Jump to content

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα, όπως λέει και ο τίτλος έχω την εντύπωση πως ένα θηλυκό cherr barb πρέπει να είναι έγκυος γιατί κρύβεται κάτω απ το ξύλο που έχει ταυτόχρονα φωλιά ο πλακόστομος και θυμάμαι από παλιά εγκυμοσύνη που μόνο ένα έμεινε ζωντανό, ότι πήγε στο χειρότερο σημείο για φωλιά. Επίσης απ αυτά που ρώτησα στο κατάστημα είναι πιθανό να τα φάει και το ίδιο το θηλυκό, τι διαδικασία νομίζετε ότι μπορώ να κάνω για να γίνει μια φυσιολογική διαδικασία; Σε πόσες μέρες αν όντως είναι έτσι θα γεννήσει; Πρέπει να το βγάλω από κει και να το βάλω σε τεχνητή φωλιά με πάτο ώστε να μη κινδυνεύσουν τα αβγά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια. 

post-60981-0-54666700-1431170308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάτι άλλο επί τη ευκαιρία, οι κυκλοφορητές χάνουν στη διάρκεια του χρόνου την απόδοσή τους ή απλά δουλεύουνε δε δουλεύουν; Εχω την juwel 400l/h, έχω την εντύπωση πως δε τραβάει όπως θα πρεπε, έχω καθαρίσει εννοείται τα φίλτρα, κι όλο το χώρο με το πλαστικό χώρισμα, έχω καθαρίσει την ίδια την αντλία, μπορώ να αλλάξω μόνο το ρότορα ή θέλει αντικατάσταση όλη η κεφαλή;

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Απ οτι βλεπω εχεις διαφορα ψαρια στο ενυδρειο σου και καποια απο αυτα δεν πανε μεταξυ τους.

Μπορεις να μας πεις αναλυτικα τι ψαρια εχεις και ποσα απο το καθε ειδος?

Τωρα για την γεννα που λες,αν οντως ειναι εγκυος,τα αυγα δεν θα την βγαλουν καθαρη εκει μεσα.Και τα cherry barbs να μη τα φανε,θα τα φανε τα υπολοιπα ψαρια που εχεις μεσα.

Επισης,προσωπικα δεν μου αρεσει η διακοσμιση σου,ειμαι της πιο φυσικης διακοσμισης με αληθινα φυτα και ξυλα.Εκτος αυτου,τα πλαστικα διακοσμητικα μπορει με τον καιρο να αφηνουν διαφορες ουσιες στο νερο.

Απο μετρησεις πως πας?

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Απ οτι βλεπω εχεις διαφορα ψαρια στο ενυδρειο σου και καποια απο αυτα δεν πανε μεταξυ τους.

Μπορεις να μας πεις αναλυτικα τι ψαρια εχεις και ποσα απο το καθε ειδος?

Τωρα για την γεννα που λες,αν οντως ειναι εγκυος,τα αυγα δεν θα την βγαλουν καθαρη εκει μεσα.Και τα cherry barbs να μη τα φανε,θα τα φανε τα υπολοιπα ψαρια που εχεις μεσα.

Επισης,προσωπικα δεν μου αρεσει η διακοσμιση σου,ειμαι της πιο φυσικης διακοσμισης με αληθινα φυτα και ξυλα.Εκτος αυτου,τα πλαστικα διακοσμητικα μπορει με τον καιρο να αφηνουν διαφορες ουσιες στο νερο.

Απο μετρησεις πως πας?

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση, ποια δεν πάνε μεταξύ τους; Γιατί στο κατάστημα όταν λέω τι ψάρια έχω προτείνουν οι ίδιοι τι να βάλω και διαλέγω. Εχω 5 cherry barb, 6 lemon tetra, 2 red gourami και 1 πλακόστομο. Το θέμα είναι ότι το είχα παρατημένο κι απλά είπα να το συμμορφώσω λιγάκι. 

Αν το ψάρι που θέλει να γεννήσει το βάλω σ αυτή την ειδική φωλιά με το χώρισμα στον πάτο δεν θα γίνει τίποτα; Οσο για τη φυσική διακόσμηση, το υπόστρωμα που έχω είναι ηφαιστιογενή πέτρα στην οποία δεν μπορώ μου λένε να βάλω φυσικά φυτά. Ισχύει αυτό; Αν όχι τι μπορώ να βάλω και τι συντήρηση χρειάζεται; Το ξύλο που έχω είναι φυσικό κι είναι για τον πλακόστομο. Μετρήσεις δεν έχω ιδέα, έχω 10 χρόνια που σταμάτησα να παίρνω τεστ λόγω κόστους, έχεις να προτείνεις κάτι οικονομικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σ ευχαριστώ για την απάντηση, ποια δεν πάνε μεταξύ τους; Γιατί στο κατάστημα όταν λέω τι ψάρια έχω προτείνουν οι ίδιοι τι να βάλω και διαλέγω. Εχω 5 cherry barb, 6 lemon tetra, 2 red gourami και 1 πλακόστομο. Το θέμα είναι ότι το είχα παρατημένο κι απλά είπα να το συμμορφώσω λιγάκι. 

Αν το ψάρι που θέλει να γεννήσει το βάλω σ αυτή την ειδική φωλιά με το χώρισμα στον πάτο δεν θα γίνει τίποτα; Οσο για τη φυσική διακόσμηση, το υπόστρωμα που έχω είναι ηφαιστιογενή πέτρα στην οποία δεν μπορώ μου λένε να βάλω φυσικά φυτά. Ισχύει αυτό; Αν όχι τι μπορώ να βάλω και τι συντήρηση χρειάζεται; Το ξύλο που έχω είναι φυσικό κι είναι για τον πλακόστομο. Μετρήσεις δεν έχω ιδέα, έχω 10 χρόνια που σταμάτησα να παίρνω τεστ λόγω κόστους, έχεις να προτείνεις κάτι οικονομικό;

 

Το ξεχάσαμε το θέμα, μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στα ερωτήματά μου; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Οχι, τελικά μάλλον είναι χοντρό, όσο για το φυσικό ντεκόρ που λέει ο φίλος δυστυχώς λόγω υποστρώματος είνα αδύνατον μου είπαν όπου κι αν ρώτησα, έχω πέτρωμα ηφαιστιογενές και θα πρέπει να τ αλλάξω κάτι αδύνατον στην παρούσα φάση. 

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα, όπως λέει και ο τίτλος έχω την εντύπωση πως ένα θηλυκό cherr barb πρέπει να είναι έγκυος γιατί κρύβεται κάτω απ το ξύλο το ότι ένα ψαράκι κρύβεται κάτω από το ξύλο μπορεί να  είναι ανησυχιτικό αν το  κάνει συχνά. Ένα ψαράκι φυσιολογικά κρύβεται όταν φοβάται, είναι στρεσαρισμένο και δεν νοιώθει άνετα στο ενυδρείο. Αυτό μπορεί να έχει σχέση με ασθένεια, ποιότητα νερού, ακατάλληλους συγκάτοικους, έντονο φωτισμό.  που έχει ταυτόχρονα φωλιά ο πλακόστομος και θυμάμαι από παλιά εγκυμοσύνη εγκυμοσύνη από ποιό ψάρι; που μόνο ένα έμεινε ζωντανό, ότι πήγε στο χειρότερο σημείο για φωλιά. Τα ψάρια αυτού του είδους δεν κανουν φωλιά. Επίσης απ αυτά που ρώτησα στο κατάστημα είναι πιθανό να τα φάει και το ίδιο το θηλυκό, όλα τα ψαράκια τρώνε αυγά, ιδιαίτερα αν δεν είναι δικά τους κάποια είδη προστατέυουν τα αυγά τους, αλλά όχι τα κοπαδόψαρα tetra, barbs κλπ τι διαδικασία νομίζετε ότι μπορώ να κάνω για να γίνει μια φυσιολογική διαδικασία; Σε πόσες μέρες αν όντως είναι έτσι θα γεννήσει; Πρέπει να το βγάλω από κει και να το βάλω σε τεχνητή φωλιά με πάτο ώστε να μη κινδυνεύσουν τα αβγά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια. 

 

Για την διαδικασία αναπαραγωγής των κοπαδόψαρων (δεν είναι καθόλου ευκολη υπόθεση) μπορείς να διαβάσεις τα προφίλ κάποιων από αυτά  που υπάρχουν στο φορουμ:

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86181-hyphessobrycon-megalopterus-eigenmann-1915/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36962-trigonostigma-heteromorpha-duncker-1904/#entry323417

 

 

Γενικά στα cherry barb τα θηλυκά έχουν πιο στρογγυλεμένη κοιλιά από τα αρσενικά. Χωρίς φωτογραφία (ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να πετύχει κανείς καλή φώτο σε αυτά τα ψάρια) δε μπορούμε να πουμε ότι το ψαράκι σου είναι μεσα στα φυσιολογικά πλαίσια. :)

Link to comment
Share on other sites

Παρόλ αυτά το συγκεκριμένο cherry διανύει τον 6ο χρόνο ζωής του, μάλιστα είναι κι ανθεκτικό, όταν πριν 6 μήνες χάλασε η αντίσταση και ψόφησαν όλα αφού πάγωσε το νερό, τα μόνα ψάρια που επέζησαν ήταν αυτό κι ο πλακόστομος. Τώρα ένα άλλο θέμα μιας που ανάφερα την αντίσταση, η καινούρια αντίσταση δεν πρέπει να είναι και πολύ καλή ή έπεσα στην περίπτωση η αντίσταση είναι η scuba sicce κι έχει της εξής περίεργη συμπεριφορά, την είχα στους 25 βαθμούς ρυθμισμένη και παρατήρησα όταν άρχισε σιγά σιγά να ζεσταίνει ο καιρός, η θερμοκρασία του νερού να ξεπερνάει τους 25 που την είχα ρυθμισμένη οπότε σκέφτηκα να τη βάλω στην τελευταία χαμηλότερη ρύθμιση που έχει κι είναι στους 22 βαθμούς κελσίου. Το περίεργο είναι ότι με το θερμόμετρο να δείχνει 28 βαθμούς, η αντίσταση που και που ανάβει για μερικά δευτερόλεπτα ανά 5 λεπτά περίπου, είναι σωστή λειτουργία αυτή; Εννοώ δεν θα πρεπε με θερμοκρασία νερού μεγαλύτερη απ τη ρύθμιση του θερμοστάτη να μην παίρνει καθόλου; Για να τσεκάρω ότι το θερμόμετρο δείχνει σωστά την θερμοκρασία του νερού, έφερα ψηφιακό όργανο απ τη δουλιά μου μιας και ψυκτικός βιομηχανικών εφαρμογών κι είδα ότι το νερό όντως είναι στους 28 βαθμούς κι η αντίσταση κατά διαστήματα να ανάβει, μάλιστα μου έφτασε το ενυδρείο στους 29 βαθμούς. Τέλος πάντων το πρόβλημα το έλυσα αλλιώς, έκοψα το καλώδιο της αντίστασης κοντά στην πρίζα και το πέρασα σε όργανο ψηφιακό που χρησιμοποιούμε στη δουλιά μου μιας και περίσσευε ένα έτσι πλέον ώστε να το ελέγχω εγώ κι όχι αυτό και το ρύθμισα το όργανο σε εύρος 26 - έως 26,5, δηλαδή όταν φτάσει το νερό στους 26 οπλίζει και δίνει ρεύμα στην αντίσταση την οποία πλέον τη ρύθμισα στους 30 αλλά επειδή παίρνει απ το όργανο όταν αυτό "διαβάσει" 26,5 βαθμούς κελσίου κόβει την παροχή στην αντίσταση κι έτσι δεν μπορεί να ανάψει, έτσι έχω ακριβή έλεγχο της θερμοκρασίας και φαίνεται και πιο μουράτο το ενυδρείο. Για του λόγου το αληθές παραθέτω 2 φωτό του εγχειρήματος. 

post-60981-0-27734500-1436202762_thumb.jpg

post-60981-0-50234700-1436202770_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσάρμοσα κι ένα ανεμιστηράκι για να κατεβάσω τη θερμοκρασία που έφτασε λόγω ζέστης τους 29 βαθμούς, μέσα σε μία ώρα περίπου κατέβασε μισό βαθμό, θα το παρακολουθήσω να δω πως θα πάει μήπως του βάλω χρονοδιακόπτη αν δω ότι πάει να κατεβάσει παραπάνω απ το επιθυμητό. 

WofQrHJ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσάρμοσα κι ένα ανεμιστηράκι για να κατεβάσω τη θερμοκρασία που έφτασε λόγω ζέστης τους 29 βαθμούς, μέσα σε μία ώρα περίπου κατέβασε μισό βαθμό, θα το παρακολουθήσω να δω πως θα πάει μήπως του βάλω χρονοδιακόπτη αν δω ότι πάει να κατεβάσει παραπάνω απ το επιθυμητό. 

WofQrHJ.jpg

Καλημέρα

Με χρονοδιακόπτη δεν μπορείς να ελέγξεις τη θερμοκρασία - Χρειάζεται controller.

 

O χρονοδιακόπτης απλά θα ανοιγοκλείνει τα ανεμιστηράκια ακανόνιστα, χωρίς να λαμβάνει υπόψη πότε η θερμοκρασία έχει ανέβει ψηλά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Με χρονοδιακόπτη δεν μπορείς να ελέγξεις τη θερμοκρασία - Χρειάζεται controller.

 

O χρονοδιακόπτης απλά θα ανοιγοκλείνει τα ανεμιστηράκια ακανόνιστα, χωρίς να λαμβάνει υπόψη πότε η θερμοκρασία έχει ανέβει ψηλά

Κατά πάσα πιθανότητα θα το βάλω στην αντίθετη επαφή απ αυτή που έχω βάλει το θερμοστάτη στον ψηφιακό ελεγκτή αν είδες στις πιο πάνω φωτό. Απλά θέλω να δω αν όντως κάνει δουλιά που μέχρι στιγμής πάει καλά έχει κατεβάσει 1,5 βαθμό απ το πρωί που το έβαλα, αν όμως δω ότι θέλει ένα δίωρο για να κατεβάσει ένα βαθμό ίσως και με το χρονοδιακόπτη κάνω δουλιά αν το βάζω να δουλεύει ανά δύο ώρες. Εξάλλου λόγω αδράνειας να ανεβάσει θερμοκρασία θα είναι πιο δύσκολο οπότε θα μπορώ να το ελέγξω, αλλά είπαμε όλα είναι υπό δοκιμή κι αργότερα θα καταλήξω τι θα κάνω. Αυτό που διαπίστωσα είναι ότι τα ψάρια το φοβούνται, όχι όλα μόνο τα lemon tetra οπότε ίσως να το βάζω να δουλεύει όταν σβήνουν τα φώτα και για όλο το βράδυ και να κλείνει όση ώρα είναι ανοιχτά τα φώτα. Τελικά το μετέφερα τέρμα δεξιά για να μη φοβούνται τα ψάρια κι είναι πολύ καλύτερα τώρα. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, με συγχωρείς που επιμένω, αλλά αυτό με τον χρονοδιακόπτη το έχουμε δοκιμάσει πολλοι και δεν έχει πετύχει

 

Ποιος σου λεει πως το 2ωρο που θα δουλευει ο ανεμιστήρας είναι το πιο κρίσιμο?

Πως ξέρεις πως την ωρα που ο ανεμιστήρας είναι κλειστός, μέσω χρονοδιακόπτη, ότι η θερμοκρασία λογω καύσωνα και σε συνδυασμό με τις λαμπες, δεν θα πιάσει 35αρι?

 

Ουτε αυτό με τα φωτα ισχύει. Τη μεγαλύτερη αύξηση θερμοκρασίας την έχεις όταν οι λάμπες ειναι αναμένες κι εσύ σκέφτεσαι να τα δουλεύεις με τις λάμπες σβηστές :jig:

Η θερμοκρασία σε έναν χωρο έχει διακυμάνσεις. Αυτές για να τις προβλέψεις, χρειάζεται controller, οποιασδήποτε μάρκας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, με συγχωρείς που επιμένω, αλλά αυτό με τον χρονοδιακόπτη το έχουμε δοκιμάσει πολλοι και δεν έχει πετύχει

 

Ποιος σου λεει πως το 2ωρο που θα δουλευει ο ανεμιστήρας είναι το πιο κρίσιμο?

Πως ξέρεις πως την ωρα που ο ανεμιστήρας είναι κλειστός, μέσω χρονοδιακόπτη, ότι η θερμοκρασία λογω καύσωνα και σε συνδυασμό με τις λαμπες, δεν θα πιάσει 35αρι?

 

Ουτε αυτό με τα φωτα ισχύει. Τη μεγαλύτερη αύξηση θερμοκρασίας την έχεις όταν οι λάμπες ειναι αναμένες κι εσύ σκέφτεσαι να τα δουλεύεις με τις λάμπες σβηστές :jig:

Η θερμοκρασία σε έναν χωρο έχει διακυμάνσεις. Αυτές για να τις προβλέψεις, χρειάζεται controller, οποιασδήποτε μάρκας

 

Α μάλιστα οπότε θα το βάλω στο controller που ήδη έχω, ευχαριστώ μιας και γλιτώνω τα λεφτά για χρονοδιακόπτη. 

Link to comment
Share on other sites

Το να κατέβει η θερμοκρασία 1,5 βαθμό σε ένα δίωρο μήπως δεν είναι καλό; Σα να βλέπω τα ψάρια να στρεσαρίστηκαν και μαζεύτηκαν στην απέναντι πλευρά του ενυδρείου απ αυτή που είναι το ανεμιστηράκι. Γενικά έχει κάνει κάποιος την ίδια πατέντα; Μέχρι τι θερμοκρασία μπορούν να αντέξουν τα ψάρια;  Για να μαι σίγουρος το σταμάτησα τώρα που έφτασε τους 27 βαθμούς. 

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΑΣ_60702
Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε μεγάλη μεταβολή σε σύντομο χρόνο, δεν είναι καλή

Αν είχες cotroller, θα ανοιγε αμέσως τον ανεμιστήρα μολις η θερμοκρασία ξεπερνούσε την επιθυμητή, το ανεμιστηράκι θα δούλευε σχετικά λίγο και τα ψάρια θα ήταν οκ

 

Η ερώτηση μέχρι τι θερμοκρασία (μεταβολής) αντέχουν τα ψάρια (στο ενυδρείο) δεν νομίζω να μπορεί να απαντήθεί

Στη φύση η θερμοκρασίες εχουν μεγάλο εύρος (πχ από 18 έως 30), κυρίως μεταξύ νύχτας και μέρας, αλλά η μεταβολή είναι σταδιακή κι όχι απότομη

Link to comment
Share on other sites

Controller έχω αλλά ελέγχω την αντίσταση σ αυτό, απλά όπως είπα προς το παρόν θέλω να δω απλά πως θα πάει και τι χρόνο χρειάζεται. Προς το παρόν θα το χειρίζομαι με το διακόπτη που του προσάρμοσα και θα ανοίγω στους 27,5 και θα το κλείνω στους 27. Ισως να βάλω και 2ο controller αποκλειστικά για τον ανεμιστήρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τέτοια εποχή, ανάβει ο θερμαντήρας???

Σε τι θερμοκρασία τον έχεις ρυθμίσει?

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τέτοια εποχή, ανάβει ο θερμαντήρας???

Σε τι θερμοκρασία τον έχεις ρυθμίσει?

 

Στο ποστ 9 το αναφέρω, στην αρχή το είχα στους 25 βαθμούς και ανακάλυψα ότι που και που άναβε, λέω εντάξει δεν θα χει και μεγάλη ακρίβεια, το ρύθμισα στη μικρότερη ρύθμιση που έχει, 22 ή 18 δεν θυμάμαι και πάλι άναβε που και που κι ανέβαζε τη θερμοκρασία του νερού. Η πλάκα είναι ότι είναι ολοκαίνουριος, ούτε 3 μήνες δεν είχε κλείσει δεν ξέρω τι να πω, αυτό αναρωτήθηκα κι εγώ, με το νερό στους 27 επιτρέπεται να ανάβει; Κανονικά δεν θα πρεπε καθόλου οπότε τον πέρασα σε σειρά με ψηφιακό controller κι ησύχασα. 

Link to comment
Share on other sites

To ερωτημα παραμένεις (σορρυ αλλα εχω μπερδευτει) : Ανάβει ο θερμαντήρας μέσω του controller στους 27 βαθμούς, μέσα Ιουλίου?

Link to comment
Share on other sites

Πιο ξεκάθαρο δε γίνεται, το controller το έβαλα για να μην ανάβει, χωρίς το controller άναβε που σημαίνει ότι ο δικός του θερμοστάτης δεν είναι καλός. Το controller το έχω ρυθμίσει στους 26 να δίνει ρεύμα στο θερμοστάτη και στου 26,5 να του το κόβει. 

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτάω: Γιατί δεν αποσυνδέεις τον θερμαντήρα?

Ειμαστε στα μεσα του Ιουλίου!

 

Πιστευεις πως αν τον βγάλεις, η θερμοκρασία θα πέσει σε επικίνδυνα χαμηλά επίπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναρωτάω: Γιατί δεν αποσυνδέεις τον θερμαντήρα?

Ειμαστε στα μεσα του Ιουλίου!

 

Πιστευεις πως αν τον βγάλεις, η θερμοκρασία θα πέσει σε επικίνδυνα χαμηλά επίπεδα?

 

Πριν 2 βδομάδες ναι είχα απότομες μεταβολές μέρα με νύχτα, τον είχα βγάλει τον θερμαντήρα 2 φορές και 2 φορές χρειάστηκε να τον ξαναβάλω γιατί από 27 βαθμούς το απόγευμα, έβλεπα 23 το πρωί, οπότε είπα ας βάλω τον θερμαντήρα να περνάει μέσω του controller ώστε κάτω από 26 βαθμούς να μην πέσει η θερμοκρασία. Τώρα ναι αυτές τις μέρες κάτω από 28 δεν πέφτει, το θέμα είναι να το αφήσω ως έχει ή να ξαναβάλω το ανεμιστηράκι που όμως έχω την εντύπωση ότι στρέσαρε τα ψάρια γιατί τώρα που δεν το χω είναι μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω - χωρίς παρεξήγηση - πως το κάνεις πολύπλοκο το θέμα, χωρίς να ειναι

Και κάπου έχεις χαθεί

 

Το προφιλ των ψαριών σου ειναι εδώ

http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/

Οι 27 βαθμοί ειναι η μέγιστη θερμοκρασία! Εφόσον κατά τη διάρκεια του 24ωρου η θερμοκρασία πέφτει σταδιακά (και ανεβαίνει σταδιακά), χωρίς να βγαίνει εκτός των ορίων, τα ψάρια ειναι ευτυχισμένα

 

Τον ανεμιστήρα θα τον συνηθίσουν. Κάθε αλλαγή χρειάζεται χρόνο μέχρι να γινει αποδεκτή

Αποσύνδεσε τον θερμαντήρα και βάλε τον ανεμιστήρα με ρύθμιση στους 26oC

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες, κάτι άλλο να προσθέσω και σόρυ που σε ζαλίζω, έχω και lemon tetra μέσα, από χθες που έβαλα τον ανεμιστήρα αλλά τον έβγαλα βλέπω ότι μαζεύονται τέρμα αριστερά, σήμερα που δεν υπάρχει ο ανεμιστήρας, γιατί συνεχίζουν και μαζεύονται εκεί; Οταν άναψε το φως και για μια ώρα περίπου κολύμπαγαν ανέμελα σ όλο το ενυδρείο, τώρα έχουν μαζευτεί σε μία άκρη, ξέρεις γιατί γίνεται αυτό; Είναι φυσιολογική συμπεριφορά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...