Jump to content

Λαμπιντοχρομις Με Κατεστραμενη Ουρα


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Εχω στρωσει το ενυδρειο μου και εδω και ενα μηνα περιπου εχω βαλει 5 λαμπιντοχρομις μικρα. Σημερα οταν πηγα να ταισω παρατηρησα οτι το μικρο της παρεας ειχε κατεστραμενη ουριτσα. Εοιπλεον η κοιλια του ειναι καπως ρουφηγμενη , βασικα ετσι το πηρα αλλα μετα απο 3 μερες στο ενυδρειο η κοιλια του ηταν κομπλε ομως παλι τωρα εμφανισε αυτο το προβλημα.

Πληροφοριες ενυδρειου:

τυπος: ριο 180 λ

Φιλτρο: το δικο του

Ψαρια: 5 λαμπιντο

 

ΝΗ3:0

ΝΟ2:0

ΝΟ3:10

PH: 8

GH: 13

KH: 8

 

Αλλαγες: καθε 7 μερες

http://i1301.photobucket.com/albums/ag112/aris_shane/20150403_190746_zpstbzmivlj.jpg

http://i1301.photobucket.com/albums/ag112/aris_shane/20150508_214644_zpserefm9yy.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επισης σημερα το πρωι εκανα και μια βλακεια... ηθελα να δω αν μπορω να ριξω την θερμοκρασια και προσθεσα μια κανατα νερο απο το ψυγειο ομως επειδη ειχα αργησει για δουλεια δεν παρατηρησα τα ψαρια. Μπορει να ειναι απο αυτο η συμβαινει κατι αλλο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , το ψαράκι το βλέπεις να τρώει καθόλου ; Όταν λες να ρίξεις την θερμοκρασία ; Πόσο ήταν ;

Link to comment
Share on other sites

Ηταν 27 πιο πολυ το εκανα ως πειραμα για το καλοκαιρι. Ναι το ψαρακι εχει ορεξη και οταν ταιζω τρωει... αλλα μερικες φορες το φτυνει το φαι αλλα μετα το ξαναβαζει στο στομα του

Link to comment
Share on other sites

Και την έριξες πόσο;Πάντως δεν είναι σωστός τρόπος αυτός να ρίχνουμε την θερμοκρασία, ούτε για πείραμα και ειδικά με ψάρια μέσα.Φαντάσου εκεί που κάνεις μπάνιο εσύ με 27 βαθμούς να σου ρίξουν νερό 10-15 βαθμών τι θα πάθεις...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω στη φωτογραφία , δεν είναι απο θερμοκρασία .

Να συμπληρώσεις τη φόρμα με λεπτομέρειες .

Η γενική φωτογραφία του ενυδρείου είναι τωρινή ;

Link to comment
Share on other sites

Και την έριξες πόσο;Πάντως δεν είναι σωστός τρόπος αυτός να ρίχνουμε την θερμοκρασία, ούτε για πείραμα και ειδικά με ψάρια μέσα.Φαντάσου εκεί που κάνεις μπάνιο εσύ με 27 βαθμούς να σου ρίξουν νερό 10-15 βαθμών τι θα πάθεις...

 

Μία κανάτα νερό παγωμένο στα 180 λίτρα δεν νομίζω να έκανε κάτι στο ενυδρείο .

Στο ότι δεν θα πρέπει να κάνουμε τέτοιους πειραματισμούς , συμφωνώ .

Link to comment
Share on other sites

Οκ συμφωνώ και εγώ ότι στα 180 λίτρα δεν θα κάνει ζημιά, αλλά δεν θα ήταν καλύτερα να βγάλει τον θερμοστάτη και να βάλει ανεμιστηράκια από pc ή κανονικό ανεμιστήρα που θα πέσει πιο γραμμικά και πιο αργά η θερμοκρασία;

Αλλά αφού το κατάλαβε το λάθος ο φίλος συνεχίζουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Τι ταίζεις τα ψάρια σου;Σε bloat μου ακουγέται... :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

παιδια το ψαρι χαθηκε. το ειδα χθες το πρωι κ κουνιοταν ελαχιστα υστερα οταν γυρισα δεν το βρηκα πουθενα. εκανα και αλλαγη νερου σηκωσα και καποιες πετρες και το ψαρακι πουθενα δεν ξερω τι εχει συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω cichlid vegi flakes - ocean nutrition

 green cichlids granulates - pearl ray

 spirulina algae flake - nutrafin

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γενικά πρέπει να βάλεις και πολλές πέτρες για να βοηθήσεις να μειωθεί η επιθετικότητα των ψαριών 

Έγινε επεξεργασία - malaw
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ακριβως το ιδιο εχω παθει και εγω με ενα δικο μου..του εχω κανει διπλη θεραπεια με esha2000 και επισης μετα απο οδηγιες εμπειρου χομπιστα εχω βαλει αλατι (epsom salt)...περιμενω να δω βελτιωση..ανκαι χλωμο το κοβω να γινει κατι....εν συνεχεια μετα απο λιγες μερες θα το απομονωσω...και θα βαλω αλλα φαρμακα που εχω παραγγειλει....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο εχω παθει και εγω με ενα δικο μου..του εχω κανει διπλη θεραπεια με esha2000 και επισης μετα απο οδηγιες εμπειρου χομπιστα εχω βαλει αλατι (epsom salt)...περιμενω να δω βελτιωση..ανκαι χλωμο το κοβω να γινει κατι....εν συνεχεια μετα απο λιγες μερες θα το απομονωσω...και θα βαλω αλλα φαρμακα που εχω παραγγειλει....

Φιλε μου σε παρακαλω για να μην μπερδευομαστε ανοιξε ενα θεματακι δικο σου. Αν ειναι προσφατο σωζεται το ψαρακι.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λογο ομως;;;ειναι παλια η αναρτηση και εγραψα πανω σε αυτη..δε νομιζω να δημιουργω καποιο προβλημα.....το ψαρακι μου εχει αδυνατισμενη κοιλια..και προς τα μεσα εχει μπει..οπως

Επισης σαν φαγωμενα πτερυγια....τρωει αλλα φοβαμαι μη το χασω...εχω κανει διπλη θεραπεια με esha2000 εχθες εβαλα στο ενυδρειο και τρεις κουταλιες epsom salt μετα απο συμβουλη εμπειρου στο χωρο ...αλλα γενικα ακομα δεν εχω δει καποια βελτιωση..

Link to comment
Share on other sites

Τα epsom salt, βοηθάνε στο πρήξιμο, όταν το ψάρι δεν μπορεί να αποβάλει τα υγρά του

Εσύ με ρουφηγμένη την κοιλιά, δεν νομίζω να έκανες καλά.

Link to comment
Share on other sites

Το esha ειναι γενικης χρησης φαρμακο. Εγω δεν θα ασχολουμουν με κατι τετοιο. Θα απομονονα το ψαρακι και θα εκανα μια θεραπεια με bactopur και υστερα θα ξεκιναγα αντιχλωριο με κολλοειδη για την επαναδομηση της ουρας. Επισης θα ξεκιναγα ταισμα στο ψαρακι αν τρωει αλλιως χορηγηση βιταμινων.

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε παρακαλω για να μην μπερδευομαστε ανοιξε ενα θεματακι δικο σου. Αν ειναι προσφατο σωζεται το ψαρακι.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...