μυστικό για την διατήρηση και γρήγορη ανάπτυξη των κοραλλιών είναι το σωστό φάσμα , με σωστό φάσμα ΄΄κρατάς΄΄δύσκολα κοράλλια και με λιγότερα watt.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη αυτό λέω το μυστικό για την διατήρηση και γρήγορη ανάπτυξη των κοραλλιών είναι το σωστό φάσμα , με σωστό φάσμα ΄΄κρατάς΄΄δύσκολα κοράλλια και με λιγότερα watt.

Ανυπομονώ να δω την παρουσίαση φωτιστικου και ενυδρειου σίγουρα θα ειναι εντυπωσιακο και θα μάθουμε πολλα!

Link to comment
Share on other sites

λόγο ασχετοσύνης θα μάθουμε σίγουρα πολλά με τα λάθη που θα γίνουν :lol: . παρουσίαση θα κάνω πρώτα το μικρό που έχω μιας και θα αργήσει το μεγάλο. Και λόγω κάποιων θεματον δεν ξέρω αν θα γίνει τελικά. Αν δεν πάω για το μεγάλο θα φτιάξω για το μικρό το φωτιστικό. Μιασ και έχει ανάγκη από πιο καλώ φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

χαχα,οπως ακριβως το ειπες ακη :thumbsu:

Ουτως η' αλλως ο μεγαλυτερος δασκαλος ειναι το προηγουμενο μας λαθος οποτε καπως ετσι παει!Οποτε οταν μοιραζεται καποιος μια ατυχια τους μαθαινουμε μαζι του ολοι!

 

Μακαρι να γινει και το μεγαλο στο τελος!Παντως αν το μικρο ειναι ομορφο μη τρελλαινεσαι για τα λιτρα.

Η ομορφια δεν βλεπει λιτρα φιλε!

 

Οταν εχεις χρονο και διαθεση θα περιμενουμε και την παρουσιαση του :jig:

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη αυτό λέω το μυστικό για την διατήρηση και γρήγορη ανάπτυξη των κοραλλιών είναι το σωστό φάσμα , με σωστό φάσμα ΄΄κρατάς΄΄δύσκολα κοράλλια και με λιγότερα watt.

Μεγαλη πληγη μανο μου και μεγαλη συζητηση!Σε γενικες γραμμες συμφωνω φιλε :thumbsu:

Προσωπικα θεωρω την σωστη ροη πολυ πιο σημαντικη απο το σωστο φως για την υγεια των κοραλιων σε σχεση με το ιδανικο φως.

 

Το θεμα ειναι οτι καθε κοραλι ευημερει(οχι απλα ζει) κατω απο διαφορετικο φασμα και αντε βρες το!

Θελει τρομερο ψαξιμο οποτε και "δουλεια" με το τι λαμπα θα εχεις απο πανω του η' κατω απο ποια και σε ποιο σημειο του βραχου θα το τοποθετησεις προκειμενου να παιρνει το σωστο φως κτλ κτλ

Κατι πολυ δυσκολο δυστυχως.

Εχω δει κοκκινη digi να τη μεταφερω κατω απο ΑΒ ενω πριν ηταν κατω απο ΒΡ και να αλλαζει τελειως το κοραλι.

 

Γι'αυτο και εγω θεωρω τα led μαζι με τις τ5(ταυτοχρονα) οχι μονο τον ιδανικο φωτισμο αλλα και τον πιο ευκολο να επιτυχεις τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη , αυτό που λες με τον ροή είναι πράγματι πολύ μα πάρα πολύ σημαντικό , το έλεγα και  στα παιδιά προχθές στην συνάντηση , πριν είκοσι ημέρες έβαλα σε λειτουργία ένα κρεμαστό pellet ριάκτορα , επειδή δεν έπεφταν τα νιτρικά κάτω από 20-25 .

Όταν τον κρέμασα , μετακίνησα 2 κυκλοφορήτές και άλλλαξε η ροή τους ,βγήκε αρκετή ΄΄μπίχλα ΄΄από τους βράχους και την επομένη ημέρα τα νιτρικά ήταν στο 15.

Τώρα για το φωτισμό , παρότι έχω φωτιστικό με 6 Τ5 Arcadia , δεν το χρησιμοποιώ γιατί κοντά σε εσένα και στον Λυκούργο υπάρχει κάποιος φίλος ( σου έχω πει σε π.μ.) που σε ενυδρείο το μισό με φωτισμό Τ5 και το άλλο μισό με led τα κοράλλια κάτω από τα led είχαν πολύ καλύτερη ανάπτυξη και υγεία 

Link to comment
Share on other sites

Ηρθες στη συναντηση ρεεεεεεεεεε :ballistic:  :ballistic:

Τι ωρα???Ειχες φυγει οταν ηρθα?ελα ρε γμτ 

 

Ναι η ροη ειναι τεραστιο κεφαλαιο,συμφωνω κ εγω απολυτα φιλε!

 

Μανο μου εγω γενικα  απεναντι σε ισχυρισμους ειμαι της αποψη δειξε και αποδειξε :jig:

Γιατι στα λογια και εγω σου λεω οτι εχω βαλει καρχαρια μεσα στο ενυδρειο η' οτι εκανα αναπαραγωγη αχιλλεα :usd:

Δεν το λεω φυσικα για εσενα :thumbsu:

 

Δεν λεω οτι εσυ λες κατι υπερβολικο η ανακριβες απλα οτι για να δεχτω τετοιες υποθεσεις η' και γεγονοτα θα προτιμουσα να εχω κατι απτο μπροστα μου.

Με φωτογραφιες,σε βαθος χρονου αλλα και καταγεγραμμενη πορεια ωστε να εχουμε στοιχεια και να καταληξουμε βασιζομενοι σε αυτα σε ενα εγκυρο συμπερασμα/αποτελεσμα.

 

Σε αυτο που ανεφερες εστω οτι δεχομαι πως ισχυει.

Παιζουν σε αυτο πολλοι παραμετροι ρολο για να το διαμορφωσουν.

Δηλαδη το ενα μισο απο το αλλο μπορει να εχει

-αλλες ροες που παιζει ρολο και στη διατροφη των κοραλιων αρα και στην αναπτυξη αμεσα

-αλλο υψος που ειναι τοποθετημενα

-αλλα κοραλια γενικα σαν ειδη

-αλλους "γειτονες" που μπορει να τα στρεσαρουν περισσοτερο η' λιγοτερο

-ακομα και καποιο pest 

-κτλ κτλ

 

Το πιο σωστο πειραμα που ειναι αυτο που και τα δυο φωτιστικα φωτιζουν το ιδιο ειδος κοραλιου,του ιδιου μεγεθους,ιδια ακριβςω ενυδρεια,με τις ιδιες ροες και διατροφη,με ιδια ποσοτητα αμμου η' την απουσια της αλλα και βραχου,με την ιδια ακριβως κατασταση υγειας οταν ξεκιναει το πειραμα,να τα εχουμε παρει απο την ιδια πηγη η' αποικια καλυτερα,κτλ κτλ

Που ακομα και εκει δεν θα ειναι 100% οι συνθηκες ιδιες.

 

Παρολαυτα εχω δει να το δοκιμαζουν 2-3 αυτο το πειραμα και παντα υπηρχαν διαφορες υπερ των αλλων φωτισμων(χρωμα αναπτυξη κτλ) αλλα στην καλυτερη για τα led,δεν ειχαν διαφορες.

Και σε αυτη την περιπτωση ειχαν ακριβως τα ιδια βαττ και στους δυο φωτισμους.

 

Γενικα προσωπικα,δεν ειμαι υπερ των led αλλα αυτο φυσικα ειναι η ταπεινη μου αποψη και εννοειται πως δεν ειναι και η σωστη.

Δεν παει να πει ως επειδη στο ΔΙΚΟ μου ενυδρειο και οσα φωτιστικα δοκιμασα ΕΓΩ,δεν εκαναν δουλεια πως τα ειδα ολα.

Γενικα ειναι μεγαλη η κουβεντα των led γιατι ακομα εχουν πολυ δρομο ακομα για να μπορουν να καλυπτουν ευκολα,χωρις κοπο,με μικρο κοστος αγορας και λειτουργιας ΟΛΟΥΣ τους τυπους ενυδρειων.

Γιατι γενικα το δρομο τ5-μεταλα -> led -> ξανα τ5-μεταλα η' συνδυασμος ειναι ενας δρομος που το εχουν ακολουθησει παρα πολλοι και με πολυ απαιτιτικα ενυδρεια.

Φυσικα το τι φωτισμο θα επιλεξουμε ειναι καθαρα θεμα δικο μας και κανενας δεν μπορει να επιβαλει την αποψη του στον αλλο.

Χρηματα μας και γυαλα μας στην τελικη.

 

Το καλυτερο ειναι να κανουμε ωραιες και ηρεμες συζητησεις,οπως αυτη καλη ωρα,ωστε να εκφραζουμε αποψεις και απτα ειχειρηματα.

 

Να'σαι καλα μανο που μπαινεις στο κοπο να εκφρασεις την αποψη σου φιλε :bow:

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δημοσιευμένη  εικόνα σε αυτή την διάταξη λέω να τα βάλω. Τι λέτε.?
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω παραγγείλει αυτό : http://vi.raptor.ebaydesc.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItemDescV4&item=230981596112&category=42889&pm=1&ds=0&t=1433425601074

.κανένα απλό πρόγραμμα μόνο για φωτισμό έχει κανένας να προτείνει.? Γιατί έχω μπερδευτεί πολύ με τα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...