Jump to content

Βοηθεια Με Φιλτρο


Recommended Posts

Οκ. Δυστηχως με τους υδρατμους το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να το αφησεις χωρις καπακι. Το σιποραξ απλα οταν θα θελεις να το ξεπλυνεις θα το βουτας μαζι με το δοχειο του φιλτρου σε ενα μπολ με νερο του ενυδρειου για να φυγουν τα πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν γεμιζεις μεχρι πανω νερο; Δηλαδη μεχρι εκει που ξεκιναει εξωτερικα το καπακι και λιγο παραπανω! 

Τωρα το καλοκαιρι με τις ζεστες, υπαρχει εφυδροση στο ενυδρειο οποτε δεν μπορεις να κανεις και πολλα εκτος απο το να ανοιξεις το καπακι ή να βαλεις ανεμιστηρακια!

Αληθεια, τι θερμοκρασια εχεις;

Oταν λες ξεκιναει εξωτερικα το καπακι τι εννοεις; Το ενυδρειο ειναι απο τα jumbo οποτε μη φανταστεις κανενα μεγαλο και καλο καπακι...μια πλαστικη διαφανη πλακα ειναι η οποια τοποθετειται πανω σε τεσσερα πλαστικα στυλ πιαστρακια που βρισκονται στις γωνιες του ενυδρειου και εχει δυο μικρες τρυπες στις δυο ακρες για τα καλωδια και μια στο κεντρο. Αυτο ειναι...φοβαμαι να το γεμισω μεχρι το καπακι γιατι μετα ο μονομαχος πως θα παιρνει ανασα;; Η θερμοκρασια ειναι στους 28 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

20150509_001027_zpsfqkvrdh4.jpg

Μολις εβαλα και το φιλτρο μεσα...οπως βλεπετε το εχω βαλει ολοκληρω μεσα στο νερο...επειδη ομως φοβηθηκα μη γινει κανενα βραχυκυκλωμα γιατι απο το σημειο απο το οποιο βγαινει το καλωδιο απο το φιλτρο εβγαιναν φυσαλιδες το σηκωσα πιο πανω ωστε ο ρυθμιστης της ροης και το καλωδιο να ειναι εκτος νερου...εκανα καλα; Εσεις πως το βλεπετε; Εχω κανει καμια χαζομαρα στην τοποθετηση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω το φιλτρο αλλα δεν νομιζω να εχει προβλημα! Ολα αυτα ειναι υδατοστεγη ειδικα σε αυτα τα σημεια! Εεκινο το στρογγυλο που φαινεται σαν να βγαινουν φυσαλιδας, ισως να ειναι υποδοχη για σωληνακι αεραντλιας!

Αν ειναι οντως ετσι οπως το λες το καπακι, ε ναι, ειναι χαλια! :P  Φως εχει; το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει φως.Βασικα αν θες να δεις τι ακριβως περιελαμβανε το ολο ενυδρειο δες την παρουσιαση που εχει κανει ενα μελος εδω("ενυδρειο 15 λιτρων απο τα jumbo (παρουσιαση)" λεγεται). Το οτι δεν ειχε φως ηταν και ενας λογος για τον οποιο δεν πηρα αληθινα φυτα...θελω να αγορασω ενα φωτακι αλλα σε πετ σοπ που πηγα οι ειδικες λαμπες που συνδεονται κατευθειαν με ρευμα και δεν χρειαζονται μηχανισμο ηταν πιο ακριβες κι απ το ιδιο το ενυδρειο :P Βεβαια στο ebay βρηκα την ιδια λαμπα με το πετ σοπ 20 ευρω φθηνοτερη και θα την παρηγγελνα χθες απλως υπαρχει ενα θεμα με την καρτα μου... θα ψαξω και αλλου στο ιντερνετ για να βρω...ακομα και να μη βαλω αληθινα φυτα οσο να ναι το ενυδρειο αναδεικνυεται με το φως.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα για μενα το ενυδρειο σου θελει αρκετες αλλαγες,για να το χαρεις και εσυ και ο μονομαχος σου.

Για φως μπορεις να του βαλεις ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 6500 κελβιν και να το εχεις αναμενο για 8 ωρες με χρονοδιακοπτη,

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι το ενυδρειο χρειαζεται αναβαθμισεις και θα γινουν ολες σιγουρα! Επισης αφου εχω βρει ειδικη λαμπα για ενυδρειο με led και για φως ημερας και για νυχτας γιατι να παρω γραφειου;Απλως θα χρειαστει να μεινει λιγο καιρο ακομα χωρις φως...ουτως η αλλως κατα τη διαρκεια της ημερα το ενυδρειο φωτιζεται(οχι φυσικα απευθειας με ηλιακο φως αλλα βρισκεται σε σημειο που δεν ειναι σκοτεινο)...το βραδυ μονο δεν υπαρχει επαρκεις φωτισμος...

Έγινε επεξεργασία - Daphni25
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι το ενυδρειο χρειαζεται αναβαθμισεις και θα γινουν ολες σιγουρα! Επισης αφου εχω βρει ειδικη λαμπα για ενυδρειο με led και για φως ημερας και για νυχτας γιατι να παρω γραφειου;Απλως θα χρειαστει να μεινει λιγο καιρο ακομα χωρις φως...ουτως η αλλως κατα τη διαρκεια της ημερα το ενυδρειο φωτιζεται(οχι φυσικα απευθειας με ηλιακο φως) αλλα βρισκεται σε σημειο που δεν ειναι σκοτεινο...το βραδυ μονο δεν υπαρχει επαρκεις φωτισμος...

 

Με τις λαμπες λεντ που λες,μπορει να εχεις προβληματα με αλγες.

Με φωτιστικο γραφειου και με μια λαμπα 6500Κ 5-7βατ θα εισαι μια χαρα.

Επισης,το βραδυ δεν βαζουμε φως,τα ψαρια πρεπει να ξεκουραζονται το βραδυ σε πληρη σκοταδι.Και τα moon light που βαζουν καποιοι,τα αφηνουν για 1 ωρα ανοιχτα αφου σβησουν τα κυριος φωτα,οχι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω η διατήρηση ενός Μονομάχου σε 15 λίτρα ενυδρείο έχει εξελιχθεί σε ολόκληρη επιστήμη .

Να βάλω κι εγώ το χεράκι μου . :)

Ίσως η μεγάλη ποσότητα σε βιολογικό υλικό να έχει και κάποια αρνητικά αποτελέσματα , όπως πχ. γρήγορη και μεγάλη άνοδο του Νο3 !

 

Εγώ πάντως αν είχα 15 λίτρα ενυδρείο με Μονομάχο δεν θα του έβαζα φίλτρο .

Ενα πάρα πολύ μικρό κυκλοφορητή τοποθετημένο στο κατάλληλο σημείο με 5-6-7 φυτά γρήγορης ανάπτυξης και αλλαγή νερού μια κανάτα όποτε το θυμηθώ έτσι για να βοηθήσω τα φυτά μου θα τον είχα άρχοντα το Μονομάχο .

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω η διατήρηση ενός Μονομάχου σε 15 λίτρα ενυδρείο έχει εξελιχθεί σε ολόκληρη επιστήμη .

Να βάλω κι εγώ το χεράκι μου . :)

Ίσως η μεγάλη ποσότητα σε βιολογικό υλικό να έχει και κάποια αρνητικά αποτελέσματα , όπως πχ. γρήγορη και μεγάλη άνοδο του Νο3 !

Εγώ πάντως αν είχα 15 λίτρα ενυδρείο με Μονομάχο δεν θα του έβαζα φίλτρο .

Ενα πάρα πολύ μικρό κυκλοφορητή τοποθετημένο στο κατάλληλο σημείο με 5-6-7 φυτά γρήγορης ανάπτυξης και αλλαγή νερού μια κανάτα όποτε το θυμηθώ έτσι για να βοηθήσω τα φυτά μου θα τον είχα άρχοντα το Μονομάχο .

Εσυ δεν βαζεις το χερακι σου μονο με αυτα που λες!!!!

:)

;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Σταματη καιρο εχουμε να τα πουμε. :)

Δεν νομιζω να λειτουργει ακριβως ετσι οπως τα περιγραφεις τα πραγματα. Και δηλαδη εξηγουμε. Αν εχουμε μια συγκεκριμενη ποσοτητα αποβλητων θα παραχθει μια ισοδυναμη συγκεκριμενη ποσοτητα αμμωνιας που θα φαγωθει απο μια ισοδυναμη ποσοτητα βακτηριων μια που δεν θα περισευει για μια μεγαλυτερη αποικια φαγητο για αυτα. Αρα εαν εχουμε πχ 1 κιλο σιποραξ και μας φτανει για την αποικια που χρειαζετε βακτηριων για να καταναλωσουν την παραγωμενη αμμωνια απο τα αποβλυτα που δημιουργουνται και εκατο κιλα σιποραξ να ειχαμε παλι τα ιδια νιτρικα θα παραχθουνε. Το θεμα ειναι να μην εχουμε μικροτερη ποσοτητα επιφανειας απο αυτα που χρειαζονται τα βακτηρια γιατι τοτε θα μετραμε νιτρωδη και αμμωνια ταυτοχρονα με νιτρικα μεχρι να προσθεσουμε επιπλεον κεραμικα για να μπορει η αποικια να μεγαλωση αρκετα στο βαθμο που χρειαζεται για να καταναλωνεται η συγκεκριμενη ποσοτητα αμμωνιας.

Απο την αλλη δεν θελει να πει οτι το συστημα μας δεν μπορει να λειτουργισει και χωρις κεραμικα αρκει οι επιφανειες του ενυδρειου συν τον βυθο να φτανει για την αποικηση των βακτηριων και την παραγωμενη αμμωνια και αν εχεις και ζωντανα φυτα εχεις εναν επιπλεων συμμαχο, αρκει να υπαρχει και η καταλληλη ποσοτητα διοξειδιου και φωτισμου για να μπορουν να αποροφουν και αυτα με την σειρα τους την ποδοτητα που τους αναλογει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω η διατήρηση ενός Μονομάχου σε 15 λίτρα ενυδρείο έχει εξελιχθεί σε ολόκληρη επιστήμη .

Να βάλω κι εγώ το χεράκι μου . :)

Ίσως η μεγάλη ποσότητα σε βιολογικό υλικό να έχει και κάποια αρνητικά αποτελέσματα , όπως πχ. γρήγορη και μεγάλη άνοδο του Νο3 !

 

Εγώ πάντως αν είχα 15 λίτρα ενυδρείο με Μονομάχο δεν θα του έβαζα φίλτρο .

Ενα πάρα πολύ μικρό κυκλοφορητή τοποθετημένο στο κατάλληλο σημείο με 5-6-7 φυτά γρήγορης ανάπτυξης και αλλαγή νερού μια κανάτα όποτε το θυμηθώ έτσι για να βοηθήσω τα φυτά μου θα τον είχα άρχοντα το Μονομάχο .

 

Δεν συμφωνώ στην τελευταία γραμμή.

Πρώτον γιατί είναι στη μέση και το θέμα του redox και δεύτερον γιατί πως θα μετατραπεί η αμμωνία->νιτρώδη->νιτρικά ώστε να απορροφηθούν απ' αυτά τα 5-6-7 φυτά αν δεν υπάρχει χώρος να αποικήσουν τα βακτηρίδια και να συνεχίσει αυτή η αλυσίδα;Δεν είναι μόνο τα απεκκρίματά του αλλά και η τροφή που θα μείνει στον πάτο.

Και στο κάτω κάτω γιατί κυκλοφορητή και όχι φιλτράκι;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως αν είχα 15 λίτρα ενυδρείο με Μονομάχο δεν θα του έβαζα φίλτρο .

Ενα πάρα πολύ μικρό κυκλοφορητή τοποθετημένο στο κατάλληλο σημείο με 5-6-7 φυτά γρήγορης ανάπτυξης και αλλαγή νερού μια κανάτα όποτε το θυμηθώ έτσι για να βοηθήσω τα φυτά μου θα τον είχα άρχοντα το Μονομάχο .

 

Σταματη ηδη λιγοστεψαμε τα απαιτουμενα λιτρα για μονομαχο σε 15,

αν καταργησουμε και το φιλτρο μαλλον δεν θα προλαβαινουμε να

μαζευουμε πτωματα.

Link to comment
Share on other sites

Με τις λαμπες λεντ που λες,μπορει να εχεις προβληματα με αλγες.

Με φωτιστικο γραφειου και με μια λαμπα 6500Κ 5-7βατ θα εισαι μια χαρα.

 

 

Εχει σχέση ο τύπος της  πηγής του φωτισμού με το αν δημιουργεί άλγη ή όχι ;

Πως έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα ;

Σε βλέπω και το αναφέρεις πολύ τακτικά, θα το διαβάζουν αρχάριοι και θα ακούν led και θα τρέχουν.

Η άλγη εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες και ίσως κάποιος να είναι η ένταση και η δειάρκεια του φωτισμού και όχι ο τύπος της φωτεινής πηγής

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει σχέση ο τύπος της  πηγής του φωτισμού με το αν δημιουργεί άλγη ή όχι ;

Πως έχεις βγάλει αυτό το συμπέρασμα ;

Σε βλέπω και το αναφέρεις πολύ τακτικά, θα το διαβάζουν αρχάριοι και θα ακούν led και θα τρέχουν.

Η άλγη εξαρτάται από ένα σωρό παράγοντες και ίσως κάποιος να είναι η ένταση και η δειάρκεια του φωτισμού και όχι ο τύπος της φωτεινής πηγής

 

Ξερω πολυ καλα τι λεω στους αρχαριους..

Τα ετοιμα λεντ δεν κανουν δουλεια και φερνουν αλγες,διαφωνεις σ αυτο?

Εχω δοκιμασει λαμπα λεντ και μολις την εβαλα ειχα αλγες,μολις την εβγαλα εφυγαν ολα χωρις να αλλαξω κατι αλλο.Σου φτανει?

Μια χαρα η αλγη αναπτυσεται απο λαθος φωτισμο,αν εχεις λαθος κελβιν δεν βγαινει αλγη?

Ξερω πολυ καλα απο ποιους παραγωντες εξερταται η αλγη και ενας απο αυτους ειναι ο φωτισμος και οι λαμπες!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πολυ καλα τι λεω στους αρχαριους..

Τα ετοιμα λεντ δεν κανουν δουλεια και φερνουν αλγες,διαφωνεις σ αυτο?

Εχω δοκιμασει λαμπα λεντ και μολις την εβαλα ειχα αλγες,μολις την εβγαλα εφυγαν ολα χωρις να αλλαξω κατι αλλο.Σου φτανει?

Μια χαρα η αλγη αναπτυσεται απο λαθος φωτισμο,αν εχεις λαθος κελβιν δεν βγαινει αλγη?

Ξερω πολυ καλα απο ποιους παραγωντες εξερταται η αλγη και ενας απο αυτους ειναι ο φωτισμος και οι λαμπες!

 

Και βέβαια δεν μου φτάνει αυτό που λές , γιατί απλά δεν φταίει το είδος της πηγής του φωτός , αλλά η ένταση ή το μήκος κύματος. Με όποιο λάθος συνδυασμό σε λάμπες φθορίου ή οικονομίας μπορείς να έχεις άλγες , με το ίδιο λάθος θα έχει και με led, και με αυτά που λες δίνει λάθος εντυπώσεiς πως τα led δημιουργούν άλγη. Το αν έσυ έβαλες κάποια φορά led και είχες άλγη , απλά δεν έφταιγε το ότι η πηγη ήταν led.

Το ότι τα έτοιμα φωτιστικά ενυδρείων με led είναι ακριβά ή δεν κάνουν δουλειά είναι ένα άλλο θέμα, εδώ όμως προτείνεις φωτιστικό γραφείου που δεν έχει καμία σχεση με ενυδρειακό φωτιστικό, που είναι το κακό το φωτιστικό γραφείου να ειναι με led ή να βάλει ένα ενυδρειακό σποτάκι με led.

Είναι προτιμότερο να πεις πως με led μπορεί να μη βρεις εύκολα το σωστό συνυδασμός ένντασης και μήκος κύματος του φωτισμού ή ακόμα να πεις πως δεν ξέρεις τι να προτείνεις σε φωτισμό που έχει led γιατι δεν έχεις τη σχετική εμπειρία και όχι να δηλώνεις πως τα led δημιουργούν άλγη. Δίνεις λάθος εντυπώσεις έτσι. Και η άποψη σου έχει ιδαίτερο βάρος σαν συντονιστής σε αρχάριους και στα φυτεμένα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια δεν μου φτάνει αυτό που λές , γιατί απλά δεν φταίει το είδος της πηγής του φωτός , αλλά η ένταση ή το μήκος κύματος. Με όποιο λάθος συνδυασμό σε λάμπες φθορίου ή οικονομίας μπορείς να έχεις άλγες , με το ίδιο λάθος θα έχει και με led, και με αυτά που λες δίνει λάθος εντυπώσεiς πως τα led δημιουργούν άλγη. Το αν έσυ έβαλες κάποια φορά led και είχες άλγη , απλά δεν έφταιγε το ότι η πηγη ήταν led.

Το ότι τα έτοιμα φωτιστικά ενυδρείων με led είναι ακριβά ή δεν κάνουν δουλειά είναι ένα άλλο θέμα, εδώ όμως προτείνεις φωτιστικό γραφείου που δεν έχει καμία σχεση με ενυδρειακό φωτιστικό, που είναι το κακό το φωτιστικό γραφείου να ειναι με led ή να βάλει ένα ενυδρειακό σποτάκι με led.

Είναι προτιμότερο να πεις πως με led μπορεί να μη βρεις εύκολα το σωστό συνυδασμός ένντασης και μήκος κύματος του φωτισμού ή ακόμα να πεις πως δεν ξέρεις τι να προτείνεις σε φωτισμό που έχει led γιατι δεν έχεις τη σχετική εμπειρία και όχι να δηλώνεις πως τα led δημιουργούν άλγη. Δίνεις λάθος εντυπώσεις έτσι. Και η άποψη σου έχει ιδαίτερο βάρος σαν συντονιστής σε αρχάριους και στα φυτεμένα

 

Σου ειπα,εβαλα σποτακι λεντ ενυδρειακο,το par30 της aqualum με λεντ 6700Κ και 4000Κ και μετα απο μερικες εβδομαδες γεμισα τριχοειδη αλγη.Μολις το εβγαλα εφυγαν ολα χωρις να κανω κατι αλλο.Οπωτε ναι,εφταιγε η λαμπα λεντ που ειχα βαλει.

Εννοειται οτι αν βαλεις λαθος λαμπες φθοριου,παλι θα εχεις αλγες,αλλα με τα λεντ ειναι πιο ευκολο να κανεις λαθος γιατι δεν υπαρχουν πολλες γνωσεις.Επισης ειπα οτι τα ετοιμα λεντ,εχω το προβλημα,τα diy που μπορεις να πειραματιστεις ειναι αλλο θεμα,μη διαβαζεις οτι θες,διαβαζε ολα οσα γραφω!

Οσον αφορα το φωτιστικο γραφειου,κανει μια χαρα δουλεια,το δουλευω αρκετα χρονια και εχω δυσκολα φυτα σ αυτο το ενυδρειο χωρις κανενα προβλημα αλγης η αναπτυξης.Δηλαδη τι παει να πει οτι δεν ειναι ενυδρεικος φωτισμος?Εσυ μονο ενυδρειακες λαμπες βαζεις?Οι αλλες,οι κοινες τι διαφορα εχουν δηλαδη?

Δεν δινω καμια λαθος εντιπωση φιλε μου,και οταν διαβαζουμε ενα ποστ,καλο ειναι να το διαβαζουμε ολοκληρο και οχι οτι εμεις θελουμε.Και σε αλλα ποστ με θεμα τα λεντ το ιδιο εχω γραψει,τα ετοιμα λεντ εχουν το θεμα και ειδικα οι λεντοταινιες,στα diy κατι μπορεις να πετυχεις αλλιως πας σε ετοιμο φωτιστικο λεντ που ειναι ακριβα.Μην αλλαζεις λοιπον αυτα που λεω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν αλλάζω τίποτα από αυτά που λες, είσαι ξεκάθαρος πως με τα led γεμίζεις άλγη, και από τη δήλωση σου στη προσωπική εμπειρία.

Το ότι δεν υπάρχει σχετική εμπειρία από φωτισμό led είναι αλήθεια και εκεί δημιουργούνται τα τυχόν προβλήματα, μη κατηγορούμε όμως μια κατηγορία φωτιστικών λόγω έλλειψης εμπειρίας, δεν φταίνε αυτά αν εμείς δεν ξέρουμε να τα χρησιμοποιήσουμε σωστά. ότι επίσης είναι ακριβά και αυτό είναι αλήθεια, αλλά αυτό είναι στην επιλογή του καθενός.

Και στο ξαναλέω , ότι εσύ έβαλες led κάποια στιγμή και είχες άλγη δεν έφταιγε επειδή ήταν led αλλά επειδή δεν έβαλες αυτό που πρέπει. Ασχετα από προσωπική εμπειρία έχω διαπιστώσει πως αν βάλεις led ψυχρού λευκού δεν θα έχεις άλγη από αυτό το λόγο αλλά από άλλες αιτίες

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι τυχαιο οπου υπαρχουν πια ενα σωρό φωτιστικα λεντ για φυτεμενα στο εμποριο και σιγουρα ειναι η νεα γενια φωτισμου και στο ενυδρειο.

Απο εκει και περα θελει ψαξιμο το θεμα και πειραματισμο και σε αυτο τον τομεα για να εχουμε μια καλυτερη εικονα τελικος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν αλλάζω τίποτα από αυτά που λες, είσαι ξεκάθαρος πως με τα led γεμίζεις άλγη, και από τη δήλωση σου στη προσωπική εμπειρία.

Το ότι δεν υπάρχει σχετική εμπειρία από φωτισμό led είναι αλήθεια και εκεί δημιουργούνται τα τυχόν προβλήματα, μη κατηγορούμε όμως μια κατηγορία φωτιστικών λόγω έλλειψης εμπειρίας, δεν φταίνε αυτά αν εμείς δεν ξέρουμε να τα χρησιμοποιήσουμε σωστά. ότι επίσης είναι ακριβά και αυτό είναι αλήθεια, αλλά αυτό είναι στην επιλογή του καθενός.

Και στο ξαναλέω , ότι εσύ έβαλες led κάποια στιγμή και είχες άλγη δεν έφταιγε επειδή ήταν led αλλά επειδή δεν έβαλες αυτό που πρέπει. Ασχετα από προσωπική εμπειρία έχω διαπιστώσει πως αν βάλεις led ψυχρού λευκού δεν θα έχεις άλγη από αυτό το λόγο αλλά από άλλες αιτίες

 

Ψαξε τη λαμπα που σου λεω..την δινει για φυτεμενο..πως γινεται να μην ειναι αυτη που πρεπει?Σου ειπα και τα κελβιν της ποια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Here we go again :P

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε τη λαμπα που σου λεω..την δινει για φυτεμενο..πως γινεται να μην ειναι αυτη που πρεπει?Σου ειπα και τα κελβιν της ποια ειναι.

 

Και φταίει επειδή ήταν led δηλαδή , και όχι ότι δεν ήταν αυτή που πρέπει ;

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, θεωρώ λάθος όμως να ακούω προτάσεις ατεκμηρίωτες ή επειδή σε κάποιον δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα  φταίει μόνο το ότι ήταν led και όχι κάτι άλλο.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Και φταίει επειδή ήταν led δηλαδή , και όχι ότι δεν ήταν αυτή που πρέπει ;

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, θεωρώ λάθος όμως να ακούω προτάσεις ατεκμηρίωτες ή επειδή σε κάποιον δεν είχε το επιθυμητό αποτέλεσμα  φταίει μόνο το ότι ήταν led και όχι κάτι άλλο.

Καλή συνέχεια

 

Ψαξε πρωτα να δεις τι λαμπα ειναι και μετα σχολιασε,χωρις να ξερεις την λαμπα δεν μπορεις να σχολιασεις.Η εταιρια την δινει για φυτεμενο,τι θες να σου τεκμηριωσω αλλο φιλε μου?

Και πως δεν ειναι αυτη που πρεπει,τι εχει δηλαδη?

Οπως και να εχει,ακουστικαν ολες οι αποψεις και επειδη δεν εχω καμια ορεξη να χαλασω το θεμα της φιλης,οτι αλλη απορια εχεις η αντιρρηση στειλε μου πμ.

Καλη συνεχεια και σε σενα!

Link to comment
Share on other sites

Κωστα σε ορισμενα θεματα εχεις εμμονες,ενα απο αυτα ειναι το θεμα φωτισμου με led.Σε διαφορα φορα διαβαζω χομπιστες που χρησιμοποιουν led και οχι μονο δεν εχουν αλγες(ασε που οι αλγες μπορει να οφειλοντα σε διαφορες αιτιες) αλλα εχουν και σωστη αναπτυξη των φυτων τους.

 

Έγινε επεξεργασία - stav
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωστα σε ορισμενα θεματα εχεις εμμονες,ενα απο αυτα ειναι το θεμα φωτισμου με led.Σε διαφορα φορα διαβαζω χομπιστες που χρησιμοποιουν led και οχι μονο δεν εχουν αλγες(ασε που οι αλγες μπορει να οφειλοντα σε διαφορες αιτιες) αλλα εχουν και σωστη αναπτυξη των φυτων τους.

 

Σταυρο,ειπα οτι τα ετοιμα λεντ και ειδικα οι λεντοταινιες δεν κανουν δουλεια.Οπως και αυτη που δοκιμασα εγω,γεμισα αλγες και μολις την εβγαλα εφυγαν ολες.

Με τα diy λεντ,μπορεις να πειραματιστεις και βρεις το σωστο,αρκει να ξερεις τι κανεις,αλλιως να θες σωστα λεντ θα πρεπει να τα ακριβοπληρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...